>

Rachunek za gaz niczym enigma. Co możemy znaleźć na fakturze?

Dla wielu z nas rachunki za prąd czy gaz są zmorą nie tylko ze względu na konieczność sięgnięcia do portfela, ale również dlatego, że napisane są kompletnie niezrozumiałym szyfrem, przypominającym egipskie hieroglify. O tym, czego można dowiedzieć się z rachunku, przeczytacie w poniższej publikacji.

Na fakturach przysyłanych przez dostawcę gazu lub prądu możemy znaleźć takie pozycje jak opłata dystrybucyjna stała i zmienna, abonament, taryfa, wielkość zużycia. Na pierwszy rzut oka rachunek może wydawać się zbyt skomplikowany, aby móc kiedykolwiek zrozumieć, co w nim się znajduje. Na szczęście mamy na to receptę.

Jak się okazuje, zrozumienie poszczególnych pozycji na rachunku jest kluczem do obniżenia płatności, ale czy tylko? Ostatnio przygotowaliśmy dla Was serię poradników – jak oszczędzać, dzięki którym w Waszym portfelu zostanie trochę więcej pieniędzy.

Rachunek za gaz składa się z 11 elementów, jednak warto wiedzieć, że opłaty za gaz, który zużyliśmy zwykle stanowią 50–60 proc. całego rachunku, pozostała część to tzw. opłaty stałe, które zależą od dostawcy paliwa. Mając tego świadomość możemy po pierwsze wybrać dostawcę, który ma niższe stałe opłaty, ale także kontrolować zużycie tego surowca.

Co możemy znaleźć na fakturze?

1. Numer konta – każdy klient ma indywidualnie przypisany numer rachunku, na który należy wpłacać opłaty.

2. Numer klienta – poza indywidualnym numerem rachunku bankowego, każdy klient posiada także swój numer, który w razie kontaktu z dostawcą gazu należy podać. Konieczne jest także wpisanie go w tytule przelewu z opłatami.

3. Adres punktu poboru – to miejsce, gdzie dostarczany jest gaz, obok tej informacji możemy także znaleźć numer gazomierza.

4. Taryfa – oznaczenie grupy taryfowej czyli od W-1.1 do W-4, to do jakiej grupy zostaliśmy zakwalifikowani zależy od miejsca odbioru, rodzaju pobieranego gazu oraz rocznej ilości pobieranego paliwa.

5. Wielkość zużycia – to informacja, która jest dla nas najbardziej istotna i która pozwala sprawdzać, czy korzystamy z niego rozsądnie. Większe zużycie oznacza, że możemy przejść z kolejnej grupy taryfowej, czyli po prostu płacić co miesiąc więcej.

6. Cena za paliwo gazowe – tutaj znajduje się informacja nt. kosztu netto jednej kilowatogodziny gazu.

7. Abonament – czyli stała opłata pobierana za każdy miesiąc niezależnie od tego czy zużyliśmy gaz czy nie. To cena za obsługę klientów, czyli za wystawianie i dostarczanie faktur, obliczanie i pobieranie należności oraz czuwanie and prawidłowością rozliczeń.

8. Opłata dystrybucyjna stała – to koszt eksploatacji, monitorowania, remontowania i modernizacji gazociągów. Płacimy ją zawsze, niezależnie od tego czy zużyliśmy gaz czy nie.

9. Opłata dystrybucyjna zmienna – to proporcjonalny do zużycia paliwa koszt za dostarczenie gazu o odpowiednich parametrach.

10. Kwota do zapłaty – suma wszystkich opłat stałych i zmiennych, którą należy zapłacić.

11. Termin płatności – rzecz, o której często zapominamy, a nie powinniśmy. Badanie pokazują, że niemal 1/4 Polaków zapomina o opłatach, a ogólnie niemal połowa z nas nie zawsze płaci je w terminie.

Źródło: agdmaniaK.pl, Blue Media

Rafał Jeleń

Najnowsze artykuły

Szara suszarka LG w dobrej promocji. Do tego dwa prezenty!

Flagowa suszarka LG w szarym kolorze, model LG RC90V9PV2N, doczekał się dobrej promocji w sklepie…

2 godziny temu

Samsung zapowiada robotycznego asystenta AI Ballie

Samsung zapowiedział na targach CES 2025 w Las Vegas wprowadzenie do sprzedaży swojego zrobotyzowanego asystenta…

3 godziny temu

LG z nowościami AGD na CES 2025. Czy jest na co czekać?

LG na targach CES 2025 w Las Vegas pokazało sporo ciekawych produktów, ale zapewne większości…

24 godziny temu

Dreame X50 Ultra zapowiedziany na CES 2025. Polska premiera już wkrótce!

Na targach CES 2025 w Las Vegas marka Dreame pokazała kolejnego flagowego robota na 2025…

1 dzień temu

LG WashTower wreszcie w sprzedaży. I od razu z 2000 zł w prezencie do Douglasa!

W sklepach (w końcu!) debiutuje flagowa propozycja LG w kategorii pralniczej – WashTower, czyli monoblok…

2 dni temu

Roborock Saros Z70 to robot sprzątający z… wysuwanym ramieniem. I to nie koniec nowości

Jedną z najciekawszych nowości AGD z targów CES jest nowa seria robotów Soros od Roborocka.…

2 dni temu