Często się słyszy, że oczyszczacz powietrza jest przeznaczony wyłącznie dla alergików. Tymczasem w rzeczywistości, urządzenie tego typu jest również bardzo pomocne w walce ze smogiem i zanieczyszczeniami powietrza.
Dobry oczyszczacz powietrza to zakup niezbędny w wypadku osób podatnych na uczulenia. Ale nie tylko alergicy sięgnąć powinni po taki sprzęt. Z uwagi na stale rosnące zagrożenie smogiem, skuteczne urządzenie służące do filtracji zanieczyszczeń z powietrza przyda się również przysłowiowemu Kowalskiemu, nieuskarżającemu się jak dotąd na kłopoty zdrowotne. Powód jest oczywisty: zawsze lepiej jest przeciwdziałać, niż leczyć.
- Zobacz też: TOP-10 polecanych oczyszczaczy powietrza
Po co oczyszczacz powietrza w domu?
Smog jest na zewnątrz, ale w domu powietrze jest czyste – ten popularny pogląd ma niestety niewiele wspólnego z rzeczywistością. Pył, szkodliwe substancje chemiczne, różnego rodzaju bakterie, roztocza… To jeszcze nie koniec długiej listy rzeczy, które mogą sprawić, że poczujesz się gorzej także w domowych pieleszach.
Co ważne, nawet często sprzątając i dbając o właściwą wentylację pomieszczeń, nie jesteś w stanie w pełni wyeliminować zagrożenia. Możesz natomiast przypadkiem pogorszyć swoją sytuację – na przykład intensywnie wietrząc pokoje w sytuacji, gdy stężenie niebezpiecznych pyłów w powietrzu przekracza dopuszczalne normy.
Rozwiązaniem tego problemu jest zakup oczyszczacza powietrza. Tyle, że nie każdy sprzęt jest faktycznie tak dobry, jak zachwalają go sprzedawcy. O czym więc pamiętać idąc na zakupy?
Jak działa oczyszczacz powietrza?
Nie wchodząc w techniczne szczegóły, sam proces oczyszczania powietrza jest stosunkowo prosty. Potrzebny Ci dobry filtr, który wyłapie zanieczyszczenia oraz wentylator, który zagwarantuje skuteczny przepływ powietrza. Tylko tyle. Inne cechy są wyłącznie uzupełnieniem dla tego duetu i należy traktować je drugorzędnie.
Bazując na tych założeniach nietrudno wysnuć wniosek, że najważniejsze parametry każdego oczyszczacza powietrza to skuteczność założonych filtrów oraz wydajność filtracji, czyli ilość powietrza wyrzucanego przez urządzenie w ciągu godziny. Uzbrojeni w tę wiedzę możemy powoli ruszać na zakupy.
Co musi mieć dobry oczyszczacz powietrza?
Filtr HEPA cieszący się sławą najskuteczniejszego narzędzia do walki z alergenami i pyłem. Na rynku nie brakuje innych rozwiązań (jak na przykład filtry elektrostatyczne, wodne czy fotokatalityczne), ale zdaniem agdManiaKa to właśnie porządny filtr HEPA gwarantuje Ci optymalny poziom bezpieczeństwa. Porównywalny ze skutecznością HEPA jest tylko system kilkukrotnej filtracji wykorzystywany w zaawansowanych oczyszczaczach marki Daikin.
Skuteczny system wymiany powietrza to podstawa wydajnego oczyszczacza. Na nic w końcu nie przyda Ci się najlepszy nawet filtr HEPA, jeśli nie dasz rady przepuścić przez niego wystarczającej ilości zanieczyszczonego powietrza. Wydajność filtracji często wyrażana jest wartością podawaną w metrach sześciennych na godzinę.
Regulację przepływu powietrza – kluczowa rzecz, aby dopasować wydajność urządzenia do warunków panujących w domu czy mieszkaniu. To o tyle istotne, że pracujący na maksymalnych obrotach oczyszczacz jest z reguły hałaśliwy, warto więc go „skręcić” w sytuacji, gdy poziom zanieczyszczeń w powietrzu jest niski lub w nocy.
Trzy punkty powyżej to podstawa każdego dobrego oczyszczacza powietrza. Warto jednak również zwrócić uwagę na trzy inne cechy.
Poziom hałasu wyrażany w dB – im niższy, tym lepiej. Jako punkt odniesienia przyjmij wartości 25 dB (niemal niesłyszalny w warunkach domowych), 35 dB (szum pracującego laptopa) oraz 55 dB (cicha pralka). Jeśli zakładasz, że oczyszczacz ma pracować w nocy, koniecznie wybierz sprzęt cichy (maksymalnie 30 dB) lub oferujący tryb nocny (pod tym pojęciem kryje się redukcja wydajności oczyszczania przy jednoczesnym obniżeniu poziomu hałasu).
Czujniki – im więcej, tym lepiej. W droższych urządzeniach znajdziesz sensory, które mierzą poziom zanieczyszczeń w powietrzu, automatycznie dopasowując tryb pracy oczyszczacza, jak również czujniki stanu filtra, które poinformują Cię o konieczności wymiany wkładu.
Dostępność części zamiennych – eksploatacja oczyszczacza kosztuje, warto więc zawczasu się zorientować, czy możesz liczyć na dobry serwis dla kupowanego urządzenia (szczególnie, jeśli produkt ściągasz z Chin).
Jak ocenić wydajność oczyszczacza?
Patrząc na kartę produktu, szukaj wartości wyrażonej w metrach sześciennych na godzinę (m3/h) – to parametr określający maksymalną wydajność oczyszczacza, czyli ilość powietrza, które urządzenie jest w stanie skutecznie oczyścić w przeciągu jednej godziny, pracując na maksymalnych obrotach.
Jak ustalić, która wartość będzie optymalna dla Ciebie? To proste – wystarczy, że znasz wielkość swojego pokoju lub biura. Uwaga: mierząc powierzchnię nie pomyl metrów kwadratowych z metrami sześciennymi – pomieszczenie 15-metrowe z wysokim sufitem będzie wymagało innego systemu oczyszczania, niż ten sam lokal ale z niskim sufitem lub skosami.
Przykład: bierzemy na maniaKalny celownik salon o powierzchni 20 m2 oraz standardowej wysokości 2,5 m. Mnożymy jedną wartość przez drugą i wychodzi nam 50 m3 (20 x 2,5)
Dobry oczyszczacz powinien wymienić powietrze przynajmniej 5 razy w ciągu jednej godziny. Oznacza to, że skuteczność przepływu powietrza musi być przynajmniej 5-krotnie wyższa niż objętość pokoju w m3. Szukając więc sprzętu do powyższego, przykładowego salonu, potrzebny będzie oczyszczacz o wydajności minimum 250 m3/h (50 x 5).
Uważaj na…
Każdy oczyszczacz jest dobry dla osoby chorej – błąd. Cierpiąc na alergie lub astmę, szukaj wyłącznie produktów, których skuteczność jest potwierdzona właściwymi certyfikatami. Nie każdy sprzęt jest bowiem tak samo skuteczny w eliminowaniu patogenów.
Oczyszczacz kupujesz raz i masz „temat z głowy” – błąd. Podobnie, jak wiele innych produktów na rynku, tak i ten rodzaj sprzętu wymaga regularnego odkurzania, czyszczenia i – przede wszystkim – wymiany filtrów. Brudny oczyszczacz ze starym, niesprawnym filtrem na pewno nie pomoże a może nawet zaszkodzić.
Dobry oczyszczacz musi posiadać jonizator, ozonator i nawilżacz powietrza – błąd. Urządzenia 2w1, 3w1 czy 4w1 fajnie wyglądają na papierze, co nie znaczy, że dodatkowych opcji faktycznie potrzebujesz. Co więcej, jeśli decydujesz się na zakup takiego kombajnu, koniecznie wybierz urządzenie pozwalające wyłączyć każdy z ekstra trybów. Pamiętaj, że źle użyty kombajn może negatywnie wpłynąć na poziom wilgotności w mieszkaniu, może również doprowadzić do pogorszenia samopoczucia domowników. Nie daj się zwieść marketingowym obietnicom i kupuj wyłącznie sprzęt pod kątem swoich potrzeb.
I na koniec ostatni, bardzo popularny mit: nie ważne jaki jest rozkład mieszkania, oczyszczacz sobie poradzi. Błąd. Oczyszczacz ma swoje ograniczenia – najważniejszym jest uzależnienie od naturalnego (niewymuszonego) przepływu powietrza w pomieszczeniach. Dlatego też to samo urządzenie może być bardzo skuteczne przy rozkładzie 2-pokojowym, gdzie wszystkie pomieszczenia są blisko siebie, a jednocześnie przegrać walkę z pyłem w wypadku dwóch oddalonych od siebie pokoi, przedzielonych ciasnym i krętym korytarzem. Dlatego też zawsze kieruj się zdrowym rozsądkiem – czasami lepiej jest zainwestować w dwa tańsze oczyszczacze o mniejszej wydajności (po jednym na pokój) niż jeden kosztowniejszy i wydajniejszy.
Jaki oczyszczacz kupić? TOP-10 polecanych modeli w 2022 roku
To również warto przeczytać!
Mam nadzieję, że pomogłem wybrać dobry oczyszczacz powietrza. Zachęcam również do lektury innych wpisów na serwisach grupy techManiaK.pl.
Szukając dobrego odkurzacza koniecznie przeczytaj nasz wpis, jak kupić odkurzacz i nie stracić. Warto również zapoznać się z poradnikiem, jaki odkurzacz dla alergika warto teraz wybrać.
Zachęcam również do zerknięcia na listę najlepszych pionowych odkurzaczy bezprzewodowych, jak również maniaKalny TOP-10 najlepszych odkurzaczy na polskim rynku oraz zestawienie najlepszych odkurzaczy piorących.
Jeśli szukasz robota sprzątajacego, warto zerknąć na nasz poradnik, jaki odkurzacz automatyczny wybrać, żeby nie żałować, oraz na TOP-10 najlepszych robotów sprzątających.
Szukasz pralki? Koniecznie przeczytaj nasz poradnik, na co zwracać uwagę kupując pralkę. Jeśli szukasz sprawdzonego, polecanego modelu, zerknij na nasz TOP-10 pralek, albo na zestawienie najlepszych pralek do 1500 zł.
Mamy również bardzo konkretny poradnik dotyczący polecanych pralek parowych oraz najlepszych suszarek do ubrań (na każdą kieszeń).
Dla tych, którzy nie lubią zmywać naczyń mamy trzy konkretne poradniki – w pierwszym radzimy, na co zwracać uwagę kupując zmywarkę, a w maniaKalnym TOP-10 polecanych zmywarek oraz TOP-10 najlepszych zmywarek 45 cm wskazujemy konkretne modele, którymi warto się zainteresować.
Dla miłośników pieczenia i grillowania mamy dwa konkretne poradniki – w pierwszym radzimy, na co zwracać uwagę kupując piekarnik, a w maniaKalnym TOP-10 polecanych piekarników wskazujemy konkretne modele, którymi warto się zainteresować.
Warto również zerknąć na maniaKalny poradnik, na co zwracać uwagę kupując kuchenkę mikrofalową oraz maniaKalny ranking kuchenek mikrofalowych.
Przygotowaliśmy również przydatne poradniki dla tych, którzy właśnie urządzają kuchnię i kupują płytę, kuchenkę lub okap. Doradzamy m.in., czy warto kupić płytę indukcyjną, jaka powinna być dobra płyta ceramiczna i na co zwrócić uwagę kupując płytę gazową, a także czy warto dzisiaj kupić kuchenkę wolnostojącą.
Jeśli natomiast potrzebujesz sprawdzonej lodówki, szczególnie polecamy lekturę poradnika, na co zwracać uwagę kupując lodówkę oraz zestawienia TOP-10 najlepszych lodówek na polskim rynku.
Lubisz gotować i potrzebny Ci porządny robot do kuchni? Mamy dla Ciebie poradnik, w którym podpowiadamy, na co zwracać uwagę kupując robota kuchennego, a w innym artykule podsuwamy TOP-10 polecanych robotów do kuchni (na każdą kieszeń).
Szukasz dobrego ekspresu? Sprawdź nasz poradnik poradnik o tym, jaki ekspres do kawy kupić – przelewowy, na kapsułki, automat, czy ekspres z kolbą. Zdradziliśmy w nim m.in. na co trzeba zwrócić uwagę wybierając ekspres, aby później nie żałować zakupu. W naszym TOP-10 ekspresów do kawy znajdziesz natomiast najciekawsze modele na polskim rynku.
Jeśli natomiast potrzebujesz solidnego czajnika, zerknij na nasz TOP-10 czajników elektrycznych.
Nie zapomnieliśmy w końcu o fanach RTV. Jeśli szukasz dobrego telewizora koniecznie zerknij na nasz TOP-10 telewizorów lub przegląd dobrych i niedrogich telewizorów 4K UHD. Mamy również poradnik, jaki telewizor wybrać dla gracza.
To oczywiście nie wszystko. Mamy również szereg innych poradników, w których doradzamy m.in. o czym pamiętać kupując stację pary czy jak dobrze wybrać żelazko.
Wszystkie artykuły znajdziesz w sekcji polecanych wpisów na techManiaK.pl.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Mnie też spodobał się Pański tekst, dobry językowo, konkretny, merytoryczny. Ciekaw byłbym opinii Pana na temat oczyszczaczy marki Zelmer, czy jakość rzeczywiście jest tak dobra, że warto zapłacić wysoką cenę zakupu?
To jak jest z tą wymiana filtrów w Sharpach? ….który model z nawilżaczem jest najtańszy w eksploatacji? (głównie chodzi i o filtry)
Wg producenta – modele Sharp KC-A40, KC-A50 i KC-A60 wymagają wymiany filtrów co 10 lat. Komplet filtrów kosztuje około 950 zł. Należy przy tym pamiętać o systematycznym odkurzaniu filtra wstępnego i myciu filtra dezodoryzującego oraz nawilżającego. Nawet przy założeniu wymiany filtrów 2 razy częściej – czyli co 5 lat – ten oczyszczacz jest jednym z tańszych w eksploatacji.
U siebie w mieszkaniu mam może trochę mniej znany, ale polskiej marki nawilżacz Gotie, super w wyglądu i działa pełną parą hehe 😀
Ja mam oczyszczacz powietrza Sharp i jestem zadowolona. Kupiłam go prawie rok temu, na początku nie było czuć aż tak mocno różnicy, ale kiedy zaczęła się zima, a za oknem zaczął szaleć smog, dało odczuć się ogromną różnicę. Zaletą jest też możliwość nawilżania powietrza, która jest niezwykle ważna w czasie zimy.
Szukam takiego naprawdę cichego ktoś coś poleci?
Czytałem, że w tym roku pojawiła się nowa generacja oczyszczaczy powietrza Sharp Czy miałeś już jakieś doświadczenia z tymi urządzeniami.
Z opisu wygląda na trochę liftowaną wersję Sharpa KC-A40EUW – dodano timer, który może wyłączyć odświeżacz po pewnym czasie. Zmieniono także odrobinę „design”. Poza tym większych różnic nie zauważyłem. Np. filtry także są przewidziane na 10 lat pracy 😉
Witam.
Co sądzicie o Winix hr 950?
Wpadł mi w ręce pół roczny , kilka razy używany.
Bardzo proszę o opinie o nich.
Czy oczyszczacz philipiaka ma funkcję nawilżania powietrza?
w sumie przydałby sie taki sprzęt do domu, czyste powietrze to podstawa,
Eryku, Air Purifier posiada czterostopniowy system filtracji.
Pozdrawiam, Marta Kowalewska
Online Ekspert marki PHILIPIAK
Tycjan, taki filtr powietrza jest objęty 2-letnią gwarancją (wg przepisów prawa).
Pozdrawiam, Marta Kowalewska
Online Ekspert marki PHILIPIAK
Łukasz jaki to urządzenie ma system filtracji?
Witam – proszę o poradę bo im więcej czytam na temat oczyszczaczy tym mniej wiem 😉
Mam mieszkanie ok50m2, dwoje dzieci alergików na roztocza i pyłki traw, drzew. Młody ma wieczny katar i kaszel.
Dodatkowo mieszkamy na południu Polski niby nie w Krakowie, ale często mamy tu gorsze powietrze niz w stolicy smogu. Nasz blok jest w pobliżu elektrociepłowni. Oczyszczacz miałby być uzywany cały rok.
Zastanawiam się co w naszym przypadku będzie lepsze wspomniany Sharp, Xiaomi czy tez Daikin Mc70l?
Znam markę philipiak z trochę innych produktów ale cieszących się dobrą opinią i długą gwarancją Jak to wygląda w przypadku oczyszczacza powietrza tej marki?
Ja używam oczyszczacza od Philipiaka i powiem że jest genialny! Cena nieco wyższa od średniej dla tego typu urządzeń ale mnogość funkcji, ergonomia i wygląd są na najwyższym poziomie.
Viktor marki Oskar jest najlepszy. U nas w mieście smog, więc chociaż w domu chcemy mieć czyste powietrze. Dzięki Oskarowi jest po prostu lepiej.
Widzę, że dobrze się orientujesz w temacie 🙂 wiec zadam jeszcze kilka pytań 😉
8-9 pokazuje na Xiaomi, który na pewno nie ma idealnego miernika 🙂 jesteśmy chwile przed remontem domu, wieje konkretnie okanami 😀
Czy można jakoś sprawdzić prawidłowość działania technologii plasmaster?
Dalej mamy taki delikatny zapach basenu/chloru, większy jak jest jonizacja i nawilżenie. Oczywiście czuć po zbliżeniu się do wywiewu. Jak bez to po prostu czuć mniejszy. Xiaomi jest bez zapachowy ale bez nawilżacza i jonizacji.
Posiadasz taki oczyszczacz czy inny? 😉
Teraz znajomy będzie miał taki sam 14.04, sprawdzę czy ma taki sam zapach 🙂 i jak był zapakowany w środku 🙂
Najbardziej zaniepokoił mnie ten sposób zapakowania i się doszukuję :)) a zapłaciliśmy za sharpa nie mało bo 2700
Sam się śmieje ze swoich poszukiwań… 🙂
Jak często można używać jonizacji? Można cały czas? Co lepiej ustawiać na noc jak stoi niedaleko sypialni przy wejściu? 🙂
Z góry dziękuje za pomoc w watpliwościach 🙂
Czy wiesz może, do jakiej wartości są wstanie obniżyć poziom 2.5 ? Cały czas udaje się tylko 8-10 🙂 w małej sypialni 🙂
Z czystej ciekawości
Po porozumieniu się z technikiem : Oczyszczacze z nowym, porządnym filtrem HEPA H13 pokazują na wywiewie stężenia 0-2 ug/m3. Nawet gdy w pomieszczeniu to stężenie wynosi ponad 50 ug/m3. Także można zejść do naprawdę niskich wartości. Tylko, że przeszkadza w uzyskaniu tego wentylacja, przez którą wciąż dostają się zanieczyszczenia. Także po pewnym czasie działania oczyszczacza wolnostojącego dochodzi do stanu równowagi między oczyszczaniem a wnikaniem zanieczyszczeń. To, jakie stężenia są w tym stanie zależy od warunków początkowych, wentylacji, rodzaju filtra, przepływu powietrza oczyszczacza, jego umiejscowienia itd.
Czyli podsumowując: w szczelnej komorze oczyszczacz z HEPA H13 mógłby obniżyć stężenia do poziomów bliskich zeru.
Pozdrawiam 🙂
Kabel jest ten co powinien być. Wysłałem zapytanie czemu tak, to napisali, że mogli sprawdzać zawartość, mogła się uszkodzić taśma. Dziewczyna mówi, że jest ok, choć ja jestem przewrażliwiony 😀 Kupiliśmy tutaj z dowodem zakupu, żeby właśnie gwarancja była 🙂
Ten dziwny zapach powoli zanika 🙂 Takie przynajmniej wrażenie 🙂
Jak mówią ze nie ma się o co martwić to chyba dobrze 🙂 a mogę z ciekawości zapytać z jakiego źródła został zakupiony? 🙂 no to dobrze że ten zapach znika, nad drugim pytaniem popracuje i odpisze jak najszybciej. 🙂
Dzięki za informacje :)))
Kupiliśmy wcześniej niż myślałem drugi. Mieliśmy możliwość w dobrej cenie otrzymać Xiaomi Air 2. Pokazuje jakość powietrza pyłku zawieszonego. Na parterze było 50. Na górze gdzie chodzi Sharp 9-10, więc mamy potwierdzenie działania 🙂 Sam Xiaomi nie obniża poniżej 10, więc to pewnie maksymalna możliwość oczyszczaczy.
Jeżeli ktoś potrzebuje czegoś takiego na początek to polecam Xiaomi.
Wady: filtry do wymiany co chwile w porównaniu do Sharpa (Jak się policzy to Xiaomi wychodzi drożej 🙂 )brak nawilżacza
Na plus: możliwość uruchomienia zdalnie za pomocą telefonu, nawet jak nie ma nas w domu, pokazuje ilość pyłu, tryb turbo działa bardzo dobrze.
Włączenie w zimę kiedy wracamy do domu, będzie super sprawą, przynajmniej na część domu 🙂
W jakości wykonania oczywiście króluje Sharp 🙂
Braliśmy z miejsca gdzie mieli sporo tych Sharpów, ale jako ostatni. Pytałem o zapach ponieważ już się bałem, że dostaliśmy jakiś ze zwrotu itp. Zapakowany był dziwnie, w załączniku zdjęcie. https://alle…2.jpg.html
W środku wszystko oczywiście wyglądało na nowe, filtry zapakowane.
Podejrzenie pada jeszcze na jedną możliwość ( Zamiana kabla zasilającego, pewnie był sprowadzany z Anglii )
Jakieś doświadczenia w tej głupiej sprawie ? 😀
Witam, dobrze jest tak porównać sobie produkt i później komuś doradzić 🙂 Jeśli chodzi o tą głupią sprawę to za pewne był on sprowadzony z Anglii jeśli wtyczka jest niestandardowa, to trzeba kupić sobie przejściówkę na nasze gniazdka ( ale za pewne Już to Pan zrobił) 🙂 ale jeśli wszystko jest z nim w porządku to nie ma się co obawiać. Marka Sharp jest na całym świecie, produkują ją w Chinach ale rozesłane są wszędzie i każdy sprzedaje to w inny sposób, ryzyko jest tez takie przy zakupie własnie z Anglii można dostać bez gwarancji, ale za to można kupić taniej niż w Polsce. Ale nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło;)Pozdrawiam 🙂
Witam, od dzisiaj jestem posiadaczem Sharp model Sharp A60EU-W. Piszę żeby poinformować o moich wrażeniach i dowiedzieć się czegoś więcej.
1. Mam pytanie. Najpierw chodził z jonizacją i nawilżeniem. Wydobywał się zapach dziwnego basenu. Wyłączyliśmy nawilżanie i jonizację. Zapach dalej wydobywał się ten sam, mniejszy ale wyczuwalny. Okazało się po kilku godzinach, że jonizacja była włączona cały czas. Wyłączyłem ale dalej czuć lekki dziwny zapach. Czy to normalne? Kwestia czasu? Zapach nowości?
2. Jak się przystawi dym papierosowy oczywiście zapala się na czerwono i pracuje intensywniej
3. W sypialni przy łóżku daje znać, że coś się dzieje, zmienia wskaźnik na żółty, czerwony i po chwili zmienia na zielony.
Dalej nie jestem przekonany co do wyboru. Cały czas myślę, mogłem kupić Philipsa czy Xiaomi z informacją na bieżąco stężenia pyłu. Co do nawilżacza, widać (wynik na urządzeniu) + czuć, co do oczyszczania nic nie wiem, oprócz koloru żółtego, czerwonego i zielonego 🙂
Może najlepsze rozwiązanie to zamówić „detektor cząstek PM 2.5 Xiaomi” i sprawdzić 🙂
Z drugiej strony myślę, że może wydałem 2700 zamiast 1000 zł 🙂
Za pół roku będę potrzebował drugiego i znowu będę myślał co wybrać.
Czy na stronie pojawią się nowe informacje o tym oczyszczaczu, chodzi o jakieś dokładne pomiary?
Pozdrawiam
Witam, co do pierwszego pytania nawiązując do tego zapachu, jest to normalne ponieważ to jest nowy produkt i przez pierwsze kilka dni użytkowania na pewno będzie wydobywał się trochę dziwny zapach,a jeśli taki zapach będzie utrzymywał się przez większy okres to trzeba skontaktować się z dystrybutorem i poprosić o pomoc techniczną 🙂
Co do tego czy Sharp KCA -60EUW to jest to bardzo dobry wybór, lecz ciężko jest tez porównać który lepszy na pewno różnią się filtrami HEPA ,przepływem powietrza no i oczywiście ceną. 🙂 Ale marka Sharp jest jedna z najbardziej docenianych marek na naszym rynku, jestem przekonana że to dobry wybór :), są różne stronki które porównują np tu fajnie opisują
co do kolorów to
czerwony – sygnalizuje że jest powietrze zanieczyszczone
żółty- sygnalizuje że jest mniejsze zanieczyszczenie
zielony- sygnalizuje że powietrze jest oczyszczone.
podaje linki jak on działa i jak oczyszcza powietrze, można obejrzeć 🙂
https://www….sYk3pkB6uQ,
https://www….X-VaKNWyCQ
Pozdrawiam
viktor fajosko się prezentuj,e no trochę jednak droższy ale to na stale ma stac więc imho bardzo warto
tak można powiedzieć że jest niezbędny w każdym miejscu 🙂 przy wyborze na pewno trzeba się kierować przepływem powietrza, jak już wcześniej wspomniałam w poprzednim komentarzu, ale też trzeba porównać sobie dobrze dane techniczne i co chcemy nim osiągnąć 🙂
i fajnie. ja kupiłam viktora od stadler form i nareszcie mam czym oddychać. już nie dało się wytrzymać w mieście.
Zanim zdecydowaliśmy się na zakup oczyszczacza philipiak na moje barki spadł obowiązek zrobienia najlepszego jak to możliwe rozeznania w temacie i wybrania sprzętu, który będzie wydajny, energooszczędny i tani w eksploatacji.
Dokładnie trzeba zawsze sprawdzić co się kupuje, zwłaszcza ze nie jest to tani sprzęt, najważniejszy przy wyborze oczyszczacza jest przepływ powietrza i trzeba zwrócić uwagę jakie ma funkcje i czego od niego oczekujemy
Ja kupilam webbera na stronie xdom.eu
Polecam. W mieszkaniu 50m2 daje rade.
Ja ostatnio kupiłem Sharpa KC930eu-w. Sprawuje sie dobrze, jest odczuwalna poprawa powietrza w sypialni i jest również lepszy komfort snu. Nie był to niestety idealny model jakiego oczekiwałem w tej cenie, ale jednak po małych modyfikacjach już powoli spełnia moje wymagania. Przede wszystkim upchałem dodatkowy filtr fizelinowy (taki do okapów) tuz przed filtrem hepa, dzieki czemu powietrze jest lepiej filtrowane i mam nadzieję, że przedłużę tym samym żywotność podstawowego filtra hepa. W modelu brakowało dozownika na olejki – na wylocie powietrza nakleiłem filcowe podkładki (takie do mebli, aby np. nie rysowały podłogi) a na nie daję kilka kropel ulubionego olejku i mam efekt swiezego powietrza w całym pokoju. Do ostatniej modyfikacji należało wrzucenie silver sticka do nawilżaczy Boneco (kupiony na allegroszu za niecałe 100 zł) – dzieki temu w wodzie nie powinny sie rozwijac bakterie. Jeśli ktos ma jeszcze jakieś pomysły jak wykrzesać max z tego urządzenia to dajcie znać 🙂
no niestety proponowany model jest zbyt drogi . Doszukałem się informacji iż oczyszczacze z wbudowanym nawilżaczem to zły wybór ?.
Moim zdaniem jest to dobry wybór, zawsze opcje nawilżania można wyłączyć jak np w Marce Sharp podaje przykładowy model https://love…c-a50eu-w/, tu na tej stronie może sobie pan dużo też poczytać, a jeśli za drogie poprzednie modele, to ten Sharp https://love…c-930eu-w/ też jest fajny tylko już do mniejszej powierzchni i trzeba by było go przenosić albo jeżeli jest więcej niż jedna sypialnia np; pokój dziecka i sypialnia to trzeba by było kupić 2 pozdrawiam Iza
Witam serdecznie od kilku dni wgłębiam się w tematykę oczyszczaczy powietrza . Mianowicie ja sam jestem łuszczykiem i od kilku dni świeżym ojcem to zmotywowało mnie do zakupu oczyszczacza powietrza wraz z nawilżaczem. Mieszkanie jest w bloku 63m2, oczyszczacz mogę śmiało w razie potrzeby przenieść na tą chwilkę mam 3 typy
BEURER LR 300
BEURER LR 330
SHARP KC-930EU-W co myślicie ?? jakies inne typy a jak nie to co wybrać z tych 3 dodam ze max do 1500 ZŁ
pozdrawiam
Witam jeżeli Pan chce się zdecydować na któryś z podanych oczyszczaczy to od razu zaznaczam że ze beuler 300 jest bez nawilżacza proponuje IDEAL AW 60 Med Edition. pozdrawiam iza
Póki co to ostatnia cena tego Xiaomi w Polsce to 1149 zł albo jakoś coś koło tego :(. I dla mnie nie ma apki pod windowsa 🙁 Poza tym zastanawia mnie jakie dane graniczne są ustawione w tych oczyszczaczach, że lampki kontrolne zapalają się wtedy kiedy się zapalają itp. Ktoś mierzył, porównywał?
W sharpach nie przekonuje mnie wcale żywotność filtrów. Co po tych deklarowanych 10 latach musi żyć w takim filtrze??? Oczywiście jak rozumiem mogę go sama zmienić sobie częściej, ale gdzie wtedy ekonomia tego rozwiązania? Jeśli ktoś dysponuje jakąś wiedzą na ten temat to bardzo poproszę.
Od kiedy (w sensie jak długo) Philips produkuje oczyszczacze?
Czy ktoś ma oczyszczacz WNIX? Wydają się bardzo podobne do Sharpów, wręcz jak dla mnie bliźniaczo podobne. Warto przyjrzeć im się bliżej? Im więcej szukam tym mam większy dylemat. Choć teraz myśl zaprząta mi pytanie: „Czy do mieszkania 70 m2, gdzie w każdym z trzech pokoi ktoś ciągle przebywa, śpi warto kupić 1 obsługujący całe to mieszkanie, czy jednak 2 o mniejszej wydajności i te 2 czasami przenosić/przesuwać do największej części mieszkania?”.
Witam. Miałem ten sam dylemat. Zdecydowałem się na Sharpa KC A40EU-W, w którego specyfikacji jest napisane że do 28m2. Według mnie nie chodzi tu o wielkość całego mieszkana a o wielkość danego pomieszczenia. Watpie żeby oczyszczacz w którego specyfikacji jest napisane załóżmy 70m2 dał rade oczyścić całe mieszkanie gdzie jest sporo zakamarków i ścian… Chodzi tu raczej o wielkość jednego pomieszczenia. Mój duży pokój ma ok 22m2 wiec oczyszczacz Sharpa jest tu idealny. Zawsze można go przenieść, jest lekki i poręczny. Jeśli chodzi o WINIX, wydaje się ciekawy, jednakże nie ma nawilżania a to jest świetna sprawa. Generalnie trzy ważne funkcje oczyszczacza według mnie to: oczyszczanie, nawilżanie i jonizacja, i te funkcje spełniają Sharpy. Pozdrawiam
Ma Pan całkowitą racje – trzeba bardziej sugerować się powierzchnią największego pokoju niż całego mieszkania. Nawet najbardziej wydajny oczyszczacz nie będzie w stanie oczyścić wszystkich zakamarków mieszkania. Docelowo najlepszym rozwiązaniem byłyby 2 oczyszczacze. Liczę, że za kilka tygodni ceny oczyszczaczy wrócą do „normalnego” poziomu i będzie można kupić ten drugi w lepszej cenie. Ja cały czas poluję na dobrą cenę Xiaomi Air Purifier 2, który ma bardzo dobre opinie i jeszcze na początku grudnia kosztował w Polsce 800 zł.
witam ja bym została przy marce sharp ten producent zrobił kawał dobrej roboty i każdy model jest na prawdę bardzo dobry.
Sharp KC-A40EUW zakupiony. Jesteśmy z żoną bardzo zadowoleni. W zupełności wystarczy na mieszczanie 57m2 gdzie największy pokoj ma 22m2. BEZ problemu można na noc przewieźć do sypialni. Jest bardzo energooszczędny, cichy, rewelacyjnie nawilża. Posiada jonizator i najwyższej jakości filtry, no i spokój z zakupami nowych na 10lat ale uwazam ze po paru latach i tak trzeba bedzie zainwestowac w filtry.Polecam zakup. Rewelka
Gratuluję udanego zakupu ! Proszę pamiętać o regularnym czyszczeniu i wymianie filtrów.
A Webber słyszał Pan o nich, jest lepszy od Daikin?
Niestety nie mam doświadczenia z oczyszczaczami Webber. Proszę mieć na uwadze, że wbrew pozorom trudno jest bezpośrednio porównać oczyszczacze. Różny jest sugerowany czas wymiany filtrów co ma wpływ na koszt ekspoatacji. Niektóre z nich są wyposażone w dodatkowe funkcje (nawilżanie, jonizowanie itp). Jakość oczyszczania zależy od zastosowanych filtrów oraz oczywiście wielkości nadmuchu powietrza. Proszę się zastanowić na czym Pani zależy – czy na samym oczyszczeniu powietrza, czy także na nawilżaniu i jonizacji i pod tym kątem poszukać odpowiedniego oczyszczacza.
Witam. Proszę o opinie odnośnie oczyszczacza Sharp KC-A60 czy przy metrażu 56 m2 da rade?
Według specyfikacji producenta – oczyszczacz Sharp KC-A60EUW jest przeznaczony do pomieszczeń do 48 m2. Jest on jednak dość lekki i przenoszenie go na przykład na noc do sypialni nie stanowi problemu.
Kupiłem Daikina URURU uruchamiałem go wczoraj niestety nie jestem w stanie wytrzymać ozonu w powietrzu, cała reszta tzn nawilżanie, tryby działania, głośność itd jest OK ale w nocy musiałem wyłączyć bo było mi niedobrze i miałem trudności z oddychaniem. Próbowałem również dziś w ciągu dnia – to samo (mojej rodzina natomiast nie odczuwa żadnych ujemnych skutków). Czy to jest kwestia jakiegoś uczulenia? A SHARP KC-A40EUW też wytwarza ozon w czasie działania? Podobno są jakieś oczyszczacze ozonfree?
Technologia Plasmacluster Ion zastosowana w oczyszczaczu Sharp nie generuje ozonu.
Witam. Przymierzam się do zakupu Sharpa KC-A40EUW. Cieszy mnie fakt że posiada jonizację i nawilżacz, jednakże nurtuje pytanie czy wystarczy na mieszkanie 57m2, stojąc np. w przedpokoju. Czy trzeba będzie przenosić z pokoju do pokoju? Jakie Pan ma doświadczenie z tym oczyszczaczem jeśli chodzi o jego wydajność? Pozdrawiam
Ja polecam Visiomed Luva VM-LUV w rozsądnej cenie
Mam pytanie: czy taką samą funkcję może pełnić pochłaniacz powietrza (coś jak okap)?
W artykule opisujemy oczyszczacze powietrza, które służą do fitrowania zanieczyszczonego powietrza dostającego się z zewnątrz i usuwania zanieczyszczeń. Okapy służą do wymuszenia obiegu powietrza w celu usunięcia zadymienia np w kuchni. Czyli w przypadku smogu mogą powiększać zanieczyszczenie w pomieszczeniu przez zaciąganie powietrza z zewnątrz.
Czy oczyszczacz Xiaomi Air Purifier 2 oczyszcza powietrze z grzybow plesni I roztoczy?
Według informacji ze strony producenta oczyszczacz posiada filtr hepa klasy H11 o skuteczności 99.99% w usuwaniu cząstek większych niż PM2.5, oraz 99,3% w przypadku cząstek większych niż PM0.3. Oczyszcza powietrze z zarazków, roztoczy, kurzu i wielu innych alergenów.
Witam,
Zastanawiam się nad oczyszczaczem Philips
Możesz coś napisać o tym urządzeniu?
Masz jakieś doświadczenia?
AC3256/10 Philips
Niestety nie mam doświadczenia z tym oczyszczaczem.
Witam, Pytanko do autora: jak długo posiadasz Sharpa? Czy to prawda że filtry wystarczą na tak długo? A może już wymieniałeś filtry? Pytam bo jestem na zakupie oczyszczacza a zastanawiam się nad 4 modelami: Xiaomi 2 lub Pro, Webber AP9405B, Sharp a60euw
Sharpa mam od niedawna, też wątpię, żeby filtr hepa starczył na 10 lat. Czekam na licznik zanieczyszczeń, żeby sprawdzić jak spada skuteczność filtrowania z czasem. Wtedy będę wiedział kiedy przyjdzie czas na wymianę filtra. O wszystkich nowych informacjach będę pisał na stronie.
Czy już coś wiadomo? Nie widzę nowych wieści na ten temat 🙁
Czy Xiaomi Air Purifier 2 (na stronie aze) to to samo co Mi Air Mini(na stronie miair)? Na oko wyglądają tak samo, ale cenowo jakoś to się rozchodzi (1150 zł do prawie 2000), albo ja doczytać nie potrafię. nie mogę też znaleźć takich informacji o nim jak db? co ile wymienia się filtr (to jest 1 „zespolony” filtr czy może 2 różne, bo 3 rozumiem, że po prostu się myje)? W tym wspominanym Sharpie jakoś nie przekonuje mnie taaaaaaaaka długa odległość do wymiany filtrów. Swoją drogą to trudny temat wybór oczyszczacza.
Z wyglądu oraz opisu parametrów wygląda na to samo urządzenie. Cena niestety zależy od popytu i podaży. W tym oczyszczaczu jest jeden zespolony filtr składający się z filtra wstępnego, hepa oraz węglowego. Producent sugeruje wymanę co 4-6 miesięcy. Dokładniejsze dane dotyczące stopnia zużycia filtra i szacowanego czasu do wymiany są wyświetlane w aplikacji mobilnej.
Orientuje się Pan czy jest aplikacja pod Windowsa. Tylko takie telefony mamy w domu, a póki co nie przymierzam się do wymiany na Androida…chyba w ogóle nie przymierzam się do A. Na google play aplikacji nie znalazłam. Czy ewentualny brak aplikacji powoduje jakieś ograniczenia itp?
Niestety dostępne są jedynie aplikacje na Androida i iOS. Aplikacja umożliwia odczyt danych z czujników, które są zainstalowane w oczyszczaczu oraz dostęp do większej liczby ustawień. Więcej szczegółów jest na stronie http://www…./air2/app/
Cześć
Mam mieszkanie około 48m^2, dwa pokoje kichnia, łazienka. chce kupić oczyszczacz bo mieszkamy w Katowicach i spodziewamy sie dzidziusia. Niestety na chwile obecna fundusze sa dość ograniczone. Czy warto kupować oczyszczacz np sharpa ale o gorszych parametrach? Atutem był by tez nawilżacz gdyż mamy niska wilgotność w mieszkaniu, a zależy mi na filtracji cząstek PM10 i PM2,5…
Jeśli chodzi o wersję budżetową oczyszczacza to warto rozważyć zakup osobno dużego filtra hepa i zabudowanego wentylatora. Taki zestaw kosztuje około 200 zł, a wydajnością oczyszczania dorównuje markowym oczyszczaczom. Zamówiłem taki filtr w Chinach, czekam na jego dostawę, a także na licznik zanieczyszczeń. Kiedy to wszystko będę miał w swoich rękach będę mógł uzupełnić tekst o porównanie firmowych oczyszczaczy oraz tego domowej roboty.
Czy udało zbudować się ten oczyszczacz domowej roboty o którym mowa powyżej za 200zł? Gdzieś można o tym poczytać? Jakąś recenzję i zdjęcia jak to wygląda, i jak można to samemu zbudować?
Witam serdecznie,
trochę info na wstępie – mieszkanie 70 m2, dwie sypialnie obok siebie, w każdej dziecko (19mcy i 2tyg noworodek), w sypialniach dywanowykładziny (mieszkanie wynajmowane, więc nie wiemy jak wyglądała wcześniej ich pielęgnacja),nieszczelne okna no i w sezonie grzewczym, czyli teraz, bardzo suche powietrze 🙁 świeżo urodzony syn już kaszle i ma katar :(, córka co chwilę infekcje, a w nocy kaszel..
Zależy nam przede wszystkim na oczyszczeniu powietrza (mieszkamy w Waw), ale również jego nawilżeniu, szczególnie teraz zimą (nam ciężko się śpi, a co dopiero dzieciom :/). Który oczyszczacz i czy jeden, a może dwa tańsze, by nam Państwo polecili? Na co jeszcze warto zwrócić uwagę pod kątem dzieci (np. blokada rodzicielska, dodatkowe funkcje)??
Mam podobną sytuację, kupiłem już oczyszczacz Sharp, dodatkowo nawilża on pomieszczenie i ma zabezpieczenie przed dziećmi. Teraz przenoszę go między pokojami. Zastanawiam się jednak nad drugim – tym razem wybór padł na Xiaomi Air Purifier 2. To tylko oczyszczacz ale o lepszych parametrach.
Mieszkanie 60m2 ale niektore pokoje zamkniete a mozna tez oczyszczacz przenosic 🙂 Martwi mnie troche to ciągle wytwarzanie ozonu przy jonizacji w daikinie, bo co do jego bezpieczenstwa sa podzielone zdania, dlatego wolalabym sobie wlaczyc co jakis czas jonizację a nie korzystac z niej w trybie ciaglym i tu Sharp idalnie pasuje. Zastanawia mnie tylko skutecznosc oczyszczania jednego i drugiego, czy bardzo od siebie odstaja czy skutecznosc podobna
Jeśli nie zależy Pani na nawilżaniu i jonizacji to jeszcze lepszą opcją będzie Xiaomi Air Purifier 2. To tylko oczyszczacz powietrza natomiast ma bardzo dobre oceny jeśli chodzi o skutecznosć. Posiada miernik zanieczyszczeń i ma możliwość sterowania z telefonu. Niestety jego dostępność jest w Polsce ograniczona. Jeszcze niedawno można go było kupić za około 900 zł. Wtedy w cenie jednego Sharpa czy Daikina można było mieć 2 oczyszczacze o naprawdę wysokiej skuteczności.
Zakupiłam daikina ale trochę przeraża mnie wytwarzanie ozonu. Ci w sytuacji gdzie jego normy będą już przekroczone? Nie będę mogła używać?
Renomowane oczyszczacze, a takim niewątpliwie jest Daikin, generuja minimalne ilości ozonu. Badania emisji ozonu przeprowadzone w Niemczech wykazały, że oczyszczacze fotokatalityczne tylko nieznacznie podnoszą jego poziom w pomieszczeniu: http://www….Report.pdf
Gratuluję zakupu i proszę pamiętać o regularnym czyszczeniu i wymianie filtrów wg. zaleceń producenta.
Witam co do oczyszczacza Daikin jest bardzo dobrym oczyszczaczem dla alergików, natomiast pod kątem smogu jest gorszy ponieważ, im większe jest stężenie zanieczyszczenia, to filtr fotokatalityczny wytwarza ozon oraz co ważne jonizacja w tym oczyszczaczu nie jest wyłącza, wiec jeżeli są dzieci w domu to nie powinien on stać w pokoju dziecięcym, w sharpie jest ten plus że można tą jonizacje wyłączyć, jeżeli decydujemy się na zakup 1 oczyszczacza a mamy więcej niż jedną sypialnie to trzeba go przenosić, więc polecam np. do pokoju dziecka i do sypialni najmniejszy z modeli sharpa Pozdrawiam Iza
Z naszego polskiego podwórka cena do jakości moim zdaniem fajnie wychodzi też milla home
Własnie mam dylemat między daikinem a sharpem. Za sharpem stoi mozliwosc wylaczenia jonizacji czego niestety nei mozna zrobic w daikinie. W stronę którego Pan by sie bardziej skłaniał?
Ja mam Sharpa, jestem z niego bardzo zadowolony. Proszę sprawdzić wielkość pomieszczenia, w którym będzie stał oczyszczacz. Sharpy występują w kilku modelach zależnie od powierzchni. Sharp ma dodatkowo funkcję nawilżania, która się przydaje w zimie, natomiast Daikin ma większy nawiew powietrza.
widzę, że dział handlowy Stadler’a postanowił popracować na komentarzami na tym blogu. Dobra rada drodzy Państwo, musie to robić mniej nachalnie wtedy będzie bardziej naturalne i ktoś faktycznie się nabierze, że to są rzetelne opinie. A tak para w gwizdek…
Przeczytaj te momenty na głos, brzmią jakbym telezakupy Mango oglądał ? już wiem po co ta afera ząb”smogiem” rozkręcona, komuś się pieniążki skończyły i na nowych urządzeniach chce Polaków doić
Komenty nie momenty
coraz bardziej pogłębiające się alergie zmusiły mnie do kupna oczyszczacza ale nie żałuję, bo oczyszczacz super spelnia swoje funkcje, dodatkowo można ustawić dozownik zapachów, więc kolejny atut 😉
ja mam oczyszczacz victor z firmy stadler form. on ma filtr węglowy, ale wcale szybko się nie zapycha. może to zależy od częstotliwości użytkowania lub tego jak bardzo powietrze jest zanieczyszczone w miejscu zamieszkania. mieszkamy we Wrocławiu przy dużym parku, ale z drugiej strony jest ruchliwa ulica. komfort oddychania urósł znacząco, filtr był wymieniany raz w sezonie
Świetnie napisany tekst ciekawie się czyta. Co Pan myśli o niemieckim oczyszczaczu Beurer LR 330? Mam taki i spisuje się bardzo dobrze, jakie macie o nim zdanie na tle tych wymienionych w artykule?