Żelazko to produkt, który kupuje się raz na kilka lat. W trakcie jego użytkowania mało kto pamięta o właściwym czyszczeniu i konserwacji. A to duży błąd, gdyż nawet najtańsze żelazko może posłużyć nam długie lata, gdy odpowiednio o nie zadbamy.
Trudno dzisiaj wyobrazić sobie funkcjonowanie bez żelazka. To obok pralki i lodówki jeden z najbardziej podstawowych sprzętów domowych. Rozpiętość cenowa żelazek jest duża. Można kupić takie za 1500 zł i zniszczyć je w miesiąc, a można także sięgnąć po najprostsze za 150 zł i cieszyć się jego funkcjonalnością przez długie lata. W tym konkretnym przypadku wszystko zależy tylko od nas. Mało kto bowiem pamięta o tym, że często używane żelazko się zużywa i aby zachowało swoje funkcje, należy odpowiednio je konserwować.
Najważniejszym elementem każdego żelazka jest jego stopa. To ona ma bezpośredni kontakt z naszymi ubraniami i od niej zależy jakość prasowania. Każda stopa żelazka jest zbudowana ze stali szlachetnej, ale może być wykończona różnymi materiałami. Te mają bezpośredni wpływ na poślizg i przywieranie stopy do materiału. Pisaliśmy o tym również w naszym poradniku, jak dobrze wybrać żelazko.
To banalna porada, ale jednak wciąż przez wiele osób bagatelizowana. Włączone żelazko należy opierać stopą tylko o specjalną półeczkę wbudowaną w deskę do prasowania. Pozostawienie nawet najlepszego żelazka na prasowanym materiale może doprowadzić do poważnych szkód. Nie tylko stracimy ulubiony t-shirt, ale i przypalimy najważniejszy element żelazka.
Nie ma co jednak się załamywać, bo zabrudzoną stopę żelazka można stosunkowo łatwo wyczyścić. Wyjątkiem są sytuacje, gdy przypalimy plastikowy lub frotowy materiał. Kiedy już nam się to przydarzy, warto sięgnąć po specjalny środek czyszczący, dzięki któremu doprowadzimy stopę żelazka do stanu używalności. W przypadku drobniejszych zabrudzeń można sobie poradzić „domowymi sposobami”.
Najskuteczniejszy w walce z zabrudzeniami na stopie żelazka będzie ocet i soda oczyszczona. Substancji można używać wymiennie (gdy zabrudzenie jest niewielkie) lub razem (gdy stopa jest poważnie zanieczyszczona). W wielu przypadkach – gdy zabrudzenia stopy wynikając z codziennego, prawidłowego używania żelazka – wystarczy roztwór płynu do mycia naczyń z wodą. Oczywiście, najlepsze efekty uzyskamy, gdy żelazko będzie jeszcze ciepłe (ale nie gorące). Każdą z wymienionych substancji nanosimy na szmatkę i czyścimy okrężnymi ruchami.
Absolutnie nie warto stosować radykalnych metod do czyszczenia stopy żelazka. Zamiast zdzierać brud nożem, papierem ściernym czy drucianymi gąbkami, warto od razu odłożyć na nowe żelazko. Bo stosując taką technikę, pożądanego efektu nie osiągniemy, a tylko zniszczymy sprzęt. Trzeba być szczególnie uczulonym, gdy żelazko ma teflonową powłokę.
Podczas czyszczenia żelazka warto pamiętać także o innych jego elementach, nie tylko stopie. Na zabrudzenia są narażone wyloty generatora pary, przy których nieustannie zbiera się kamień. Należy regularnie je oczyszczać patyczkami do uszu moczonymi w roztworze wody z octem (stosunek 1 do 1).
Innym elementem żelazka, który należy regularnie czyścić jest zbiornik z wodą. Producenci żelazek zalecają regularnie stosować do prasowania wodę destylowaną, co zapobiega tworzeniu się kamienia. W większości domów na taki luksus nie ma po prostu czasu – wodę w zbiorniku uzupełnia się bezpośrednio z kranu. Trzeba pamiętać, by od czasu do czasu pojemnik przepłukać od wewnątrz specjalnym środkiem chemicznym dostępnym w większości supermarketów.
Gdy nie mamy takiego pod ręką, można użyć octu lub kwasu cytrynowego – substancji identycznych, jak do czyszczenia czajnika elektrycznego. Ocet lub kwas cytrynowy wlewamy do zbiornika, uzupełniamy wodą i nastawiamy żelazko na maksymalną temperaturę. Prasujemy niepotrzebne nam rzeczy do czasu, aż woda z octem/kwaskiem nie odparuje całkowicie. Wraz z nią, żelazko powinno pozbyć się kamiennych osadów.
Podobnie jak w medycynie – lepiej przeciwdziałać niż leczyć. Porządne wyczyszczenie żelazka raz na kilka tygodni nie zabierze nam dużo czasu, a dzięki niemu możemy oszczędzić sporo pieniędzy na naprawdę zepsutego sprzętu lub kupno nowego. Niewiele trzeba, by nawet najtańsze żelazko dobrze służyło nam całymi latami.
Mam nadzieję, że pomogłem wybrać dobre żelazko. Zachęcam również do lektury innych wpisów na serwisach grupy techManiaK.pl.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Sprawdzam, czy warto kupić niedrogi odkurzacz pionowy MOVA S5 Sense, czyli najnowszy model oparty o…
W RTV EURO AGD mocno przecenili trzy fajne ekspresy marki Melitta. Ceny są praktycznie najlepsze…
W sieci Neonet mają świetną świąteczną przecenę na pralkę Gorenje produkcji słoweńskiej. Funkcjonalnie jej nic…
Gdy nadchodzi sezon smogowy, problem zanieczyszczenia powietrza staje się wyraźniejszy, negatywnie wpływając nie tylko na…
W przedświąteczny poniedziałek 23 grudnia wystartowała nowa pula przecen w Lidlu – sporo fajnych sprzętów…
Dla miłośników niemieckich odkurzaczy z akumulatorem systemowym Power for All mamy ciekawą okazję. Sklep RTV…