Nowy rok, nowe wyzwania. Dla niektórych te same, choć w zmienionej postaci. Mimo iż do wiosny wciąż daleko, warto pomyśleć o generalnych porządkach, które tchną w nasz dom nowe życie. Niestety, większość z nas nie lubi porządków. A jakich najbardziej?
Rok 2015 jest już przeszłością, ale jeżeli zastanawiacie się, jakie sprzęty AGD były w nim najpopularniejsze to zajrzyjcie do naszych maniaKalnych zestawień obejmujących zarówno małe AGD do kuchni, jak i urządzenia duże do wyposażenia całego domu. Niestety, nawet najbardziej zaawansowane sprzęty nie wykonają za nas wszystkich znienawidzonych czynności domowych. Aby stało się to faktem trzeba poczekać na nadejście robotów, których era wydaje się zbliżać wielkimi krokami.
Zanim ten moment nadejdzie, nadal trzeba prać, prasować, gotować. Jakich czynności domowych nie lubimy najbardziej? Które z nich najchętniej zrzucilibyśmy na kogoś innego? Te pytania zadano przypadkowym osobom na zlecenie pralniomatów Hi’Shine. Analizując uzyskane przez nich wyniki prezentujemy 9 najbardziej nielubianych czynności domowych.
Spis treści
1. Zakupy spożywcze
Zakupy spożywcze to jedna z najbardziej uciążliwych domowych czynności. Wiele osób nie lubi się na nie wybierać, bo traci się na nie sporo czasu. W większych rodzinach zakupy spożywcze traktuje się jak czynność wykonywaną cyklicznie – zamiast codziennie chodzić do osiedlowego sklepu po drobne zakupy, lepiej raz na jakiś czas wybrać się do marketu po większy zapas produktów spożywczych. To bardziej się opłaca. Na zakupy spożywcze wybierają się zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Aż 14 % Polaków w wieku 25-34 lat chętnie zrzuciłoby tę czynność na kogoś innego.
2. Wyprowadzanie psa
Każdy, kto ma psa, wie, że wychodzenie z nim na spacer czasami może być niezwykle uciążliwe. Zwłaszcza, gdy zwierzak nie jest przyzwyczajony do naszego cyklu dobowego. Wyprowadzanie psa na spacer w zimowe poranki to nie lada wyzwanie. Na tę czynność narzeka 11 % Polaków. Chętniej na spacery z psem wychodzą mężczyźni i mieszkańcy dużych miast liczących 100-200 tys. mieszkańców.
3. Pranie
Pralka Frania całkowicie zmieniła oblicze polskich gospodyń domowych. Dzisiaj proces prania jest banalnie prosty, co jest konsekwencją obecności zaawansowanych technologicznie pralek automatycznych praktycznie w każdym domu. Ale nawet pomimo tego, statystycznie co piąty Polak zrzuciłby tę czynność na kogoś innego. Nie mówiąc już o praniu ręcznym, które jest wyjątkowo znienawidzoną czynnością. Aż 25 % mężczyzn chętnie zrezygnowałoby z konieczności robienia prania, kobiet znacznie mniej, bo tylko 10 %. Z praniem wiąże się także jeszcze jedna nielubiana i czasochłonna czynność – jego wieszanie…
4. Wyrzucanie śmieci
Wyrzucanie śmieci to wyjątkowo niewdzięczna czynność. Zwłaszcza dla osób mieszkających w nowym budownictwie. Ze śmieciami nie dość, że trzeba zejść do osobnego pomieszczenia (nie do zsypu), to na dodatek trzeba je sortować. Za tą czynnością nie przepada 37 % Polek. Liczba ta jest zaskakująco duża w porównaniu do mężczyzn – z kubłem śmieci nie lubi się przejść tylko 8 % brodaczy. Najbardziej tolerancyjni w stosunku do wyrzucania śmieci są osoby w wieku 45-55 lat.
5. Odkurzanie
Odkurzanie to czynność, której nie lubi aż 25 % Polaków. Nic dziwnego, skoro zawiera się w niej wszystko to, czego najbardziej nie lubimy w obowiązkach domowych. Jest to czynność męcząca, czasochłonna i nie zawsze dająca satysfakcjonujące rezultaty. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni chętnie zrzuciliby konieczność odkurzania na kogoś innego. Szczególnie podkreślają to osoby młode (18-24 lat) i mieszkańcy miast do 200 tys. No tak, w większych miastach wiele osób zarabia tak dobrze, że ma własne sprzątaczki.
6. Gotowanie
W ostatnich latach gotowanie stało się niezwykle modne, ale nie wszyscy polubili je równie mocno. To nadal jeden z najbardziej znienawidzonych przez Polaków domowych obowiązków. Aż 30 % respondentów (zarówno kobiet, jak i mężczyzn) konieczność przyrządzania posiłków zrzuciłoby na kogoś innego. Gotować nie lubi aż 30 % ankietowanych mężczyzn i osoby z miejscowości liczących poniżej 20 tys. mieszkańców.
7. Mycie naczyń
Na kolejnym miejscu rankingu pozostajemy w klimatach kulinarnych. Zarówno gotowanie, jak i sprzątanie po tej czynności, jest jedną z najbardziej nielubianych przez Polaków czynności. Z mycia naczyń chętnie zrezygnowałoby 34 % przepytywanych Polaków. Zmywanie jest nielubiane przez osoby w przedziale wiekowym 15-24 lat (aż 45 %) oraz osoby żyjące w 200-500-tysięczne miejscowości (41 %). Nic dziwnego, że dzisiaj kto tylko może decyduje się na zakup zmywarki. Wybór na rynku jest ogromny, a nie dość, że urządzenie takie oszczędza nasze pieniądze, to w dodatku i czas.
8. Sprzątanie łazienki
Już samo sprzątanie mieszkania niektórych przyprawia o ciarki, ale jest jedno szczególnie znienawidzone miejsce. Tak, to łazienka. Szorowanie wanny, polerowanie kafelków czy odkamienianie deski klozetowej, jest jedną z najmniej lubianych domowych czynności. Przyznaje się do tego aż 39 % Polaków. Tu zgodni ze sobą są mężczyźni i kobiety. Najchętniej zrezygnowaliby z tej czynności Polacy z wykształceniem wyższym (45 %) i osoby w przedziale wiekowym 45-55 lat (41 %). Niestety, sprzątanie łazienki to czynność, której nie wykona za nas nikt z „dobrego serca”. Można postawić na profesjonalny serwis sprzątający, choć w mniejszych miejscowościach opcja ta nie jest popularna.
9. Prasowanie
Nietrudno było zgadnąć, jaka domowa czynność jest najbardziej znienawidzoną ze wszystkich. To prasowanie. Statystyki pokazują, że za czynnością tą nie przepada niemal co drugi Polak. A jest to coś, czego uniknąć nie sposób. Balet z żelazkiem w dłoni negatywnie ocenia 45 % badanych (47 % mężczyzn i 43 % kobiet). Najbardziej niechętne do prasowania są osoby w wieku od 35 do 44 lat (ponad 50 %). Z czego wynika ta antypatia do prasowania? Chyba z samej specyfiki tego procesu. Prasowanie wymaga sporego nakładu pracy. Nie dość, że poświęcamy na to swój czas, to na dodatek jest to czynność, do której potrzebne jest skupienie i precyzja. Oczywiście, jest sporo osób z podzielną uwagą, które prasując są w stanie obejrzeć film, ale rozwiązanie to na dłuższą metę nie zdaje rezultatu. Roboty prasujące będą prawdopodobnie kolejnymi, które chętnie wpuścimy do naszych domów.
Home, sweet home…
Wiele z czynności, które znalazły się w rankingu, można uprościć. Producenci sprzętu AGD starają się za wszelką cenę opracować technologie, dzięki którym w domach mniej czasu będziemy poświęcać na nielubiane czynności, a więcej na relaks. Doskonałym przykładem na taką sterowaną ewolucję jest pojawienie się robotów sprzątających. Zamiast biegać z wyjącym odkurzaczem, lepiej do akcji wypuścić specjalistę, który swoją czynność wykona bardzo dokładnie. Oczywiście, są sytuacje, w których robota odkurzającego nie można użyć, ale za kilka lat prawdopodobnie każdy będzie miał go w swoim mieszkaniu.
Rok 2016 raczej nie przyniesie nam żadnych przełomowych rozwiązań, choć stopień zaawansowania pralek, zmywarek czy wspomnianych robotów sprzątających, będzie zapewne jeszcze większy. Wszystko to po to, by we własnym domu naprawdę czuć się dobrze i nie tracić cennego czasu na coś, co „powinno” zrobić się samo.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.