Lato 2013 to już przeszłość i chociaż wiele osób nadal nie pogodziło się z tym faktem, to czas szykować się do poważnego spadku temperatur, opadów (w tym śniegu) i dłuższego przebywania w domu. Najczęściej będzie to dom szczelnie zamknięty i ogrzewany, a co za tym idzie, z suchym powietrzem. Specjaliści od dawna zwracają uwagę, iż przebywanie w takim środowisku nie jest zdrowe i zalecają neutralizację suchego powietrza. Dobrym rozwiązaniem są w tym przypadku nawilżacze powietrza. Tych ostatnich oczywisćie nie brakuje na rynku i klient może mieć problem z wyborem. Stworzyliśmy dla Was ranking prezentujący najlepsze urządzenia tego typu. Powstał on w oparciu o subiektywny wybór redaktorów agdManiaK.pl przy uwzględnieniu ocen dostępnych w porównywarce Ceneo.
1. HB UH 1040
Specyfikacja: Pojemność zbiornika 7 l, poziom hałasu 35 dB, nawilżanie ultradźwiękowe, 3 stopnie nawilżania.
Zaczynamy od nawilżacza ultradźwiękowego (wszystkie modele w rankingu wykorzystują tę technologię) HB UH 1040 – jak działa? Woda ze zbiornika jest filtrowana, a następnie trafia na przetwornik rozbijający ją na cząsteczki pary wodnej. Prosty mechanizm wspomaga kilka dodatków: wyświetlacz LED (pokazuje temperaturę w pomieszczeniu), zabezpieczenie wyłączające urządzenie, gdy zabraknie w nim wody, a także możliwość sterowania pilotem. Warto wspomnieć jeszcze o jonizatorze oraz wydajności urządzenia wynoszącej 180-400ml/h. W Sieci można znaleźć opinie użytkowników przekonujące, że sprzęt jest awaryjny, nieskuteczny, zbyt duży i głośny, ale zdecydowanie więcej osób ocenia go dobrze lub bardzo dobrze.
2. Lanaform Vapolux
Specyfikacja: Pojemność zbiornika 6 l, poziom hałasu 25 dB, nawilżanie ultradźwiękowe.
Lanaform Vapolux to, według producenta, cichy i wydajny sprzęt, który nie sprawia problemów w czyszczeniu i odznacza się energooszczędnością. Produkt posiada wyświetlacz LCD oraz regulację wilgotności. Warto wspomnieć o jonizatorze, kontroli poziomu wody i systemie automatycznego przerwania pracy przy pustym pojemniku. Osoby, które zdecydowały się na ten sprzęt doceniają przede wszystkim opcję pomiaru wilgotności, cichą pracę oraz możliwość sterowania pilotem. Trudno wskazać na jedną, często powtarzaną wadę.
3. Tech-Med TM-2005
Specyfikacja: Pojemność zbiornika 3,8 l, nawilżanie ultradźwiękowe, waga (bez wody) 2,5 kg.
Tech-Med TM-2005 jest ponoć urządzeniem energooszczędnym, posiada lampki kontrolne ułatwiające obsługę oraz płynną regulację nawilżania. Zastosowano opcję automatycznego przerwania pracy przy pustym pojemniku oraz technologię sterylizacji ozonowej, dzięki której eliminowane są bakterie czy zarodniki grzybów znajdujące się w otoczeniu nawilżacza. Produkt został dobrze oceniony przez użytkowników – wskazano m.in. na atrakcyjny stosunek ceny do jego jakości oraz możliwości.
4. Hyundai HUM 282
Specyfikacja: Pojemność zbiornika 2,2 l, nawilżanie ultradźwiękowe, lampki kontrolne.
Hyundai HUM 282 jest najtańszym urządzeniem w rankingu. Procent zapewnił mu płynną regulację nawilżania, przezroczysty pojemnik, dzięki któremu można kontrolować poziom wody oraz zabezpieczenie wyłączające sprzęt przy pustym zbiorniku. Model odznacza się niewielkimi rozmiarami, więc będzie pasował do mniejszych mieszkań/pomieszczeń (np. pokoju dziecięcego). Wśród zalet wymienia się przede wszystkim cichą pracę, łatwą obsługę oraz dobry stosunek ceny do jakości.
5. Eldom NU5
Specyfikacja: Pojemność zbiornika 5,2 l, nawilżanie ultradźwiękowe, 4 stopnie nawilżania.
Eldom NU5 został wyposażony w wyświetlacz (sterowanie elektroniczne), funkcję opóźnionego startu oraz w jonizację. Sprzęt posiada czujnik poziomu wody i mierzy wilgotność w pomieszczeniu. Chociaż trudno wskazać na jedną wadę wymienianą przez użytkowników, to nawilżacz doczekał się kilku nieprzychylnych komentarzy, co obniżyło jego ogólną ocenę. Nadal jest to model warty uwagi, ale nie bez przyczyny zamyka nasz ranking.
Ceny w sklepach
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Każdemu kto zastanawia się nad kupnem chciałbym dać radę. Otóż bardzi istotne jest by taki nawilżacz miał otwarty dostęp do każdego miejsca, w którym jest woda aby można było go wygodnie myć i suszyc. Miałem taki podobny do powyższego Hyundaia ale jakiś Noname i ten niebieski pojemnik na wodę był na stałe przyklejony do dna przez co po roku, mimo regularnego mycia i suszenia przy braku używania pojawił się tam zapach stęchlizny. Suszenie nie było zbyt dobre ze względu na małe otwory wlotowe i wylotowe co uniemożliwiało także dokładne mycie, a dwało możliwość jedynie płukania. Patrcie na to bo zapach stęchlizny to grzyby i/lub bakterie, które przy nawilżaniu wnętrz dostają się szybciutko do naszych płuc.
Poza tym polecam takie urządzenia bo dają przyjemną atmosferę;)