Zacznijmy od tego, iż przy samodzielnym projektowaniu kuchni należy stosować się do pewnych zasad, które w znacznym stopniu mogą ułatwić późniejszą pracę. Zawodowi projektanci pewnie opanowali je do perfekcji, ale warto czuwać nad sytuacją – a nuż coś przeoczą.
Zasadą podstawową jest zastosowanie tzw. trójkąta roboczego. Jego zadaniem jest podział przestrzeni (bez względu na metraż kuchni) z uwzględnieniem funkcji poszczególnych sektorów i odpowiednim zaplanowaniem kolejności prac. Wierzchołki trójkąta stanowią lodówka – zlewozmywak – kuchenka. Warto w tym miejscu podkreślić, iż nierzadko w celu stworzenia sensownego trójkąta, należy przenieść niektóre media – wodę, energię elektryczną, czy gaz – tylko wtedy można liczyć na stuprocentowe wykorzystanie tego zamysłu. Wspomniane sektory powinny zostać oddzielone blatami roboczymi, na których w trakcie pracy będziemy przygotowywać posiłek, trzymać produkty, naczynia i sprzęt AGD. Odległości między poszczególnymi czubkami trójkąta nie mogą być zbyt duże, by niepotrzebnie nie pokonywać wielu metrów i nie tracić przy tym cennego czasu i energii.
Niektóre źródła rozszerzają tę koncepcję i dokładnie normują, co, gdzie i jak powinno stać. Można się z nich np. dowiedzieć, iż najrozsądniejszym rozwiązaniem jest zastosowanie tzw. 5 stref kuchennych: zapasów, przechowywania, przygotowywania posiłków (pichcenia ;)), zmywania oraz gotowania/pieczenia. Wejście do kuchni powinna w tym układzie otwierać lodówka – dalej wszystko idzie zgodnie z ruchem wskazówek zegara (no chyba, że jest to kuchnia dla osoby leworęcznej).
Kolejną ważną kwestią jest odpowiednie oświetlenie kuchni. Pomieszczenie powinno być jasne, dzięki czemu zyska na przestronności i atrakcyjnym wyglądzie. Oprócz właściwego wykorzystania światła słonecznego i oświetlenia ogólnego, warto się zastanowić nad zastosowaniem mniejszych punktów świetlnych nad blatami, czy zlewozmywakiem i kuchenką – dzięki temu można zyskać zarówno na komforcie pracy, jak i uwydatnieniu ciekawych elementów wystroju. Spore wrażenie uzyska się także za sprawą instalacji niewielkich lampek wewnątrz mebli. Możliwości i wariantów w sferze oświetlenia jest naprawdę bardzo dużo – trzeba jedynie pamiętać, że nadmiar często bardziej szkodzi niż pomaga.
Coraz częściej kuchnia jest integrowana z pozostałą częścią mieszkania – usuwane są nie tylko drzwi, ale nawet całe ściany, a kuchnia staje się dzięki temu przedłużeniem salonu (lub na odwrót). Z jednej strony poważnie wpływa to na dobór odpowiednich materiałów wykończeniowych, mebli i kolorów, a z drugiej na sam kształt tego pomieszczenia.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Słynny Monsieur Cuisine Smart (nazywany "Lidlomixem") doczekał się świetnej przeceny na najnowszą wersję kolorystyczną. MC…
Od poniedziałku 25 listopada do soboty 30 listopada znajdziesz w Lidlu spore rabaty na AGD…
Na polskim rynku debiutuje Dreame R20 Aqua, czyli odkurzacz Dreame R20 w wersji z końcówką…
Lidl wrzucił kolejną pulę grubych przecen na narzędzia marki Parkside. Promki są naprawdę dobre, dostawy…
W Oficjalnym sklepie Allegro szykuje się mega okazja na odkurzacz Dyson V12 Detect Slim Absolute.…
Polski Amazon ma kozacką ofertę na ekspres Philips EP2330/10 z systemem spieniania LatteGo. W takiej…