Swego czasu sam miałem problem z wyrzuceniem własnych elektrośmieci, których trudno było mi się pozbyć w naturalny sposób. Rzecz jasna nie mogłem ich od tak wystawić na śmietnik, ale dostawca też nie był zbyt przychylny przyjąć ich w rozliczeniu za nowe urządzenia. Na szczęście dla mnie, pozbyłem się problemu, dzięki akcji przeprowadzonej przez jeden z większych sklepów AGD. Niestety nie wszyscy mają tyle szczęścia co ja, więc radzą sobie w mniej legalny i ekologiczny sposób. Teraz ma się to zmienić.
Senat zaproponował zmiany w ustawie o zużytym sprzęcie elektronicznym. Dzięki temu już od nowego roku każdy z klientów sklepu RTV i AGD nie będzie miał problemu z oddaniem zużytych urządzeń. Co więcej, dostawca będzie miał obowiązek przyjąć ten sprzęt bez zbędnego gadania. Nowa ustawa ma wdrożyć od dawna funkcjonującą dyrektywę unijną ws. zużytego sprzętu elektronicznego i elektrycznego – zbieranie elektrośmieci, odzysk materiałów, a także ich ponowne użycie.
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej będzie miał możliwość wspierać finansowo działające w ten sposób stacje demontażu. Nowe prawo zakłada, że w latach 2016-2020 zwiększy się poziom recyklingu zużytych materiałów z urządzeń elektronicznych. Już w 2018 roku nastąpi wprowadzenie nowej segregacji sprzętu i będzie on wynosił 6 grup – do 2017 roku będzie obowiązywać dotychczasowy podział 10 grup.
Sprzedawca AGD mający powierzchnię nie mniejszą jak 400 m kw., będzie zobowiązany do bezpłatnego przyjęcia pralki, lodówki i innych sprzętów elektronicznych. Jeżeli sprzęt nie będzie przekraczać wymiarów 25 cm, będzie go można oddać za darmo i nie kupować w zamian innego. Inaczej ma się sprawa w przypadku większych urządzeń – możliwość zwrotu tylko po zakupie innego urządzenia.
Dla mnie, jak i dla innych to wspaniała wiadomość. Nie trzeba już będzie kombinować, by pozbyć się narastających elektrośmieci, a z biegiem czasu ma być jeszcze lepiej. Pamiętajmy jednak, że nowe prawo wejdzie w życie dopiero od stycznia przyszłego roku. Do tego czasu niektóre ze sklepów mogą w dalszym ciągu robić problem z przyjęciem zużytych urządzeń. Na szczęście do czasu.
Źródło: WP
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.