Mikrofalówka Lightwave od LG to rewolucyjne połączenie znanej z szybkości odgrzewania i podgrzewania kuchenki mikrofalowej, tradycyjnego piekarnika oraz grilla węglowego. Pisaliśmy już w agdManiaKu o tym piekarniku solarnym LG MJ3281BCS, teraz sprawdzimy w naszej techManiaKalnej kuchni, czy i jak sprawdza się on w praktyce. Test kulinarny przeprowadzi dla nas autorka bloga kulinarnego smacznaAnia.pl
Spis treści
LG Lightwave z piekarnikiem i grillem
Jak już pisaliśmy, urządzenie posiada unikalne i bardzo ciekawe połączenie technologii mikrofalowej oraz multi-systemowego ogrzewania w postaci grilla i piekarnika oraz opcji konwekcyjnego grzania. Wszystko po to, aby potrawy były chrupiące na zewnątrz i soczyste wewnątrz.
Gotowanie i pieczenie jest obsługiwane przez cztery równomiernie rozmieszczone grzałki – dwie na górze i dwie z tyłu. Można je wykorzystywać samodzielnie a także w połączeniu z mikrofalówką oraz konwekcyjnym grzaniem z wykorzystaniem wymuszonego obiegu powietrza. Grzałka Charcoal Lightning Heater zawierająca wkład węglowy, zapewnia naturalny przepływ ciepła i naturalny smak przy oszczędności czasu grillowania. Kuchenka posiada system oszczędzania energii, który dostosowywuje moc grzałek, mikrofal oraz prędkość wentylatora. W przeciwieństwie do standardowych kuchenek mikrofalowych, gdzie temperatura skacze wraz z załączaniem się i wyłączaniem mikrofal, w LG Lightwave możliwe jest ustawienie stałej temperatury przez cały czas pracy. Również w trzech różnych zakresach temperator (Low, Medium i High). Dzięki temu możemy rozmrażać potrawy, utrzymywać temperaturę, odgrzewać a nawet ustawić wolne gotowanie dla np. zup.
Lightwave posiada 3 stopnie regulacji mocy grilla (niska, średnia i wysoka) oraz prędkości wentylara. W połączeniu z opcją „Przepisy Szefa Kuchni” oraz predefiniowanymi programami dla każdego z typów grzania doskonale sprawdzi się w rękach osób, które szukają łatwego narzędzia do gotowania i pieczenia w kuchni. Dla zaawansowanych Masterchef-ów pozostawia również możliwość ręcznego ustawiania temperatuty i czasu grzania.
Specyfikacja
- wymiary: 530 x 322 x 533 mm
- waga: 21 kg
- Średnica talerza obrotowego: 340 mm
- Pojemność: 32 litry
- Moc mikrofali: 900W / 1350W
- Moc grilla: 1250W
- Moc grznia konwekcyjnego: 1250W (Max 2550W)
- Combi 1 (MW+Grill): 2600W
- Combi 2 (MW+Conv): 2550W
Zawartość pudła / wyposażenie
Pudło jak i sam piekarnik są ciężkie. Ważą ponad 22 kg. Kurier miał niewyraźną minę, jak przyniósł nam przesyłkę do biura. Ale waga przekłada się na jakość i wielkość urządzenia. Bez problemu zastąpi ono standardowy piekarnik do zabudowy. W komplecie znajdziemy:
- piekarnik oczywiście
- szklany, obrotowy talerz znany z kuchenek mikrofalowych, ale dużo większy
- stojak (podstawa) na naczynie niski i wysoki
- dwie płaskie misy
- i pokrywę do gotowania/parowania, której niestety w naszym testowym zestawie zabrakło.
Pierwsze wrażenie, wygląd i jakość wykonania
Bardzo nowoczesny design, czarny kolor urządzenia będzie pięknym uzupełnieniem nowoczesnej kuchni. Piekarnik został zaprojektowany tak, aby oprócz funkcji do której został stworzony, mógł być również elementem dekoracyjnym. Jeżeli posiadamy w kuchni wystarczająo dużo miejsca na blacie – wymiary piekarnika to 53 x 33 cm – będziemy zadowoleni z walorów wizualnych.
Urządzenie jest zbudowane bardzo solidnie. Drzwiczki, szyba, obudowa oraz wszystkie elementy wyposażenia nie budzą żadnych zastrzeżeń. Wszystko działa tak jak powinno.
Wnętrze zostało pokryte warstwą Easy Clean Coating, które według LG jest pierwszym na świecie materiałem, 10-krotnie ułatwiającym czyszczenie bez potrzeby używania chemicznych środków czystości. Chociaż naszym zdaniem i tak warto jednak przykrywać pieczonego kurczaka pokrywą, chroniąc wnętrze przed pryskającym tłuszczem.
Przejrzysty wyświetlacz. Mnóstwo programów.
Piekarnik jest łatwy w obsłudze, bogaty w wyposażenie. Posiada wiele funkcji, dzięki którym z pełnym powodzeniem zastąpi nam piekarnik. Jest to jakby 3 w 1 więc kupując mikrofalówkę mamy również piekarnik i grill. Można w nim robić praktycznie wszystko począwszy od zwykłego zagotowania wody, poprzez pieczenie każdego rodzaju mięsa lub ryb, gotowanie zup, warzyw, ryżu, kasz i makaronów do przygotowywania pysznych wypieków. Można również upiec wspaniałą pizzę.
Oprócz tego, tak jak każda mikrofalówka może służyć do podgrzewania potraw bądź też ich rozmrażania. Czyli do odgrzania porannej kawy, co przydawało się nam podczas testów najczęściej. Najlepszy efekt podgrzania kubka uzyskaliśmy przy 1 min 10 sekund i mocy 720 wat.
Kulinarny test Smacznej ani
Oddajemy urządzenie w ręce profesjonalnej blogerki, bo oprócz wyglądu, specyfikacji i niezwykle wyrafinowanych w nazwie i działaniu elementów piekranik ma przede wszystkim piec, grillować i gotować. RedaKcja techManiaK-a oczywiście odda się testowaniu przyrządzonych potraw, taka w końcu nasza praca.
Podstawowe funkcje piekarnika
Na początek przyjżyjmy się funkcjom i możliwościom piekarnika. Są imponujące i warto je wymienić.
- kuchenka mikrofalowa – standardowe wykorzystanie – ustawiamy moc w zakresie 180W (zmiękczenie masła, lodów,rozpuszczanie czekolady, dochodzenie ryżu) aż po 900W (gotowanie wody, brązowienie mięsa, gotowanie)
- grilowanie – o sile grilowania zdecyduje, czy wykorzystamy wysoki czy niski stojak
- grill + mikrofale – mamy możliwość wyboru mocy mikrofal, jednocześnie gotuje i grilluje
- nagrzanie piekarnika – bardzo proste, wybieramy tylko program „konwekcyjny” i klikamy „start” – urządzenie domyślnie włączy program „Preheat”
- grzanie konkwekcyjne – po wybraniu programu „konwekcyjny” możemy ustawić porządaną temperaturę i czas
- grzanie konkwekcyjne + mikrofale – jak najbardziej można łączyć oba programy, ustawiając moc mikrofalówki i temperaturę grzania
Jeżeli nie chce nam się za dużo myśleć lub szukać przepisów, mamy wprogramowane w urządzenie przepisy. Niestety, wszystko musimy przygotować sami, ale po włączeniu piekarnika nie trzeba już się zastanawiać nad czasem i temperaturą. Jest to rozwiązanie podobne zasosowanego w testowanym przez nas Multicookerze Philipsa.
Po wybraniu klawisza „Przepisy Szefa Kuchni” mamy do wyboru:
- quiche lorraine
- ryż / makaron
- ciasto czekoladowe
- pieczeń wołowa, rostbef
- nadziewane cukinie
- gratin dauphinois czyli zapiekanka ziemniaczana
- lasagna
- tarta jabłkowa
co dla zabieganej pani domu lub ambitnego kawalera jest już całkiem sporym zestawem na początek. Może nie pozwoli nam wygrać „Ugotowanych”, ale z głodu nie umrzemy.
Predefiniowane, gotowe programy
Żeby jeszcze bardziej ułatwić życie, LG dodało do każdego z typów grzania predefiniowane programy. No czy może być jeszcze łatwiej? Mamy więc:
grzanie konkwekcyjne – jeżeli zamiast ustawiać temperaturę i czas, przekręcimy pokrętłem, pojawią się następujące programy:
- kurczak pieczony (porcja ok. 0,8 do 1,8 kg)
- kawałki kurczka
- schab (kawał mięsa do 2 kg)
- świeża pizza
- ciasteczka
- pieczone ziemniaczki
- mufinki, małe ciasteczka
grill – tutaj również mamy gotowe zestawy programów
- powolne gotowanie – pozwala na gotowanie przez długi czas w niskich temperaturach, możemy śmiało zostawić na kilka godzin pieczeń, gulasz i inne dania
- utrzymywanie ciepła (w granicach 60-80 C) za pomocą górnej i dolnej grzałki
- suszenie – możemy suszyć grzyby, owoce, warzywa czy mięso wołowe, najlepiej na papierze do pieczenia; przykładowo suszone banany uzyskamy z 5-cio centymetrowych kawałków po 5-8 godzinach suszenia
- proof
- podgrzewanie talerzy
ogdrzewanie (z chrupiącym wierzchem)
- cordon bleu
- lasagna
- chleb
- paje, tarty
gotowanie na parze – z przewodnikiem kucharskim
- owoce morza
- skorupiaki
- filet rybny
- marchewka
- brokuł, kalafior
- zielona fasolka
- ziemniaczki
- jajka
także program rozmrażania ma kilka opcji do wyboru:
- mięso
- drób
- ryby
- chleb
Do kuchni!
No to już teoretycznie chyba wszystko wiemy o piekarniku Lightwave. Czas przejść do testów praktycznych. Przygotujemy dla Was pory i koper włoski duszony w sosie cytrynowym, pizze z przepisu Smacznej ani oraz na deser chlebek bananowy z kokosem i daktylami.
Pory i koper włoski duszony w sosie cytrynowym
Składniki:
- 2 bulwy kopru włoskiego
- 4 średnie pory lub 2 duże
- 50 g niesolonego masła
- 1 łyżeczka nasion kopru
- sok i starta skórka z 1 cytryny
- 2 łyżki białego wina lub wytrawnego wermutu
- 200 ml tłustej śmietanki kremówki np. 30 %
- 200 ml pełnotłustego mleka
- świeżo starta gałka muszkatołowa
- sól i świeżo zmielony pieprz
Przygotowanie:
Łodygi, korzenie i liście kopru włoskiego przycinamy. Kroimy je i odkładamy, by później wykorzystać do dekoracji potrawy. Bulwy kroimy wzdłuż na 6-8 kawałków. Gotujemy je we wrzącej, osolonej wodzie przez 10 minut. Odcedzamy.
Pory kroimy na grube krążki i płuczemy pod zimną wodą, by pozbyć się ewentualnych zabrudzeń. Masło roztapiamy na patelni a kiedy zacznie się pienić dokładamy pory. Smażymy przez 1 minutę na dużym ogniu. Całość posypujemy nasionami kopru, dodajemy skórkę i sok z cytryny oraz wino. Doprowadzamy do wrzenia i gotujemy na małym ogniu, aż odparuje do połowy (około 5 minut).
Pokrojony koper oraz pory przekładamy do naczynia żaroodpornego. Śmietankę oraz mleko mieszamy, doprawiamy gałką, solą i pieprzem. Powstałym sosem zalewamy pory i koper. Naczynie wstawiamy do nagrzanego piekarnika i zapiekamy przez ok. 20 – 30 minut albo do momentu, gdy warzywa będą całkiem miękkie.
Podajemy np. z grzankami udekorowane zachowanymi zielonymi łodygami i liśćmi.
Ustawienia kuchenki mikrofalowej Lightwave:
Przy przygotowywaniu dania najlepsze ustawienia dla tej potrawy były takie:
- opcja Grill i mikrofala: najpierw 15 minut grill + kuchenka 270 V, potem przeniesliśmy na dół: 10 minut z mocą 360 + 5 minut sama kuchenka 720
- wniosek: optymalne ustawienie to: 30 minut grill + kuchenka 360 W
- grzanki: 3 minuty tylko grill
Pizza – na oryginalnym włoskim cieście
Przepis na oryginalne włoskie ciasto na pizze znajdziecie na blogu smaczna ania. Składniki pizzy, jak zawsze, zależą od indywidualnych upodobań. My przygotowalismy sobie dwa całkiem różne smaki. Pierwsza pizza z karmelizowaną czerwoną cebulą, oliwkami, kaparami, papryką oraz fetą. Drugi smak bardziej „light” ze szpinakiem oraz serem gorgonzola. Jak mamy już przygotowaną pizzę, wkładamy do piekarnika, wybieramy program grzania konkwekcyjnego, następnie pokrętłem program ” świeża pizza” i po 25 minutach możemy się już zajadać włoskim specjałem.
Ważna wskazówka – pierwszą pizzę przygotowaliśmy na dużym, szklanym talerzu będącym w zestawie. Nie jest on jednak najlepszy do robienia pizzy, szkło źle rozprowadza ciepło od dołu. Kolejne robiliśmy na mniejszych, dedykowanych do pizzy talerzach. Wyszła znacznie lepiej podpieczona od spodu.
W międzyczasie warto włożyć do piekarnika następną porcję z innymi dodatkami.
Chlebek bananowy z kokosem i daktylami
Składniki:
- 125 g masła
- 4 średniej wielkości banany lub 3 duże
- 150 g miałkiego cukru
- 2 jajka
- 175 g mąki pszennej
- 2 łyżeczki proszku do pieczenia
- 100 g suszonych daktyli pokrojonych w drobną kostkę lub suszonych wiśni
- 100 g wiórek kokosowych
Przygotowanie:
Keksówkę o długości ok. 20 cm wykładamy papierem do pieczenia, boki smarujemy masłem.
Masło roztapiamy w rondlu lub w mikrofali i odstawiamy do lekkiego ostygnięcia.
Banany obieramy i rozgniatamy widelcem.
W misce miksujemy przestudzone masło z cukrem, następnie dodajemy banany i jajka ciągle miksując. Do masy dodajemy mąkę i proszek do pieczenia – całość mieszamy szpatułką lub łyżką.
Na koniec dodajemy pokrojone daktyle i wiórki kokosowe.
Wszystkie składniki dobrze mieszamy i przekładamy do foremki. Wierzch wygładzamy.
Teraz możemy skorzystać z opcji „wstępnego nagrzania” piekarnika, które jest bardzo ważne, ponieważ ciasto musimy włożyć do ciepłego piekarnika. Pieczemy w rozgrzanym do 170 stopni piekarniku przez około 45 minut. Po wyjęciu z piekarnika pozostawiamy w formie przez 10 minut. Następnie ostrożnie wyjmujemy ciasto z formy i zostawiamy na kratce do ostygnięcia.
Podsumowanie, ocenia i opinia
Tak jak w przypadku w Multicookerze tak i w tym przypadku widać trend, ktorym podążają producenci sprzętu AGD. Wszystko musi być piękne, estetyczne ale przede wszystkim intuicyjne i bardzo proste w obsłudze.
Osoby, które właśnie urządzają sobie mieszkanie powinny poważnie zastanowić się nad kupnem kuchenki mikrofalowej Lightwave z piekarnikiem i grillem. Kupując i płacąc za jedno urządzenie mamy do dyspozycji piekanik, grill oraz mikrofalówkę. Nie wspominamy nawet o oszczędności miejsca w naszej kuchni. Mikrofala nawet w domu, gdzie gotuje się „eko” i zdrowo zawsze się przyda. Szczególnie wtedy, kiedy mamy małe dzieci (do odgrzewania mleka) i zapracowanego męża (do odgrzewania kawy).
Lightwave to urządzenie proste w obsłudze, stworzone dla aktywnych i zabieganych, którzy mimo braku czasu przywiązują wagę do swojej codziennej diety. Gotowe programy pozwolą na przygotowanie kilku podstawowych, ale popisowych dań. Dzięki nowoczesnemu wyglądowi będzie ozdobą niejednej kuchni.
Również cena, jeżeli weźmiemy pod uwagę funkcjonalność piekarnika jest rozsądna.
Każdy z najważniejszych elementów składowych został oceniony w skali od 1 do 10 punktów, gdzie 1 prezentuje poziom bardzo słaby, 5 jest odpowiednikiem standardów rynkowych, a 10 jest notą najwyższą. Średnia ocen stanowi ocenę całkowitą.
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
-
WYGLĄD / JAKOŚĆ WYKONANIA9,4 -
WYŚWIETLACZ9,4 -
FUNKCJONALNOŚĆ10
W podsumowaniu wszystkiego co powyżej napisaliśmy, możemy śmiało polecić ten piekarnik LG LG MJ3281BCS jako dobry zakup. Szczególnie do nowego, nowoczesnego mieszkania dla aktywnej osoby i młodego małżeństwa.
Ceny LG MJ3281BCS
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
i dobrze bo to drogie jak diabel za 1700zł mozna kupic o niebo lepszy sprzet
Dostałem odpowiedź od LG na Facebooku:
„Sprzedaż na polskim rynku modelu MJ3281BCS była zaplanowana na ten rok, stąd jego oficjalna premiera. Plany te jednak uległy zmianie i piekarnik nie zostanie wprowadzony na polski rynek w tym roku. Na pewno będziemy informować o dacie jego premiery na naszym fan page’u.
Pozdrawiamy!”
Szkoda. Teraz myślę nad importem piekarnika z UK.
No właśnie, kiedy premiera w Polsce?
Aniu! Czy masz informację o premierze piekarnika w polskich sklepach?
Oto odpowiedź od LG którą dostałem 7.11.2013:
„Szanowny Panie,
Uprzejmie informujemy, iż na chwile obecną nie jest przewidywane wprowadzenie na rynek Polski modelu piekarnika MJ3281BCS.
Z poważaniem,
Stanisław Grabowski
LG Electronics Polska.”
Wydaje mi się wielce nieprawdopodobne żeby po całym hypie, pokazach gastronomicznych i nakręceniu konsumentów, LG nagle zrezygnowało z wprowadzenia piekarnika do Polski. Liczę więc na niekompetencję pana Grabowskiego. Jakie ty uzyskałaś informacje?
Niestety wychodzi na to, że jednak LG oficjalnie wycofało się ze sprzedaży tego piekarnika w Polsce – tak wynika z informacji, do których udało się nam dotrzeć. Powodów takiej decyzji jeszcze nie znamy.