Spis treści
Głównym, najbardziej rzucającym się w oczy kryterium wyboru tostera jest oczywiście wygląd. Warto w tym celu mieć w głowie styl w jakim wykonana jest nasza kuchnia, żeby toster komponował się z wnętrzem tego pomieszczenia. Odpowiednia wielkość, kolor czy design może ciekawie urozmaicić wygląd kuchni, zwłaszcza jeżeli planujemy uczynić toster stałym elementem wystroju a nie wyciągać go z szafki tylko w czasie potrzeby.
Materiał, z którego wykonany jest toster również ma duże znaczenie. Po pierwsze, niektóre tworzywa bardziej przyciągają kurz. Inne z kolei ciężej doczyścić. Warto także zwrócić uwagę, czy metalowe części urządzenia nagrzewają się. Jest to szczególnie istotne, jeżeli chcemy chować toster po każdym użyciu.
Najpopularniejsze wersje tosterów mają standardowo dwie równolegle ułożone kieszenie, każda na jednego tosta. Możemy jednak znaleźć modele mieszczące większą liczbę lub też kieszenie, do których będziemy mogli włożyć większą kromkę standardowego chleba. Warto wziąć pod uwagę toster z większą liczbą kieszeni, jeśli liczba domowników wynosi więcej niż 3-4 osoby. Należy oczywiście pamiętać, że większa ilość kieszeni na tosty zwiększa rozmiary urządzenia.
To kryterium wydaje się oczywiste, ale często o nim zapominamy. Możemy mieć w kuchni perfekcyjne miejsce na toster, znajdziemy idealny model, ale…koniec końców może okazać się, że kabel nie sięga do gniazdka i cała nasza aranżacja się nie uda. Dlatego warto sprawdzić odległość między planowanym dla tostera miejscem a najbliższym kontaktem, aby uniknąć tego prozaicznego problemu.
Najpopularniejsze modele tosterów mają moc od 700 W do 1500 W. Trzeba mieć na uwadze, że im wyższa moc, tym większy pobór prądu, zatem jeżeli będziemy często korzystać z tostera to warto wziąć model o nieco niższej mocy, żeby zaoszczędzić na rachunkach za prąd. Zbyt niska moc natomiast może oznaczać spadek jakości, czyli po prostu niedopieczonego tosta.
Oprócz standardowego przycisku START praktycznie każdy toster ma guzik pozwalający na przerwanie opiekania w dowolnym momencie. Większość posiada również regulację temperatury opiekania za pomocą pokrętła czy przycisków. Ciekawą funkcją niektórych modeli jest możliwość przypieczenia kanapki tylko z jednej strony, dla amatorów chrupkości z jednej i miękkości z drugiej strony tosta. Coraz więcej tosterów oferuje nam opcję rozmrażania chleba – zamrożoną kanapkę wkładamy do urządzenia, gdzie najpierw jest ona rozmrażana a dopiero później klasycznie opiekana. Niektóre tostery dają również możliwość pieczenia bułek czy drożdżówek na specjalnym ruszcie montowanym nad kieszeniami.
Przed kupnem sprzętu ważne jest, by zwrócić uwagę na czystość urządzenia. Jeżeli toster jest zakurzony i ma ślady palców może to oznaczać, że był elementem wystawy sklepowej, a co za tym idzie przyjął sporą porcję kurzu, która dostała się również do wewnątrz. Jak łatwo wywnioskować – prędzej czy później większość tych zabrudzeń znajdzie się w naszym jedzeniu, weźmy to zatem pod uwagę, zwłaszcza oglądając tostery wystawione w atrakcyjnych, wydawałoby się, cenach.
Specyfikacja: Moc 760 W, pojemność: 2 tosty.
Jeden z najpopularniejszych tosterów na naszym rynku. Mieści 2 tosty i ma 6 ustawień czasu opiekania. Ceniony jest za niewielkie wymiary, które sprawdzają się w małej kuchni oraz za solidność wykonania. Minusem jest nienajłatwiejsze czyszczenie urządzenia.
Specyfikacja: Moc 980 W, pojemność: 2 tosty.
Polecany jako „dobry sprzęt w dobrej cenie”. Ma płynną regulację intensywności opiekania. Zmieścimy w środku 2 tosty. Ciekawą opcją jest automatyczne wyłączanie się urządzenia w przypadku zablokowania tosta. Nabywcy doceniają produkt Boscha za niskie zużycie prądu i prostą obsługę. Łatwo go także utrzymać w czystości.
Specyfikacja: Moc 750 W, pojemność: 2 tosty.
Toster polskiej firmy Eldom jest najtańszym produktem w naszym zestawieniu. Oprócz ceny, za główne jego zalety uważa się kompaktowe wymiary oraz szybkość nagrzewania. Minusem jest niezbyt atrakcyjny wygląd oraz fakt, że jeżeli robimy więcej niż 2 tosty, należy pilnować (zmniejszyć) stopnia opiekania, gdyż rozgrzane urządzenie bardziej przypiecze kolejne tosty, mimo tego samego ustawienia.
Specyfikacja: Moc 1000 W, pojemność: 2 tosty.
Wykonany ze szlachetnej stali toster firmy Severin ceniony jest za efektowny wygląd, ale także za funkcjonalność. Dobrze sprawdza się w opiekaniu kanapek, ale także podgrzewaniu bułek czy zrobionych już tostów. Chwalona jest funkcja podgrzewania bez dodatkowego zrumieniania kanapek. Wydajnością może konkurować z produktami z wyższej półki cenowej.
Specyfikacja: Moc 900 W, pojemność: 2 tosty/jedna duża kanapka.
Dzięki długiej kieszeni może opiekać albo 2 zwykłe tosty (można spotkać informacje, że wejdą nawet trzy na jeden raz), albo jedną większą kanapkę. Ceniony za elegancki, stylowy wygląd. Prosty w obsłudze, mimo kilku dodatkowych funkcji: rozmrażania czy podgrzewania. Sprawdzi się raczej w większej kuchni, ze względu na spore wymiary. Mimo atrakcyjnego wyglądu łatwy do utrzymania w czystości.
Specyfikacja: Moc 1000 W, pojemność: 2 tosty.
Charakterystyczną cechą tego modelu są szerokie kieszenie, dzięki temu z łatwością opieczemy pieczywo różnej grubości. Tacka na okruszki ułatwia czyszczenie tostera. Posiada 7 stopni opiekania. Ceniony za cichą pracę i stylowy wygląd. Jako minus wymienia się duże rozmiary urządzenia.
Specyfikacja: Moc 1500 W, pojemność: 4 tosty.
Ten duży toster ma cztery osobne kieszenie na kanapki, dobrze sprawdzi się dla dużej rodziny. Możliwość jednoczesnego opiekania tostów w jednej części urządzenia i podgrzewania bułek czy drożdżówek w drugiej części. Nabywcy cenią go za funkcjonalność i solidność wykonania (obudowa z efektownej stali nierdzewnej). Toster ma duże wymiary, ale w zamian otrzymujemy możliwość opiekania czterech tostów naraz.
Od kilku tygodni mamy dobre ceny na pionówki i roboty Dreame, a teraz sklep RTV…
Whirlpool W8I HT40 T Maxi Space to jedna z najbardziej opłacalnych zmywarek na naszym rynku…
Świetna płyta indukcyjna Electrolux CIV634 wylądowała na przecenie w sieci RTV EURO AGD. To najlepsza…
Szukasz dobrego robota, ale nie chcesz wydawać 3500-5000 zł na tegoroczne flagowce? W RTV Euro…
Sklep LG ma dobrą cenę na lodówkę GBV5250DSW. Nie dość, że po kombinacji promocji koszt…
Zapach pierników, błysk bombek i... szum odkurzacza? W ferworze świątecznych przygotowań często zapominamy, że technologia…