Generator pary to bardziej zaawansowana i wydajniejsza odsłona klasycznego żelazka, a więc doskonałe urządzenie dla osób, które dużo i często prasują. Kto powinien zainwestować w stację parową, a dla kogo wystarczające będzie zwyczajne żelazko?
Spis treści
Stacja parowa (nazywana także generatorem pary) to specjalny rodzaj żelazka, które do prasowania wykorzystuje parę wodną wyrzucaną pod wysokim ciśnieniem (do 6,5 barów) – dzięki temu lepiej penetruje tkaniny i szybciej je wygładza.
Jeszcze kilka lat temu stacje parowe były używane głównie przez krawców czy na pokazach mody, ale w pewnym momencie nastąpił prawdziwy boom wersji konsumenckich tych urządzeń. Opinie użytkowników są jednoznaczne: stacje parowe prasują lepiej od żelazek, choć są znacznie droższe. Zakup dobrej jakości stacji parowej to wydatek rzędu 1000 zł, a nie jest to górna granica wydatków.
Jak działa stacja parowa?
Stacja parowa różni się od żelazka tym, że para nie jest wytwarzana w samym urządzeniu prasującym, a specjalnym bojlerze, generującym ją pod wysokim ciśnieniem. Ten z kolei znajduje się w osobnej stacji, do której dokujemy żelazko. Stopa żelazka jest połączona ze stacją bazową długim przewodem, w którym znajduje się rurka przekazująca parę.
W stacji parowej zawsze znajduje się duży zbiornik na wodę, który w przypadku wielu modeli można uzupełniać w trakcie prasowania. Stacje parowe wytwarzają parę pod ciśnieniem co najmniej 3,5 Ba – to rozluźnia włókna tkanin i lepiej je wygładza.
Warto wspomnieć, że w stacjach parowych to właśnie para jest głównym elementem prasującym, a nie ciężar i temperatura żelazka. Taki mechanizm gwarantuje znacznie dłuższą żywotność ubrania, bo tkanina nie wyciera się tak szybko pod wpływem mechanicznego tarcia. Co więcej, używając stacji parowej można prasować części garderoby normalnie nienadające się pod stopę żelazka, np. garnitury.
Zalety generatora pary
Dobra stacja parowa to duża oszczędność czasu. Z uwagi na wyśrubowane parametry urządzenia prasujesz wydajniej. Wysokie ciśnienie ułatwia wygładzanie materiału, nawet jeśli jest on złożony lub sztywny, dzięki czemu szybko uporasz się z pościelą czy ręcznikami.
Generatory pary są przy tym bezpieczne dla tkanin. Z uwagi na konstrukcję urządzenia nie ma tu ryzyka, że materiał wyblaknie, przebarwi się czy uszkodzi na skutek złego doboru parametrów prasowania. Parą możesz potraktować nie tylko delikatne ubrania, ale też kreacje o skomplikowanych krojach oraz zdobieniach (jak aplikacje gumowane, cekiny czy kamienie). Prasować możesz w końcu także z niewielkiej odległości, nie dotykając tkaniny, co doskonale sprawdzi się w przypadku materiałów z długim włosem jak np. angora.
Istotna jest również łatwość prasowania. Nie musisz stale kontrolować parametrów żelazka dobierając ustawienia do specyfiki każdej tkaniny osobno. Warto też pamiętać, że proces prasowania odbywa się na poziomie poszczególnych włókien, dzięki czemu tkanina wygładza się błyskawicznie, a zagniecenia szybko nie wrócą.
Warto też wspomnieć o funkcjach takich jak odświeżanie i dezynfekcja. Generator pary pozwala na pozbycie się drobnoustrojów, pozostałości ze środków czyszczących oraz… niechcianych zapachów, które mogły „przyczepić” się do ubrania, kiedy było przechowywane w szafie.
Dużym ułatwieniem jest także opcja prasowania w pionie. Dzięki temu łatwo wyprasujesz wiszące zasłony i kotary, ale też wiszące na wieszakach płaszcze, marynarki czy żakiety.
Wady stacji parowych
Stacje parowe nie są urządzeniami idealnymi. Mimo, iż sprawdzają się w walce z dużymi ilościami ubrań do prasowania, mają wady, które niektórych mogą zniechęcić do kupna generatora pary.
- Stacje parowe są drogie – ceny najlepszych modeli mogą sięgać 1500-2000 zł. Za taką kwotą idzie duża moc generatora pary i produkcja pary o wysokim ciśnieniu.
- Specjalna deska do prasowania pod stacją parową musi być wykonana z odpowiedniego materiału (nie płyty OSB), co podnosi koszty startowe. Niektóre deski do prasowania przeznaczone dla stacji parowych potrafią przekraczać cenę tradycyjnych żelazek.
- Stacje parowe są duże. Stacja parowa składa się z dwóch osobnych elementów – stacji bazowej, w której powstaje para i urządzenia prasującego połączonego z nią kablem. Wszystko waży ok. 5 kg. Osoby poszukujące kompaktowych rozwiązań powinny sięgnąć po dobrej klasy żelazko.
- Stacje parowe nie należą do najcichszych urządzeń. Charakterystyczny syk wydobywający się przy powstawaniu pary dla wielu domowników może być irytujący. Warto wziąć na to poprawkę, szczególnie gdy ma się w domu małe dziecko.
Na co zwrócić uwagę kupując generator pary?
Szukając sprawdzonego sprzętu zwróć uwagę przede wszystkim na parametr ciśnienia pary. W dużym uproszczeniu im wyższa będzie ta wartość, tym skuteczniejsze okaże się praktyce urządzenie – ale uwaga, ta reguła nie zawsze się sprawdza. Dużo zależy bowiem od jakości wykonania produktu i dodatkowych usprawnień, które on oferuje. Dlatego przeglądając oferty w sklepach patrz również na:
- współczynnik wytwarzania pary (podawany w g/min) – określa, jaką faktycznie ilość pary uzyskasz w ciągu minuty prasowania;
- obecność funkcji dodatkowego uderzenia pary, która pozwala uzyskać krótkotrwały, ale bardzo silny wyrzut pary, pomocny w rozprasowywaniu wyjątkowo opornych zagnieceń.
Te trzy parametry analizowane jednocześnie pozwolą Ci szybko określić, z jakiej klasy produktem masz do czynienia. Jako punkt odniesienia możesz przyjąć, że dobrej klasy sprzęt wyróżnia się współczynnikiem wytwarzania pary na poziomie od 120 g/min wzwyż, przy czym ciśnienie pary nie powinno być mniejsze niż 3,5 bar. Przykładem takiego urządzenia jest popularny model TEFAL Pro Express Care GV9060 lub mający znakomite parametry PHILIPS PerfectCare Elite Plus GC9682/80.
Warto zerknąć na to, jaką moc oferuje urządzenie. Celuj zwłaszcza w modele mające minimum 2200W – taka wartość zazwyczaj gwarantuje, że stacja będzie gotowa do pracy w krótkim czasie od momentu podłączenia kabla zasilającego do prądu.
Jeśli prasujesz często, zadbaj o dużą pojemność zbiornika na wodę. Za niezbędne minimum warto przyjąć 1,5L.
Istotną częścią generatora pary (jak i każdego innego żelazka) jest stopa. Obecnie sprzedawane modele najczęściej mają stopę ceramiczną albo stalową, wzbogacone o dodatkowe powłoki poprawiające wygodę prasowania. Którą wersję wybrać? Odpowiedź w dużej mierze zależy od przyjętego budżetu.
Stopy ceramiczne i ich pochodne najczęściej goszczą w tańszych urządzeniach (do takich zalicza się np. BOSCH TDS 2140 ze stopą PalladiumGlissée): mają dobry poślizg, ale zazwyczaj nie oferują wielu dodatkowych usprawnień. Stopy stalowe dla odmiany to prawdziwy poligon doświadczalny. Każdy duży producent oferuje własną, zastrzeżoną kombinację materiałów bazujących na stopie stali – w efekcie zazwyczaj otrzymujemy szybko nagrzewające się powłoki o dobrym poślizgu, łatwym prowadzeniu i zwiększonej odporności na uszkodzenia.
Z innych, drugorzędnych, ale nadal istotnych cech, warto wymienić:
- długość przewodu zasilającego – im będzie dłuższy, tym łatwiej podepniesz urządzenie w wygodny dla Ciebie sposób;
- obecność funkcji zabezpieczających – podstawą jest automatyczny wyłącznik i alarm niskiego poziomu wody, ale warto także inwestować w sprzęt samodzielnie dostosowujący parametry prasowania do tkaniny;
- system odkamieniania – przydatny, jeśli do generatora pary planujesz wlewać wodę z kranu;
- przemyślany system sterowania – dobrze rozmieszczone przyciski i wygodna rączka zdecydowanie poprawią komfort prasowania.
Jaki generator pary kupić? TOP-5 stacji parowych
Na jakie modele warto zwrócić szczególną uwagę? Wbrew pozorom nie ma ich wielu. Oto najciekawsze i najlepsze stacje parowe na rynku.
Philips PerfectCare Elite Plus GC9682/80
Philips PerfectCare Elite Plus GC9682/80 dysponuje mocą 2700 W i wytwarza parę pod ciśnieniem 8 barów. Dzięki technologii OptimalTemp wyprasujemy jeansy i jedwabne tkaniny bez manipulowania w ustawieniach temperatury. Stała dystrybucja pary wynosi 165 g/min, ale przy silnym uderzeniu otrzymujemy 3 razy więcej! Żelazko ma stopę SteamGlide, a czas jej nagrzewania wynosi 2 min.
Warto też zwrócić uwagę na system antywapienny Easy De-Calc Plus, który przypomni o konieczności czyszczenia żelazka za pomocą sygnałów świetlnych i dźwiękowych. Fajny jest też tryb ECO, który pozwoli na zmniejszenie generowanej pary i tym samym oszczędzenie energii, bez utraty właściwości prasujących urządzenia.
I odwrotnie – aby prasować szybciej, można aktywować tryb Turbo. Do tej stacji parowej można używać wody z kranu i dolewać jej w każdym momencie prasowania – nie każdy producent daje taką możliwość.
Stacja parowa Philips jest wyjątkowo lekka, a zbiornik na wodę ma pojemność aż 1,8 litra. W praktyce znakomicie spisuje się technologia DynamiQ, która precyzyjnie wykrywa, gdy żelazko jest w ruchu i automatycznie włącza parę, zapewniając silny strumień zawsze wtedy, kiedy jest potrzebny. Znacznie skraca to czas prasowania.
Braun CareStyle 7 IS 7156 BK
Braun CareStyle 7 IS 7156 BK to stacja parowa będąca owocem wieloletniego doświadczenia specjalistów niemieckiego giganta. Model ten został wyposażony w trzy programy prasowania: uniwersalny iCare – automatycznie nastawiający optymalną temperaturę dla wszystkich tkanin, TURBO – przeznaczony do prasowania grubych materiałów, usuwający aż 99,9% bakterii z ubrań, ręczników i pościeli oraz dedykowany najdelikatniejszym materiałom – ECO, oszczędzający ponad 30% energii elektrycznej.
W połączeniu z opatentowaną stopą Eloxal 3D PLUS oraz dużą objętością pojemnika na wodę (ma aż 2 litry), produkcją dużych ilości pary (125 g/min) oraz wyrzutem pary pod ciśnieniem 7,5 bara, można uzyskać idealne rezultaty prasowania wszystkich rodzajów tkanin.
Warto wspomnieć także o ergonomicznym kształcie i niskiej wadze żelazka, które ułatwiają manewrowanie nim po tkaninach, natomiast system automatycznego wyłączania Auto-off zapewnia pełne bezpieczeństwo podczas użytkowania. Nie trzeba także martwić się o odkamienianie, bo system Fast Clean znacznie wydłuża żywotność żelazka.
Tefal Pro Express Ultimate Care GV9580
Tefal Pro Express Ultimate Care GV9580 to najmocniejszy generator pary od Tefal. Urządzenie wytwarza parę 180 g/min pod ciśnieniem 8 barów, co gwarantuje błyskawiczne usuwanie wszelkich zagnieceń. Dzięki intuicyjnemu panelowi Direct Control na uchwycie żelazka, można błyskawicznie zmieniać kombinację pary i temperatury dla każdej tkaniny (dostępne są 4 różne programy). Urządzenie ma 1,9-litrowy pojemnik na wodę.
Stacja parowa została wyposażona w samoczyszczącą się stopę AutoClean, więc nie trzeba będzie poświęcać na ten proces dużo czasu. Sprzęt ma również system blokujący umożliwiający bezpieczne przenoszenie. Tefal Pro Express Ultimate Care GV9580 to dobra, prosta stacja parowa dla osób, które uważają, że co za dużo technologii w jednym urządzeniu, to niezdrowo. Tu znajdziemy tylko to, co naprawdę potrzebne.
Bosch TDS 3831100
Bosch TDS 3831100 to generator pary dla osób, które dysponują skromniejszym budżetem. Urządzenie wytwarza parę pod ciśnieniem 6,5 bara i ma zbiornik na wodę o pojemności 1,4 l. Stacja parowa Bosch została wyposażona w technologię VarioComfort9, która pozwala na łatwe i intuicyjne dostosowanie temperatury do odpowiednich tkanin.
Dzięki Ultimate400 PulseSteam możliwe jest wytworzenie aż trzech następujących po sobie uderzeń pary po 400 g. Na pochwałę zasługuje również technologia Calc’nClean Perfect, która pomaga oczyścić z kamienia – zarówno samą stację, jak i żelazko.
BEKO SGA7126P
Ciekawą, tanią alternatywą jest stacja parowa BEKO SGA7126P, za którą zapłacimy poniżej 500 zł. Czy w takiej cenie można mieć solidny sprzęt? Opinie w Internecie potwierdzają, że stacja parowa BEKO spełnia wszystkie podstawowe funkcje.
Urządzenie o mocy 2600 W generuje parę 110 g/min o maksymalnym ciśnieniu 6 barów. Oznacza to, że za pomocą tego modelu możemy nie wyprasować wszystkich zagięć tak dobrze, jak przy pomocy sprzętów Philipsa czy Tefala. Mniejszy jest także pojemnik na wodę, bo tu ma on „zaledwie” 1 litr, co oznacza konieczność częstszych spacerów do kranu.
Stacja parowa BEKO SGA7126P ma stopę ceramiczną SteamXtraPro, która jest odporna na zarysowania, blokadę kapania, system automatycznego wyłączania po 10 minutach oraz system samoczyszczenia. Na początek przygody ze stacjami parowymi, ten model będzie wystarczający dla większości użytkowników.
To również warto przeczytać!
Mam nadzieję, że pomogłem wybrać dobry generator pary. Przy okazji zachęcam także do zerknięcia na inne wpisy na serwisach grupy techManiaK.pl.
Szukając dobrego odkurzacza koniecznie przeczytaj nasz poradnik, jak kupić odkurzacz i nie stracić oraz na co zwracać uwagę kupując robota odkurzającego.
Warto również zapoznać się z wpisem o filtrach HEPA, porównaniem odkurzaczy pionowych i tradycyjnych, jak również maniaKalnym zestawieniem TOP-10 odkurzaczy na polskim rynku oraz listą najlepszych odkurzaczy bezprzewodowych oraz maniaKalnym TOP-10 robotów sprzątajacych.
Dla tych, którzy nie lubią zmywać naczyń mamy trzy konkretne poradniki – w pierwszym radzimy, na co zwracać uwagę kupując zmywarkę, a w maniaKalnym TOP-10 polecanych zmywarek oraz TOP-10 najlepszych zmywarek 45 cm wskazujemy konkretne modele, którymi warto się zainteresować.
Szukasz dobrej pralki? Koniecznie przeczytaj nasz poradnik, na co zwracać uwagę kupując pralkę. Jeśli szukasz sprawdzonego, polecanego modelu, zerknij na nasz TOP-10 pralek, albo na zestawienie najlepszych pralek do 1500 zł.
Mamy również bardzo konkretny poradnik dotyczący najciekawszych pralek ładowanych od góry, jak również zestawienie najlepszych suszarek do ubrań (na każdą kieszeń).
Dla miłośników pieczenia i grillowania mamy dwa konkretne poradniki – w pierwszym radzimy, na co zwracać uwagę kupując piekarnik, a w maniaKalnym TOP-10 polecanych piekarników wskazujemy konkretne modele, którymi warto się zainteresować.
Warto również zerknąć na maniaKalny poradnik, na co zwracać uwagę kupując kuchenkę mikrofalową oraz maniaKalny ranking kuchenek mikrofalowych.
Przygotowaliśmy również przydatne poradniki dla tych, którzy właśnie urządzają kuchnię i kupują płytę, kuchenkę lub okap. Doradzamy m.in., czy warto kupić płytę indukcyjną, jaka powinna być dobra płyta ceramiczna i na co zwrócić uwagę kupując płytę gazową, a także czy warto dzisiaj kupić kuchenkę wolnostojącą.
Jeśli natomiast potrzebujesz sprawdzonej lodówki, szczególnie polecamy lekturę poradnika, na co zwracać uwagę kupując lodówkę oraz zestawienia TOP-10 najlepszych lodówek na polskim rynku.
Lubisz gotować i potrzebny Ci porządny robot do kuchni? Mamy dla Ciebie poradnik, w którym podpowiadamy, na co zwracać uwagę kupując robota kuchennego, a w innym artykule podsuwamy TOP-10 polecanych robotów do kuchni (na każdą kieszeń).
Nie zapomnieliśmy w końcu o fanach RTV. Jeśli szukasz dobrego telewizora koniecznie zerknij na nasz TOP-10 telewizorów lub przegląd dobrych i niedrogich telewizorów 4K UHD. Mamy również poradnik, jaki telewizor wybrać dla gracza.
Wszystkie artykuły znajdziesz w sekcji polecanych wpisów na techManiaK.pl.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Co sądzicie o stacjach pary Electrolux? Są tańsze od Philipsa, ale czy równie dobre?
Moim nr 1 są stacje Tefala, potem Philipsa, Brauna. Electrolux, czy Bosch nieco odstają od nich pod wieloma względami.
Długo nie mogłam się zdecydować na generator aż wkońcu… dostałam taki od męża 🙂 nie wiem czym się kierował ale kupił mi Laurastar lift orginal i baardzo go lubię (męża też rzecz jasna :)). Dobra wydajność, teraz prasowanie jest doskonałe! Ja polecam 🙂
Ja po długim namyśle postawiłam na laurastar i był to dobry wybór 🙂
Ja używam generatora od Laurastar Lift blue 🙂 Bardzo fajny idealnie się dopasowuje do każdej tkaniny
Ja mam generator laurastar lift aluminium- nie uwierzycie ale nigdy nie miałam lepszego urządzenia. świetna cena i wielka wygoda
Polecam Laurastar, bardzo dobry generator pary i super działa
Mogę osobiście polecić generator od Laurastar dokładnie posiadam model lift aluminium.
Spośród generatorów pary polecam tylko Laurastar. Poręczny i swietnie pracuje
Mój ulubiony sprzęt parowy to Laurastar. To świetny generator pary, polecam
Mam Laurastar i jest świetny, mega polecam
Polecam serdecznie Laurastar, ich generator pary jest najlepszy na rynku
jaki model z tego laurastar warto wziąć pod uwagę?
Polecam Laurastar, bardzo dobry generator pary
Polecam Laurastar, u mnie od miesiący zdaje egzamin
Polecam bardzo generator pary od Laurastar, bardzo dobrze prasuje kilka warstw
Świetnie się sprawdza generator od Laurastar, polecam bardzo
Mega mi się sprawdza generator pary od Laurastar, super sprzęt
Mi najbardziej pasuje generator pary od Laurastar! Mega mega mega!
jaki masz model laurastar? zastanawiam się nad wyborem modelu
Jakby miał Pan kupić to która by wybrał?
Osobiście mam jedną z tańszych stacji Tefala (Easy Presing) 5,7 bara (85 gr pary na minutę), ale teraz wybrałbym z tej samej firmy coś mocniejszego jak: Tefal Pro Express Ultimate Care GV9581 AntiCalc, lub flagowy model. W niższej cenie brałbym Tefal Pro Express GV7830 AntiCalc
Polecam serdecznie generator pary od Laurastar, mi moega pasuje i fajnie działa
Laurastar świetnie rozprasowuje nawet najtrudniejsze zagniecenia
Laurastar u nas sprawdziła się najlepiej. Generator pary tej firmy rozprasowuje nawet bardzo problematyczne materiały.
Polecam generator pary od Laurastar. Bardzo wydajny, szybko się nagrzewa i nie zostawia zagnieceń.
własnie dużo dużo dobrego słyszalam, ale jaki masz model???
U nas najlepiej sprawdził się generator pary Laurastar. Cudownie prasuje, para rozprowadza się równomiernie i nie ma żadnych zagnieceń.
U mnie najlepiej sprawdził się generator pary od Laurastar. Najlepszy na rynku, precyzyjny, dokładny i co najważniejsze – mobilny.
Najlepszym rozwiązaniem dla mnie okazał się generator pary od Laurastar. Precyzyjny, dokładny i jakościowy. Bardzo polecam!
podpisuję się 🙂 też mam z tej firmy i jakość jest super 🙂
Proszę o radę, co lepiej Generator paryBOSCHTDS 2140 czy żelazko do kwoty 350 zł z góry dziękuję ?(jak żelazko to jakie?)
ja mam generator pary, de facto mam z laura star ale dla mnie t lepsze niż żelazko
aha
Od pewnego czasu marzy mi się stacja parowa czy warto inwestować w takie urządzenie? Czytam i czytam na ten temat, ale na tym się kończy. Z tego opisu to najbardziej chyba skłaniałabym się ku Braun CareStyle 7, ale muszę zebrać więcej opinii. Może w końcu się zdecyduję.
Dzięki za fajny ranking żelazek z generatorem pary. Mam zamiar kupić żelazko Braun Carestyle Compact, ponieważ mam w domu mnóstwo prasowania. Lubię też chodzić w ubraniach z lnu, które bardzo się gniotą. Takim żelazkiem można prasować w powietrzu.
Nie wahaj się, tylko kupuj. Jest o wiele mniejsze niż inne żelazka parowe (zajmuje mniej miejsca w szafie), ale niczym nie ustępuje w jakości prasowania. Duży wyrzut pary, lekkie, świetny kształt stopy. Polecam!
Korzystam z opisanego tutaj Braun CareStyle 7 i jestem bardzo zadowolona!
Czy udało się jakoś odzyskać pieniądze lub uznano reklamację. U mnie te same objawy. Reklamacja nie uznana.
Ja również należę do klientów Tefala którzy wyrzucili spora gotówkę do kosza. Kupiłam generatory Tefala owszem jeżeli chodzi o prasowanie super, niestety nie cieszyłam się długo, żelazko zaczęło plamić ubrania, rdzą i kamieniem. Używałam wody bez kamienia. Żelazko poszło do reklamacji. Reklamacja nie uwzględniona. Po odbiorze żelazko było jeszcze w gorszym stanie, nie można było zupełnie prasować lało żółtą rdzą u kamieniem. Kolejna reklamacja po 1,5 miesiacu decyzja że reklamacja nie uwzgledniona, powód zarzucono mi że został użyty niewłaściwy odkamieniacz i że generator nie był konserwowany co miesiąc. Oczywiście żadnego odkamieniacza nie używałam. Być może podczas pierwszej reklamacji ktoś coś użył…
Czy może ktoś miał taki przypadek ? Czy jest jakaś szansa odzyskać kasę. Lub połączyć siły bo z tego co czytam jest to częsta usterka.
Generatora Tefal nie polecam !!!
Uwielbiam generatory pary. W zestawieniu brakuje mi jednak tych od Teesy. Dla mnie to jedne z lepszej jakości urządzeń.
Stacja parowa Braun to takie moje ciche marzenie, ale niestety póki co cena jeszcze troszeczkę przekracza moje możliwości finansowe.
Zezulka, stacje parowe marki Braun warte są swojej ceny. To inwestycja na lata. Teraz jest tyle możliwości, że nie ma co czekać 🙂 Trzeba działać :)))
Czy poleca Pan ten produkt Karcher SC 4 EasyFix + żelazko?
nie polecam, psuje się po miesiącu i rdzewieje
Kupiłem dzieki artykułowi brauna carestyle 7, musze przyznać że jest to genialny sprzęt! polecam!
Od lat kupuję tylko żelazka braun 🙂 Pierwsze miałem 8 lat, teraz mam drugie trzeci rok. Zero problemów.
Ja prasuje carestyle 7 i nawet nie ma porównania do zwykłego zelazka. Może nadal nie polubiłam prasowania ale z tym sprzętem jest zdecydowanie przyjemniejsze, prostsze i szybsze 😉
tylko braun carestyle 5 lub 7, nie sądziłam, że kiedykolwiek polubię prasowanie, a jednak 😉
Stacja parowa jest super! Moim zdaniem prasuje dużo lepiej niż zwykłe żelazko. Niestety z tego co czytam i sam doświadczyłem psują się te urządzenia dosyć często. Ja ma Philips za 700zł i nie wytrzymał 10 miesięcy…Więc ten tego… NIE POLECAM.
Ja też mam brauna już drugie i prawde mówiąc poprzednie nie było rewelacyjne i po dwóch latach padło zupełnie ale zaryzykowałam i znów wziełam tego samego producenta, tym razem dokładnie te texstyle-7 i zdecydowanie, jest lepsze, prasowanie jest szybsze dzięki tej parze 🙂
Ja mam brauna i faktycznie sprzęt jest bardzo dobry
a ja nie mam brauna i mi nie płacą za chwalenie! A Tefal… no cóż, po paru żelazkach odechciało mi się…
NIE KUPUJCIE TEFALA – PRZECZYTAJCIE DO KOŃCA I SAMI WYCIĄGNIJCIE WNIOSKI NT PRODUKTU I OBSŁUGI KLIENTA
Od samego początku z żelazka wydobywał się kamień – duże kawałki jak i piasek. Po około dwóch tygodniach użytkowania po włączeniu generatora przy pierwszym wyrzucie pary ze stopy zaczęła wydobywać się duża ilość pary a w zasadzie wody. Na materiale robiła się duża mokra plama. Po wyschnięciu pozostawały delikatnie żółte plamy. Jednocześnie stopa żelazka a w zasadzie całe żelazko wyglądało tak jak na załączonym zdjęciu. Tak zachowywało się żelazko co drugie, trzecie prasowanie na początku po włączeniu. Później takie historie zaczęły pojawiać się w również w trakcie prasowania.
Wniosek: kupiłem nowe niesprawne żelazko, w którym należało od razu dokonać poważnej naprawy – wymiana boilera.
Ale najlepsze na koniec. Poprosiłem o wyjaśnienie przedstawiciela TEFAL na Polskę, Grupę SEB. Załączam dokładną, oryginalną, nieedytowaną odpowiedź:
Szanowny
Szanowny Panie,
bardzo dziękuję za skontaktowanie się z Grupą SEB.
Uprzejmie informuję, że przykro nam że nie jest Pan zadowolony z produktu marki Tefal.
W przypadku dalszych pytań, zapraszam do kontaktu.
Serdecznie pozdrawiam,
Nigdy nie kupuj Tefal. Właśnie się zepsuła druga stacja parowa. Obydwa były najwyższymi modelami w ofercie. Moja woda nie zawiera kamienia. A jednak coś się psuje po okresie około 3 lat.
Prasuję profesjonalnie od 40 lat !
Jezeli nie chcesz mieć problemów ze stacja parową uzywaj wyłacznie wody zdmineralizowanej.
Mówienie, że woda destylowana plami ubrania to jest robienie ludziom wody z mózgu.
Może właśnie w wodzie destylowanej tkwi problem. Ja mam Philipsa i w instrukcji jest napisane, aby stosować wyłącznie wodę z kranu, a w ostateczności – gdy masz bardzo twardą wodę – wymieszać wodę destylowaną i kranówkę. Swoją drogą – woda destylowana ma to do siebie, że plami ubrania…
Kupiłam Tefala za ponad 1 000,00 i byłam bardzo rozczarowana… Bawełny nie prasowało a po dwóch tygodniach użytkowania plamiło ubrania. Dodam, że wody używałam wyłącznie destylowanej
wlasnie zbieralem kase na taki przedmiot, bo nienawidze prasowac a takiego typu prostowania ciuchow juz prasowalem i jest do ogarniecia. widzialem w promocji tefala w emdia expert, gazetka wiec chyba je kupie. myslicie ze tefal jest ok?
Dzięki za recenzję 🙂
Niestety dla mnie to za wysoka półka cenowa.
Dlaczego nie ma w zestawieniu produktów Laurastra to chyba jest wyższa półka.
mam laura star od miesiąca. świetna stacja, działa bez zarzutu. 🙂
jaki model możecie polecić? oglądałam ich produkty i bardzo mocno rozważam.
sprawdź lift white. osobiście polecam, bo tego używam.
też używam white list. 🙂 wart każdej złotówki.
ale to jest tak, że można wszystkie materiały bezpiecznie prasować? np jedwabne bluzki też?