Dwa dni temu na blogu pojawił się tekst poświęcony projektowi Smart Home tworzonemu przez Samsunga. Jego celem jest stworzenie inteligentnego domu, który powoli przestaje być obiektem marzeń i planów niemożliwych w realizacji (lub możliwych, lecz bardzo kosztownych). Dom współpracujący ze swoim właścicielem, ułatwiający mu życie i wykorzystujący nowe technologie staje się faktem. Kolejny przykład stanowi LG Home Chat.
Wspominałem przy okazji omawiania pomysłu Samsunga, że ich rodzimy konkurent, czyli firma LG również rozwija ideę inteligentnego domu i pochwaliła się swoimi osiągnięciami w ramach imprezy CES (o projekcie informowano już wcześniej, ale głośno zrobiło się o nim dopiero kilka dni temu). Mowa o platformę Home Chat, która ma umożliwiać użytkownikowi komunikację z AGD. Ma to być komunikacja tekstowa – użytkownik pisze wiadomość do pralki czy lodówki i dostaje odpowiedź. Przykłady?
Użytkownik Home Chat będzie mógł napisać z pracy czy ze sklepu do swojej lodówki (brzmi dziwnie, ale trzeba się przyzwyczajać) i spytać, czego w niej brakuje, co się kończy, co będzie potrzebne do konkretnego dania, czyli co powinno zostać kupione. W przypadku odkurzacza będzie można go spytać: co ostatnio sprzątałeś? A po uzyskaniu odpowiedzi wydać dyspozycje – dzięki temu urządzenie nie będzie wykonywało niepotrzebnej pracy. Pralka wyśle właścicielowi wiadomość, gdy zakończy pranie i pozostanie wyjąć odzież z bębna. To ważne, ponieważ wiele osób w natłoku obowiązków zapomina o tej czynności i pranie długo spoczywa wewnątrz urządzenia, co z pewnością mu nie służy. Rozmowa z piekarnikiem może z kolei pomóc w przygotowaniu menu na niedzielny obiad – parametrami pieczenia nawet bardzo skomplikowanych potraw nie musi się zajmować użytkownik, ponieważ sprzęt dobierze je sam.
Czy takie rozwiązania są nam potrzebne? Jakiś czas temu pisałem, iż przed wizytą w sklepie, konieczne jest wykonanie listy zakupów. Nim do tego dojdzie, należy dokładnie sprawdzić co znajduje się w lodówce, szafkach, szufladach, by nie kupować zbędnych produktów. Teraz załóżmy, że ktoś nie lubi robić takich list albo permanentnie o tym zapomina. Nierzadko kupuje wówczas rzeczy niepotrzebne i wydaje przez to dodatkowe pieniądze. Z odsieczą przychodzą tu AGD: nie trzeba wracać do domu, by sprawdzić zawartość lodówki albo dzwonić/pisać do innego domownika z pytaniem, co jest w lodówce i co kupić.
Wspomniane rozwiązanie ma być wprowadzane na rynek już niebawem. Warto podkreślić, iż swoim zasięgiem obejmuje ono urządzenia marki LG – w przypadku Samsung Smart Home możliwa będzie integracja sprzętu różnych producentów. Oba rozwiązania mają wady i zalety, więc trudno dzisiaj jednoznacznie stwierdzić, który system okaże się bardziej przydatny i łatwiejszy w obsłudze – musi upłynąć jeszcze trochę czasu, nim obie platformy będzie można przetestować w domowych warunkach, porównać i wyciągnąć wnioski.
Wróćmy jeszcze do LG Home Chat. Istotnym elementem platformy jest fakt, iż użytkownik nie będzie musiał pisać do urządzeń w sposób „mechaniczny”, oparty o konkretne szablony pytań i poleceń. Za sprawą technologii NLP, czyli Natural Language Processing, użytkownik będzie mógł używać codziennego języka, a sprzęt powinien go zrozumieć i reagować na wiadomości pisane w naturalny sposób. Bez wątpienia jest to poważne ułatwienie i spory atut nowej usługi, czyniący ją bardziej intuicyjną. Póki co rozwiązanie LG współpracuje z komunikatorem Line, ale w przyszłości ma się to zmienić i wachlarz zostanie rozszerzony. Podobnie będzie z obsługiwanymi językami – obecnie są to angielski i koreański, lecz dodawane mają być kolejne.
Tyle, gdy mowa o LG Home Chat. Pomysł ciekawy, zobaczymy, co z tego wyniknie. Tymczasem warto wspomnieć o innych poczynaniach korporacji LG – mam tu na myśli rozwój platformy webOS. Nie jest to nowy system operacyjny, podejrzewam, że część z Was już o nim słyszała – swego czasu zawirowania wokół tego OS stanowiły głośny temat w branży nowych technologii. Jeszcze rok temu system należał do korporacji HP, ale ta nie miała na niego pomysłu. Pojawiła się jednak firma LG, która postanowiła tchnąć w produkt nowe życie.
Platforma webOS ma trafić do większości nowych telewizorów LG. Mówimy o poważnym graczu z rynku TV, który już od dłuższego czasu rozwija koncepcję Smart TV – nowy system może się przysłużyć zarówno całej branży, jak i koreańskiej firmie. Dlaczego o tym wspominam? Ponieważ w przyszłości LG mogłoby zainstalować wspomniany system także w swoich artykułach gospodarstwa domowego. W ten sposób wykonaliby kolejny krok do stworzenia domowej sieci, obejmującej swym zasięgiem sporo urządzeń i systemów. Mówimy przecież o firmie, która działa w wielu segmentach rynku i ma olbrzymi potencjał.
Niedawno pisałem o systemie Tizen, tworzonym przez firmy Samsung oraz Intel. Ta platforma ma spore szanse na rozwój i zakorzenienie się w różnych sferach naszej gospodarki, nie można wykluczać, że LG również zaczyna się przymierzać do ekspansji i w tym celu wykorzysta system webOS. W obu przypadkach intrygujące będzie wykorzystanie sprzętu gospodarstwa domowego do zdobywania klientów i zatrzymywania ich w obrębie swojego ekosystemu (znacznie częściej i łatwiej wymienia się telefon, niż wyposażenie kuchni – zwłaszcza to większe).
Targi CES 2014 pokazały, że opisywana na AGDManiaKu branża zaczyna wychodzić z cienia segmentów mobilnego i RTV – producenci w końcu dostrzegli drzemiący w niej potencjał i najwyraźniej chcą tu dokonać poważnych zmian. Nie mówimy już o odświeżaniu jakichś produktów, dodaniu nowego programu pralce czy zwiększeniu pojemności lodówki. Tym razem sprawa dotyczy prawdziwego skoku technologicznego. Zapowiada się bardzo ciekawie i pozostaje mieć nadzieję, że na zapowiedziach się nie skończy.
Źródło: LG
CES 2014 odbywają się w Las Vegas w terminie 7-10 stycznia 2014 roku.
Dzięki blogom grupy techManiaK będziesz na bieżąco z nowościami CES 2014.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
WOW! 🙂 Czekam z niecierpliwością by przetestować tę aplikację. To będzie na pewno przełom jeżeli się przyjmie w użytkowaniu każdego konsumenta 🙂
CES ogólnie pokazał jak przełomowy technologicznie będzie aktualny rok!