Zanim kupisz nowy odkurzacz, sprawdź, na jakie parametry warto zwracać uwagę. Które cechy są ważne, a które można spokojnie zignorować.
Zakup odkurzacza to bardzo poważna inwestycja – sprzęt tego typu jest zazwyczaj głównym (a często i jedynym) sojusznikiem w walce o czystość i higienę w domu. Z tego też powodu warto poważnie podejść do tematu i z pośród setek dostępnych w sklepach modeli, wykonanych w różnych technologiach, wybrać jeden dobry produkt, który spełni pokładane w nim nadzieje.
Od czego zacząć poszukiwania odkurzacza idealnego? Od wyselekcjonowania najważniejszych parametrów, funkcji i akcesoriów.
Moc silnika to nie wszystko
Często popełnianym błędem jest założenie, że kluczowym parametrem odkurzacza jest moc silnika. Wydaje się to logiczne – im większą moc mamy do dyspozycji, tym silniejsze zasysanie powietrza możemy ustawić. Tymczasem w rzeczywistości, istotniejszym atrybutem jest siła uciągu, która tylko pośrednio związana jest z możliwościami silnika, i przede wszystkim zależna jest od odpowiednio zoptymalizowanej konstrukcji oraz wykorzystanej technologii zasysania i cyrkulacji powietrza.
Philips FC 9186/01 jest przykładem odkurzacza, który poza solidnym silnikiem (2 000 W), oferuje również satysfakcjonującą moc ssania (450 W).
Odkurzacz workowy, bezworkowy czy wodny?
Czasy, gdy w sklepach można było kupić odkurzacze tylko jednego typu, dawno już przeminęły. Obecnie wybierać możemy choćby pomiędzy sprzętem workowym (wciągnięty brud zbiera się w jednorazowym, lub wielorazowym worku, który należy regularnie wymieniać), bezworkowym (zabrudzenia zbierają się bezpośrednio w komorze odkurzacza) i wodnym (drobinki kurzu i brudu wpadają do zbiornika z wodą, gdzie są wiązane). Każde z rozwiązań ma swoje minusy:
- odkurzacze workowe bazujące na jednorazowych wkładach są drogie w utrzymaniu, a w wypadku tańszych modeli dochodzi jeszcze problem z nieszczelnymi lub niedopasowanymi workami, co pociąga za sobą problemy z „uciekającym” kurzem i brudem. Bywa również (zwłaszcza w wypadku budżetowych urządzeń), że ciężko kupić dedykowane danemu odkurzaczowi worki;
- odkurzacze workowe bazujące na wielorazowych wkładach nie są specjalnie higieniczne – usuwanie zabrudzeń bywa kłopotliwe, a worek powinno się często czyścić – podobnie, jak filtry;
- odkurzacze bezworkowe są jeszcze mniej bezpieczne, niż modele korzystające z wielorazowych worków. Brud gromadzi się w specjalnej komorze, którą po każdym sprzątaniu należy oczyścić. Warto też zwrócić uwagę na to, że brak worka, to brak dodatkowego filtra;
- odkurzacze wodne mogą być uciążliwe w sprzątaniu (po każdym odkurzaniu trzeba oczyścić nie tylko komorę, w której zbiera się brud, ale także wszystkie połączone z nią elementy konstrukcyjne).
Dobre filtry to podstawa
Filtry są kluczowym elementem wyposażenia każdego odkurzacza. To własnie ich wydajność i szczelność komory decyduje o tym, czy sprzęt można polecić alergikom, osobom z problemami astmatycznymi, czy też rodzinom z małymi dziećmi. Bywa, że najtańsze odkurzacze wyposażone są w niskiej jakości filtry, które wychwytują tylko część zanieczyszczeń – reszta wydmuchiwana jest na zewnątrz maszyny przez kanały wylotowe i trafia z powrotem do odkurzanego pomieszczenia.
Szukając dobrego odkurzacza, alergicy zerknąć powinni przede wszystkim na rozbudowany system filtracyjny – najlepiej skonstruowany w oparciu o filtr HEPA (High Efficiency Particulate Air Filter). W ramach dodatkowych zabezpieczeń wystąpić może warstwa wody (filtry wodne) lub wielowarstwowy worek (w wypadku odkurzaczy workowych), a w najbardziej zaawansowanych (projektowanych na przykład z myślą o szpitalach) – systemy filtracyjne spełniające najostrzejsze europejskie normy.
MPM MOD-09 to odkurzacz, który jest reprezentantem nowej generacji urządzeń, opartych na bazie systemu filtrującego skonstruowanego w oparciu o filtr wodny i filtr HEPA.
Głośność, waga i kolorystyka
O ile kształt i kolor odkurzacza jest w zasadzie kompletnie nieistotny z punktu widzenia ergonomii i zależy wyłącznie od przyjętej estetyki, o tyle waga i głośność maszyny powinny być już uznane za ważne kryterium. Ciężki odkurzacz może być kłopotliwy w użytkowaniu, jeśli mieszkamy w domu wielopiętrowym i często przenosimy sprzęt pomiędzy piętrami. Wysoki poziom hałasu (przekraczający 70 dB) z kolei to kwestia szczególnie problematyczna dla mieszkańców bloków, ale także dla rodzin z małymi dziećmi.
Electrolux ZUS3932G to jeden z modeli należących do serii UltraSilencer, cechujących się stosunkowo niskim poziomem hałasu.
Długi kabel i akcesoria
Długość kabla to pozornie nieistotny element wyposażenia odkurzacza – w rzeczywistości jednak ma ogromne znaczenie dla komfortu odkurzania. Krótki przewód oznacza konieczność ciągłego przełączania pomiędzy kolejnymi gniazdkami w domu – sprzątając nieduże mieszkanie mocno tego nie odczujemy, ale przy większym metrażu będzie to już bardzo uciążliwe. Szukając odkurzacza do domu lub większego mieszkania, najrozsądniej będzie wybrać sprzęt z minimum 8-10 metrowym kablem.
Zazwyczaj producenci stawiają oszczędność na pierwszym planie, w pakiecie sprzedażowym oferując tylko niezbędne minimum. Na rynku bywają jednak i zestawy, w których poza samym odkurzaczem znajdziemy po kilka rodzajów końcówek, w tym również turboszczotki, dodatkowe akcesoria, olejki zapachowe itp. To z pewnością świetne uzupełnienie domowego wyposażenia, jednak nie powinno przesłonić najważniejszych kryteriów. Odkurzacz jest zakupem na długie lata – często lepiej więc zainwestować w ubogo wyposażony, ale dobry sprzęt (i do niego dokupić niezbędne akcesoria), niż postawić na bogato wyposażony, ale słaby model.
Zelmer Profi 2 zaskakuje długością kabla – do naszej dyspozycji producent oddał aż 15-metrowy przewód.
Ułatwienia
Wybierając pomiędzy dwoma równie udanymi odkurzaczami, warto zerknąć na dodatkowe usprawnienia i cechy.
Brak wyrzutu powietrza – zazwyczaj powietrze wydmuchiwane jest przez specjalny otwór w obudowie odkurzacza. To powoduje jednak, że część zabrudzeń, które „uciekły” z filtrów, może wydostać się z powrotem do sprzątanego pomieszczenia. Takiemu rozwojowi wypadków zapobiegnie konstrukcja eliminująca gwałtowne wydmuchiwanie powietrza – pyłki zamykane są wewnątrz odkurzacza, a nagromadzone powietrze jest stopniowo rozpraszane.
Łatwy montaż i demontaż – odkurzacz to sprzęt częstego użytku. Powinien być zatem możliwie kompaktowy, łatwy w przechowywaniu i przede wszystkim łatwy w demontażu.
Wskaźnik konieczności wymiany worka na kurz – korzystając z odkurzacza workowego trzeba pamiętać o tym, żeby regularnie wymieniać wkłady. Wskaźnik ilości zabrudzeń szybo pomoże nam ocenić, kiedy trzeba sięgnąć po nowy worek.
Bezpieczne kółka – kupując odkurzacz warto zwrócić uwagę na to, w jakie koła został wyposażony. Duży i masywny sprzęt, toczący się na plastikowych kółkach nie zabezpieczonych gumową warstwą ochronną, może łatwo uszkodzić panele i inne lakierowane powierzchnie.
Gwarancja
Ostatni punkt w naszym poradniku, choć nie umniejsza to jego wagi. Gwarancja może być udzielana na różnych warunkach – często bywa i tak, że najbardziej awaryjne elementy nie są nią objęte. Stąd też należy uważnie zapoznać się ze wszystkimi punktami programu gwarancyjnego, ze szczególnym uwzględnieniem tego, na co możemy liczyć w momencie uszkodzenia i odkurzacza, i jego „peryferiów” – akcesoriów, rur, przewodów.
Gwarancja powinna obejmować całe urządzenie, miłym akcentem jest też możliwość przedłużenia okresu gwarancyjnego do 5 lat (lub dłużej) – takie rozwiązanie pozwoli nam faktycznie traktować zakup odkurzacza, jako inwestycję długoterminową.
Jaki odkurzacz kupić?
Szukając dobrego odkurzacza koniecznie przeczytaj nasz wpis o filtrach HEPA, jak również porównanie odkurzaczy pionowych i tradycyjnych. Zdecydowanie warto zerknąć również na maniaKalny TOP-10 odkurzaczy dostępnych na polskim rynku, jak również zestawienie najlepszych odkurzaczy piorących.
Ceny w sklepach
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Dodaj komentarz