Kuchenki mikrofalowe to produkt, który jest idealnie skrojony pod moje potrzeby. W przeciwieństwie do koleżanki, która testowała robot kuchenny Kasia nie lubię spędzać czasu „przy garach”, nie kręci mnie przygotowywanie wymyślnych potraw. Lubię posiłki mało skomplikowane i nie wymagające dużego nakładu pracy, a eksperymenty kulinarne w moim wydaniu ograniczają się do stosowania rozmaitych ziół i przypraw. Najlepiej, żeby całą „robotę” ktoś za mnie wykonał, ja mogę wyłożyć danie na talerz. I jeszcze żebym nie miała za dużo sprzątania po wszystkim. I dlatego właśnie kuchenka mikrofalowa jest dla mnie zbawieniem. Szybko, łatwo a do tego można i ładnie i całkiem smacznie. No i mało sprzątania 🙂 Wybrałam model MPM 20-KMG-02 – kuchenkę mikrofalową z grillem. Funkcjonalną i niedrogą.
Spis treści
Zawartość pudła/Wyposażenie:
- Kuchenka oczywiście 🙂
- Talerz obrotowy o średnicy 24,5 cm
- Rolkowa podstawa, na której umieszczony jest talerz
- Metalowy stelaż (ruszt)
- Instrukcja obsługi
- Gwarancja – na 24 miesiące
Dwa słowa o instrukcji obsługi – jest krótka i zrozumiała. Opisane są najważniejsze zasady instalacji i bezpieczeństwa oraz gotowania mikrofalami i wyboru naczyń. Panel sterowania opisany jest jasno, dostępne funkcje wyjaśnione są w prosty sposób i poparte przykładami. To, co bardzo mi się spodobało to jasno podane zasady czyszczenia i konserwacji. Jest napisane co czyścić i w jaki sposób, co zaoszczędziło mój czas, który przeznaczyłabym na grzebanie w Sieci w poszukiwaniu tych informacji.
Specyfikacja
- Moc: 1200 W (Mikrofale), 800 W (Grill)
- Zasilanie: 230 V ~ 50 Hz
- Wymiary zewnętrzne: 262x452x351 mm
- Wymiary wnętrza kuchenki: 2198x315x297 mm
- Pojemność kuchenki: 20 litrów
- Ciężar: 12 kg
- Długość kabla: prawie 1 m
- Kierunek otwierania drzwi: W lewo
- Elektroniczny panel sterowania
Wygląd
Ma znaczenie. Kuchenka wygląda bardzo nowocześnie. Połączenie stali i czerni sprawia, że wygląda bardzo elegancko. Tył kuchenki ma biały kolor i to mi się odrobinę gryzie z całością (mimo, że oczywiście tej części kuchenki nie widać) ale jest to do przeżycia – wnętrze kuchenki też ma biały kolor, więc jest ok 🙂 Logo producenta jest małe, umieszczone w dolnej części drzwi – super, bo jest widoczne, a nie razi. Opis funkcji na panelu sterowania jest w języku angielskim, ale niech się nie obawiają osoby nieanglojęzyczne – w instrukcji obsługi jest opis po polsku.
Jedyne co mi tak naprawdę trochę przeszkadza jeżeli chodzi o wygląd kuchenki to chromowane elementy – uchwyt do otwierania drzwi, przyciski na panelu sterowania i pokrętło Masa/Czas – wolałabym żeby się tak nie błyszczały. Wiem, że zdecydowana większość nabywców uzna dodatki w chromie za plus, ja mówię jedynie za siebie – gdyby były w identycznym kolorze jak boki i góra obudowy dla mnie byłoby idealnie 🙂
Funkcje
Wymieniając najważniejsze: funkcja gotowania, grillowania oraz gotowania złożonego (kombinacja gotowania + grill), funkcja automatycznego rozmrażania, gotowanie w trybie automatycznym (8 pozycji).
Na panelu sterowania, w linii pionowej, znajduje się 6 guziczków oraz pokrętło. Każdą funkcję ustawiamy naciskając odpowiedni guzik a następnie pokrętłem dobieramy wartości i akceptujemy przez naciśnięcie owego pokrętła. I tak idąc od góry mamy:
1) Moc
Najczęściej wykorzystywana funkcja służąca do podgrzewania (gotowania). Kuchenka posiada 5 ustawień poziomów mocy – naciskając guzik odpowiednią ilość razy wybieramy pożądany przez nas poziom: zaczynając od 100 możemy zejść do 20 i pokrętłem ustawiamy czas – aż do 95 min
2) Zegar/Minutnik
Łatwo się ustawia naciskając przycisk i kręcąc pokrętłem. Jeśli kuchenka jest przez cały czas włączona do kontaktu warto zegar ustawić, musimy tylko pamiętać, że jeśli wyjmiemy wtyczkę czas się zresetuje. Minutnik to bardzo wygodna funkcja – przypomina o zaplanowanych czynnościach. Zapominalscy i zabiegani mogą być spokojni o to, że nie przegapią momentu, kiedy wstawione danie będzie gotowe bo sygnał dźwiękowy ich o tym poinformuje :). Maksymalny czas jaki można wprowadzić wynosi 95 minut.
3) Opiekacz/Tryb mieszany
Można po prostu opiekać a można zastosować tryb mieszany: Mikrofale + Opiekacz. Najdłuższy możliwy czas w trybie mieszanym to 95 minut. Mamy 2 tryby: pierwszy jest stosowany do ryb i potraw zapiekanych (30% czasu na gotowanie mikrofalowe i 70% czasu opiekanie), drugi stosuje się do puddingu, omletów, pieczonych ziemniaków i drobiu (55% czasu na gotowanie mikrofalowe i 45% czasu opiekanie).
4) Gotowanie automatyczne
Mamy aż 8 możliwości ustawień: Mleko/Kawa, Ryż, Spagetti (równie dobrze mogą być świdry 🙂 ), Ziemniaki, Odgrzewanie, Ryby, Kurczak, Wołowina/Baranina. Mleko/Kawa i Ziemniaki możemy ustawić w skali od 1 do 3, gdzie w pierwszym przypadku każde to 200 ml, a w drugim każdy to 230 g. Pozostałe funkcje ustawia się na gramy – tylko Ryba i Wołowina/Baranina są identyczne: od 200 do 600, jeśli chodzi o pozostałe: Ryż od 150 do 400, Spagetti od 100 do 300, Odgrzewanie od 200 do 800, Kurczak od 800 do 1400. My wybieramy co i ile sztuk/gramów chcemy gotować, kuchenka dobiera czas gotowania. Dla przykładu – czas dla jednej kawy to 1:30 a dla jednego ziemniaka 4 minuty.
5) Rozmrażanie
Działa na podstawie masy, którą wybieramy ustawiając odpowiednio pokrętło. Nie określamy rodzaju potrawy, która chcemy rozmrozić. Możemy rozmrażać potrawy od 100 do 1800 gramów.
6) Stop/Anuluj
Naciskamy w celu zmiany programu/chwilowego wstrzymania procesu lub jego zakończenia. Można go również użyć do ustawienia blokady przed dziećmi.
Pokrętło
Służy przede wszystkim do zatwierdzenia startu wybranego programu. Pozwala również na „szybki start” programu gotowanie na pełnej mocy – jedno naciśnięcie: 30 sekund, 2 naciśnięcia: 60 sekund itd. Maksymalny czas, który możemy ustawić w ten sposób to 10 minut.
Oprócz tego pokrętło służy do ustawiania zegara, wprowadzania czasu gotowania i ustawiania masy żywności.
Testy praktyczne
Rozmroziłam warzywa, chociaż w instrukcji obsługi jest napisane że można rozmrażać mięso, drób i owoce morza a o warzywach ani słowa 🙂
Ugotowałam te warzywa – i nie rozgotowałam, jak to mam w zwyczaju gotując na kuchence.
Ugrillowałam kawałek mięsa – chyba baleron to był. Mięso się zarumieniło, nie było wysuszone, tłuszcz kapał jak na „prawdziwym” grillu. Cebulka też się na mięsie przyrumieniła.
Z kromek najzwyklejszego chleba przyrządziłam grzanki – gorące, złote i chrupiące, z rozlanym serem. Proste, szybkie, a jakie smaczne danie.
Najczęściej oczywiście korzystam z funkcji podgrzewania – odkąd mam mikrofalówkę podgrzewam prawie wszystko: mleko do kawy i owsianki, kanapki, makaron, który zawsze zbyt szybko mi stygnie 🙂
Wszystko działa tak, jak działać powinno. Kuchenka „strzela” po długim czasie używania, ale chyba wszystkie „strzelają” jak stygną. Jest dosyć głośna. Podczas pracy nie nagrzewa się jakoś szczególnie, spokojnie dotykałam góry i boków obudowy jak i lusterkowych drzwiczek. Sygnał dźwiękowy jest donośny i nie widzę możliwości ściszenia go niestety. Niestety, bo robiąc sobie śniadanie budzę człowieka z którym mieszkam. Na szczęście potrafi zasnąć na nowo w 5 sekund 🙂
Podsumowanie, ocenia i opinia
Mikrofalówka MPM-20-KMG-02 bardzo ładnie się prezentuje i jest funkcjonalna. Urządzenie ma sterowanie elektroniczne, posiada dużo przydatnych funkcji, a przy tym jest bardzo łatwe w obsłudze. Warto podkreślić, że kuchenka ma program gotowania kombinowanego z wykorzystaniem mikrofali i grilla. Na plus przemawia również fakt, że mamy możliwość zaprogramowania kuchenki na swoje ulubione sekwencje gotowania (maksymalnie 3 ale dla mnie to wystarczająca ilość 🙂 ).
Dla kogo jest to urządzenie?
Dla wszystkich tych, którzy nie mają zdolności kulinarnych – jak ja, dla wszystkich tych, którzy nie mają czasu lub jest go im szkoda na stanie przy tradycyjnej kuchni – jak ja. Potrawy w kuchence mikrofalowej są przygotowywane szybko i praktycznie przy niewielkim udziale zainteresowanego posiłkiem – zaoszczędzony czas można poświęcić na czytanie książki lub oglądanie filmu, toteż polecam wszystkim zakup takiego urządzenia.
Ceny MPM 20-KMG-02
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.