Zbliża się lato, idealna pora na grillowanie i biwakowanie w ogrodzie. Problem pojawia się dopiero gdy zajdzie słońce. Do tej pory jedynym sensownym wyborem były świece lub pochodnie, które wbijamy bezpośrednio do ziemi. Teraz możemy jednak wybrać także i diody LED, które są one zdecydowanie lepszą opcją niż świece. Dlaczego? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.
LED jest zdecydowanie bezpieczniejszym rozwiązaniem niż świece, ponieważ nie może być przyczyną pożaru. Używając diod nie musimy się również martwić o nieporządek spowodowany topniejącym woskiem. Do tego otrzymujemy zdecydowanie dłuższy okres żywotności i możliwość wyboru zarówno koloru, jak i kształtu oświetlenia.
Dlaczego powinniście się zdecydować na oświetlenie LED?
- Mają dłuższą żywotność niż świece;
- Emitują mniej dwutlenku węgla do atmosfery, przez co powodują mniejsze zanieczyszczenie;
- Pozostają cały czas zimne – nie nagrzewają się, przez co możemy uniknąć poparzeń;
- Są dużo trwalsze niż żarówki, ponieważ nie są zrobione z delikatnych włókien;
- Mogą być wodoodporne;
- Mogą być zaprogramowane na migotanie, przez co dają złudzenie światła świecy.
Na co powinniśmy zwracać uwagę przy zakupie oświetlenia LED:
Zwracajcie uwagę na marki UL — jest to specjalne oznaczenie gwarantujące najwyższą jakość tego typu produktów. Sprawdzajcie też ocenę IP, co pokazuje jak nasz produkt dobrze jest chroniony przed wodą, pyłem czy piaskiem. Ocena IP ma trzy numery, ale powinniście zwracać szczególną wagę na pierwsze dwa. Im wyższy pierwszy numer, tym większa ochrona przeciwko pyłowi, piaskowi czy ziemi. Drugi numer oznacza ochronę przeciwko wodzie i zamoknięciu – im wyższy, tym lepiej.
Oświetlenia LED wyposażone są w dwojakie źródło zasilania – bateryjne lub solarne. A czasem nawet w kombinacje obydwu. Oczywiście każde z nich ma swoje plusy i minusy.
Zasilanie bateryjne:
- Plusy: Może pracować nawet, gdy cały dzień był pochmurny lub musimy ustawić swoją lampę w cieniu.
- Minusy: Może być dużo droższe, a wymiana baterii może być bardzo uciążliwa.
Zasilanie solarne:
- Plusy: Energia słoneczna jest odnawialna, nie ponosimy kosztów podczas eksploatacji, a mniejsze modele nie wymagają konserwacji.
- Minusy: Wymaga swobodnego dostępu światła aby móc pracować – pochmurna pogoda uniemożliwia działanie.
Źródło: GoodHousekeeping
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.