Generator pary to bardziej zaawansowana i wydajniejsza odsłona klasycznego żelazka, a więc doskonałe urządzenie dla osób, które dużo i często prasują. Kto powinien zainwestować w stację parową, a dla kogo wystarczające będzie zwyczajne żelazko?
Stacja parowa (nazywana także generatorem pary) to specjalny rodzaj żelazka, które do prasowania wykorzystuje parę wodną wyrzucaną pod wysokim ciśnieniem (do 6,5 barów) – dzięki temu lepiej penetruje tkaniny i szybciej je wygładza.
Jeszcze kilka lat temu stacje parowe były używane głównie przez krawców czy na pokazach mody, ale w pewnym momencie nastąpił prawdziwy boom wersji konsumenckich tych urządzeń. Opinie użytkowników są jednoznaczne: stacje parowe prasują lepiej od żelazek, choć są znacznie droższe. Zakup dobrej jakości stacji parowej to wydatek rzędu 1000 zł, a nie jest to górna granica wydatków.
Spis treści
Jak działa stacja parowa?
Stacja parowa różni się od żelazka tym, że para nie jest wytwarzana w samym urządzeniu prasującym, a specjalnym bojlerze, generującym ją pod wysokim ciśnieniem. Ten z kolei znajduje się w osobnej stacji, do której dokujemy żelazko. Stopa żelazka jest połączona ze stacją bazową długim przewodem, w którym znajduje się rurka przekazująca parę.
W stacji parowej zawsze znajduje się duży zbiornik na wodę, który w przypadku wielu modeli można uzupełniać w trakcie prasowania. Stacje parowe wytwarzają parę pod ciśnieniem co najmniej 3,5 Ba – to rozluźnia włókna tkanin i lepiej je wygładza.
Warto wspomnieć, że w stacjach parowych to właśnie para jest głównym elementem prasującym, a nie ciężar i temperatura żelazka. Taki mechanizm gwarantuje znacznie dłuższą żywotność ubrania, bo tkanina nie wyciera się tak szybko pod wpływem mechanicznego tarcia. Co więcej, używając stacji parowej można prasować części garderoby normalnie nienadające się pod stopę żelazka, np. garnitury.
Zalety generatora pary
Dobra stacja parowa to duża oszczędność czasu. Z uwagi na wyśrubowane parametry urządzenia prasujesz wydajniej. Wysokie ciśnienie ułatwia wygładzanie materiału, nawet jeśli jest on złożony lub sztywny, dzięki czemu szybko uporasz się z pościelą czy ręcznikami.
Generatory pary są przy tym bezpieczne dla tkanin. Z uwagi na konstrukcję urządzenia nie ma tu ryzyka, że materiał wyblaknie, przebarwi się czy uszkodzi na skutek złego doboru parametrów prasowania. Parą możesz potraktować nie tylko delikatne ubrania, ale też kreacje o skomplikowanych krojach oraz zdobieniach (jak aplikacje gumowane, cekiny czy kamienie). Prasować możesz w końcu także z niewielkiej odległości, nie dotykając tkaniny, co doskonale sprawdzi się w przypadku materiałów z długim włosem jak np. angora.
Istotna jest również łatwość prasowania. Nie musisz stale kontrolować parametrów żelazka dobierając ustawienia do specyfiki każdej tkaniny osobno. Warto też pamiętać, że proces prasowania odbywa się na poziomie poszczególnych włókien, dzięki czemu tkanina wygładza się błyskawicznie, a zagniecenia szybko nie wrócą.
Warto też wspomnieć o funkcjach takich jak odświeżanie i dezynfekcja. Generator pary pozwala na pozbycie się drobnoustrojów, pozostałości ze środków czyszczących oraz… niechcianych zapachów, które mogły „przyczepić” się do ubrania, kiedy było przechowywane w szafie.
Dużym ułatwieniem jest także opcja prasowania w pionie. Dzięki temu łatwo wyprasujesz wiszące zasłony i kotary, ale też wiszące na wieszakach płaszcze, marynarki czy żakiety.
Wady stacji parowych
Stacje parowe nie są urządzeniami idealnymi. Mimo, iż sprawdzają się w walce z dużymi ilościami ubrań do prasowania, mają wady, które niektórych mogą zniechęcić do kupna generatora pary.
- Stacje parowe są drogie – ceny najlepszych modeli mogą sięgać 1500-2000 zł. Za taką kwotą idzie duża moc generatora pary i produkcja pary o wysokim ciśnieniu.
- Specjalna deska do prasowania pod stacją parową musi być wykonana z odpowiedniego materiału (nie płyty OSB), co podnosi koszty startowe. Niektóre deski do prasowania przeznaczone dla stacji parowych potrafią przekraczać cenę tradycyjnych żelazek.
- Stacje parowe są duże. Stacja parowa składa się z dwóch osobnych elementów – stacji bazowej, w której powstaje para i urządzenia prasującego połączonego z nią kablem. Wszystko waży ok. 5 kg. Osoby poszukujące kompaktowych rozwiązań powinny sięgnąć po dobrej klasy żelazko.
- Stacje parowe nie należą do najcichszych urządzeń. Charakterystyczny syk wydobywający się przy powstawaniu pary dla wielu domowników może być irytujący. Warto wziąć na to poprawkę, szczególnie gdy ma się w domu małe dziecko.
Na co zwrócić uwagę kupując generator pary?
Szukając sprawdzonego sprzętu zwróć uwagę przede wszystkim na parametr ciśnienia pary. W dużym uproszczeniu im wyższa będzie ta wartość, tym skuteczniejsze okaże się praktyce urządzenie – ale uwaga, ta reguła nie zawsze się sprawdza. Dużo zależy bowiem od jakości wykonania produktu i dodatkowych usprawnień, które on oferuje. Dlatego przeglądając oferty w sklepach patrz również na:
- współczynnik wytwarzania pary (podawany w g/min) – określa, jaką faktycznie ilość pary uzyskasz w ciągu minuty prasowania;
- obecność funkcji dodatkowego uderzenia pary, która pozwala uzyskać krótkotrwały, ale bardzo silny wyrzut pary, pomocny w rozprasowywaniu wyjątkowo opornych zagnieceń.
Te trzy parametry analizowane jednocześnie pozwolą Ci szybko określić, z jakiej klasy produktem masz do czynienia. Jako punkt odniesienia możesz przyjąć, że dobrej klasy sprzęt wyróżnia się współczynnikiem wytwarzania pary na poziomie od 120 g/min wzwyż, przy czym ciśnienie pary nie powinno być mniejsze niż 3,5 bar. Przykładem takiego urządzenia jest popularny model TEFAL Pro Express Care GV9060 lub mający znakomite parametry PHILIPS PerfectCare Elite Plus GC9682/80.
Warto zerknąć na to, jaką moc oferuje urządzenie. Celuj zwłaszcza w modele mające minimum 2200W – taka wartość zazwyczaj gwarantuje, że stacja będzie gotowa do pracy w krótkim czasie od momentu podłączenia kabla zasilającego do prądu.
Jeśli prasujesz często, zadbaj o dużą pojemność zbiornika na wodę. Za niezbędne minimum warto przyjąć 1,5L.
Istotną częścią generatora pary (jak i każdego innego żelazka) jest stopa. Obecnie sprzedawane modele najczęściej mają stopę ceramiczną albo stalową, wzbogacone o dodatkowe powłoki poprawiające wygodę prasowania. Którą wersję wybrać? Odpowiedź w dużej mierze zależy od przyjętego budżetu.
Stopy ceramiczne i ich pochodne najczęściej goszczą w tańszych urządzeniach (do takich zalicza się np. BOSCH TDS 2140 ze stopą PalladiumGlissée): mają dobry poślizg, ale zazwyczaj nie oferują wielu dodatkowych usprawnień. Stopy stalowe dla odmiany to prawdziwy poligon doświadczalny. Każdy duży producent oferuje własną, zastrzeżoną kombinację materiałów bazujących na stopie stali – w efekcie zazwyczaj otrzymujemy szybko nagrzewające się powłoki o dobrym poślizgu, łatwym prowadzeniu i zwiększonej odporności na uszkodzenia.
Z innych, drugorzędnych, ale nadal istotnych cech, warto wymienić:
- długość przewodu zasilającego – im będzie dłuższy, tym łatwiej podepniesz urządzenie w wygodny dla Ciebie sposób;
- obecność funkcji zabezpieczających – podstawą jest automatyczny wyłącznik i alarm niskiego poziomu wody, ale warto także inwestować w sprzęt samodzielnie dostosowujący parametry prasowania do tkaniny;
- system odkamieniania – przydatny, jeśli do generatora pary planujesz wlewać wodę z kranu;
- przemyślany system sterowania – dobrze rozmieszczone przyciski i wygodna rączka zdecydowanie poprawią komfort prasowania.
Jaki generator pary kupić? TOP-5 stacji parowych
Na jakie modele warto zwrócić szczególną uwagę? Wbrew pozorom nie ma ich wielu. Oto najciekawsze i najlepsze stacje parowe na rynku.
Philips PerfectCare Elite Plus GC9682/80
Philips PerfectCare Elite Plus GC9682/80 dysponuje mocą 2700 W i wytwarza parę pod ciśnieniem 8 barów. Dzięki technologii OptimalTemp wyprasujemy jeansy i jedwabne tkaniny bez manipulowania w ustawieniach temperatury. Stała dystrybucja pary wynosi 165 g/min, ale przy silnym uderzeniu otrzymujemy 3 razy więcej! Żelazko ma stopę SteamGlide, a czas jej nagrzewania wynosi 2 min.
Warto też zwrócić uwagę na system antywapienny Easy De-Calc Plus, który przypomni o konieczności czyszczenia żelazka za pomocą sygnałów świetlnych i dźwiękowych. Fajny jest też tryb ECO, który pozwoli na zmniejszenie generowanej pary i tym samym oszczędzenie energii, bez utraty właściwości prasujących urządzenia.
I odwrotnie – aby prasować szybciej, można aktywować tryb Turbo. Do tej stacji parowej można używać wody z kranu i dolewać jej w każdym momencie prasowania – nie każdy producent daje taką możliwość.
Stacja parowa Philips jest wyjątkowo lekka, a zbiornik na wodę ma pojemność aż 1,8 litra. W praktyce znakomicie spisuje się technologia DynamiQ, która precyzyjnie wykrywa, gdy żelazko jest w ruchu i automatycznie włącza parę, zapewniając silny strumień zawsze wtedy, kiedy jest potrzebny. Znacznie skraca to czas prasowania.
Braun CareStyle 7 IS 7156 BK
Braun CareStyle 7 IS 7156 BK to stacja parowa będąca owocem wieloletniego doświadczenia specjalistów niemieckiego giganta. Model ten został wyposażony w trzy programy prasowania: uniwersalny iCare – automatycznie nastawiający optymalną temperaturę dla wszystkich tkanin, TURBO – przeznaczony do prasowania grubych materiałów, usuwający aż 99,9% bakterii z ubrań, ręczników i pościeli oraz dedykowany najdelikatniejszym materiałom – ECO, oszczędzający ponad 30% energii elektrycznej.
W połączeniu z opatentowaną stopą Eloxal 3D PLUS oraz dużą objętością pojemnika na wodę (ma aż 2 litry), produkcją dużych ilości pary (125 g/min) oraz wyrzutem pary pod ciśnieniem 7,5 bara, można uzyskać idealne rezultaty prasowania wszystkich rodzajów tkanin.
Warto wspomnieć także o ergonomicznym kształcie i niskiej wadze żelazka, które ułatwiają manewrowanie nim po tkaninach, natomiast system automatycznego wyłączania Auto-off zapewnia pełne bezpieczeństwo podczas użytkowania. Nie trzeba także martwić się o odkamienianie, bo system Fast Clean znacznie wydłuża żywotność żelazka.
Tefal Pro Express Ultimate Care GV9580
Tefal Pro Express Ultimate Care GV9580 to najmocniejszy generator pary od Tefal. Urządzenie wytwarza parę 180 g/min pod ciśnieniem 8 barów, co gwarantuje błyskawiczne usuwanie wszelkich zagnieceń. Dzięki intuicyjnemu panelowi Direct Control na uchwycie żelazka, można błyskawicznie zmieniać kombinację pary i temperatury dla każdej tkaniny (dostępne są 4 różne programy). Urządzenie ma 1,9-litrowy pojemnik na wodę.
Stacja parowa została wyposażona w samoczyszczącą się stopę AutoClean, więc nie trzeba będzie poświęcać na ten proces dużo czasu. Sprzęt ma również system blokujący umożliwiający bezpieczne przenoszenie. Tefal Pro Express Ultimate Care GV9580 to dobra, prosta stacja parowa dla osób, które uważają, że co za dużo technologii w jednym urządzeniu, to niezdrowo. Tu znajdziemy tylko to, co naprawdę potrzebne.
Bosch TDS 3831100
Bosch TDS 3831100 to generator pary dla osób, które dysponują skromniejszym budżetem. Urządzenie wytwarza parę pod ciśnieniem 6,5 bara i ma zbiornik na wodę o pojemności 1,4 l. Stacja parowa Bosch została wyposażona w technologię VarioComfort9, która pozwala na łatwe i intuicyjne dostosowanie temperatury do odpowiednich tkanin.
Dzięki Ultimate400 PulseSteam możliwe jest wytworzenie aż trzech następujących po sobie uderzeń pary po 400 g. Na pochwałę zasługuje również technologia Calc’nClean Perfect, która pomaga oczyścić z kamienia – zarówno samą stację, jak i żelazko.
BEKO SGA7126P
Ciekawą, tanią alternatywą jest stacja parowa BEKO SGA7126P, za którą zapłacimy poniżej 500 zł. Czy w takiej cenie można mieć solidny sprzęt? Opinie w Internecie potwierdzają, że stacja parowa BEKO spełnia wszystkie podstawowe funkcje.
Urządzenie o mocy 2600 W generuje parę 110 g/min o maksymalnym ciśnieniu 6 barów. Oznacza to, że za pomocą tego modelu możemy nie wyprasować wszystkich zagięć tak dobrze, jak przy pomocy sprzętów Philipsa czy Tefala. Mniejszy jest także pojemnik na wodę, bo tu ma on „zaledwie” 1 litr, co oznacza konieczność częstszych spacerów do kranu.
Stacja parowa BEKO SGA7126P ma stopę ceramiczną SteamXtraPro, która jest odporna na zarysowania, blokadę kapania, system automatycznego wyłączania po 10 minutach oraz system samoczyszczenia. Na początek przygody ze stacjami parowymi, ten model będzie wystarczający dla większości użytkowników.
To również warto przeczytać!
Mam nadzieję, że pomogłem wybrać dobry generator pary. Przy okazji zachęcam także do zerknięcia na inne wpisy na serwisach grupy techManiaK.pl.
Szukając dobrego odkurzacza koniecznie przeczytaj nasz poradnik, jak kupić odkurzacz i nie stracić oraz na co zwracać uwagę kupując robota odkurzającego.
Warto również zapoznać się z wpisem o filtrach HEPA, porównaniem odkurzaczy pionowych i tradycyjnych, jak również maniaKalnym zestawieniem TOP-10 odkurzaczy na polskim rynku oraz listą najlepszych odkurzaczy bezprzewodowych oraz maniaKalnym TOP-10 robotów sprzątajacych.
Dla tych, którzy nie lubią zmywać naczyń mamy trzy konkretne poradniki – w pierwszym radzimy, na co zwracać uwagę kupując zmywarkę, a w maniaKalnym TOP-10 polecanych zmywarek oraz TOP-10 najlepszych zmywarek 45 cm wskazujemy konkretne modele, którymi warto się zainteresować.
Szukasz dobrej pralki? Koniecznie przeczytaj nasz poradnik, na co zwracać uwagę kupując pralkę. Jeśli szukasz sprawdzonego, polecanego modelu, zerknij na nasz TOP-10 pralek, albo na zestawienie najlepszych pralek do 1500 zł.
Mamy również bardzo konkretny poradnik dotyczący najciekawszych pralek ładowanych od góry, jak również zestawienie najlepszych suszarek do ubrań (na każdą kieszeń).
Dla miłośników pieczenia i grillowania mamy dwa konkretne poradniki – w pierwszym radzimy, na co zwracać uwagę kupując piekarnik, a w maniaKalnym TOP-10 polecanych piekarników wskazujemy konkretne modele, którymi warto się zainteresować.
Warto również zerknąć na maniaKalny poradnik, na co zwracać uwagę kupując kuchenkę mikrofalową oraz maniaKalny ranking kuchenek mikrofalowych.
Przygotowaliśmy również przydatne poradniki dla tych, którzy właśnie urządzają kuchnię i kupują płytę, kuchenkę lub okap. Doradzamy m.in., czy warto kupić płytę indukcyjną, jaka powinna być dobra płyta ceramiczna i na co zwrócić uwagę kupując płytę gazową, a także czy warto dzisiaj kupić kuchenkę wolnostojącą.
Jeśli natomiast potrzebujesz sprawdzonej lodówki, szczególnie polecamy lekturę poradnika, na co zwracać uwagę kupując lodówkę oraz zestawienia TOP-10 najlepszych lodówek na polskim rynku.
Lubisz gotować i potrzebny Ci porządny robot do kuchni? Mamy dla Ciebie poradnik, w którym podpowiadamy, na co zwracać uwagę kupując robota kuchennego, a w innym artykule podsuwamy TOP-10 polecanych robotów do kuchni (na każdą kieszeń).
Nie zapomnieliśmy w końcu o fanach RTV. Jeśli szukasz dobrego telewizora koniecznie zerknij na nasz TOP-10 telewizorów lub przegląd dobrych i niedrogich telewizorów 4K UHD. Mamy również poradnik, jaki telewizor wybrać dla gracza.
Wszystkie artykuły znajdziesz w sekcji polecanych wpisów na techManiaK.pl.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Dzień dobry, zwracam się z kolejnym zapytaniem o pomoc w wyborze sprzętu -generatora pary. ostatni sprzęt jaki kupiłam dzięki Pana poleceniu to Dreame z30 i jest cudowny, przymierzam się do kupna mopującego ale…. teraz pada mi generator tefal GV9080 (cieknie od spody generatora, cały czas się wyłącza, zamiast pary woda) zastanawiam sie między philips PSG 9040/80 a tefal GV9821 😉
Tefal 1100 zł tańszy parametrowo równie mocny, poza trybem smart ma opcje ręcznej zmiany temperatury (3 stopniowa skala), stopę z Tefala uważam za najlepszą (super śliska). Jak dla mnie wybór prosty.
Dziękuję, zaciekawiła mnie kamerka i automatyczny dobór temperatury;)
Dzień dobry co Pan sądzi o stacji parowej Tefal SV8151
Prosty generator pary z średnimi parametrami, ale w niskiej cenie i z dobrą filtracją kamienia – całkiem ok.
Dzień dobry, Biorac pod uwage cene Tefala GV9820 1150zł a GV9821 za 1400zł, czy jest jakis sens doplacac do nowszego modelu 250 zł? Czy poza tym wyrzutem 800 vs 750 nie ma inej różnicy? Z góry dziekuje
Minimalna różnica w parametrach, więc jeśli nie są dla Pana warte 250 zł, to wybór raczej prosty 🙂
Dzień dobry, Panie Krzysztofie proszę o podpowiedź… jaką stację pary pan poleca.. budżet do 2500 zł. Proszę mi coś polecić. Do tej pory każda pana polecajka sprawdza się w stu procentach.
Od lat używam Tefala i gdybym miał dziś coś kupić, byłby to generator Tefal Pro Express Vision GV9821 .
Dzień dobry,
Panie Krzysztofie, który generator pary wybrać : tefal GV9820 , GV9821 czy jeszcze inny? Proszę o poradę
GV9821 najmocniejszy – świetna stacja pary.
Dziękuję. Jeszcze mam pytanie dot. parownicy steamer, która byłaby godna polecenia.
Ręczna parownica, czy stojąca?
Parownica ręczna
Wszystkie nie są idealne
PHILIPS STH7060/80 , ewentualnie seria 800: ,, PHILIPS GC801/10 „.
Tefal Access Steam Force DT8270
BRAUN GS7077BK
Zastanawiam się nad Philipsem GC9660/30 . Jest teraz w promocji za niewiele ponad 1000. Warto go brać, czy lepiej iść w inny model? NIe chciałbym też zbytino dopłacać. Budżet to właśnie te 1000zł
Dobra stacja w niskiej cenie, choć osobiście jestem raczej zwolennikiem stacji Tefala z uwagi na ich śliską stopę i lepszy system odkamieniania z filtrem.
Chciałam prosić o polecenie dobrego żelazka. Nie mam miejsca na stację parową.
Warto iść w coś co ma od 2800 W mocy, od 50 g pary na minutę i wyrzut pary od 240 g. Osobiście preferuję stopę Durilium z Tefala, ale Philips też będzie dobrym wyborem:
Z droższych:
Tefal Ultimate Pure FV9845
Philips Azur 8000 DST8040/30
Z tańszych:
Tefal Ultragliss Plus FV6832
Philips Azur 7000 DST7061/30
Witam wszystkich, rozglądam się za żelazkiem/stacją par. i ciekaw jestem co można poradzić w budżetach +/-1000 i +/-1500. W sklepie MEx polecano mi Brauna IS7286BK ale to już 1799. Panie Krzysztofie jak to wygląda w porównaniu do polecanego przez Pana Tefala GV9820 ?
Pozdrawiam
Jeszcze dorzucam ciut niższy model Braun IS7282BL bo parametry niewiele gorsze a cena nawet 1200zł da się znaleźć
Tefal GV9820 i 21 mają najlepsze parametry, moją ulubioną stopę (super śliska) i wydajnościowo to jedne z najlepszych stacji. Braun droższy i w niczym lepszy, no może poza designem 😉
Bardzo dziękuję za odpowiedź
Proszę o polecenia generatora pary do ok. 1000 zł do użytku domowego. Widziałem, że poleca Pan model Tefal Pro Express Vision GV9820 . W tym budżecie będzie lepszy Tefal, czy Philips?
Obie firmy będą dobre, a to co dla kogoś lepsze to już raczej kwestia preferencji – ja miałem żelazka z obu firm i wolę stopę Durilium z Tefala – genialnie się prowadzi. GV9820 to już kozak wśród stacji – 9 bar, para 180 g/min, wyrzut 750 g/min – w pionie też sobie poradzi. Jedynie nieco przekracza budżet – najtaniej 1225 zł.
Dzień dobry,
Bardzo proszę o polecenie żelazka/stacji parowej. Potrzebuję czegoś dobrego do prasowania na co dzień, sprzętu który pozwoli na szybsze i łatwiejsze prasowanie w warunkach domowych. Cena nie gra roli w przypadku, gdy sprzęt jest wart swej ceny. Z góry dziękuję za odpowiedź 🙂
Tefal Pro Express Vision GV9820 – mocna i ma wszystko co potrzeba, teraz w niezłej cenie i z kartą 100 zł do Zalando.
Bardzo dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam:)
A może jakieś info. na temat Morphy Richards Speed Steem Pro 3000 W /
Parametery OK, cena OK. Ma ktoś jakieś doświadczenia z tą stacją ?
https://alle…4403584733
Niby cyferki ok, ale stopa wygląda bardzo słabo…
Dzięki, kupiłem Tefal SV8062 2800W
Dzień dobry,
Co Pan sądzi o takim urządzeniu Generator pary 2400W Black+Decker BXSS2401E .
Czy warto się nim zainteresować?
Nie miałem okazji jej sprawdzić, cenowo to jedno z najtańszych urządzeń na rynku, brak dokładnego info o parametrach…
Panie Krzysztofie,
Gdy stoimy przed wyborem AGD albo RTV, wpierwsz zapoznajemy się z materiałami na Państwa stronie, dziękujemy za lata pracy i opinii. Dzisiaj pytanie o stacje parowe, ale już konkretne:
1. Czy między modelami Tefal Pro Express Vision GV9820 i GV9821 wyrzut pary odpowiednio 750 a 800g/min, jest warta ich różnicy w cenie (ok. 400zł)? Czy jest coś jeszcze co mi umknęło?
2. Czy to prawda, że ten LED oświetlający nie spełnia praktycznej funkcji, a jedynie estetyczną? (znalazłem takie opinie w Internecie od użytkowników tego modelu)
3. Alternatywnie rozważam Tefal Pro Express Ultimate GV9620+ , ze względu na pojemnik 1.9l, a nie 1.2 jak w modelach powyżej. Jednakże moc o 1 bar mniejsza oraz wyrzut 650g/min jednak słabsze. Będzie to nasza pierwsza stacja parowa i zastanawiam się, czy bardziej uciążliwe codzienności jest dolewanie wody, czy brak tego jednego bara ciśnienia?
Pozdrawiam
1. Nie będzie to specjalnie zauważalne – 750 to i tak już super poziom.
2. Też tak uważam – no chyba, że ktoś chce prasować w ciemnościach 😉
3. Mam podstawową stację Tefala z serii Easy Pressing 5,7 bara i 85 g/min stałego wyrzutu pary, zbiornikiem 1 l – robi robotę od 3-4 lat, więc co dopiero stacje z 6,5 czy 7,5 bara, większym stałym i chwilowym wyrzutem pary, czy większymi zbiornikami, a dodam, że ten sprzęt pracuje nie tylko na 3 osobową rodzinę, ale też na 3 pokojową agroturystykę 🙂
Dziękuję bardzo za konkrety 🙂
Nasz wybór już ląduje w koszyku!
Panie Krzysztofie, co Pan sądzi o modelu generatora pary TEFAL SV6131 Jak Pan ocenia stopę Xpress Glide. Czy warto go nabyć? czy lepiej dołożyć do modelu Express Vision SV8151 .
Warto dołożyć do drugiej, choćby dla lepszego wyrzutu pary i stopa też robi różnicę.
Panie Krzysztofie,
Aktualnie jaką stację parową Pan poleca. Od kilku lat kupuje sprzęty wyłącznie z Pana polecenia i jestem bardzo zadowolona. Od tego artykułu minęły 3 lata – co Pan teraz poleca?
To akurat nie mój artykuł, ale niewiele się zmieniło. Nadal najwięcej sprzedaje się Philipsa i Tefala, a trochę mniej Brauna i Laurastar. Osobiście preferuję śliską stopę z Tefala (Durilium) i mam jakiś prosty model Tefal Easy Pressing 5,7 bara od 4-5 lat, wzięty za punkty w Selgrosie (za 5 zakupów czy jakoś tak). Gdybym miał dziś kupować to pewnie coś Tefala min. 7,5 bara, najlepiej 9.
Dzień dobry co sądzi Pan o Generator pary TEFAL Pro Express Vision GV981 2 z oświetleniem LED
BDB model, świetna stopa, dobra wydajność – ma co trzeba.
Witam Pana i wszystkich czytających.
Wczoraj późnym wieczorem napisałam pytanie do Pana Krzysztofa ,bez przywitania się (może to późna pora i zmęczenie (wytłumaczenia nie ma) .Przepraszam za tę niegrzeczność.
Jak Pan ocenia generator part Laurastar Lift PLUS . Jedne opinie bardzo dobre a w rankingach Laurystar nieraz brak.Chwalą się że ma suchą parę,a ciśnienie 3,5bara czyli mniejsze niż PHILIPSA. W czym rzecz? Lepszy od PHILISA? Jakie Pana zdanie , bo nie potrafię podjąć decyzji .Bardzo proszę o pomoc.
Nie testowałem, nie używałem, opinii nie posiadam. Za to stacje pary i generatory Philipsa oraz Tefala już tak i jak dla mnie wystarczy celować w moodele 7 bar i lepsze, a będzie ok. osobiscid wolę stopę żelazka z Tefala niż z Philipsa, ale obie firmy mają dobre te sprzęty.
Dziękuję bardzo za odpowiedź. Pozdrawiam.
Może jeszcze dodam, w związku z tym ,że woli Pan żelazka ze stopą TEFALA , że właśnie dogorywa moje żelazko Tefala ULTRAGLISS-1610 data zakupu 29.12.1995 ….Które dzisiejsze żelazko dożyje takiego wieku. A co do LAURYSTAR to kusiła mnie sucha para wytwarzana przez ten generator, która występuje tylko w żelazkach przemysłowych.
Raczej żadne, jak te dzisiejsze podziałają 5-7 lat to będzie sukces 🙂
Dzień dobry,
a co Pan myśli o Generatorze pary Beko FutureIron Premium SGA9130B ?
Nic ciekawego, stopa łatwo się rysuje – pod 1000 zł można kupić lepsze Philipsa i Tefala.
Witam serdecznie Panie Krzysztofie!
Myśli Pan że to akurat taki felerny egzemplarz stacji mi się trafił i zgodzić się na wymianę na inny egzemplarz? Stacja, którą otrzymałam jest naprawdę fatalnie wykonana. Mąż mówi, że wygląda to tak jakby plastikowe elementy po wyjęciu z formy nie zostały w ogóle obrobione. Ma sporo mankamentów w postaci ostrych końców na zgrzewie dwóch części plastiku i to najgorsze na rączce. Ogólnie spasowanie elementów plastikowych pozostawia wiele do życzenia, a nie jest to przecież najtańsze żelazko. Znalazłam opinie o innych modelach też Tefala (na allegro) i niestety sporo informacji o podobnych sytuacjach stąd już nie wiem co robić… Odpowiedź sklepu na przesłane zdjęcia jest taka, że są to wady powstały w procesie produkcji i nie są w stanie zagwarantować iż kolejny egzemplarz będzie wyglądał lepiej. Szukać czegoś innej marki?
Takie spasowanie może być normą ale nie na rączce – często się zdarza w żelazkach ale w niższych partiach obudowy. Sprawdzić kolejną sztukę, jeśli też tak będzie to pewnie mają jakąś wadliwą partię i nawaliła kontrola jakości – wtedy iść w coś innego.
Zastanawiałam się też nad Philips PerfectCare Compact GC7844/20 2400 ( ma dobra cenę) ale Tefal Express Protect SV9202 2800 W chyba lepszy?
Osobiście przeszedłem przez główne marki i jestem fanem stopy z Tefala – Durilium – mam tanią stację pary wartą ok. 600 zł od kilku lat i prasuje się tym lepiej niż poprzednimi, droższymi innych marek. Stopa jest idealnie śliska, nic się nie paskudzi, więc od siebie polecę właśnie Tefala, zwłaszcza, że parametrowo góruje nad wskazanym Philipsem.
Ok. To w takim razie brać TEFAL EXPRESS PROTECT SV9202 (znalazłam za 900 zł) czy może szukać po prostu coś tańszego z Tefala ważne żeby z stopą Durilium?
Szukać czegoś właśnie o takich parametrach z tą śliską stopą – 900 zł to dobra oferta, więc tylko brać, dbać i prasować 😉
Super. Dziękuję za odpowiedz. Ostatnio wszelkie „większe” zakupy u nas są po wcześniejszej konsultacji z Panem 🙂
To proszę dać znać za jakiś miesiąc jak się sprzęt sprawuje – zawsze to wartościowa pomoc dla innych kupujących 🙂
Witam serdecznie. Niestety w tym przypadku zakup się nie udał. Żelazko muszę odesłać z uwagi na fatalną jakość wykonania. Odlew rączki jest tak źle wykonany, że wręcz „wrzyna” się w dłoń. Cieżko chwilę trzymać je w ręku a co dopiero prasowaćczymś takim. Nie tego spodziewałam się po marce Tefal. Nie wiem chyba, że ja akurat trafiłam na jakieś felerne wykonanie. Muszę szukać dalej…
Nie spotkałem się z taką wadą w sztukach, które przeszły przez moje ręce, więc pewnie to ten przypadek tylko, lub jakaś wadliwa partia.
Witam serdecznie Panie Krzysztofie!
Czy stacja parowa Tefal Express Protect SV9202 2800 W w cenie do 1000 zł to będzie dobry wybór?
Ja kupiłam w końcu tę stację Ixeo z Tefala, bo na Amazonie była promocja. Świetny wynalazek i polecam póki co, ale zakup ma dopiero 3 tygodnie.
Całkiem spoko stacja parowa 🙂
Dzień dobry, mam pytanie, który sprzęt nadaje się najlepiej do potraktowania parą ubrań wiszących, np. sukienek z falbanami. Boję się, że parownice są za słabe ale nie wiem czy stacje parowe (a raczej ich żelazka) można używać „pionowo”
Większość żelazek ze stacji parowych można używać w pionie, im większa wydajność uderzenia pary i stałego podawania pary tym lepsze efekty, choć parownice pionowe są lepiej przystosowanego do działania w pionie – jak sama nazwa wskazuje 😉 Są dużo lżejsze i też sobie radzą, byle nie kupować, czegoś bardzo taniego.
Dla mnie jedna z fajniejszych stacji parowych to od Ariete steam power slim duża wydajność, dobrze wykonana. polecam
A co Pan myśli jeszcze o tej stacji parowej 6413 steam power pro
Chyba ze coś innego część rzeczy kupiłam z Pana polecenia i nie żałuję
Chyba ze jeszcze coś innego
Proszę o pomoc mam do wyboru philips perfectcare 6000 PSG6020/30,PSG6064/80 i tefal GV9221EO który? zależy mi na regulacji temperatury między innymi
Osobiście najbardziej przepadam za stacjami Tefala z uwagi na bardzo śliską stopę – świetnie prowadzi się po ubraniach i jest łatwa w czyszczeniu.
Dzień dobry, panie Krzysztofie proszę o polecenie generatora pary do 2000 zł.
Do 2000 zł polecam dowolny model Tefala z serii Pro Express Vision
Panie Krzysztofie jaki model Tefala poleci Pan kupić do 1000zl?
Mam starszy model który wytrzymał 7lat ale byłem bardzo zadowolony.
Jedyne co musi mieć to automatyczny dobór temperatury.
W tym budżecie będzie cieżko, ale bez auto doboru brałbym Tefal Express Protect SV9202
Zastanawiam się nad TEFAL GV9221E0 lub TEFAL Express Power SV8062 czy to dobry wybór ??
Brałbym model mocniejszy GV9221E0 choć oba są godne polecenia.
Dla mnie ważną cechą była cena – testowaliśmy różne stacje i niektóre miały te same funkcje co 2x droższe ze względu na markę i dlatego polecam Stacja parowa 6413 Steam Power Pro – ma wszystko co potrzeba i super cenę
Czy z nowego (nieużywanego) generatora pary PHLIPS GC9682/80 po wyjęciu zatyczki (do usuwania kamienia) może wypłynąć woda? Czy wyciek wody wskazuje ,że żelazko musiało być używane?