Nawilżacz powietrza to urządzenie, które szczególnie przydaje się w okresie jesienno-zimowym, gdy ogrzewanie w mieszkaniu drastycznie wysusza powietrze, którym oddychamy. Może to pogarszać samopoczucie, utrudniać koncentrację i wywoływać zawroty głowy. Niektóre skutki przebywania w pomieszczeniach wypełnionych suchym powietrzem obserwuje się po czasie – wypadają włosy, skóra staje się szorstka, a w nosie brakuje nawilżenia. Okazuje się jednak, że problemy z nawilżeniem powietrza nie występują tylko w okresie grzewczym, ale i latem, gdy powietrze jest suche i ciężkie, szczególnie przed burzą. Długotrwała ekspozycja na suche powietrze prędzej czy później odbije się na naszym zdrowiu, dlatego warto zainwestować w nawilżacz powietrza.
Najlepiej czujemy się w pomieszczeniach, w których wilgotność powietrza wynosi więcej niż przewidywane przez normy 30%. Liczne badania naukowe potwierdziły, że optymalna dla człowieka jest wilgotność powietrza na poziomie 40-60%. Jak w prosty sposób dowiedzieć się, jakim powietrzem oddychamy w naszych mieszkaniach? Wystarczy zaopatrzyć się w higrometr, czyli wilgotnościomierz, który błyskawicznie wskaże, czy istnieje konieczność nawilżenia powietrza w domu. Warto wspomnieć, że nawilżacze powietrza z wyższej półki mają wbudowany higrometr, więc może się okazać, że wcale nie będziemy musieli kupować dwóch urządzeń.
Jeżeli nie mamy wystarczających środków, powietrze można spróbować nawilżyć „domowymi” sposobami. Najpopularniejszy z nich to rozwieszenie wilgotnego ręcznika lub suszenie prania w domu. Niestety, ze względu na ograniczone miejsce, nie każdy może sobie na to pozwolić. Inną popularną metodą naturalnego nawilżenia powietrza jest umieszczenie w pomieszczeniu dużej ilości roślin doniczkowych, np. paprotek, fikusów, diffenbachii. Takie rozwiązania często nie są jednak wystarczająco wydajne i działają tylko przez chwilę.
Istnieją trzy główne rodzaje elektrycznych nawilżaczy powietrza – każdy z nich charakteryzuje się nieco innym sposobem działania i jest zalecany dla osób o innych preferencjach.
Metoda działania nawilżaczy parowych jest bardzo prosta. W specjalnym zbiorniku znajduje się woda, która jest podgrzewana, a powietrze wypełniające pomieszczenie dostaje się do nawilżacza i miesza z cząsteczkami zimnej wody. Wytwarzana jest mgiełka, która jest uwalniana do pomieszczenia. Para wodna jest sterylna, niewidoczna i nawilża powietrze.
Dla kogo? Takie nawilżacze są idealne do pokoi dziecięcych. Przydadzą się także osobom, które poszukują urządzenia umożliwiającego inhalację. Dobre do stosowania jesienią i zimą. Ponieważ mgiełka jest ciepła, nie da się ich stosować w upalne, letnie dni.
Nawilżacze ultradźwiękowe to bardzo skuteczne nawilżacze, które jednak nie są polecane dla osób, które mają zwierzęta domowe – psy, koty czy szczury. Ultradźwięki są bowiem falami dźwiękowymi o wysokiej częstotliwości. Ludzie ich nie słyszą, ale niektóre zwierzęta już tak. W nawilżaczach powietrza ultradźwięki służą do rozbijania cząsteczek wody i tworzenia mgiełki, która jest uwalniana na zewnątrz. W zależności od modelu, mgiełka może być ciepła albo chłodna. Coraz więcej modeli pozwala na ustawienie obu rodzajów mgiełek, dlatego tego typu nawilżacze nadają się do stosowania przez cały rok. Warto jednak pamiętać, że mgiełka z nawilżaczy ultradźwiękowych jest przeważnie widoczna, co niektórym może nie odpowiadać.
Dla kogo? Najlepszy typ nawilżaczy powietrza – urządzenia są energooszczędne i wydajne – ale tylko dla osób nieposiadających zwierząt domowych, bo ultradźwięki mogą je drażnić. Idealne dla osób poszukujących uniwersalnego nawilżacza do stosowania przez cały rok.
Nawilżacze ewaporacyjne to nawilżacze do stosowania latem, gdyż wytwarzają tylko zimną mgiełkę. W odróżnieniu od nawilżaczy parowych, nie ma tu podgrzewacza, a zamiast niego znajduje się wkład z filtrem lub bęben. Po wlaniu do pojemnika wody, zasysane z otoczenia powietrze jest nawilżane i powtórnie uwalniane za pomocą wentylatora. Powstaje niewidoczna, chłodna mgiełka, która orzeźwia powietrze, którym oddychamy. Tego typu nawilżacze mogą być stosowane w aromaterapii.
Dla kogo? Nawilżacze ewaporacyjne cechuje niskie zużycie energii, choć cały czas słychać jednostajny szum podczas ich działania. Nie każdemu może to odpowiadać. Szczególnie polecane dla osób poszukujących urządzenia energooszczędnego lub do aromaterapii.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Od kilku tygodni mamy dobre ceny na pionówki i roboty Dreame, a teraz sklep RTV…
Whirlpool W8I HT40 T Maxi Space to jedna z najbardziej opłacalnych zmywarek na naszym rynku…
Świetna płyta indukcyjna Electrolux CIV634 wylądowała na przecenie w sieci RTV EURO AGD. To najlepsza…
Szukasz dobrego robota, ale nie chcesz wydawać 3500-5000 zł na tegoroczne flagowce? W RTV Euro…
Sklep LG ma dobrą cenę na lodówkę GBV5250DSW. Nie dość, że po kombinacji promocji koszt…
Zapach pierników, błysk bombek i... szum odkurzacza? W ferworze świątecznych przygotowań często zapominamy, że technologia…
Komentarze
Ja właśnie odkryłam dlaczego latem tak źle mi się śpi... mamy nawilżacz viktor od stadler form, kupiliśmy zimą bo przy ogrzewaniu powietrze było straszne, i faktycznie pomagał, teraz jak było gorąco przez jakiś czas to też go włączałam i totalna zmiana! super! całkiem inaczej :)
Ważnym jest aby osoby posiadające zwierzęta zdecydowały się na nawilżacz powietrza.