W Polsce, w fabrykach należących dziś do Beko Europe pracuje około 6000 osób. Jedną decyzją koncernu 1800 z nich ma zostać zwolnionych. Ruszyły protesty.
Mamy ciąg dalszy sprawy z grupowymi zwolnieniami pracowników byłych fabryk koncernu Whirlpoola, który sprzedał swój europejski biznes tureckiemu koncernowi Beko, a ten z połączonych podmiotów stworzył spółkę Beko Europe.
W Polsce, w fabrykach należących dziś do Beko Europe pracuje około 6000 osób. Jedną decyzją koncernu 1800 z nich ma zostać zwolnionych, fabryka w Łodzi ma zostać zamknięta do końca kwietni 2025 roku (zwolnienie ok. 1100 osób), a fabryka we Wrocławiu przejdzie restrukturyzację (zwolnienia ok. 700 osób).
Zachowanie tureckiego koncernu budzi oburzenie wśród pracowników zakładów jak i polskiej opinii publicznej – o sprawie piszą prawie wszystkie media w naszym kraju.
Najgorszy jest sposób przeprowadzania tak dużych zmian. Pracownicy jeszcze w okresie wakacyjnym byli zapewniani, że nie ma żadnego ryzyka zamknięcia ich zakładów, a z początkiem października portal money.pl jako pierwszy podał informację o zwolnieniach 1800 pracowników, który o fakcie dowiedzieli się z mediów, a nie od pracodawcy…
W piątek 20 września odbyć się miało spotkanie zakładowych związków zawodowych fabryki we Wrocławiu z władzami Beko Europe, a w poniedziałek 23 września podobne spotkanie odbyło się z pracownikami zakładu z Łodzi – tym samym miały rozpocząć się negocjacje między stronami.
Pracownicy protestowali przed zakładami Beko Europe mając flagi Solidarności i hasła pokazujące kim są zwalniani ludzie: „Kredyt hipoteczny”, „Jedyny żywiciel”, „Samotna matka”. Protestujący mówią wprost – walczą o utrzymanie miejsc pracy i dalsze działanie zakładu w Łodzi, a jeśli to się nie uda, to chociaż o godne odprawy.
W sprawę zaangażowała się prezydent Łodzi Hanna Zdanowska z Platformy Obywatelskiej i Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego.
Pracownicy fabryk Beko z Łodzi i Wrocławia mają zamiar zorganizować drugi protest 27 września, ale tym razem pod ambasadą turecką w Warszawie. Czas pokaże, co uda się wywalczyć pracownikom i związkom zawodowym z jakąś tam pomocą władz lokalnych.
Dodam, że sprawa jest tak głośna medialnie, że na pewno wpłynie w jakimś stopniu na to, jakie decyzje zakupowe podejmować będą polscy klienci – dla wielu osób nie do pomyślenia będzie, aby kupować sprzętów od producenta, który nie szanuje polskich pracowników.
Źródło: Radio Łódź
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Do sprzedaży trafiła limitowana edycja słynnego termorobota Thermomix TM6. W Niemczech nazwano ją Special Edition…
Od 4 listopada do końca grudnia trwa akcja, dzięki której dostaniesz zapasowy akumulator do odkurzacza…
LG ma sporo udanych promocji za pasem, ale ta im zdecydowanie nie wyszła. Kupując LG…
Bosch wraca z super akcją na piekarniki i indukcje. Kupując sam piekarnik możesz liczyć na…
LG rusza z nietypową promocją i oferuje 5 lat gwarancji na wybrane lodówki. Żeby skorzystać…
Siemens wystartował z nową akcją promocyjną na ekspresy do kawy. Kupując praktycznie dowolny model od…
Komentarze
...dla wielu osób nie do pomyślenia będzie, aby kupować sprzętów od producenta, który nie szanuje polskich pracowników. Niestety myślę, że zrobią mega promocje na swój sprzęt i my Polacy jak zawsze hurtem polecimy do sklepu kupować bo nasz patriotyzm gospodarczy kończy się tam gdzie zaczyna cena , smutne ale prawdziwe.
Szczerze mówiąc to ja nie rozumiem takiego podejścia. Beko ma sprzęt bardzo dobrej jakości, jest użytkowany w niejednym polskim domu. Dlaczego mamy z tego rezygnować ze względu na politykę??
Beko to sprzęt przeciętny - nie ,,bardzo dobry" i nie chodzi o politykę, bo nikt tu nie nawołuje do bojkotu tureckiego koncernu za brak demokracji, wolnych mediów, łamanie podstawowych praw człowieka, czy tego co robią z Kurdami i w północnej Syrii finansując organizacje powszechnie uznane za terrorystyczne - jesteśmy apolityczni, choć czasem naprawdę korci ;).
Jedynie wspominamy o tym jak ten koncern traktuje polskich pracowników po przejęciu ,,zasobów" Whirlpoola w Polsce - od zwolnień pracowników sprzedaży terenowej, wsparcia sprzedaży, po pracowników fabryk - 1800 osób z 6000 zatrudnionych łącznie w tym kraju, we wszystkich byłych zakładach Whirlpool, Indesit, Polar.
Wieści o zwolnieniach doszły do pracowników z artykułu na money.pl i przedruków z innych portali, a miesiąc wcześniej byli zapewniani przez pracodawcę, że nic im nie grozi. Pracownicy sprzedaży dostali w jeden piątek ultimatum, że do najbliższego poniedziałku mają przejść z umów zlecenia, na DG, w innym przypadku ,,won" - takie działania należy piętnować, a koncern bojkotować - komentarz w obronie koncernu może napisać jedynie komplety ignorant lub aktualny pracownik firmy, nierozumiejący, że jego też ten sam los może spotkać za miesiąc, rok, czy dwa.