Łazienka jest jednym w tych miejsc w domu, w których powinniśmy czuć się komfortowo. Odprężająca kąpiel czy orzeźwiający prysznic, to coś, co jest w stanie wpłynąć na nasze samopoczucie. Okazuje się jednak, że nie tak łatwo właściwie urządzić łazienkę. Oto 10 rzeczy, o których powinniście pamiętać przy urządzaniu łazienki.
Łazienka to jedno z najbardziej uniwersalnych miejsc naszego domu. Jej sprzątanie może często przyprawiać o białą gorączkę, mimo iż urządzenia takie jak ściągarka do szyb znacznie proces ten ułatwiają. Aby nasza łazienka była miejscem, do którego chętnie będziemy wracać, powinna być ona urządzona z pomysłem i ze smakiem. Oto, o czym warto pamiętać, by tego dokonać.
Spis treści
Kolorystyka
Dobór kolorystyki łazienki do jej rozmiaru jest bardzo ważny. Jeżeli mamy małą łazienkę, nie eksperymentujmy z jej kolorystyką. Ciemne kolory na ścianach mogą drastycznie optycznie pomniejszyć każde pomieszczenie. Tym bardziej, jeżeli ciemne płytki zastosujemy w niewielkiej łazience. Pamiętajcie, że łazienka to miejsce, w którym najlepiej sprawdzają się jasne, ciemne odcienie kolorystyczne, na których nie widać zacieków.
Oświetlenie
Łazienka to jedno z tych niezwykłych miejsc, do którego nie wystarczy wstawić pierwszej lepszej lampy. Dobór odpowiedniego oświetlenia jest kluczowy nie tylko dla naszego samopoczucia, ale także lepszego poczucia przestrzeni. Światło łazienkowe powinno być jak najbardziej zbliżone do naturalnego i równomiernie wypełniać całe pomieszczenie. Nie bez znaczenia jest dodatkowe oświetlenie przy lustrze – powinno ono oświetlać całą twarz, nie generują cieni.
Płytki
Urządzanie łazienki tylko na pierwszy rzut oka jest łatwym procesem. Ponad 80% społeczeństwa decyduje się na zastosowanie w łazience płytek. Ważne jednak, by były one błyszczące, a nie matowe. Dlaczego? Matowe płytki łatwiej przyciągają drobinki brudu, które na dodatek łatwiej dostrzec. Płytki z połyskiem odbijają więcej światła, powiększają wnętrze, a przy tym są łatwiejsze w pielęgnacji.
Lustra
Lustra to doprawdy magiczne przedmioty. Nie tylko dlatego, że nie widać w nich odbić wampirów, ale przede wszystkim z powodu, że odpowiednio ustawione, mogą optycznie powiększyć każde pomieszczenie, w tym łazienkę. Powieszenie dwóch luster naprzeciw siebie może w łatwy sposób sprawić, że nasza łazienka będzie przestronniejsza. Specjaliści sugerują, by lustro było zawieszone odpowiednio wysoko nad umywalką, by podczas codziennej toalety jej nie zachlapywać. Ale to kwestia indywidualna.
Meble
Meble łazienkowe powinny być proste i praktyczne. Nie ma sensu w żaden sposób ich udziwniać. Najlepszym możliwym rozwiązaniem jest zakup mebli i ceramiki od tego samego producenta. Zarówno w sklepach internetowych, jak i stacjonarnych, można znaleźć gotowe zestawy, które będą pasować do każdej – zarówno małej, jak i dużej łazienki. Pamiętajcie, że nie wszędzie biały jest taki sam – może się okazać, że szafka kupiona w sklepie X nie musi pasować do deski klozetowej wybranej w sklepie Y. Najlepszą opcją jest albo dopasowywanie produktów do siebie, albo kupno wszystkich elementów w jednym miejscu.
Ceramika
Podczas urządzania łazienki, powinniśmy wziąć pod uwagę, ile osób będzie z niej korzystać. Już na etapie planowania można zażegnać wiele potencjalnych konfliktów, które pojawią się, gdy do skorzystania z umywalki będzie robić się zbyt duża kolejna. W domach dysponujących dużymi łazienkami, najlepiej zamontować dwie umywalki. Takie, które zapewnią nam wygodę użytkowania, czyli w wymiarach ok. 60 x 110 cm. Pamiętajcie, że zarówno umywalka, jak i wanna powinny do siebie stylistycznie pasować.
Wentylacja
Łazienka jest miejscem, w którym zawsze jest sporo wilgoci. Warunki łazienkowe są idealnymi dla rozwoju pleśni i grzybów, które mogą odpowiadać za różnorodne problemy zdrowotne. Aby t tego uniknąć, warto mieć sprawną i dobrze pracującą wentylację. To nie jest element, który możemy potraktować po macoszemu. W przypadku łazienki o powierzchni 5 m kw. wydajność wentylacji powinna oscylować wokół 100 m sz./h.
Graciarnia
Jednym z najczęściej popełnianych błędów przy urządzaniu łazienki, jest zrobienie z tego miejsca domowej graciarni. Być może komuś odpowiada taki klimat, ale generalna zasada jest prosta – im mniej, tym lepiej. Zamiast wstawiać jakiś sprzęt do łazienki, przeanalizujmy, czy nie znalazłoby się dla niego miejsce w innej części mieszkania. Warto zainwestować w podwieszane szafki, które nie będą zabierać nam miejsca na podłodze, a zapewnią dodatkowy schowek na różnorodne przedmioty łazienkowe.
Pralka
W ostatnich latach coraz więcej osób decyduje się na umieszczenie pralki nie w łazience, a w kuchni. Dzięki takiemu prostemu trikowi jesteśmy w stanie wygospodarować mnóstwo przestrzeni. Zamiast pralki w łazience możemy postawić ogromną szafkę, kosz na pranie albo i jedno, i drugie.
Wanna czy prysznic?
Jeżeli dysponujemy naprawdę niewielką łazienką i nie mamy miejsca na wstawienie wanny, to nie powinniśmy się na to upierać. To oczywiste, że wanna może być drobnym marzeniem wielu osób, a kąpiel pełna piany kwintesencją odpoczynku. Prysznic być może nie daje tyle satysfakcji, ale jest szybszy i oszczędniejszy (zużywane jest mniej wody).
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.