Już w 2025 roku do sprzedaży trafią pierwsze lodówki marki Samsung oparte o moduł Peltiera, a nie sam kompresor inwerterowy z czynnikiem chłodniczym.
Technologię wspartą sztuczną inteligencją nazwano AI Hybrid Cooling, gdyż będzie łączyć wysokowydajny kompresor inwerterowy z modułem Peltiera. Pierwszy będzie służyć tylko do podtrzymania temperatury, a drugi uaktywnia się w sytuacjach, gdy potrzeba zwiększonej mocy chłodzenia, czyli przykładowo po dłuższym otwarciu drzwi lodówki.
Jak działa moduł Peltiera?
Moduł Peltiera zadziała po spełnieniu jednego z następujących warunków:
- Gdy temperatura w lodówce wzrośnie powyżej normalnego zakresu;
- Gdy sztuczna inteligencja analizująca wzorce korzystania z lodówki oraz przewidująca temperaturę wykryje duże zapełnienie lodówki lub proces czyszczenia jej wnętrza przez użytkownika.
Jeśli chcesz wiedzieć, jak działa moduł Peltiera, koniecznie sprawdź kanał YouTube RS Elektronika, gdzie autor jasno tłumaczy temat.
Dzięki algorytmom AI lodówka monitoruje warunki wewnętrzne i przewiduje zmiany temperatury, dynamicznie dobierając tryb chłodzenia. Sam kompres inwerterowy ma mieć 4,1 razy większą bezwładność niż modele konwencjonalne, co ma przekładać się na większą wydajność i oszczędność energii.
Odzysk ciepła resztkowego z modułów Peltiera podczas automatycznego rozmrażania lodówki, ma pomagać w utrzymaniu stabilnej temperatury, co przekłada się na 1,4 razy dłuższą świeżość mięs i 1,2 razy ryb.
Jakie lodówki z modułem Peltiera zobaczymy?
Lodówki z hybrydowym systemem chłodzenia będą w pierwszej kolejności multidoorami o pojemności ponad 900 l – większe o 25 l niż modele tradycyjne, przy zachowaniu tej samej głębokości.
Górne i środkowe półki mają być też o 6 cm głębsze, co ma przekładać się na możliwość przechowywania do 13,8% więcej produktów. Całość będzie wsparta już dobrze znanym środowiskiem smart – Smart Things, z trybem oszczędzania energii AI Energy Mode.
Moduły Peltiera są wykorzystywane w chłodnictwie od lat, ale głównie są to lodówki przenośne, komory do przechowywania win, w komorach klimatycznych, czy transporcie tkanek i preparatów biologicznych.
Zastosowanie w typowym chłodnictwie domowym będzie czymś zupełnie nowym, więc mocno kibicuje Samsungi, licząc, że nowe/stare rozwiązanie faktycznie wpłynie na obniżenie kosztu zużycia prądu przez chłodziarko-zamrażarki.
Warto też sprawdzić:
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Dodaj komentarz