Po Jurze przyszła kolej na kolejną firmę – tym razem na celowniku UOKiK jest Electrolux, a sprawa dotyczy trzech największych sieci handlowych: RTV EURO AGD, Media Expert i Media Markt.
Na początku marca 2025 roku mieliśmy finał śledztwa UOKiKu w sprawie potencjalnej zmowy cenowej między polskim dystrybutorem ekspresów premium marki Jura a największymi sieciami handlowymi. Urząd nałożył łącznie 66 milionów kar na te 4 podmioty i ukarał też osobę odpowiedzialną za ten proceder po stronie Jury.
Z dniem 31 marca 2025 roku urząd poinformował o wszczęciu postępowania wyjaśniającego i przeszukania biur w kolejnej sprawie o potencjalną zmowę cenową. Tradycyjnie już sprawa dotyczy trzech największych sieci handlowych: RTV EURO AGD, Media Expert i Media Markt ze wszystkimi ich spółkami, a potencjalne ustalanie cen miało odbywać się z polskim oddziałem szwedzkiego koncernu Electrolux, do którego należą też marki AEG i Zanussi.
Czego dotyczy nowe postępowanie?
UOKiK wymienia wiele kategorii, których dotyczy śledztwo: odkurzacze, lodówki, zamrażarki, pralki, zmywarki, piekarniki, żelazka, ekspresy do kawy i czajniki. W efekcie podejrzewanych działań konsumenci mogli zostać pozbawieni możliwości zakupu tych sprzętów w niższych cenach, zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i online.
Po uzyskaniu informacji o możliwym naruszeniu prawa wszcząłem postępowanie wyjaśniające, w którego trakcie – po uzyskaniu zgody sądu – przeprowadziliśmy przeszukania w siedzibach Electrolux Poland oraz właścicieli sklepów: RTV Euro AGD, Media Markt i Media Expert. Analizujemy obecnie zebrany materiał dowodowy”
– mówi Prezes UOKiK Tomasz Chróstny.
Przeszukania odbyły się już w siedzibach wszystkich podejrzanych podmiotów, ale urząd podkreśla, że postępowanie wyjaśniające jest prowadzone w sprawie, a nie przeciwko konkretnym przedsiębiorcom.
Jeśli zebrane materiały udowodnią zmowę cenową, wszystkim podmiotom grozi kara do 10% obrotu rocznego, a menadżerom odpowiedzialnym za zawarcie zmowy grozi z kolei kara pieniężna w wysokości do 2 mln zł. Jak pokazała poprzednia sprawa – kary są znacznie mniejsze, a i tak od ich nałożenia, wszystkie firmy się odwołały, więc do finału jeszcze daleko.
UOKiK szuka sygnalistów
UOKiK zachęca sygnalistów mających informacje o tym procederze ograniczającym konkurencję o zgładzanie się anonimowo do urzędu i jednocześnie informuje, że dotkliwych sankcji można uniknąć dzięki programowi łagodzenia kar. Daje on przedsiębiorcy uczestniczącemu w nielegalnym porozumieniu oraz menadżerom odpowiedzialnym za zmowę szansę obniżenia, a niekiedy uniknięcia sankcji pieniężnej.
Można z niego skorzystać pod warunkiem współpracy w charakterze „świadka koronnego” z Prezesem UOKiK oraz dostarczenia dowodów lub informacji dotyczących istnienia niedozwolonego porozumienia. Zainteresowanych programem łagodzenia kar zapraszamy do kontaktu z Urzędem. Pod specjalnym numerem telefonu: 22 55 60 555 pracownicy UOKiK odpowiadają na wszelkie pytania.
Trzeba przyznać, że UOKiK to jeden z niewielu urzędów, który faktycznie coś dla obywateli robi, szkoda jedynie, że nie mają większych mocy przerobowych i większego budżetu, by zająć się tematem szerzej.
Faktem jest to, że część promocji w polskich sklepach to jedna wielka ściema, cykliczna obniżka z ceny sugerowanej o parę stów, co potwierdza historia cen choćby z ceneo.pl praktycznie każdego sprzętu AGD. Prawdziwych okazji i grubych przecen mamy jak na lekarstwo, a gdy porównamy nasze ceny z zachodnimi, to zazwyczaj jest u nas drożej.
Producenci i dystrybutorzy zasłaniają się kwestiami podatkowymi, kosztami dystrybucji, działalności w Polsce, ale bez przesady – różnice w cenach są często ogromne i ktoś powinien wreszcie zrobić z tym porządek.
Źródło: 1
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Dodaj komentarz