Płyta grzewcza Solgaz GPC 4+2 to połączenie oszczędności standardowej płyty gazowej z estetyką wprowadzoną przez ceramiczne płyty elektryczne. Jak sprawdza się w praktyce?
Zobacz również inne filmy techManiaKa na YouTube!
Parametry | |
Moc cieplna | ~5,2 kW / 7 kW |
Przyłącze gazowe | R1/2 (standardowe) |
Napięcie pracy kuchni | 12V |
Napięcie zasilacza | 230V / 50 Hz |
Stopień ochrony obudowy | IP-40 |
Cena płyty to 2840 zł, a czas realizacji wynosi do 14 dni. Więcej szczegółów znajdziesz na stronie producenta.
Przy wyborze nowej płyty grzewczej trzeba podjąć decyzję — albo kupić płytę ceramiczną, która ładnie wygląda i jest prosta w czyszczeniu lub postawić na płytę gazową: tańszą w użytku, ale bardziej problematyczną. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, że istnieje rozwiązanie pośrednie, łączące estetykę jednego z oszczędnością drugiego. Solgaz GPC 4+2 to płyta gazowa o sposobie działania i wyglądzie zupełnie nieprzypominającym inne rozwiązania oparte o wykorzystanie gazu.
W przypadku płyty marki Solgaz palniki spalające gaz ukryte są pod powierzchnią gładkiej i wytrzymałej płyty ceramicznej. Dzięki temu estetyka produktu jest wręcz wzorowa — płyta wygląda genialnie i jestem przekonany o tym, że idealnie skomponuje się z każdym wnętrzem kuchennym. Bo prawdę powiedziawszy trudno na pierwszy rzut oka odróżnić tę płytę od standardowej kuchni indukcyjnej lub elektrycznej.
Na powierzchni płyty Solgazu naniesiono delikatne kontury zaznaczające obszary aktywnego grzania. Urządzenie w procesie spalania wykorzystuje bardzo wysoką temperaturę dochodzącą do 800 stopni Celsjusza. To prowadzi do eliminacji szkodliwych oparów. Ma to jeszcze jedną zaletę, którą w szczególności docenią osoby ceniące sobie porządek. Przy spalaniu gazu w tak wysokiej temperaturze spaliny nie zostawiają tłustych osadów na naczyniach i meblach.
Solgaz jest przystosowany do spalania wielu różnych rodzajów gazu ziemnego dystrybuowanego na terenie Polski — G20/GZ-50 (najpopularniejszy gaz), G27/GZ-41,5 oraz GZ-35. Sprzęt od razu jest przystosowywany pod konkretny, jaki używamy, a przyłączenie płyty, zgodnie z wymogami prawnymi, odbywa się za pośrednictwem uprawnionej do tego osoby. Nic nie stoi też na przeszkodzie, aby gaz płynął z butli — dlatego Solgaz GPC 4+2 może być również świetnym uzupełnieniem wyposażenia kuchni domków letniskowych.
Płyta bardzo dobrze izoluje ciepło i nie nagrzewa blatu dookoła niej. Warto jednak wspomnieć o tym, że wzdłuż całej szerokości urządzenia ciągnie się krata wentylacyjna przez którą wypływa ciepłe powietrze spod płyty, więc jeżeli przymocujemy ją zbyt blisko ściany, ta ostatnia będzie narażona na nagrzewanie się.
Obszar roboczy jest wystarczająco duży, aby pomieścić wszystkie niezbędne do przygotowania posiłku naczynia. Bez trudu zmieścimy duży garnek lub patelnię oraz trzy garnki średniej wielkości. Zostanie też odpowiednio dużo miejsca, aby odłożyć naczynie na miejsce oznaczone poziomymi kreskami. Do czego ono służy?
Płyty gazowe Solgazu występują w kilku odmianach, różniących się między sobą ilością aktywnych palników. Czemu jednak pojawia się określenie „aktywnego palnika”? Otóż producent wpadł na pomysł, aby wykorzystać gorące powietrze kumulowane pod płytą i podczas jego odprowadzania ogrzewane są dodatkowe, darmowe w użyciu obszary na płycie oznaczone długimi paskami.
Te obszary nagrzewają się do temperatury przekraczającej 180 stopni Celsjusza, więc wystarczającej do stałego podgrzewania potrawy lub utrzymania cieczy w odpowiednio wysokiej temperaturze. Możemy więc odłożyć jakąś potrawę po jej ugotowaniu, aby nie wystygła zanim podamy obiad do stołu. Co ważne, pola te nie pobierają dodatkowego gazu, dlatego korzystanie z nich jest absolutnie darmowe.
Ilość „darmowych palników” jest uzależniona od wariantu płyty. W przypadku modelu Solgaz GPC 4+2 są dwa pola — jedno po lewej stronie płyty, a drugie na środku. Oprócz tego mamy jeszcze do dyspozycji cztery palniki aktywnego spalania gazu różniące się od siebie średnicą. Ważne, że w ich przypadku producent obiecuje, że ilość spalanego gazu jest 30-50% mniejsza w porównaniu do tradycyjnej kuchenki.
Palniki umieszczone pod płytą ceramiczną wykorzystują technikę katalitycznego spalania gazu, a umieszczone palniki emitują promienie podczerwone. Z tego względu płyta nie wymaga specjalnych garnków, aczkolwiek najlepiej korzystać z takich, które posiadają płaskie dno, aby w pełni wykorzystać obszary grzewcze. Ważne jednak, że ciepło jest dobrze wyizolowane, dlatego nie wycieka nadto poza oznaczone obszary. Dzięki temu nie notujemy żadnych strat ciepła.
Zagrzanie wody, aby osiągnęła temperaturę bliską wrzenia zajmuje około 10 minut (temp. początkowa wody wynosiła 22 st. C, a końcowa 96 st. C). Zauważyłem, że pomimo grzania cyklicznego, temperatura wody rosła jednostajnie. Nie można było zauważyć przerw w nagrzewaniu się zawartości naczynia, co tyczy się wszystkich czterech obszarów gotowania.
Płytę Solgazu obsługuje się za pomocą panelu sterowania składającego się z przycisków dotykowych oraz suwaka służącego do regulacji temperatury gotowania (9 różnych stopni). Mamy więc przycisk do uruchomienia płyty, cztery przyciski przypisane każdemu z palników, suwak oraz guzik do blokowania panelu dotykowego.
Choć nie każdy może być przekonany do dotykowych przycisków, mnie z płyty grzewczej korzystało się naprawdę wygodnie. Wystarczy delikatne muśnięcie zaznaczonego obszaru, aby uruchomić palnik, a regulacja temperatury jest bardzo wygodna. Wolę takie rozwiązanie od normalnych pokręteł, ponieważ ułatwia to czyszczenie. W codziennym użytku panel dotykowy nie ma żadnych wad względem tradycyjnego sterowania kuchenką.
Oprócz panelu sterowania płyta posiada wbudowany timer służący do automatycznego wyłączenia grzania po określonym czasie. Możemy więc nastawić gotowanie jakiegoś produktu na konkretny czas i odejść od kuchenki nie martwiąc się o to, że potrawa ulegnie rozgotowaniu. Licznik czasu aktywujemy po dwukrotnym dotknięciu guzika palnika, a czas ustawiamy suwakiem.
Nie zabrakło też powiadomienia o wysokiej temperaturze palnika pojawiającym się po wyłączeniu płyty — wyświetla się znaczek H przy każdym z przycisków, którego palnik jest nadal ciepły. Oprócz tego płyta wykrywa, kiedy zawór gazu jest nieszczelny (błąd C) oraz reaguje w momencie zalania panelu sterowania wodą (błąd E) — wtedy też odcięty zostaje dopływ gazu. Oczywiście każda z czynności oraz wszystkie błędy są komunikowane sygnałem dźwiękowym.
Solgaz GPC 4+2 to płyta grzewcza, która zasługuje na polecenie z kilku powodów. Jest rozwiązaniem bardzo oszczędnym, a jednocześnie bezpiecznym. Zaprojektowano ją w ten sposób, żeby oferowała maksymalną wydajność przy minimalnym zużyciu gazu. Wykorzystuje przy tym technologię minimalizującą emisję CO, a wydobywające się z płyty spaliny pozbawione są tłuszczów.
Wśród innych zalet płyty Solgaz jest także możliwość czerpania gazu z butli gazowej, co stanowi dobre rozwiązanie dla odległych gospodarstw domowych lub domków letniskowych i co sprawiło, że płyta ta jest często wybierana jako wyposażenie kamperów i jachtów. Można też wybrać inne warianty oferujące mniejszą ilość palników, a tym samym zajmujące mniej miejsca w kuchni. Nie sposób też nie wspomnieć o darmowych polach grzania, które zwiększają funkcjonalność urządzenia, a równocześnie zmniejszają koszty eksploatacji.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Do końca listopada masz okazję kupić prosty, lecz genialnie wykonany model pralki firmy Asko –…
W Media Expert mają świetną ofertę na flagowego robota marki Roborock, a dodatkowo zgarniasz odkurzacz…
Sprawdzamy i porównujemy dwa najnowsze odkurzacze pionowe - Dreame Z30 i Dreame Z20. Czym się…
Black Friday to szał zakupowy, który swoją genezę ma w Stanach Zjednoczonych. Od wielu lat…
Turecki producent ma nową promocję na nowe odkurzacze pionowe. Do wybranych modeli ze stacją możesz…
Roborock Qrevo MaxV będzie dzisiaj dostępny w rekordowo niskiej cenie. Trzeba się jednak spieszyć, bo…
Komentarze
Bardzo duża i optymalnie zaprojektowana płyta gazowa. Idealnie sprawdza się na wyspie w dużej kuchni. Nigdy nie miałam problemu, że garnki się na niej nie mieściły, to raczej przy takim rozłożeniu i wielkości niemożliwe. Te dodatkowe dwa pola to też fajny dodatek, który się sprawdza. Wszędzie tam gdzie nie chcemy by coś ostygło to dodatkowe pole sprawdza się wręcz znakomicie. Może trochę te kratki nie wyglądają super designersko, ale nie jest to wada, która by mocno przeszkadzała. To taki mały minus tej płyty.
Jestem użytkowniczką tej płyty od roku i bardzo sobie chwalę gotowanie na niej. Działa bez zarzutu i wygląda cały czas bardzo efektownie. Nie zamieniłabym jej na żadną inną.
Dokładnie. Pozytywnych opinii trochę krąży w necie. Powyższy test też wypada pozytywnie. Gdzieś widziałem tez na YT fajną recenzję produktu Solgazu i tez w tonie pozytywnym. Może się zdarzyć, że jakiś egzemplarz jest totalnie trafiony i psuje się nie wiadomo dlaczego. Raczej to pojedynczy przypadek. Trochę przykro że tak się dzieje. I dobrze że to nie moja płyta. Jak na razie po 2 latach używania mam spokój.
Większość ludzi co pisze pozytywne artykuły na temat tej płyty jest za kasę tak samo filmiki na YT to często współprace a ludzie się na to nabierają, trzeba czytać opinie ludzi użytkujących
Ja bardzo żałuje że tego nie zrobiłam bo teraz mimo wąsy fabrycznej kuchenki Solgaz nie chce mi zwrócić kasy a kręci nosem na lewo i prawo szkoda słów na to
Zawsze może się zdarzyć jakaś awaria czy coś. To normalne. Ciężko mi się odnieś do tego co napisał Włodzimierz. Mam takie wrażenie, że gdzieś na forum widziałem identyczny wpis ale inaczej podpisany. Może to ta sama osoba pisała? Z mojego punktu widzenia płyta działa i zdaje egzamin. Nie należy do najtańszych ale jest dobrze wykończona. Miałbym tylko uwagę odnośnie czasu gotowania (minimalnie dłuższy od starej płyty) i samej głośności działania. Ciągłe włączanie i wyłączanie trochę może denerwować. Na szczęście kuchnię mam zamkniętą i tego aż tak nie czuć. Czy to wada? To raczej pewna specyfika działania systemu. Taka uroda. Po pewnym czasie nie zwracamy na to uwagi i tyle.
Z mojego punktu widzenia płyta jest ok. Używam 2 lata. Naprawy serwisowej ani innej "regulacji" w tym czasie nie miałem. Płyta już jest trochę porysowana ale bez przesady. Normalne ślady użytkowania i przesuwania garnków na szkle. Fakt, trochę dłużej stygnie palnik ale można to wykorzystać wyłączając pod garnkiem trochę wcześniej. To oszczędność. Poparzyć można się i zwykłą, płytą gazową. Jak się żeliwne ruszta rozgrzeją to nie ostygną w moment. Trwa to moim zdaniem dłużej niż stygną te palniki wspieranie przecież wentylatorem. Z utrzymaniem czystości też jakoś problemu nigdy nie mieliśmy. Jak coś wykipiało, to pod ręką był ręcznik papierowy i zawsze można było na szybko przetrzeć. Przy otwartym palniku jest to niewykonalne. Chyba że jakąś gąbką lub szmatką.Oczywiście każdy ma swoje zdanie i własne doświadczenie. Ja jestem zadowolonym użytkownikiem.
kuchenka została kupiona na przełomie lipca i sierpnia 2016. Jej numer fabryczny
to 9007.07.16.
1. Pierwsza naprawa 01.09.2016 - wymiana sterownika
2. Druga wizyta serwisu 12.09.2017 - regulacja płyty
3. Trzecia naprawa 12.10.2017 - ponowna wymiana sterownika
4. Czwarta naprawa 16.07.2018 - wymiana płyty. Stara płyta odbarwiała się oraz
wybrzuszała na polu grzewczym.
5. Kolejna wizyta serwisu 30.07.2018 - nie pamiętam w jakim celu
6. Ostatnia naprawa 25.10.2019 - wymiana generatora zapłonu.
Średnio dwie naprawy rocznie. W tej chwili ta nowa płyta (pracuje trochę ponad
rok) również się odbarwiła. Jak dotąd nie zaobserwowałem wybrzuszania. Rozumiem,
że płyta się zużywa, ale pytanie dlaczego tak szybko i dlaczego tak. Nikt mnie nie
poinformował, że średnio co dwa lata czeka mnie wymiana płyty ! Nikt mnie nie
poinformował, że trwałość kuchenki jako całości jest taka krótka !!!!!
A już byłam bliska zakupu
Nie polecam, non stop brudna przypalona, wieczny strach żeby dzieci się nie poparzyły. TAK SŁABEGO SPRZĘTU TO JESZCZE NIE WIDZIAŁEM.
Witam,
Czy ktoś z Państwa próbował zwrócić tę płytę?
Niestety mimo informacji na stronie producenta nie da się tej płyty zwrócić. Już na wstępie miła Pani mnie poinformowała,że jak zwócę płytę, to obciążą mnie sumą co najmniej 500 zł, za zużycie. Jak miałam sprawdzić w/w cacko nie podłączając go do gazu?????
Pozytywne komentarze to piszą sprzedawcy a nie użytkownicy.
Mam dwa lata tą płytę. Trzy reklamacje wydarte z gardła, obsługa gwarancyjna poniżej krytyki. Zawsze wina użytkownika bo używa płyty i śmie na niej gotować.
1. Bardzo trudno się czyści, firmowe środki bardzo drogie,
2. Długo się nagrzewa i długo studzi,
3. Wadliwy system chłodzenia, jak przestaje działać płyta nagrzewa się bardzo i następuje uszkodzenie powłoki lakierniczej listwy ozdobnej, serwis oczywiście umywa ręce bo po co gotujesz - patrz i nie uruchamiaj bo jak stwierdził Pan z serwisu będzie BRUDNA,
4. Płyta szybko się rysuje, gdyż przypalone trzeba zeskrobać i ma się rysować tak twierdzi serwis, i umywa ręce bo po co gotujesz - tylko patrz,
5. Przepychanki z serwisem na zasadzie piszą bzdury a może klient się znudzi i da spokój
NIE POLECAM Niewspółmierność ceny do jakości i SERWISU