Producenci sprzętu AGD do reklam swoich produktów zatrudniają gwiazdy i profesjonalnych kucharzy. Wszystko to ma sprawić, by konsument poczuł się wyjątkowo. Gdy już kupi tę drogą lodówkę, chce mieć poczucie, że z takiego samego urządzenia korzysta ktoś, kogo lubi czy podziwia. Ten psychologiczny mechanizm sprawdza się w stu procentach. W Polsce sprzedaje się coraz więcej sprzętu AGD z wyższej półki, często nawet w za wysokich cenach. Czego nie może zabraknąć w nowoczesnej kuchni? Sprawdźcie poniższe zestawienie.*
* W zestawieniu nie uwzględniono kuchennych sprzętów AGD pierwszej potrzeby, tj. lodówki, piekarnika, zmywarki, płyty grzewczej czy okapu. Znajdziecie tu natomiast urządzenia dodatkowe, bez których nowoczesna funkcja może funkcjonować, ale wiele przy tym traci.
Spis treści
Jedno skinienie palcem (dosłownie) i błyskawicznie zetrze, rozdrobni, posieka, ubije, wymiesza wszystko, co mu każesz. Nie, to nie prywatny Geralt z Rivii, a nowoczesny robot kuchenny. Ma tak wiele zastosowań, że wymienienie ich wszystkich wymagałoby osobnego artykułu. W kuchni, która ma być funkcjonalna, a nie tylko „wyglądać” nie powinno zabraknąć robota kuchennego. Dzięki niemu przyrządzanie potraw będzie znacznie łatwiejsze. Robot kuchenny ma tarcze rozdrabniające produkty spożywcze, które działają z precyzją nie do osiągnięcia w sposób ręczny. Dzisiaj roboty kuchenne są bezpieczne, proste w obsłudze i coraz bardziej niezastąpione.
Absolutny must have dla miłośników kawy. Ekspresów do przygotowywania tego ciemnego, stawiającego na nogi napoju, na rynku jest mnóstwo. Trudno połapać się we wszystkich technicznych niuansach, bo dziś można wybierać między ekspresami przelewowymi, ciśnieniowymi, itd. Prawda jest taka, że nowoczesne ekspresy do kawy potrafią znacznie więcej niż mogłoby nam się wydawać. W niektórych znajdziemy takie funkcje jak uruchamianie zaparzania o zaplanowanej godzinie czy praktyczny termos, przez długi czas utrzymujący ciepło. Większość ekspresów z wyższej półki dysponuje funkcją automatycznego odkamieniania, która ułatwia korzystanie ze sprzętu.
Trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie nowoczesnej kuchni bez czajnika elektrycznego. To urządzenie, które znacznie usprawnia i przyspiesza proces przygotowywania potraw. Co więcej, na rynku są dostępne innowacyjne czajniki, które pozwalają na wybór temperatury do jakiej ma być podgrzana woda, co znacznie ułatwia parzenie różnego rodzaju herbat (szczególnie zielonych, które wymagają wody o temperaturze 70-75 st. Celsjusza). Nowoczesne czajniki są wydajne – niektóre zagotują wodę w mniej niż minutę – a przy tym bardzo ciche. Ta ostatnia cecha ma niebagatelne znaczenie dla młodych rodziców, bo głośny czajnik potrafi zirytować każde, nawet większe dziecko. Przy wyborze czajnika elektrycznego warto zwrócić uwagę na jakość wykonania sprzętu, możliwość ustawień różnych temperatur i cichą pracę. Jeżeli nie mamy twardej wody, to rodzaj grzałki powinien być drugorzędną sprawą.
Dzbanek filtrujący to tani gadżet, w który powinien jednak wyposażyć się każdy mieszkaniec dużego miasta. Woda kranowa jest czysta bakteriologicznie, więc jej gotowanie nie jest potrzebne. Podczas gotowania zabijane są mikroorganizmy, których w wodzie płynącej z naszych kranów z reguły nie powinno być. Niestety, są jednak inne substancje, które nie zawsze są pożyteczne dla naszego organizmu. Największy problem stanowi twarda woda, która drastycznie zmienia smak parzonych napojów. Sam proces przegotowania wody powoduje wytrącenie w postaci osadu części minerałów, które osadzają się na grzałce czajnika. Aby całkowicie pozbyć się twardej wody wystarczy kupić prosty dzbanek filtrujący firmy Brita czy Dafi. Na rynku jest dostępnych wiele modeli dzbanków o różnych pojemnościach. Nie są one wcale drogie, bo dobry dzbanek kupimy już za ok. 60-80 zł. Należy doliczyć do tego koszty filtrów, które trzeba wymieniać średnio raz w miesiącu.
Toster to sprzęt AGD, który może przydać się w naszej kuchni w najmniej spodziewanych momentach. Kiedy akurat będziemy chcieli wykorzystać lekko podstarzały chleb lub zjeść zarumienioną grzankę z dżemem, toster okaże się nieoceniony. Dostępne na rynku tostery mają wiele funkcji dodatkowym. Tym, na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę jest możliwość ustawienia stopnia zarumienienia pieczywa, funkcja odmrażania produktu czy timer pokazujący, ile czasu zostało do końca pracy. Nowoczesne tostery nie są drogie, wyglądają stylowo i służą przez lata.
Lato to czas, w którym świat jest piękniejszy. I zdrowszy, jeżeli oczywiście regularnie dostarczamy do organizmu niezbędną porcję warzyw i owoców. Świeże, nieprzetworzone produkty prosto z domowego ogródka są najlepsze. Także jako materiał do wyrobu naturalnych, niemodyfikowanych soków. Świeżo wyciśnięte soki dostarczają witamin o każdej porze roku, a latem stanowią szczególnie dobre źródło orzeźwienia. Sokowirówka to niezbędny element wyposażenia każdej nowoczesnej kuchni, w której promowany jest zdrowy styl życia. Wszystkie fanki Ewy Chodakowskiej powinny mieć tego typu sprzęt. Najlepiej wybrać sokowirówkę, która pozwoli przygotować napój z całych owoców, bez konieczności ich obierania czy krojenia na kawałki. Przy zakupie sokowirówki warto wybrać taki model, który będzie miał w zestawie więcej niż jeden popychacz. Do niektórych modeli dodawany jest kubek z separatorem oddzielający świeży sok od piany i szczoteczka do usuwania resztek owoców z sita.
Dzisiaj panuje moda na prowadzenie zdrowego trybu życia. Obok regularnej aktywności fizycznej, odpowiednia dieta to coś, na czym powinno zależeć szczególnie zapracowanym i zabieganym osobom. Sprzętem AGD, który nam to w pełni umożliwi jest parowar. Gotowanie na parze pozwala zachować pełną wartość odżywczą potraw i ich naturalny, niezmodyfikowany smak. Kucharze i dietetycy od lat zachwalają parowary jako idealne urządzenia kuchenne do przygotowywania aromatycznych i soczystych dań. Warto zastanowić się albo nad kupnem parowaru stacjonarnego, albo piekarnika parowego. Zapiekanki, ciasta czy mięsa w nim przygotowywane smakują znacznie lepiej niż te w standardowych urządzeniach.
Urządzeniem, bez którego większość gospodyń domowych nie wyobraża sobie dzisiaj funkcjonowania w kuchni jest niewątpliwie blender ręczny. Na rynku jest dostępnych mnóstwo tego typu urządzeń, wśród których znajdziemy prawdziwe perełki. Prawda jest jednak taka, że nawet najtańszy blender ręczny będzie dobrze spełniał swoją rolę, choć może okazać się awaryjny. Wybierając produkt z wyższej półki trzeba już zwrócić uwagę na więcej czynników. Podstawowy to jakość wykonania (np. ze stali nierdzewnej) i kształt stopy miksującej, zapobiegający rozpryskiwaniu potraw. Dobry blender ręczny poradzi sobie z szatkowaniem warzyw, przygotowywaniem koktajli czy przecierów. Dobre sprzęty powinny mieć także inne cechy dodatkowe, m.in. wskaźnik bezpiecznego zamknięcia, pojemnik z pokrywką umożliwiający łatwe przechowywanie potraf w lodówce czy końcówkę dopasowującą długość kabla do potrzeb użytkownika. Mimo ogromnej praktyczności wszystkich wymienionych w tym zestawie sprzętów AGD, to blender ręczny powinniśmy kupić w pierwszej kolejności. Nie tylko do nowoczesnej, ale i każdej kuchni.
Pomimo niepodważalnych atutów blendera ręcznego, są sytuacje, w których tego typu urządzenie może być niewystarczające. Dla osób, które chcą mieć wyposażone kuchni w same najnowocześniejsze sprzęty, idealny będzie blender kielichowy. Jego cechą charakterystyczną jest kielich, na dnie którego znajduje się ostrze do szatkowania i miksowania produktów. Przyda się podczas kruszenia lodu, przygotowywania koktajli owocowych czy zup-kremów. Nowoczesne blendery kielichowe dostępne na polskim rynku dysponują wysoką mocą silnika, różnymi prędkościami pracy i funkcjami dodatkowymi ułatwiającymi miksowanie. Warto zainwestować w urządzenie o mocy minimum 700 W, które poradzi sobie z twardymi warzywami i owocami. Jeżeli istnieje taka możliwość, to lepiej wybrać model z kielichem szklanym, a nie plastikowym, gdyż będzie on bardziej odporny na zarysowania.
Ostatni z wymienionych w tym zestawieniu sprzętów AGD to tak naprawdę zwykły gadżet, choć niezwykle przydatny. Perlator to wodooszczędna końcówka na kran, która pozwala w łatwy i tani sposób ograniczyć zużycie wody. Perlator ma zwykle kształt metalowego pierścienia z wsadem (najczęściej systemem sitek lub komór), który przykręcamy do wylewki kranu. Na rynku są dostępne perlatory z gwintem zewnętrznym (wkręcane do baterii) i gwintem wewnętrznym (nakręcane na wylewkę). Perlator to tak naprawdę końcówka kranu o drobnych otworach, która napowietrza wodę. Na wodę wypływającą z kranu jest wywierane podciśnienie, dzięki któremu zasysane powietrze miesza się z nią, ograniczając w znaczny sposób kek ilość wypływającą z baterii. Co ważne zaznaczenia – nie obniża to komfortu korzystania z kranu, a wręcz może go podnieść. Perlator podnosi ciśnienie w instalacji i może stworzyć pozory mocniejszego strumienia, przy jednoczesnym mniejszym zużyciu wody. Perlator ukierunkowuje strumień wody, dzięki czemu nie rozpryskuje się ona na boki podczas mycia rąk. Przy wyborze perlatora warto zwrócić uwagę na rodzaj materiału, z jakiego jest wykonany. Modele z gęstą metalową siateczką łatwiej ulegają korozji i szybko pokrywają się kamieniem. Znacznie lepsze są te zakończone elementami plastikowymi lub silikonowymi.
Od kilku tygodni mamy dobre ceny na pionówki i roboty Dreame, a teraz sklep RTV…
Whirlpool W8I HT40 T Maxi Space to jedna z najbardziej opłacalnych zmywarek na naszym rynku…
Świetna płyta indukcyjna Electrolux CIV634 wylądowała na przecenie w sieci RTV EURO AGD. To najlepsza…
Szukasz dobrego robota, ale nie chcesz wydawać 3500-5000 zł na tegoroczne flagowce? W RTV Euro…
Sklep LG ma dobrą cenę na lodówkę GBV5250DSW. Nie dość, że po kombinacji promocji koszt…
Zapach pierników, błysk bombek i... szum odkurzacza? W ferworze świątecznych przygotowań często zapominamy, że technologia…
Komentarze
Wygląda, jakby był z 24 karatowego złota, no i ten napis Grohe.. :)
Co jest takiego niezwykłego w prelatorze za 300 zl?