Sezon na grzyby właśnie się rozpoczyna. Choć nie będzie ich tyle, co chociażby przed rokiem, to zachowanie ich wyjątkowego smaku oraz aromatu nie jest trudne. Wystarczy skorzystać z odpowiedniej suszarki do grzybów.
Spis treści
Jesień to nie tylko przetwory – to także cała masa grzybów pojawiających się w polskich lasach. Warto więc zaopatrzyć się w suszarkę do grzybów, która jednocześnie może również służyć konserwowaniu innych produktów spożywczych – ot, chociażby owoców, które możemy potem wykorzystać do popularnych zwłaszcza w okresie wigilijnym kompotów z suszu. Niezwykle istotne więc staje się to, by zawczasu wybrać dobry sprzęt, który będzie nam służył przez lata – w końcu, jak już wspomniałem, mamy do czynienia z bardzo wszechstronnym i przydatnym narzędziem.
To, co w głównej mierze określa jakość i przydatność urządzenia, jest ilość oraz pojemność sit, na których umieszczamy poszczególne produkty. Typowe modele, które możemy znaleźć na rynku, oferują nam od 3 do nawet 9 sit – znacznie droższe są suszarki modułowe, do których możemy praktycznie nieograniczenie dokładać kolejne sita. Warto także zwracać uwagę na średnice sit – dobra, pojemna suszarka powinna charakteryzować się około 30-centymetrową średnicą. Co ciekawe, na rynku znajdują się również modele, które pozwalają na regulację wysokości ścianek poszczególnych poziomów – to dobre rozwiązanie w przypadku suszenia małych i płaskich przedmiotów, więc niekoniecznie może stać się to przydatne w przypadku grzybów.
Moduł suszący, umieszczony na samym dole suszarki, powinien rzecz jasna charakteryzować się odpowiednią mocą – ta w przypadku suszarek powinna zazwyczaj oscylować w granicach 250 – 400 W. Takie parametry powinny pozwolić nam na wysuszenie grzybów w około 7-8 godzin, co jest naprawdę przyzwoitym wynikiem. Oczywiście jest to orientacyjna wartość, zależy bowiem głównie od tego, jak bardzo zawilgocone są suszone przedmioty i z czego się składają.
Niezwykle istotnym elementem suszarki jest także pokrywa – jeżeli tylko zauważycie jakąkolwiek nieszczelność lub będzie ona przylegała w sposób niedostateczny do znajdujących się poniżej sit, to absolutnie darujcie sobie zakup takiego modelu. Warto także, by pokrywa była przezroczysta – pozwoli to na proste kontrolowanie stanu przyrządzanych produktów bez konieczności wyłączania i rozkładania sprzętu.
Oczywiście różne rodzaje suszarek charakteryzują się wieloma odmiennymi programami ułatwiającymi korzystanie z ich możliwości. Najważniejszą z nich jest możliwość równomiernego suszenia, która rzecz jasna mocno wpływa na efektywność oraz czas suszenia. Świetnym rozwiązaniem, znacznie przyspieszającym wydzielanie wody z grzybów czy owoców, jest zastosowanie obrotowych sit, które poruszają się w różnorodnych kierunkach – w połączeniu ze szczelną i stabilną suszarką daje to naprawdę dobre rezultaty. Oczywiście nie trzeba także wspominać, iż warto zaopatrzyć się w modele z regulowaną temperaturą suszenia, dzięki czemu możemy wpływać na ostateczny wygląd oraz właściwości przygotowywanych produktów.
Do 100 złotych możemy się spodziewać jedynie najprostszych urządzeń, których moc nie będzie zbyt zachwycająca. Jeśli jednak korzystamy z suszarki tylko okazyjnie, to nie warto wydawać więcej i skusić się na przykład na produkt polskiej firmy MPM, a konkretniej model MSG-01. Mamy tutaj 5 sit o średnicy 28 centymetrów, co zapewnia nam dość sporo miejsca na produkty. Minusem jest moc 250 W, choć z kolei plusem staje się dobrze spasowana, prosta do czyszczenia konstrukcja.
Nieco ponad 100 złotych wydamy z kolei na produkt rodzimej firmy Niewiadów – model 972.04 to bodaj najtańsza suszarka modułowa – oznacza to, iż poza standardowe 4 sita o średnicy 30 cm i wysokości 5 cm możemy śmiało dołożyć nawet kilkadziesiąt kolejnych bez obaw o stabilność konstrukcji. Do tego dochodzi moc grzałki na poziomie 300W, 2-stopniowa regulacja suszenia produktów oraz gumowe nóżki stabilizujący produkt na powierzchni. Świetny wybór w niskiej cenie.
Trzecim polecanym przez nas modelem – w nieznacznie wyższej cenie – jest suszarka Zelmer FD1002. To urządzenie wyróżnia się przede wszystkim bardzo wysoką mocą – producent zastosował tutaj silnik charakteryzujący się wydajnością na poziomie aż 520 W. Zestaw uzupełniają 4 sita o pojemności 11 litrów oraz wygodne w użyciu sterowanie elektroniczne z wykorzystaniem minutnika. Z takim sprzętem na pewno szybko wysuszycie każdą rzecz!
Tefal wprowadził właśnie do sprzedaży nową parownicę ręczną Tefal AeroSteam DT9810 o mocy 1400 W.…
Eufy E20 to pierwszy nowoczesny robot z wyjmowanym z robota silnikiem, który możemy używać jako odkurzacz…
Wróciła fajna promocja z voucherami do drogerii Douglas od LG. Tym razem zgarnąć można nawet…
Electrolux wystartował z nową akcją promocyjną na lodówki do zabudowy. Zgarnąć można prezenty, których łączna…
W Media Expert debiutują pralki z najnowszej linii Candy ProWash 700. Ta ciekawa seria obiecuje…
Znakomity odkurzacz Dyson V15 Detect Absolute 2023 doczekał się dobrej promocji w niemieckim Media Markt.…
Komentarze
A gzdie te z ruchomymi tackami ?