Kuchnia to prawdopodobnie najważniejsze miejsce w domu. Nie powinno w nim zabraknąć nowoczesnych gadżetów, ale i przestrzeni. Oto 7 rzeczy, o których powinniście pamiętać przez urządzeniem kuchni.
Kuchnia powinna być azylem każdej Pani Domu. Nie oznacza to jednak, że tylko Ona powinna się w niej dobrze czuć. Dobrze urządzona kuchnia powinna być przestronna, praktyczna i jednolita stylistyczne. Jeżeli poszukujecie sprzętów do zabudowy kuchennej, sprawdźcie nasz wcześniejszy tekst. Zanim wyruszycie do sklepu ze sprzętem AGD, warto poważnie zastanowić się nad pewnymi kwestiami, bez których funkcjonalna kuchnia nie powstanie.
Retro czy nowocześnie?
Najważniejszą rzeczą, o jakiej musimy zadecydować przed rozpoczęciem urządzania kuchni jest jej styl. Pragmatyzm nie lubi próżni i to od Was zależy czym wypełnicie wnętrze swojej kuchni. To nieprawda, że są tylko dwa warianty wyposażenia kuchni: retro i nowocześnie. Istnieje szerokie spektrum różnorodnych mieszanek wykorzystujących zarówno elementy nowoczesne, jak i ozdoby retro. Planując kuchnię na pewno mamy jakiś ogólny jej zarys – dobrze, by był on spójny z resztą mieszkania. To znaczy, że gdy w salonie mamy zdobioną przedwojenną kanapę, to w kuchni nie jest wskazane stawianie na stal i ascetyzm. Aby mieszkanie miało swój oryginalny klimat, musimy tchnąć w niego ducha.
Wolnostojące czy do zabudowy
Inną ważną decyzję, którą powinniśmy podjąć zanim zaczniemy wyposażać kuchnię, dotyczy rodzaju AGD – czy planujemy umieścić w niej sprzęt wolnostojący, czy do zabudowy. Oba typy mają swoje niewątpliwe zalety. Sprzęt wolnostojący umożliwia wyeksponowanie niektórych cech sprzętu AGD (np. lodówka marki Smeg w stylu retro), natomiast urządzenia do zabudowy pozwalają na zachowanie stylistycznej jednorodności. Praktycznie wszystkie sprzęty (poza płytą indukcyjną) w kuchni mogą być zakryte choćby frontami mebli. Ustalenie kategorii wybieranych sprzętów, zawęzi nam ich wybór. Niezwykle ważne jest, by kolor sprzętu AGD korespondował z zaprojektowanym wnętrzem kuchni.
Umiejscowienie sprzętów
Planując rozmieszczenie sprzętu AGD należy wziąć pod uwagę układ istniejących przyłączeń wody i prądu. Lodówka, zmywarka, piekarnik i okap muszą mieć w pobliżu gniazdko elektryczne. Przed wybraniem się na zakupy warto sprawdzić czy w kuchni mamy wystarczającą liczbę gniazdek – jeżeli mamy mieszkanie w starym budownictwie koniecznie sprawdźmy stan instalacji, nawet gdy właściciel zapewniał nas, że niedawno była ona wymieniana. Nie stracimy fortuny u elektryka, a potencjalnie możemy zyskać życie (prąd elektryczny jest niebezpieczny). Rozmieszczenie sprzętu AGD powinno być w jak największym stopniu racjonalne – gdy postanowimy zainwestować w piekarnik w zabudowie słupkowej, należy umieścić go na takiej wysokości, by nie trzeba było się do niego schylać. Co więcej, kuchenka gazowa lub płyta indukcyjna powinny być ustawione w pobliżu kanału wentylacyjnego, bo przecież tam będzie podłączony okap. Lodówka powinna być jak najbardziej samotna, czyli z dala od wszelkich źródeł ciepła. Trzeba to wszystko dokładnie rozrysować i wymierzyć, bo może się okazać, że gdzieś zabraknie nam 3-4 cm.
Trójkąt roboczy
Na rozmieszczenie sprzętu AGD w kuchni ogromny wpływ ma także kształt i wielkość pomieszczenia oraz rozlokowanie drzwi i okien. Każdy projektant doradzi, by przy planowaniu kuchni zastosować zasadę trójkąta roboczego (oczywiście w miarę możliwości). Co ona mówi? Określa maksymalną odległość między trzema najważniejszymi urządzeniami kuchennymi – lodówką, zlewem i kuchenką. Należy ustawić je w taki sposób, by wyznaczały wierzchołki trójkąta, najlepiej równobocznego o długości boków 120-120-210 cm. Liczne badania wykazały, że przy takim rozmieszczeniu wspomnianych sprzętów AGD, nie zmęczymy się codziennymi drobnostkami. Nie będziemy także pokonywać dużych dystansów związanych z wyjęciem produktu spożywczego X, wymyciu go w zlewie i obróbce termicznej na kuchence. To prosta zasada, ale zaskakująco często się o niej zapomina.
Wystarczająca liczba szafek
Zabierając się za wyposażanie kuchni należy wziąć pod uwagę, jak liczną mamy rodzinę. Inaczej wygląda kuchnia singla, a inaczej kuchnia głowy 4-osobowej rodziny. Wielu może wydawać się to niemożliwe, ale w miarę możliwości należy przewidzieć ile osób będzie na co dzień korzystać ze sprzętów kuchennych. Implikuje to ich pojemność, np. lodówka dla singla i kilkuosobowej rodziny będą się diametralnie różnić. Co więcej, warto pamiętać o prostej zasadzie: im szafek więcej w kuchni, tym lepiej. Wiele Pań Domu z perspektywy czasu zaznacza, że mogła zdecydować się na większą liczbę szafek. Przecież w trakcie użytkowania mieszkania, garnków i talerzy nam przybywa, a meble nie są z gumy. Im więcej na początku mebli mieć będziemy, tym łatwiej nam będzie je wypełniać w przyszłości.
Dzieci na celowniku
Urządzając kuchnię warto pamiętać także o dzieciach. Jeżeli jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami własnych pociech lub takowe są w drodze, należy zwrócić szczególną uwagę na to, by nasza kuchnia marzeń była miejscem bezpiecznym. Postarajmy się jak najbardziej zminimalizować ryzyko wystąpienia przykrego wypadku. Rozmieszczenie noży zaplanujmy z dala od krawędzi blatu, natomiast wszelkie sprzęty AGD niech będą bogate w różnego typu zabezpieczenia przed przypadkowym uruchomieniem, itd. Na szczęście, nowoczesne technologie pomagają nam dbać o dzieci, bo praktycznie każdy sprzęt dowolnego znanego producenta ma jakieś zabezpieczenie przed dziećmi. A przecież o to w tym wszystkim chodzi, byśmy w kuchni czuli się dobrze nie tylko my sami, ale i reszta domowników (w tym dzieci).
Sklep stacjonarny czy Internet?
Na zakończenie jeszcze jedna cenna uwaga – miejsce, w którym kupujemy sprzęt AGD także ma znaczenie. Oczywiście, większość osób wybiera duże elektromarkety lub specjalistyczne sklepy z elektroniką, bo zakup w takich miejscach wydaje się najpewniejszy. Ale także pewnym można być podczas zakupów internetowych. W Sieci jest mnóstwo sklepów, które przyciągają atrakcyjnymi cenami lub bonusami oferowanymi do kupowanego produktu. Przed podjęciem decyzji o kupnie sprzętów, warto się rozejrzeć w Internecie, bo może się okazać, że dane urządzenie kupimy 200-300 zł taniej. Dla osób, które nie dysponują lub nie chcą od razu wydawać całej kwoty, odpowiednią opcją są zakupy na raty. O czym warto pamiętać, decydując się na taki krok, piszemy w naszym maniaKalnym poradniku. Zakupów na raty nie wolno się bać, wbrew przeciwnie – to bardzo przydatna forma finansowania, a ponadto zwiększa naszą historię kredytową.
Na zakupy by się szło
Wszystkie powyższe wytyczne należy potraktować jako wskazówki, które pozwolą na stworzenie i zamieszkanie w kuchni marzeń. Dzisiaj w sklepach jest ogromny wybór sprzętu AGD – wybór najlepszego urządzenia spośród tak wielu różnych modeli nie jest wcale łatwy. Ale planując sobie, jak chcielibyśmy, by wyglądała nasza kuchnia, pewne wybory możemy sobie uprościć. A wszystko po to, by żyło nam się lepiej. A w kuchni, którą w końcu urządzimy, powstawały same niepowtarzalne potrawy.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Jestem w trakcie urzadzania swojej kuchni. Szukam aktualnie sprzetu agd i bardzo podobaja mi sie urzadzenia z morphy richards. Dodatkowo prowadzą teraz konkurs na fb, w ktorym mozna wygrac sprzet agd. Czy znacie te marke?
Warto pamiętać, że sprzęty wolnostojące np: lodówki w zależności sposobu oddawania ciepła też można zabudowywać bokami i górą. Zawsze trzeba sprawdzać którędy nasze urządzenie oddaje ciepło – np: LG oddają ciepło tyłem i/lub górą dzięki czemu można je szczelnie zabudować.
Co do zakupów stacjonarnie lub przez internet to takie sprzęty lepiej kupować stacjonarnie np: w Media Markt. Cenowo zawsze można zbić ceny do poziomu ceneo, a gdy jeszcze trafi się na promocję 10% rabatu przy zakupie 3 lub większej ilości sprzętu – lepszej oferty się nie znajdzie nawet na allegro.