HiBREW H2B to nietypowy ekspres do kawy 5w1, pozwalający na wykorzystanie różnych systemów kapsułek, zastępujący ekspres kolbowy i ogarniający saszetki ESE. Sprawdzam, jak się z niego korzysta na co dzień.
HiBREW H2B to sprzęt bardzo nietypowy, jak na nasz rynek, gdyż multifunkcyjny. Znane marki ze świata ekspresów oferują w Polsce osobno ekspresy kapsułkowe (do każdego systemu inne modele), ekspresy kolbowe (które co najwyższej mogą przygotować też kawę z saszetek ESE) i szeroka gamę ekspresów automatycznych.
HiBREW H2B tymczasem pozwala na wykorzystanie różnych systemów kapsułek oraz saszetek ESE, jak również może zastąpić ekspres kolbowy!
Spis treści
Ile kosztuje HiBREW H2B?
Ten ciekawy sprzęt przyjechał do mie ze sklepu geekbuying.pl, gdzie kosztuje 439 zł i dostępny jest w dwóch kolorach: czarnym i białym.
Co przygotujemy w ekspresie HiBREW H2B?
- Nespresso – kawy kapsułkowe;
- Dolce Gusto – kawy i napoje kapsułkowe;
- Kcup – kawy kapsułkowe w Polsce niezbyt popularne i słabo dostępne;
- Kawę kolbową – mamy w zestawie sitko, miarkę i ubijak;
- ESE – kawę z saszetek.
Dodatkowo ekspres może też przygotowywać herbaty lub po prostu gorącą wodę. Nie ma tu żadnego systemu spieniania mleka, więc jeśli lubisz kawy mleczne, to musisz mleko spieniać osobno lub skupić się na systemie Dolce Gusto, który ma w ofercie wiele kaw mlecznych na bazie dwóch kapsułek.
Firma HiBREW ma w ofercie aż 3 różne ekspresy wielofunkcyjne
HiBREW H1A – 4w1, 19 barów, 1450 W, mieści naczynia do 8,5 cm wysokości, zrobi max. 200 ml napoju, ma 11 cm szerokości, 26 cm wysokości i głębokości;
HiBREW H1B – 6w1: ESE, Kcup, Nespresso, Dolce Gusto, kolba, herbata. Ma 19 barów, 1450 W, dodatkowo adapter do herbat, mieści naczynia do 10 cm wysokości, czyli może przygotować kawy do 330 ml. Szerokość 11 cm, wysokość i głębokość 26 cm;
HiBREW H3A – 5w1: ESE, Kcup, Nespresso, Dolce Gusto, kolba. Ma 19 barów, 1450 W, mieści naczynia do 10,5 cm wysokości i przygotuje od 70 do 110 ml napoju. Wymiary to 11 cm szerokości, 24,5 cm wysokości , 31 cm głębokości;
W ofercie jest też ciekawy model HiBREW H15 na kapsułki Nespresso, ale z automatycznym systemem spieniania mleka.
Parametry i zestaw ekspres HiBREW H2B
Wraz z ekspresem dostajemy aż 5 adapterów (3 dla kapsułek Kcup, Nespresso i Dolce Gusto), a także adapter z sitkiem do kawy, jak w ekspresie kolbowym z kawy mielonej oraz sitko 44 mm do saszetek ESE, instalowany w adapterze kolbowym. Nie zabrakło miarki z ubijakiem oraz czytelnej instrukcji obsługi.
Specyfikacja HiBREW H2B:
- Ciśnienie znamionowe pompki: 19 bar;
- Moc ekspresu: 1450 W;
- Waga ekspresu: 2,8 kg;
- Wymiary: 11 cm szerokości, 24,5 cm wysokości i głębokości;
- 7 poziomów wielkości napoju, wzorowane na ekspresach Dolce Gusto;
- Maksymalna ilość napoju: 350 ml;
- Miejsce pod wylewką: 9,5 cm wysokości, 11,3 cm szerokości;
- Możliwość przygotowania kaw na zimno;
- Pojemność zbiornika wody: 600 ml.
Co warto wiedzieć o ekspresie HiBREW H2B?
Sterowanie ekspresem jest banalnie proste. Mamy włącznik, wybór 7 stopni wielkości kawy i przycisk startu pracy. Dodatkowo 2 sekundowe przyciśnięcie przycisku włączania pozwala na przygotowanie napoi na zimno, czyli kaw mrożonych z lodem. 5 funkcji tak naprawdę jest wzbogacone dodatkowo właśnie o kawy mrożone i samą wodę przykładowo na herbatę.
Cały sterownik jest kopią tego z ekspresów kapsułkowych Dolce Gusto i mniej więcej ilości wody przelewane przez kapsułkę odpowiadają temu co w oryginalnych ekspresach DG. Kapsułki tej firmy mają podane na opakowaniu zalecany poziom wody, więc z łatwością się je wybiera w chińskim odpowiedniku.
Niestety, przy kapsułkach Nespresso linii Original nie mamy prostego zaznaczenia, który poziom to lungo 110 ml, espresso 40 ml, czy ristretto 25 ml. Trzeba to samodzielnie rozpracować. Instrukcja także nie podaje, jakiej ilości wody odpowiada każdy poziom. Jedyne co nam podaje producent, to, że poziom 7/7 to 350 ml wody.
Instrukcja obsługi nie ma języka polskiego, ale wersja angielska jest czytelna. W zestawie dostajemy dodatkowo specjalny lejek do ręcznego uzupełniania wody w ekspresie, gdyby ten nie chciał jej zaciągać ze zbiornika (zapowietrzenie) i specjalny drucik do przetykani igieł w adapterach.
Czas nagrzewu od włączenia to dosłownie parę sekund – max 10 – przyciski migają do nagrzania, a gdy osiągną właściwą temperaturę, świecą stałym światłem. Ekspres ponoć zaparza kawę w temperaturze 92 stopni, wykorzystując do tego 19 barów ciśnienia pompki, ale realnie pewnie jest to kilka barów jak w większości tego typu sprzętach, a 19 bar to tylko ciśnienie znamionowe.
Ekspres bardzo łatwo się czyści – adaptery wyjmujemy, rozkładamy i przemywamy (nie wolno myć ich w zmywarce). Igły nakłuwające kapsułki można przetkać dołączonym drucikiem do zestawu. Odkamienianie to przygotowanie roztworu w zbiorniku wody i przepuszczenie jej przez ekspres z kilkoma przerwami na parę minut, aby środek zadziałał wewnątrz ekspresu.
Podobna mi się rozmiar tego sprzętu (jest naprawdę maleńki), a także waga 3,6 kg – z łatwością można go przenosić, zabrać na kemping czy do kampera, zasilenie go ogarnie większość stacji zasilających, jak najpopularniejsze i testowane u nas Bluetti. Ekspres podczas pracy osiąga 65 dB przy pomiarze z 30 cm, oddalając się na 1 metr od ekspresu, głośność spada do ok. 58 dB.
Co do jakości wykonania to nie ma do czego się przyczepić: sprzęt wykonano z niezłych plastików w połysku, do wyboru mamy wersję złotą i czarną, a wajcha dociskająca system do adaptera to kawałek metalu i różni się kolorem – w białej wersji jest złota, w czarnej srebrna. Także metalowa góra tacki ociekowej może być złota lub srebrna. Na testy dostałem wersję czarno-srebrną, ale pewnie gdybym sam wybierał, kupiłbym wariant biało-złoty.
Pod względem designu nie jest to specjalnie ładny sprzęt, ale za to nie można odmówić mu praktyczności i niskiej ceny jak na to co oferuje.
Producent chwali się, że zbiornik wody jest wykonany z materiału bezpiecznego, bez BPA, ale to przecież standard.
Ekspres HiBREW H2B w praktyce
Kawa to mój jeden z ulubionych napoi, a w godzinach porannych i południowych wręcz obowiązkowa pozycja, więc przyznam, że zabawa czymś innym jak ekspresem 5w1 była dla mnie niemałą frajdą. Na co dzień pijam kawę z ekspresu Jura E8 EB, więc tu faktycznie była spora odmiana, a dodam, że ekspres HiBREW H2B uratował mi grudzień, gdyż Jura wylądowała w serwisie z awarią zaworu ceramicznego (błąd E6).
Do testu przygotowałem się najlepiej jak mogłem. Zakupiłem kilka różnych kaw i napoi Dolce Gusto, dokupiłem różne kapsułki Nespresso, zarówno oryginalne i firm trzecich, zmieliłem w młynku elektrycznym kawę ziarnistą do wykorzystania w adapterze kolbowym, zakupiłem też saszetki ESE.
Jedyne, czego nie udało mi się ogarnąć to totalnie niepopularnych w Polsce kapsułek Kcup, przyznam nawet, że pierwszy raz o nich dopiero usłyszałem. Ponoć to system dużych kapsułek popularnych w USA.
Na naszym rynku można kupić kapsułki Kcup, ale ich ceny są dość spore – z jednej strony są drogie licząc sztukowo, a z drugiej sprzedawane są tylko na Amazonie w bardzo dużych zestawach po 300-900 zł za kilkadziesiąt sztuk, więc sobie darowałem. Allegro jedyne co oferuje z Kcup to kapsułki wielokrotnego użytku na kawę mieloną, ale to bez sensu, gdy ma się adapter kolbowy.
Na rynek europejski bardziej przydałby się adapter do kapsułek systemu Bosch Tassimo, ale niestety takowej w zestawie nie znajdziemy i jak szukałem na AliExpress innych konstrukcji wielokapsułkowych, to niestety też większość ma Kcup, a nie Tassimo.
Przy przygotowywaniu kawy z kapsułek w ekspresach innych niż oryginalne, trzeba pamiętać o właściwym dobraniu ilości wody do zaleceń producenta kapsułki – w przeciwnym razie może wyjść nam totalna lura.
Testowane kapsułki systemu Dolce Gusto:
- Dolce Gusto Flat White;
- Dolce Gusto Latte Macchiato Caramel;
- Dolce Gusto Chococino;
- Dolce Gusto Milkyway.
Testowane kapsułki systemu Nespresso Original:
- Jacobs Lungo 6;
- Jacobs Lungo 8;
- Nespresso Colombia;
- Nespresso Arpeggio Decaffeinato;
- Nespresso Volluto;
- Lavazza Qualita Oro.
Kawa mielona:
- Lavazza Qualita Oro 100 % Arabika;
- Praska Brazylia 100 % Arabika;
- Blue Orca De Boa 100 Arabika.
Saszetki ESE:
- Senseo JDE Cafe Latte.
Ekspres testowałem przez ponad miesiąc, więc i sporo różnych kaw się przewinęło, gdyż dziennie w moim domu trzy osoby piją od 6 do 10 kaw.
Funkcja 1 – kawy kapsułkowe systemu Nespresso
System Nespresso Original znam bardzo dobrze, gdyż od lat mam podstawowy ekspres DeLonghi Nespresso Inissia EN80.B – dla gości w agroturystyce. Tu żadnych zaskoczeń nie było, ekspres HiBREW robi tak samo dobrą kawę z kapsułek oryginalnych jak i zamienników, jak Inissia, nie było problemów z ciśnieniem, blokowaniem się czy zbyt małą ilością lecącej przez kapsułki wody.
Jak dla mnie efekty są 1 do 1 – kawa ma ładną piankę, a trzymając się właściwych ilości zalecanych dla danej kapsułki, uzyskamy aromatyczną kawę.
Spróbowałem też sprawdzić, który z 7 poziomów odpowiada najbliżej ilości wody dla 3 rodzajów kapsułek z systemu Nespresso:
- 25 ml – 1/7 daje ok. 30 ml;
- 40 ml – 2/7 daje ok. 50 ml;
- 110 ml – 3/7 daje ok. 100 ml.
Adapter do Nespresso jest otwierany, łatwo się wsadza kapsułkę, należy ją nieco docisnąć do uszczelki, wsunąć w ekspres i zatrzasnąć metalową wajchą. 20-40 sekund później mamy zrobioną kawę.
Osobiście najbardziej przepadam za kapsułkami Lavazza Qualita Oro, a wśród oryginalnych Nespresso tymi z 100% arabiki i w rozmiarze lungo – małe kawy espresso, a tym bardziej ristretto to nie moja bajka.
Funkcja 2 – kawy kapsułkowe systemu Dolce Gusto
Tego byłem najbardziej ciekaw, gdyż nigdy nie korzystałem z kapsułek DG, może poza kawą w sklepie od promotorki tej marki wiele lat temu, a sporo osób chwali sobie ten system.
W porównaniu do Nespresso mamy może mniej rodzajów kapsułek typowo kawowych, ale za to jest sporo innych napoi jak czekolady, napoje sygnowane logotypami batonów Mars, Milkyway, Snickers. Dla wielu zaletą jest to, że od razu możemy zrobić kawy mleczne – opakowania kaw mlecznych składają się z dwóch kapsułek: kawowej i mlecznej, nie trzeba osobno podgrzewać lub spieniać mleka.
Fakt, że kawy i napoje systemu Dolce Gusto są bardziej chemiczne – znajdziemy parę rodzajów kapsułek z samą kawą, ale większość to jednak długi skład. Kartoniki mają zazwyczaj 16 kapsułek, więc w kawach jednokapsułkowych mamy 16 porcji, a w kawach i napojach 2 kapsułkowych dostajemy ich 8.
Koszt kapsułek oryginalnych DG zaczyna się od okolic 16 zł, a kończy się na 30 zł. Kapsułki można kupować bezpośrednio od producenta, dostępne są też w większości sklepach, marketach, a na Allegro znajdziemy je w dużo lepszych cenach.
Adapter na kapsułki DG wygląda zupełnie inaczej niż na Nespresso – kapsułki nie trzeba wciskać w uszczelkę, a po prostu wstawiamy ją w niszę i przytrzaskujemy pokrywką z igłą, następnie wstawiamy w ekspres i blokujemy metalową wajchą.
Kawa Flat White wychodził świetnie – z jednej kapsułki na 6/7 otrzymujemy ok. 190 ml napoju mleczko-kawowego, jeśli lubimy bardziej intensywny smak to warto obniżyć wielkość do 5/7.
Kawa Latte Macchiato Caramel to najgorsze co piłem od lat – chemiczny posmak karmelu jest po prostu okropny, ciężko to dopić do końca, nie polecam nikomu. Kawę wykonujemy z dwóch kapsułek, najpierw mlecznej 5/7 z 170 ml, potem kawowej 2/7 z 50 ml, razem otrzymując 220 ml. Opakowanie zawiera 8 takich kaw, cena minimalna w sieci to ok. 20 zł, więc realny koszt to 2,5 zł za to paskudztwo….
Chococino to gorąca czekolada – w przeciwieństwie do Caramel Latte Macchiato jest po prostu pyszna i składa się z 100 ml czekolady oraz 110 ml mleka dając 210 ml napoju – obie kapsułki ustawiamy na 3/7. Mi jak i domownikom bardziej smakuje niż Nesquik, choć wypada dużo drożej – w opakowaniu za ok. 22 zł dostajemy 8 porcji, czyli po 2,75 zł, a Nesquik ma 16 kapsułek za 20 zł, czyli 1,25 zł.
Milkyway to opakowanie 8 kapsułek czekolady o smaku słynnego batona – lekki posmak jest, ale jednak Chococino dużo lepiej wypada smakowo jak i kosztowo – Milkyway to 24 zł za 8 kapsułek, czyli 3 zł za napój.
Przy napojach czekoladowych warto jedynie pamiętać o dokładnym przepłukaniu igły adaptera – w przeciwnym razie ciśnienie nie przejdzie przez kapsułkę, a jedynie zblokuje nam dźwignię blokady, którą będzie bardzo ciężko otworzyć.
Realnie 2 z 4 rodzajów kupionych do testu kapsułek podpasowały mi i rodzinie, kapsułki o smaku batona Milkyway nie były złe, ale kosztują naprawdę sporo, a karmelowe latte macchiato to chemiczna pomyłka.
Większość kaw Dolce Gusto bazuje na kawie rozpuszczalnej, a nie prawdziwej, czystej kawie jak w systemie Nespresso.
Funkcja 3 – saszetki ESE
Mało popularne w Polsce rozwiązanie, choć możliwe do zastosowania w wielu ekspresach kolbowych po wymienia sitka na adapter. Trzeba wiedzieć, że saszetki ESE występują w kilku średnicach, najpopularniejsze i pasujące do HiBREW H2B to 44 mm, ale są też wersje 60 mm, które wymagają już ekspresu typowo pod ESE.
Realnie w saszetce powinna znaleźć się zmielona i mocno ubita kawa, sprasowana między dwoma kawałkami specjalnego filtra papierowego, lecz w kawach i napojach nieco bardziej zaawansowanych, jak kawy mleczny, karmelowe itp., w saszetce między dwoma warstwami papieru znajdują się plastikowe komory, a w nich najczęściej kawa rozpuszczalna.
Właśnie taki drugi wariant wypróbowałem pod postacią Senseo Cafle Latte – 8 zł za 8 kapsułek, czyli 1 zł sztuka. Smak typowy dla kawy rozpuszczalnej – nic ciekawego, ale nie odrzuca, da się wypić.
Ogólnie kawy z saszetek ESE są dość opłacalne w zakupie, porównując je do kapsułek Nespresso, Dolce Gusto i Tassimo – z łatwością znajdziesz dobre kawy ESE 44 mm w cenie 0,5-1 zł za sztukę.
Funkcja 4 – kawa jak z ekspres kolbowego
Tu sprawa jest dość prosta – dostajemy sitko raczej z rodzaju tych większych, choć sam ekspres ma miejsce tylko na pojedynczą filiżankę/naczynie. Sitko mieści ponad dwie miarki kawy, należy dobrze ją ubić, a ekspres przygotuje całkiem niezłą kawę z gęstą pianką.
Z uwagi na awarię ekspresu automatycznego marki Jura, mam spory zapas kaw ziarnistych: Lavazza Qualita Oro, Praska Brazylia, Blue Orca De Boa, wszystkie 100% arabiki, więc wystarczyło je zmielić do wykorzystania w HiBREW H2B. Wszystkie kawy wyszły naprawdę smaczne, Bluce Orca z największą i najgęstszą pianką, a Lavazza najbardziej delikatna. Ekspres nie ma problemów z przygotowaniem kawy nawet mocno ubitej.
Jak już wspomniałem, nie byłem wstanie sprawdzić funkcji piątej – kapsułek Kcup – w pl są kosmicznie drogie i prawie nigdzie ich nie ma w sensownej dostępności.
Sprawdziłem za to, jak sprawdza się ten ekspres w samym podgrzewaniu wody. Herbaty inne niż czarna, czy czerwona przygotujemy z łatwością – herbaty zielone i białe nie wymagają wysokich temperatur, a ten ekspres osiąga maksymalnie 92 stopnia, czyli za mało na herbaty czarne i czerwone.
Czy warto kupić ekspres HiBREW H2B?
Jak na ekspres za niecałe 450 zł mający cztery użyteczne funkcje (Kcup nie liczę) + opcję samej gorącej wody to całkiem dobra opcja.
Jest prosty w obsłudze, kompaktowy i łatwo się czyści. Szybko się nagrzewa, ma opcję napoi na zimno jak i na gorąco, 7 stopniową skalę wielkości i zastąpi realnie 4 ekspresy: Nespresso, Dolce Gusto, ESE i kolbowy.
Jedyne, na co można narzekać to na design – nie jest to ładny sprzęt, a także na to, że ekspres nie osiąga choć trochę wyższej temperatury powyżej 92 stopni, więc do herbat czarnych lub czerwonych się nie nada, a osoby, które preferują naprawdę gorącą kawę, nie będą z tego sprzętu zadowolone.
Osobiście mogę go polecić miłośnikom kaw kapsułkowych, saszetek ESE 44 mm i kawy z kolby.
Sprzęt oceniam na 8 punktów z 10 możliwych – zabrałem 1 pkt za design i 0,5 pkt za brak skali na podziałce dla systemu Nepsresso, a tylko Dolce Gusto i ostatnie 0,5 pkt za brak osiągania wyższej temperatury niż 92 stopnie.
ZALETY
|
WADY
|
Ceny w sklepach
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Dodaj komentarz