Prawie wszyscy z niej korzystamy, ale wiele osób ma problem z utrzymaniem tego sprzętu w czystości, a już tym bardziej z wyczyszczeniem go. Tymczasem pod klawiszami i w różnych szczelinach zbierają się okruchy (albo inne resztki posiłków, spożywanych często w pobliżu klawiatury), włosy, różnego typu paprochy i śmieci. Towarzyszą im zarazki i bakterie, których dla własnego dobra lepiej się pozbyć.
Najprostszym sposobem na wyczyszczenie klawiatury jest jej podniesienie, odwrócenie i potrząsanie. Szybkie, ale najczęściej mało skuteczne. Nie jest to także wskazane w przypadku klawiatur laptopowych. Można użyć odkurzacza, a także pędzelka, wykałaczki, patyczków higienicznych czy rogów chusteczek, by usuwać widoczne śmieci bez demontażu klawiszy. Nadal jednak będzie to częściowe rozwiązanie problemu. Pomocne może się się okazać sprężone powietrze, które łatwo kupić, ale efekty jego działania okażą się znacznie lepsze, gdy… dojdzie do demontażu klawiszy. Jak zatem się do tego zabrać?
W pierwszej kolejności warto wykonać zdjęcie układu klawiszy (widok z góry), by potem nie mieć problemów z jego odtworzeniem. Zdjęcie można wyświetlić na ekranie komputera, by móc z niego na bieżąco korzystać. Płaskim śrubokrętem należy usuwać kolejne klawisze (trzeba je podważać, opierając narzędzie o inne klawisze i elementy obudowy), uważając przy tym, by ich nie uszkodzić. Większe klawisze (np. enter i spacja) trzeba omijać lub zachować przy nich szczególną ostrożność, ponieważ są mocowane inaczej niż pozostałe. Po zdjęciu klawiszy można zastosować sprężone powietrze lub odkurzacz. Wcześniej warto się jednak upewnić, czy wszystkie elementy, jakie pozostały na klawiaturze są dobrze zabezpieczone – szukanie ich na podłodze albo w worku/zbiorniku odkurzacza raczej nie będzie przyjemną czynnością.
Do gry wkraczają ściereczki z środkiem bakteriobójczym (mogą być waciki nasączone alkoholem) oraz patyczki higieniczne – należy nimi wyczyścić całą przestrzeń pod klawiszami. Ścierki można również użyć do czyszczenia klawiszy, ale w tym wypadku chyba lepiej zastosować miskę z ciepłą woda i detergentem. Po dokładnym wyczyszczeniu wszystkich klawiszy, należy je jeszcze dokładniej wysuszyć. Gdy ten etap zostanie zakończony, nie pozostaje nic innego, jak ponownie zamontować klawisze na ich miejscach. Praca skończona – można cieszyć się z efektów. I liczyć na to, że wszystko działa. Był to sposób właściwy dla klawiatur „zewnętrznych” (niektórych). Jak sobie radzić z klawiaturą w laptopie?
Klawisze w laptopach mocowane są w inny sposób (bardziej skomplikowany) niż w większości osobnych klawiatur. Chociaż ich demontażu można dokonać w domu, to osoby o mniejszych zdolnościach manualnych lub ze słabym doświadczeniem w pracach tego typu nie powinny się zabierać za to zadanie. Lepiej skorzystać z pomocy znajomego/członka rodziny, który ma doświadczenie w tej materii lub zwrócić się o pomoc do specjalisty. Można też zastosować różne specyfiki sprzedawane w sklepach – np. materiał o nazwie CyberClean. Warto jednak mieć na uwadze, że nie sprawdzą się one w każdym przypadku i nierzadko nie przyniosą spodziewanych rezultatów. Niektóre kosmetyki do czyszczenia klawiatury są drogie i warto zastanowić się kilka razy przed ich zakupem – może to być niepotrzebny wydatek.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.