Wiosna coraz bliżej, a wraz z nią piękna, słoneczna pogoda. Nie możecie się doczekać? My też! Dlatego już teraz zaczynamy przygotowania do wiosennych porządków. Na pierwszy ogień idą okna. Co jest ważne podczas ich mycia?
Wiosna to czas, gdy słońce częściej zagląda do naszych domów przez okna, dlatego dopiero wtedy jesteśmy w stanie dostrzec cały brud na nich zgromadzony. To niezwykle irytujące, ale z problemem tym można się stosunkowo szybko uporać. Wystarczy ściereczka, odpowiedni płyn, trochę wolnego czasu i… wiadro cierpliwości. Poniżej znajdziecie 10 prostych wskazówek, o których warto pamiętać, podczas mycia okien.
Częste mycie…
Okna najlepiej jest myć co 4-6 tygodni. Przez ten czas zbierają się na nich osady, które wyglądają nieestetycznie. Oczywiście, mało kto myje okna zimą, a to błąd, bo już po 2 miesiącach niemycia okien, do mieszkania dostaje się aż o 40% mniej promieni słonecznych.
Pochmurne mycie
Warto pamiętać, że okien nie powinno się myć w zimny dzień. Szkło jest wówczas bardziej naprężone, delikatniejsze i łatwiej może pęknąć. Co ciekawe, niewskazane jest także zbyt duże słońce. Ostre słońce sprawia, że powierzchnia okna szybko wysycha i pozostają na niej nieprzyjemne smugi. Kiedy zatem najlepiej myć okna? W ciepły, ale pochmurny dzień.
Najpierw ramy
Zanim zabierzesz się za mycie szyb, najpierw przetrzyj ramy okienne. W elemencie tym bardzo szybko gromadzi się brud i trudno się go pozbyć. Regularnie myte ramy okienne wolniej zatrzymują brud i za każdym kolejnym czyszczeniem, przychodzi nam to łatwiej. Ani ram, ani szyby nigdy nie przecieraj suchą szmatką – może porysować powierzchnię okna.
Sok z cytryny
Do mycia szyb można używać różnego rodzaju powszechnych detergentów. Ale można także poradzić sobie i bez nich. Jest na to mnóstwo sposobów. Najprostszy to użycie soku z cytryny – na dwa litry wody wyciskamy dwie cytryny. Taki roztwór bardzo dobrze usuwa wszelki brud. Można spróbować także mieszanki wody z octem lub denaturatem – ich użycie zapobiegnie zamarzaniu szyb w zimie.
„Pranie” okna
Innym skutecznym, ale także mniej znanym sposobem czyszczenia okien, jest użycie płynu do zmiękczania tkanin do miski z ciepłą wodą. Tak otrzymana mieszanka nie dość, że błyskawicznie oczyści powierzchnię szyby, to jeszcze zapobiegnie powstawaniu smug. Na oknie pozostanie też cieniutka warstwa substancji zapobiegającej dalszemu osiadaniu kurzu. Efekt? Tak umyte okno przez dłuższy czas pozostanie czyste.
Piony i poziomy
Umyte okna koniecznie osusza suchą szmatką z miofibryli w kierunku pionowym, a następnie poziomym – wtedy będziesz miał pewność, że na szybie nie zostały żadne smugi.
Gazeta na oknie
Mało kto o tym wie, ale do mycia okien można spokojnie używać starych gazet. Jest to opcja znacznie tańsza od inwestowania w ręczniki papierowe, a przy tym znacznie skuteczniejsza. Dlaczego? Okazuje się, że farba drukarska zapobiega powstawaniu zacieków i smug. Używanie gazet jest jednak bardziej czasochłonne niż osuszanie okna ręcznikiem papierowym.
Gazety na mokro
Co ciekawe, gazetami można nie tylko doskonale osuszyć szybę, ale i wymyć okno. Lekko wilgotne stare gazety bardzo dobrze sprawdzają się do mycia okien.
Stare rajstopy
Polerowanie szyb to jedna z najbardziej niewdzięcznych czynności podczas mycia okien. Często trzeba się naprawdę sporo nagimnastykować, by umyte okno błyszczało i wpuszczało do domu maksymalną ilość promieni słonecznych. Do polerowania szyb nadają się stare rajstopy nylonowe. Dzięki swojej specyficznej strukturze, nylon perfekcyjnie usuwa ze szkła wszystkie smugi.
Akcesoria i gadżety
Jeżeli nie chce Ci się bawić z myciem okien domowymi sposobami, koniecznie zaopatrz się w profesjonalne akcesoria. O czym nie powinieneś zapomnieć? Ściereczka z miofibryli to podstawa, podobnie jak ściągaczka do mycia szyb bez smug (jeżeli mamy duże okna). Warto zainwestować również w żel czyszczący do mycia szyb (nie chodzi o popularny płyn ze spryskiwaczem a gęsty koncentrat) oraz specjalny czyścić do krawędzi ram okiennych. Oczywiście, używając całej tej chemii, powinniśmy mieć na sobie specjalne gumowe rękawice, a w przypadku osób wrażliwych na substancje drażniące, także maseczkę.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Do częstego mycia można wziąć pod uwagę robota. Ja tam mam Glassbota i oszczędzam czas 😀