Elegancki wygląd to nie tylko odpowiednia fryzura czy wypastowane, skórzane buty. To przede wszystkim schludne, dobrze skrojone i perfekcyjnie wyprasowane ubranie wykonane z wysokiej jakości materiałów.
Artykuł sponsorowany
Jak jednak troszczyć się o idealną gładkość odzieży na co dzień? Nie wszystkie koszule czy płaszcze oddajesz przecież do pralni, by zadbali o nie specjaliści. Kluczem do sukcesu jest odpowiednie urządzenie prasujące, które szybko i bez wysiłku pozwoli ci osiągnąć pożądany efekt. Tylko co wybrać – parownicę, klasyczne żelazko, a może to z generatorem pary? W naszym przewodniku znajdziesz zalety i wady każdego z tych rozwiązań. Zapraszamy do lektury.
Spis treści
Prasowanie – relaks czy nudny obowiązek?
Istnieją na świecie dwa typy ludzi. Pierwszy to ci, których prasowanie niesamowicie relaksuje, pozwala uspokoić myśli i miło spędzić czas. Drudzy natomiast wystrzegają się prasowania, postrzegając je jako nużące i męczące. Bez względu na to, do której z grup należysz, jeżeli uważasz, że brak zagnieceń to podstawa eleganckiego, schludnego wyglądu, prasowanie jest nieodłączną częścią twojej codzienności.
Dlatego też, wybierając urządzenie prasujące, zwróć uwagę na:
- sposób jego działania;
- ergonomię;
- efektywność;
- rozmiary;
- różnorodność programów;
- moc.
Dlaczego warto wybrać odpowiedni sprzęt?
Ubrania z naturalnych i wysokiej jakości tkanin są podstawą eleganckiej i ponadczasowej szafy. Wymagają jednak znacznie więcej troski niż jednosezonowa odzież fast fashion. Aby mogły służyć Ci przez długie lata, musisz właściwie o nie dbać. Odpowiednio dobrane urządzenie służące do codziennego prasowania jest kluczowe dla konserwacji ubrań z wełny, jedwabiu, lnu, konopi bądź wysokiej klasy bawełny.
Dobrze dopasowane do ubrań w twojej szafie żelazko pozwoli Ci:
- uniknąć przypaleń materiału;
- ustrzec się przed nieestetycznymi, połyskującymi śladami;
- wygładzić wszelkie zagniecenia nawet na trudnych do prasowania materiałach;
- odświeżyć odzież.
Parownica ręczna i stojąca
Parownica do ubrań to ciekawe rozwiązanie dla osób, które nie przepadają za zwykłymi żelazkami. Dobrze sprawdza się, gdy lubisz prasować wiszące już zasłony czy pościel leżącą na łóżku. Pozwala na szybkie prasowanie delikatnych materiałów oraz tych ozdobionych cekinami czy haftami. Parownicę możesz zabrać ze sobą w podróż, co ułatwia przygotowywanie ubrań, które zgniotły się w walizce. Niektóre z parownic wyposażone są w różne końcówki, dzięki którym usuniesz z materiału zwierzęcą sierść czy kurz.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze parownicy?
- moc urządzenia – im większa, tym łatwiej wygładzisz nawet duże zagniecenia;
- poręczność i waga sprzętu – czy dasz radę prasować nim przez dłuższy czas?;
- pojemność zbiornika na wodę – czy starczy, na twoje potrzeby, czy będziesz musiał nieustannie dolewać wody?;
- rozmieszczenie dysz – czy para będzie rozprowadzana równomiernie?
Zastanawiasz się, czy parownica zastąpi klasyczne żelazko? Jest to możliwe, jeżeli nie posiadasz odzieży wykonanej z grubych i sztywnych materiałów bądź tych z zakładkami i plisami. Takie tkaniny wymagają kontaktu z ciężką i stabilną stopą żelazka.
Parownica Braun
W ofercie marki Braun znajdziesz model QuickStyle 7. Co potrafi to nieduże i poręczne urządzenie? Jest to nowoczesna parownica, którą możesz wygładzić nierówności tkaniny ułożonej na desce bądź powieszonej w pionie. To sprzęt o dużej mocy – 1600 W. Zapewnia silny wyrzut pary do 35 g/min.
Nie musisz trzymać przez cały czas przycisku, by zapewnić sobie nieprzerwany strumień pary. Wystarczy, że raz naciśniesz przycisk, a parownica będzie pracować nieprzerwanie, aż zakończysz pracę. Technologia iCare sprawia, że nie ma konieczności dostosowywania temperatury do potrzeb danej tkaniny. Urządzenie ustawi ją automatycznie. Parownica szybko się nagrzewa, zajmuje niedużo miejsca w szafce oraz równomiernie rozprowadza parę1.
Żelazko parowe
Żelazko parowe to klasyczne rozwiązanie, które niemal każdy ma w swoim domu. Wybierając tę opcję, wiesz mniej więcej, czego się spodziewać. Stopa żelazka wyposażona jest w otwory, z których emitowana jest para pod ciśnieniem. W znacznie mniejszym stopniu niż parownica działa siłą pary. Kluczowa jest tutaj bowiem stopa, która nagrzewa się do odpowiedniej temperatury. Większość urządzeń prasujących tego typu ma regulację temperatury w formie pokrętła z zaznaczonymi rodzajami tkanin. W ten sposób można dobrać odpowiednią moc do danego materiału.
Przechowywanie tego urządzenia nie wymaga zbyt wiele przestrzeni. Warto jednak pamiętać, że żelazkiem parowym wyprasujesz tkaniny jedynie w poziomie, a zabranie tego sprzętu w podróż będzie zdecydowanie trudniejsze.
Na co zwrócić uwagę, wybierając żelazko parowe?
- moc urządzenia;
- liczba otworów, z których wydobywa się para oraz ich rozmieszczenie;
- kształt stopy żelazka;
- długość kabla;
- programy prasowania;
- materiał, z którego wykonana jest stopa.
Żelazko parowe Braun
Braun TexStyle 9 to najmocniejsze z żelazek parowych tej marki. W porównaniu do innych modeli ma 60% więcej mocy – aż 3200 W. System ActiClean zapewnia szybkie i skuteczne czyszczenie wnętrza urządzenia z osadzającego się tam kamienia. Jest to nie tylko wygodne, lecz również wydłuża żywotność sprzętu. Idealny poślizg stopy po materiale zapewnia natomiast FreeGlide 3D – pierwsza taka technologia na świecie. Ten model żelazka świetnie radzi sobie w okolicach suwaków, guzików i zdobień, sunąc bez przeszkód nawet do tyłu. Technologia iCare dostosowuje temperaturę urządzenia do danego materiału, więc nie musisz się nad tym głowić2.
Żelazko z generatorem pary
Parownica czy żelazko parowe – co sprawdzi się lepiej? Jeżeli zadajesz sobie to pytanie, zapewne dostrzegasz wiele plusów i minusów każdej z opcji. Na szczęście istnieje rozwiązanie, które łączy w sobie oba warianty. Żelazko z generatorem pary to ultranowoczesne urządzenie, dzięki któremu pozbędziesz się zagnieceń z niemal każdej tkaniny. Ma ono znacznie większy pojemnik na wodę niż klasyczne żelazko parowe, dlatego nie musisz nieustannie przerywać prasowania. Dobrze sprawdza się podczas wygładzania nierówności na delikatnych i cienkich tkaninach oraz tych sztywnych i grubych, które nie poddają się łatwo prasowaniu zwykłą parownicą.
Jedynym minusem tego rozwiązania jest wielkość urządzenia, która uniemożliwia zabranie go w podróż oraz zajmuje więcej miejsca w szafce.
Żelazko z generatorem pary Braun
Żelazko z generatorem pary od Braun to innowacyjne i zaawansowane technologicznie urządzenie, które umożliwia szybkie i łatwe prasowanie dowolnych tkanin. W zaledwie 2 minuty nagrzewa się do temperatury, która pozwala na bezpieczne prasowanie zarówno tkanin delikatnych, jak i potrzebujących więcej mocy. Sprzęt ten pozwala oszczędzić mnóstwo twojego cennego czasu, ponieważ nie musisz czekać na rozgrzanie bądź ostudzenie żelazka, zmieniając prasowaną odzież.
Podobnie jak klasyczne żelazka Braun wyposażone jest w technologię iCare, która dba o bezpieczeństwo wygładzanych tkanin, Zaokrąglone i ścięte krawędzie stopy umożliwiają bezproblemowe dostanie się do każdego, nawet najmniejszego zakamarka odzieży i dokładne jej wyprasowanie3.
Co jeszcze wyróżnia żelazko z generatorem pary od Braun?
- nieduży rozmiar – dzięki umieszczeniu stacji na pojemniku na wodę;
- system Easy Lock – umożliwia blokadę żelazka w stacji jednym ruchem;
- niezwykła wygoda użytkowania – jest lekkie, ergonomiczne i ma miękki, poręczny uchwyt4.
1 https://www.braunhousehold.com/pl-pl/products/ironing/garment-steamers
2 https://www.braunhousehold.com/pl-pl/produkty/prasowanie/zelazka/texstyle-9
3 https://www.braunhousehold.com/pl-pl/produkty/prasowanie/zelazka-z-generatorem-pary
4 Tamże
Artykuł sponsorowany
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.