W okresie zimowym, gdy pogoda za oknem nas nie rozpieszcza, nieodłączną częścią naszej garderoby stają się grube swetry i golfy, ale też ciepłe dzianinowe sukienki. Szczególnie często wybieramy te wykonane z wełny, ponieważ gwarantują nam komfort oraz skutecznie chronią przed chłodem. Poniżej przedstawiamy kilka niezwykle przydatnych wskazówek dotyczących ich odpowiedniej pielęgnacji, która sprawi, że będzie można cieszyć się nimi szczególnie długo.
Jak pielęgnować wełniane ubrania?
- Robione na drutach wełniane swetry oraz swetry rozpinane powinny przed odłożeniem do szafy zostać starannie złożone.
- We wnętrzu szafy warto umieścić torebkę z lawendą lub kulki cedrowe, które skutecznie odstraszą mole.
- Wełniane tkaniny należy prasować w niskiej temperaturze. Najlepiej, by były jeszcze lekko wilgotne.
- Chcąc szybko odświeżyć wełniane ubrania, wystarczy powiesić je w łazience, podczas brania prysznica — wilgoć zlikwiduje zagniecenia tkaniny.
- Odświeżanie wełnianych ubrań i usuwanie z nich zagnieceń umożliwiają również odpowiednie programy parowe, dostępne w urządzeniach pralniczych.
- Wełnianą odzież należy suszyć na płasko, delikatnie odciskając z niej wilgoć.
- Odzież tkaną, na przykład płaszcze, należy wieszać na wyściełanych wieszakach.
- Swetry z angory czy moheru można zamrozić na noc w zamkniętej na zamek torbie na ubrania — pomaga to zapobiegać „gubieniu” włosków.
- Wybierając urządzenie pralnicze do naszego domu, warto sprawdzić, czy posiada ono certyfikat Woolmark Blue lub Woolmark Green.
Powyższe zdjęcie przedstawia różnicę pomiędzy suszeniem na płasko (po lewej stronie), a bardziej puszystymi efektami otrzymanymi po suszeniu w suszarce DelicateCare (po prawej stronie). Obydwa swetry zostały wyprane i wysuszone pięć razy.
Źródło: Electrolux, Informacje Prasowe
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Ja mam pralkę z ultra carem i całkiem niepotrzebnie obawiałem się przed pierwszym wrzuceniem do pralki. Rzeczywiście wygoda, ręczne pranie odeszło.