Spis treści
- Wstęp
- Miejsce kuchni w nowoczesnym domu
- Funkcjonalność ponad wszystko
Funkcjonalność ponad wszystko
Zacznijmy od tego, iż przy samodzielnym projektowaniu kuchni należy stosować się do pewnych zasad, które w znacznym stopniu mogą ułatwić późniejszą pracę. Zawodowi projektanci pewnie opanowali je do perfekcji, ale warto czuwać nad sytuacją – a nuż coś przeoczą.
Zasadą podstawową jest zastosowanie tzw. trójkąta roboczego. Jego zadaniem jest podział przestrzeni (bez względu na metraż kuchni) z uwzględnieniem funkcji poszczególnych sektorów i odpowiednim zaplanowaniem kolejności prac. Wierzchołki trójkąta stanowią lodówka – zlewozmywak – kuchenka. Warto w tym miejscu podkreślić, iż nierzadko w celu stworzenia sensownego trójkąta, należy przenieść niektóre media – wodę, energię elektryczną, czy gaz – tylko wtedy można liczyć na stuprocentowe wykorzystanie tego zamysłu. Wspomniane sektory powinny zostać oddzielone blatami roboczymi, na których w trakcie pracy będziemy przygotowywać posiłek, trzymać produkty, naczynia i sprzęt AGD. Odległości między poszczególnymi czubkami trójkąta nie mogą być zbyt duże, by niepotrzebnie nie pokonywać wielu metrów i nie tracić przy tym cennego czasu i energii.
Niektóre źródła rozszerzają tę koncepcję i dokładnie normują, co, gdzie i jak powinno stać. Można się z nich np. dowiedzieć, iż najrozsądniejszym rozwiązaniem jest zastosowanie tzw. 5 stref kuchennych: zapasów, przechowywania, przygotowywania posiłków (pichcenia ;)), zmywania oraz gotowania/pieczenia. Wejście do kuchni powinna w tym układzie otwierać lodówka – dalej wszystko idzie zgodnie z ruchem wskazówek zegara (no chyba, że jest to kuchnia dla osoby leworęcznej).
Kolejną ważną kwestią jest odpowiednie oświetlenie kuchni. Pomieszczenie powinno być jasne, dzięki czemu zyska na przestronności i atrakcyjnym wyglądzie. Oprócz właściwego wykorzystania światła słonecznego i oświetlenia ogólnego, warto się zastanowić nad zastosowaniem mniejszych punktów świetlnych nad blatami, czy zlewozmywakiem i kuchenką – dzięki temu można zyskać zarówno na komforcie pracy, jak i uwydatnieniu ciekawych elementów wystroju. Spore wrażenie uzyska się także za sprawą instalacji niewielkich lampek wewnątrz mebli. Możliwości i wariantów w sferze oświetlenia jest naprawdę bardzo dużo – trzeba jedynie pamiętać, że nadmiar często bardziej szkodzi niż pomaga.
Coraz częściej kuchnia jest integrowana z pozostałą częścią mieszkania – usuwane są nie tylko drzwi, ale nawet całe ściany, a kuchnia staje się dzięki temu przedłużeniem salonu (lub na odwrót). Z jednej strony poważnie wpływa to na dobór odpowiednich materiałów wykończeniowych, mebli i kolorów, a z drugiej na sam kształt tego pomieszczenia.
Spis treści
- Wstęp
- Miejsce kuchni w nowoczesnym domu
- Funkcjonalność ponad wszystko
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.