Wygląd i specyfikacja
Dane techniczne
Wspominałem już, iż sprzęt jest stosunkowo duży. Warto poprzeć to danymi liczbowymi. Wymiary kuchenki OmniPro wynoszą 403x520x453 mm (kolejno: wysokość x szerokość x głębokość). Pojemność urządzenia wynosi 36 litrów i trzeba przyznać, iż faktycznie sprawia ono wrażenie dość pojemnego. Należy jednak pamiętać, że producenci najczęściej do ostatecznego wyniku dodają trudno dostępne miejsca wnętrza. W żaden sposób nie można ich wykorzystać w pracy, ale liczy się wynik i zainteresowanie klienta.
Moc mikrofal wynosi w przypadku urządzenia OmniPro 900 W, moc grilla 1500 W, a moc termoobiegu 2050 W. Z jednej strony ma to oczywiście swoje plusy, ponieważ skraca czas pracy kuchenki i zapewnia użytkownikom dużo większe możliwości, z drugiej jednak wiąże się to ze wzrostem poboru energii elektrycznej, a co za tym idzie wpływa na wysokość naszych rachunków. Decyzję w tej kwestii należy już pozostawić użytkownikom – jeśli potrzebują urządzenia o dużej mocy i sporych możliwościach i są przy tym w stanie ponosić koszty utrzymania takiego sprzętu, to sprawę można uznać za zamkniętą.
Wygląd i jakość wykonania
Obudowę urządzenia w większości wykonano ze stali. Wspominałem już, iż dominuje kolor inox, który tylko na przednim panelu został dopełniony czernią. Na froncie znajduje się oczywiście szyba, umożliwiająca kontrolowanie procesu przygotowywania potraw (wewnątrz modelu umieszczono lampę, gwarantującą dobrą widoczność). Kuchenka posiada przewód, który nie zajmuje zbyt dużo miejsca, ale jednocześnie stawia wymóg bliskiego sąsiedztwa kuchenki i gniazdka. Należy przy tym pamiętać, iż blat służący za podstawę urządzenia (ze względu na swe gabaryty i wagę, model musi być osadzony na wytrzymałej powierzchni) powinien być znacznie większy niż podstawa kuchenki. W instrukcji określono minimalne odległości sprzętu od innych urządzeń, ścian, czy przedmiotów wiszących nad produktem marki Samsung. Ominięcie tych wytycznych może doprowadzić do przegrzania urządzenia i jego awarii albo nawet pożaru, warto więc znaleźć odpowiednie miejsce dla OmniPro jeszcze przed zakupem.
Mózg kuchenki, czyli panel sterowania elektronicznego umieszczono w przedniej części mikrofalówki (ponad otwieranymi w dół drzwiczkami – doskonale widać to na zamieszczonych zdjęciach). Do dyspozycji użytkowników oddano wyświetlacz elektroniczny oraz dwa pokrętła i 6 przycisków (ich zastosowanie omówię w następnym rozdziale). Panel sterowania sprawia wrażenie bardzo czytelnego i tak faktycznie jest. W połączeniu z prostą i bardzo obszerną instrukcją obsługi gwarantuje on brak większych problemów z korzystaniem ze sprzętu.
Omawiając kwestie związane z obudową należy wspomnieć o jej nagrzaniu w trakcie pracy. Nawet przy zachowaniu wskazanych w instrukcji odstępów od ścian i innych elementów i przy przestrzeganiu zasad wentylacji urządzenia, odczuwa się wysoką temperaturę kuchenki. Jej góra, a także boczne ściany nagrzewają się dość poważnie i można się nimi poparzyć, jeśli po dłuższej pracy przytrzymamy przez chwile dłoń na ich powierzchni. Najgorętszym elementem jest jednak szyba umieszczona na froncie kuchenki. Dość szybko osiąga ona wysoką temperaturę i nie należy przy niej operować bez rękawic ochronnych. O nagrzaniu szyby powinni głównie pamiętać rodzice z małymi dziećmi, które mogą się poparzyć przy kontakcie ze szkłem.
Zewnętrzną powierzchnię modelu łatwo utrzymać w czystości. Wystarczy raz na jakiś czas przetrzeć ją szmatką, by znów zaczęła błyszczeć. Jednocześnie wydaje się ona być podatną na zarysowania i wgniecenia, więc należy się z nią delikatnie obchodzić, jeśli chcemy dłużej zachować ładny wygląd urządzenia. Skoro jesteśmy już przy wyglądzie, to warto wspomnieć, iż ogólne wrażenie wizualne, jakie pozostawia OmniPro jest bardzo pozytywne – sprzęt prezentuje się nowocześnie i doskonale wpasuje się w wystrój kuchni wykończonej według zasad współczesnego designu.
Ceny Samsung OmniPro CP1395EST
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.