Awaria zmywarki nie zawsze oznacza kosztowną naprawę. Drobne usterki – jak te opisane dziś w artykule – można naprawić samemu i to bez obszernej wiedzy serwisanta.
Zmywarka to jedno z najbardziej awaryjnych urządzeń AGD, co poniekąd związane jest z jego delikatną konstrukcją, ale też jakość wykorzystanych elementów – tańsze mają gorzej. Niemniej w większości przypadków jesteśmy w stanie poradzić sobie sami, bez konieczności kontaktowania się z serwisem. Oto cztery najczęstsze awarie, z którymi prawdopodobnie będziesz miał w przyszłości do czynienia.
Nie pobiera wody
Kiedy podczas prania zmywarka nie pobiera wody zwykle informuje nas o tym stosownym komunikatem (kod błędu) – w każdej marce jest on inny. W takiej sytuacji warto sprawdzić, czy aby na pewno zawór z wodą jest odkręcony, przy okazji nie zapominając o prawidłowym ciśnieniu. Kiedy obie próby zawiodą, warto jeszcze sprawdzić wąż dopływowy, ponieważ jego nieprawidłowe położenie lub zagięcie jest także przyczyną usterki.
Problem ten pojawia się zazwyczaj po nieumiejętnym podpięci zmywarki. Kiedy jednak pojawi się później, po dłuższym okresie użytkowania, prawdopodobnie świadczy to o tym, że dotknęła nas poważniejsza awaria, której nie sposób naprawić samemu, aczkolwiek zawsze dobrze jest sprawdzić powyższe rady, bo a nuż ktoś kombinował przy zaworze lub wężu dopływowym.
Pozostawia brudne naczynia
Użytkownicy zmywarek często skarżą się również na niedomyte naczynia. Oczywiście na początku trzeba wykluczyć sytuacje, w której użytkownik korzystał z nieodpowiedniego programu zmywania. Warto też sprawdzić poziom soli czy jakość innych detergentów do mycia. Jeżeli ten etap mamy już za sobą, a naczynia nadal pozostają brudne, warto rozejrzeć się za mechaniczną przyczyną problemu.
Pierwsze co należy zrobić, to sprawdzić czy kręcące się wokół ramię natryskowe nie jest blokowane np. przez sporych rozmiarów talerz. Starajmy się także pamiętać o nieprzeładowywaniu zmywarki. Nie wrzucajmy do niej wszystkiego co tylko się da, skrupulatnie wyliczając każdy centymetr jej krawędzi, ponieważ w ten sposób mycie jest zawsze mniej efektywne – sprawdźcie sami. Ostatnim elementem, na który warto zwrócić uwagę jest filtr (montowany na spodzie). Być może jest zanieczyszczony lub nieprawidłowo zainstalowany. Warto się o tym przekonać.
Kiedy naczynia nadal są mokre
Sytuacja, kiedy to za każdym praniem wyciągasz mokre naczynia, może być bardzo irytująca – w końcu zmywarka ma za zadanie nie tylko je czyścić, ale i suszyć. Zwykle jednak problem tkwi nie w usterce jakiegoś elementu urządzenia, ponieważ zostalibyśmy o tym poinformowani poprzez stosowny kod błędu. Winny jest zwykle użytkownik lub złej jakości detergenty.
Mokre naczynia są często spowodowane nieprawidłowym programem mycia. Powodem tej przypadłości jest także nieprawidłowy poziom płynu nabłyszczającego, a może nawet jego całkowity brak. Ostatnia uwaga tyczy się tabletek 3w1. W ich przypadku powinniśmy mieć na uwadze fakt, że generują dużą ilość piany, z którą to nie każda zmywarka umie sobie radzić.
Mała rada – markowy produkt nie jest gwarantem lepszej jakość. Każda zmywarka reagują różnie na dany detergent, dlatego warto sprawdzić je wszystkie zaczynając od tańszych.
Nie odprowadza wody
W tym przypadku problem najczęściej tkwi we filtrze, rzadziej w zatkany wężu odpływowym, ale nie zaszkodzi też tego sprawdzić. Serwisanci wskazują jednak, że najlepiej jest zacząć od filtra, który to zwykle montowany jest na dole, pod metalowym cokołem. Zanim jednak zabierzemy się za jego czyszczenie, a wcześniej odkręcanie cokołu, należy odłączyć urządzenie od zasilania. Dokładnie przeczyszczamy filtr, usuwamy wszelkie pozostałości i montujemy go ponownie. Pomogło?
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Jeśli mimo starań nie udało się naprawić zmywarki, to polecam wezwać serwis naprawczy AGD