Nowoczesna kuchnia powinna być przepełniona nie tylko pomysłowymi gadżetami, ale i sprytnymi rozwiązaniami. Praktycznie każdy kuchenny sprzęt AGD można ukryć, co nadaje stylistycznej spójności i wizualnej jednorodności. Jakie urządzenia do zabudowy najlepiej wybrać? Czym się kierować? Tego dowiecie się z poniższego tekstu.
Każdy zasługuje na taką kuchnię, w której będzie dobrze się czuł. Singiel może wybrać wariant ubogo wyposażony, z ascetycznymi meblami i nielicznymi udogodnieniami. Miłośniczka gotowania powinna postawić na pragmatyzm i rozsądne rozmieszczenie poszczególnych sprzętów, a klasyczna, trzyosobowa rodzina na wygodę. W kuchni każdy powinien czuć się swobodnie, a do tego bez wątpienia może się przyczynić zabudowana kuchnia.
Ten bardzo prosty trik, mający na celu po prostu ukrycie wszystkich możliwych urządzeń panelami mebli kuchennych, ma wielu zalet. Poza dopasowaniem frontów do stylistyki kuchni, umożliwia zamontowanie urządzeń na różnych wysokościach i zapewnia większe bezpieczeństwo z nich korzystania. Niestety, kuchnia do zabudowy nie jest dla każdego. Na rynku jest mniejszy wybór modeli do zabudowy niż wolnostojących, a ponadto są one droższe. Jakby tego było mało, trzeba zainwestować w specjalne meble, których raczej nie zabierzemy ze sobą podczas przeprowadzki. No i jeszcze te problematyczne naprawy… Gdy jakiś sprzęt się zepsuje, często trzeba demontować cały segment, by dostać się do jego trzewi. Coś za coś.
Nie każdy sprzęt kuchenny występuje w wariancie do zabudowy. Poniżej znajdziecie przykłady tych najpopularniejszych z polecanymi przez nas modelami.
Piekarnik do zabudowy
Mimo iż na rynku wciąż można dostać piekarniki do zabudowy zasilane gazem, to ze względu na nowszy sposób instalacji, częściej spotykanym rodzajem piekarników do zabudowy są modele elektryczne. Większość dostępnych w sprzedaży urządzeń ma standardowe wymiary, czyli 60x60x60 cm, choć można i upolować modele bardziej kompaktowe. Piekarniki do zabudowy mają widoczny front, dlatego producenci przykładają do niego dużą uwagę, tak by pasował on do wystroju kuchni.
Amica IN. 954 B pyro
Dobry piekarnik powinien być energooszczędny, mieć różne programy pieczenia i cechować się wysoką jakością wykonania. Wszystkie te cechy spełnia Amica IN. 954 B pyro. Urządzenie pracuje w klasie energetycznej A i ma aż 37 gotowych programów pieczenia. Dzięki procesowi pyrolizy pozbędziemy się wszystkich nieczystości i zaoszczędzimy mnóstwo energii. Jako reprezentant serii Amica IN. model 954 B pyro jest naprawdę solidnie wykonany – ma podświetlany uchwyt piekarnika, prowadnice teleskopowe z funkcją stop i chłodną przednią szybę (maksymalnie 35 st. Celsjusza).
Okap do zabudowy
Wielu użytkowników ceni sobie fakt iż okap jest urządzeniem górującym nad kuchnią, zawieszonym gdzieś między blatem roboczym a zlewem. Na rynku jest jednak dostępnych sporo modeli szafkowych, które są schowane w szafce. „Gołe” okapy szafkowe nie prezentują się zbyt okazale – są sprzedawane pod postacią przewodu i wentylatora, a dopiero odpowiednie ich obudowanie zapewnia udany efekt końcowy. Szerokość okapu musi być dopasowana do szerokości płyty ceramicznej, dlatego też najczęściej wybieranymi wariantami są modele o szerokości 60 cm.
Samsung HB6247SX
Samsung HB6247SX to podstawowy, ale jednocześnie bardzo solidny okap do zabudowy. Pozwala na szybkie, ciche i skuteczne usuwanie pary wodnej, oparów, dymu i zapachów. Trzy opcje prędkości wentylacji pozwalają na szybkie oczyszczenie powietrza, a klasyczny design pasuje do wystroju nowoczesnej kuchni. Warto wspomnieć o łatwym do czyszczenia filtrze powietrza wykonanym z aluminium, który zatrzymuje zanieczyszczenia i pomaga utrzymać kuchnię w czystości. Aktywne filtry węglowe służą natomiast do oczyszczania powietrza, które jest wypuszczane z powrotem do pomieszczenia. Jest to skuteczne rozwiązanie, bo cząsteczki węgla przechwytują nieprzyjemne zapachy.
Zmywarka do zabudowy
Zmywarki do zabudowy występują pod dwoma postaciami – częściowo zintegrowane (panel do sterowania jest na zewnątrz, a sam front jest przez to mniejszy) lub całkowicie zintegrowane (panel sterujący jest ukryty za frontem). Zarówno jedne, jak i drugie mają swoje niewątpliwe zalety. W przypadku zmywarek częściowo zintegrowanych, w każdym momencie możemy podglądnąć ile czasu zostało do końca programu, natomiast zmywarki całkowicie zintegrowane zapewniają większą jednorodność stylistyczną kuchni. Wysokość standardowych zmywarek to 80 cm, podczas gdy szerokość – jak wszystkich innych sprzętów – zamyka się w 45 lub 60 cm.
Bosch SMV54M90EU
Bosch SMV54M90EU to bardzo dobrej klasy zmywarka do zabudowy. Wyposażona jest ona w przepływowy ogrzewacz wody, który zapewnia oszczędność energii elektrycznej i więcej miejsca na brudne naczynia. Podczas jednego cyklu do zmywarki Bosch maksymalnie załadujemy 13 kompletów naczyń, które sprzęt umyje jednym z 5 programów zmywania. Warto wspomnieć także o systemie easyLock, który nie wymaga użycia siły przy zamykaniu drzwi zmywarki. Ważnym elementem wyposażenia modelu SMV54M90EU jest nowoczesny silnik bezszczotkowy, który pozwala na osiągnięcie bardzo dobrych rezultatów zmywania przy jednoczesnej redukcji generowanego hałasu.
Lodówka do zabudowy
Kupno lodówki to prawdopodobnie najtrudniejszy element kompletowania sprzętów kuchennych do zabudowy. Ze względu na duże gabaryty, nie można jej postawić w dowolnym miejscu, a ponadto wymaga odpowiedniej przestrzeni i podłączy. Zanim kupimy tego typu urządzenie, lepiej dobrze zaplanujmy gdzie stanie. Niezwykle istotne jest, by szafka kryjąca lodówkę miała specjalne kratki wentylacyjne, które zapewnią stałą cyrkulację powietrza. W przeciwnym razie może dojść do awarii sprzętu, a nawet zwarcia. Lodówki do zabudowy mają zazwyczaj standardowe wymiary (54-56×57 cm), więc nie powinno być problemu ze zmieszczeniem ich w jednej z szafek kuchennych. Warto przypomnieć, że lodówki do zabudowy mają zazwyczaj mniejszą pojemność niż modele wolnostojące.
Whirlpool ART 6510 A+ SF
Whirlpool ART 6510 A+ SF to bardzo dobra lodówka dostępna za niewielkie pieniądze. To dobra propozycja dla tych użytkowników, którzy przy wyborze sprzętu AGD kierują się głównie ograniczonym budżetem, który mają. Lodówka pracuje w klasie energetycznej A+, a jej roczne zużycie energii wynosi 299 kWh. Wewnątrz znajdziemy 5 szklanych półek wypełniających przestrzeń o pojemności 195 litrów. Pojemność zamrażarki wynosi 80 litrów (3 komory), co w zupełności wystarczy dla przeciętnej rodziny. Cicha praca i dobre spasowanie materiałów czynią z modelu ART 6510 A+ SF jeden z najciekawszych w ofercie marki Whirlpool.
Płyta indukcyjna do zabudowy
Kupno płyty indukcyjnej do zabudowy to bułka z masłem. Nie ma bowiem na rynku modeli, które można by zamontować w inny sposób. Standardową szerokością płyt indukcyjnych (i ceramicznych w ogóle) jest 60 cm. Często jednak zdarzają się wyjątki od normy, bo producenci chcąc wyróżnić się na tle konkurencji, decydują się na nietypowy wariant – o szerokości 30 cm z dwoma polami lub 90-centymetrowe z pięcioma polami. Te modele są jednak przeznaczone dla konkretnych użytkowników i konkretnych sytuacji – typowej rodzinie się nie przydarzą.
Amica PI6509LN
Amica PI6509LN to podstawowe urządzenie AGD, które obdarzone jest kilkoma przydatnymi funkcjami. Sterowanie sensorowe, wskaźnik ciepła resztkowego czy blokada rodzicielska to standard, ale warto wspomnieć choćby o systemie automatycznego zagotowania. Technologia ta jest idealna do potraw wymagających najpierw szybkiego zagotowania, a następnie podgrzewania lub prażenia. Jest to odpowiednik klasycznego gotowania na “wolnym ogniu”. Dzięki tej funkcji pole grzejne automatycznie obniża temperaturę po określonym czasie. Innowacyjne jest to, że do podłączenia płyty nie jest potrzebne zasilanie trójfazowe 400 V, a 230 V, czyli… zwykłe gniazdo elektryczne.
Kuchenka mikrofalowa do zabudowy
Kuchenka mikrofalowa to wciąż niepopularny sprzęt w naszym kraju, używany tylko przez nielicznych. Być może dlatego, że wielu osobom mikrofalówka kojarzy się jako niepraktyczny kloc szpecący kuchenną estetykę. Okazuje się jednak, że kuchenkę mikrofalową także można zabudować. Najczęściej robi się to w tym samym słupku, co piekarnik. Warto pamiętać, że front mikrofalówki – podobnie jak piekarnika – będzie widoczny, dlatego lepiej poświęcić chwilę nad doborem odpowiedniego, pasującego do reszty modelu. Na rynku jest wiele kuchenek mikrofalowych różniących się szerokością i wysokością, więc każdy powinien znaleźć satysfakcjonujący go model.
Electrolux EMT25207OX
Kuchenka mikrofalowa do zabudowy Electrolux EMT25207OX to produkt z wyższej półki. Odzwierciedla to jej cena, która nie należy do niskich. Dysponuje ona pojemnością 25 litrów, a także funkcjami rozmrażania, podgrzewania, grillowania i gotowania. W wielu przypadkach jest w stanie zastąpić klasyczny piekarnik. Mikrofalówka o szerokości 60 cm idealnie wpasuje się w segment kuchenny z piekarnikiem. Warto zaznaczyć, że mikrofalówka Electrolux dysponuje mocą mikrofali 900 W i mocą grilla na poziomie 1000 W.
Dodaj komentarz