Nie ulega wątpliwości, iż jednym z kluczowych słów w segmencie AGD/RTV jest dzisiaj „smart”. Mamy już inteligentne telefony i telewizory, ale to dopiero początek – od jakiegoś czasu firmy prezentują nowoczesne rozwiązania dla kuchni czy łazienek i przekonują nad do koncepcji inteligentnego domu. Starania na tym polu podejmuje m.in. LG. Koreańska korporacja ma się czym pochwalić, a my im to umożliwimy.
Spis treści
Smart Home Service
Producent przekonuje, że system Smart Home Service zapewnia użytkownikom kontrolę nad różnymi funkcjami sprzętów obecnych w naszych domach. Gwarantują to m.in. technologia Smart Share oraz funkcja Smart Control.
Smart Share umożliwia przesyłanie danych między urządzeniami i to na kilka sposobów (sieć Wi-Fi, 3G/4G oraz technologię NFC). W ten sposób łatwiej przesłać treści (np. multimedia) ze smartfonu na laptop czy Smart TV marki LG. Odpowiednia aplikacja jest ponoć intuicyjna, więc użytkownicy nie powinni narzekać na jej obsługę.
SmartControl stworzono już z myślą o zarządzaniu sprzętem – w tym AGD. Specjalna aplikacja dostępna na smartfony i Smart TV umożliwia sprawdzenie zawartości lodówki, włączenie pralki lub odkurzacza. Konkretnymi urządzeniami można zatem sterować z poziomu swojego smartfonu (np. gdy stoi się w korku) lub z pomocą pilota Magic Remote (po co ruszać się sprzed telewizora, skoro urządzeniami można zarządzać z wygodnego fotela?). Warto jednak mieć na uwadze, że sam smartfon i aplikacja nie wystarczą – Smart Control stanie się użyteczny, gdy wyposażmy swój dom w inteligentne urządzenia marki LG.
Inteligentna lodówka
Aby lepiej zrozumieć, ideę inteligentnej sieci domowej LG, należy się zapoznać z funkcjami i technologiami, które znalazły się na pokładzie konkretnych urządzeń. Zacznijmy od lodówki. Zastosowano w tym przypadku np. system Smart Manager do zarządzania żywnością. Użytkownik może bez otwierania lodówki (z pomocą smartfonu lub panelu LCD umieszczonego na drzwiach lodówki) sprawdzić, co znajduje się w jej wnętrzu. Funkcja proponuje potrawy, jakie można przyrządzić ze składników dostępnych w lodówce (istnieje możliwość przesłania konkretnego przepisu do inteligentnego piekarnika LG). Warto wspomnieć także o funkcji Freshness Tracker umożliwiającej wprowadzanie do systemu produktów i kontrolowanie okresu ich przydatności – te pomysły bez wątpienia brzmią ciekawie.
Użytkownik inteligentnych lodówek LG może podczas wizyty w sklepie może sprawdzić na swoim smartfonie (możliwe dzięki funkcji Smart Access), co znajduje się w jej wnętrzu i w ten sposób kupić produkty, których nie ma lub są na wyczerpaniu. Smart Shopping umożliwia z kolei robienie zakupów w sklepach internetowych z poziomu panelu LCD lodówki (możliwe jest zamawianie ręczne lub automatyczne, gdy produkt się skończy). Kolejna ciekawostka to Health Manager, które poleca konkretnym użytkownikom odpowiednie przepisy i układa dla nich diety (na podstawie danych o wzroście, wadze, wieku i płci).
Na pokładzie urządzenia znajdziemy funkcję Smart Grid, która automatycznie koryguje najważniejsze ustawienia (m.in. temperaturę). Inteligentne lodówki LG wyposażane są w ekran – ten element można wykorzystywać zarówno do pracy w kuchni (możliwe jest np. oglądanie filmów prezentujących przygotowywanie posiłków), jak i do przeglądania multimediów (tu sprawdzi się wspomniana wcześniej funkcja Smart Share). Producent wspomina również o Smart Diagnosis – funkcji, dzięki której inteligentny sprzęt potrafi sam analizować swoje problemy. Użytkownik szybko zostanie o nich poinformowany i sam oceni, czy konieczna jest pomoc specjalisty.
Nim przejdziemy do kolejnego urządzenia należy jeszcze wspomnieć o sprężarce liniowej (Inverter Linear Compressor). To flagowa technologia tego producenta – zapewnia ona cichą pracę i niskie zużycie energii oraz zmniejsza prawdopodobieństwo pojawienia się usterek.
Inteligentna pralka
Producent wyposażył to urządzenie w technologie Wi-Fi oraz NFC, dzięki czemu możliwe stało się wprowadzenie wielu przydatnych funkcji. Zastosowano m.in. Smart Diagnosis (działa tak samo, jak w przypadku lodówki) i Smart Adapt (możliwość pobierania dodatkowych programów prania – np. pranie ubranek dziecięcych). Smart Access pozwala na zdalne (poprzez telewizor czy smartfon) kontrolowanie pralki i ewentualną zmianę jej ustawień. Funkcji Smart Grid nie będziemy już opisywać, ponieważ wygląda to tak samo, jak w przypadku lodówki – chodzi głównie o oszczędność energii.
Inteligentny piekarnik
Piekarnik nie został potraktowany po macoszemu – zdecydowano się na Wi-Fi oraz NFC, a także funkcje Smart Access, Smart Adapt i Smart Diagnosis. Można zatem kontrolować piekarnik z poziomu innych urządzeń (kolejny już raz kłaniają się nam smartfony i inteligentne telewizory), dodawać i przeglądać nowe przepisy, wybierać odpowiedni tryb pracy oraz diagnozować problemy.
Inteligentny HOM-BOT
Odkurzacze tego typu nie są nowością, ale z każdym rokiem odznaczają się one coraz większą ilością ciekawych funkcji oraz lepszą pracą. Sprzęt można kontrolować przy użyciu smartfonu (przez ekran lub komendy głosowe) lub z poziomu Smart TV. Odkurzacz wyposażono w kamerę, więc właściciel tego urządzenia może zdalnie kontrolować swój dom.
Jak widać, producentowi nie brakuje pomysłów na inteligentne urządzenia gospodarstwa domowego. Cały system nie będzie oczywisćie idealny i upłynie jeszcze wiele wody, nim stanie się on niezawodny i w pełni doceniany przez użytkowników. Już teraz możliwe jest jednak określenie kierunku, w którym będą się rozwijały produkty tego typu. Trzeba przyznać, że wygląda to ciekawie i pozostaje napisać tylko jedno: czekamy na więcej.
Źródło: Informacja prasowa
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
bardzo mi się podoba ten system. Szczególnie ten dotyczący lodówki, fajnie by było ciągle do niej nie zaglądać i wiedzieć co się w niej znajduje i co z tego można zrobić, na pewno zaoszczędziło by to po pierwsze czas a po drugie pieniądze – mniej wyrzucanego jedzenia. Dodatkowe funkcje pralki możliwe do ściagnięcia – też fajny pomysł szczególnie dla osób mających małe dzieci
Bardzo chciała bym mieć taki system w domu. Nawet już męczę męża od jakiegoś czasu, ale okazuje się, że takie systemy są jeszcze mało popularne i na dodatek bardzo drogie w Polsce :/ Może to się zmieni.
To się z pewnością zmieni – za kilka lat systemy tego typu powinny się cieszyć popularnością nawet w naszym kraju.
Rozwiązań sporo i przydatne. Ważne żeby sprzęt domowy mówił „co mu jest” a nie jakieś zgadywanie i dzwonienie po domorosłych serwisantów. Dzwoni się z konkretnym problemem i serwis LG szybko go rozwiąże 😉 Smart manager – też ciekawa sprawa. Nigdy więcej nadmiarów w lodówce.
O lodówkach, które radzą sobie same też kiedyś pisaliśmy. I wydaje mi się, że to też były projekty/prototypy LG.
LG i inteligencja błahaha!
przyszłością jest technologia NFC aby lodówka sama sczytywała ważność, stan zapasów produktów w lodówce a nie głupi skan kodu kreskowego albo QR… LG jeszcze wiele brakuje.