Chiński koncern Hisense, właściciel od 2019 marek Gorenje i Asko z roku na rok ostro rozwija ofertę AGD, oferując sprzęty designerskie i o wysokiej funkcjonalności.
Niestety, w przeciwieństwie do drugiego chińskiego giganta – koncernu Haier, do którego należą Candy i Hoover – firma Hisense nie potrafi ogarnąć w Polsce sensownej dystrybucji. Sprzedaż AGD Hisense opiera się o sieć Media Expert i w dużo mniejszym stopniu o upadający Neonet.
Kilka modeli Gorenje dostępnych jest w Media Markt, ale Hisense już nie. Druga pod względem udziałów rynkowych sieć RTV Euro AGD nie handluje sprzętem Hisense/Gorenje/Asko.
Jeśli więc chcesz coś kupić z tego koncernu, to poza Media Expert nie znajdziesz w miarę kompletnej oferty. Kiepska dostępność tych marek skutkuje słabą świadomością konsumentów nawet o ich istnieniu, a co dopiero zainteresowaniu się ofertą…
Koncern Hisense oferuje sporo świetnych sprzętów we wszystkich kategoriach i to pod trzema markami różnie pozycjonowanymi – Gorenje to marka podstawowa, Hisense wyższa, a Asko premium.
Hisense
Chiński koncern porządkuje ofertę, dzieląc sprzęty w każdej kategorii na serie i uzupełnia w te urządzenia, których faktycznie brakowało.
W kategorii piekarników do zabudowy pojawią się prawdziwe wypasy, jak piekarnik z wewnętrzną kamerą, która rozpoznaje potrawy i dobiera właściwe parametry pieczenia, daje też możliwość zdalnego podglądu, a nowa jest też elektronika – świetnej rozdzielczości i responsywności ekran dotykowy.
Do oferty trafi też więcej piekarników parowych w ramach serii 5 i 7, w tym piekarniki wspomagane parowo z generatorem i wlewką na wodę, jak w serii SteamCrisp Electroluxa. Podstawowe piekarniki wspomagane parowe z wlewką wody, ale bez generatora pary też zostały ulepszone – mają teraz znacznie pojemniejszą tackę na wodę z opcją jej wyjęcia do czyszczenia.
Nie zabraknie też wielu wariantów kolorystycznych: dark black – czarny połysk, pure white – biały połysk, moon gray – szary połysk, space miror – lustrzany. Co ciekawe, wersję lustrzaną dostaniemy nawet wśród zmywarek wolnostojących.
Wśród zmywarek Hisense pokazał całą serię modeli w klasie A, ze zdalnym sterowaniem, autodozowaniem detergentu i autootwieraniem na koniec cyklu w celu dosuszenia. Flagowe modele mają duże ekrany dotykowe do sterowania.
W zabudowie mamy kompletną ofertę winiarek we wszystkich rozmiarach, jedno i dwustrefowe, a tym razem także z otwieraniem na dotyk – bez klamek, czy wnęk do otwierania.
Podobnie jak u konkurencji, na ekspozycji Hisense nie zabrakło płyt indukcyjnych z matowym szkłem ceramicznym, odpornym na zarysowania i odciski palców. Hisense pokazał wersje z wbudowanym pośrodku okapem i bez. Pojawił się też nowy sterownik z 4 sliderami precyzyjnymi jak w Electroluxie – z 9 poziomami mocy, a także programator z dużym, kolorowym ekranem dotykowym.
Chłodnictwo to ogromny wybór lodówek każdego rozmiaru, ze świetnym wykończeniem stalą, komorami zero, komorami na warzywa/owoce. Wśród nowości mamy półkę multitray, czy podpatrzoną od Samsunga półkę z plastiku z wytłoczeniami na butelki, ale może służyć też na coś innego, gdyż w przeciwieństwie do półek z metalu, jest pełna.
Najlepsze lodówki mają klasę energetyczną A-30% i świetnie, że Hisense dalej rozwija ofertę lodówek o głębokości ok. 60 cm, dla osób, które nie chcą, żeby ich lodówka wystawała z linii mebli. Kilka modeli zdobyło nawet nagrody IF Design Award 2024 – zarówno zestaw samodzielnej zamrażarki i chłodziarki, jak i zwykła lodówka combi 60 cm szerokości i zamrażarko-winiarka.
Duże lodówki o szerokości 80-90 cm mogą mieć duże tablety multimedialne z dużą ilością funkcji, choć nie aż tak dużą, jak w Samsungowych FamilyHub ostatniej generacji. Pięknie prezentowały się też frenchdoory i multidoory z wnętrzem wykończony ciemnym plastikiem i stalą.
Pralnictwo to zapowiedź designu serii 9. i rozwój serii 5. oraz 7. – kolorowe ekrany dotykowe, autodozowanie detergentów, funkcje smart i topowe parametry. W ofercie znaleźć ma się też wieża pralnicza, czyli zespół pralki i suszarki w jednym monobloku i z jednym programatorem ukrytym w drzwiach Hisense seria 9 TWD9i128BB.
Chińskiego producenta trzeba pochwalić za responsywność programatorów dotykowych i intuicyjnie zaprojektowane menu. Nowa wersja autodozowania posiada opcję używania dwóch rodzajów detergentów naraz, a nie detergentu i zmiękczacza. Seria 9 wzbogaci się też o wielką pralko-suszarkę, a oferta pralnicza Hisense obejmie szeroką gamę kolorystyczną.
Wśród urządzeń małego AGD, Hisense i Gorenje to kolejne marki po AEG i Electroluxie, które dogadały się z właścicielem chińskiej marki Jimmy i zakupiły pod siebie odkurzacze pionowe do pracy na sucho i odkurzacze do pracy na mokro, jak kopie Jimmy PW11 Pro Max. W ofercie znalazły się też proste roboty sprzątające i odkurzacz piorący do punktowego usuwania plam.
Z kategorii, której niestety raczej nigdy nie zobaczymy na polskim rynku, Hisense pokazał kuchnię typu range w rozmiarze amerykańskim – ogromny piekarnik, 4 polowa płyta ceramiczna z 1 polem odstawczym, wielkie pokrętła do sterowania i czytelny programator, a to wszystko w grafitowej stali szczotkowanej.
Gorenje
Słoweńska marka z jednej strony co roku pokazuje na targach IFA ciekawe nowości i rozwija swoją ofertę, lecz na polskim rynku widać, że pozostaje mocno w cieniu marki Hisense – kolejne kategorie, w których Gorenje miało sporą ofertę w Polsce, przejmuje Hisense i to pod jego logo oferowane są najciekawsze sprzęty produkcji słoweńskiej, czy serbskiej, z fabryk Gorenje.
Niestety, ekspozycję Gorenje zaprojektował ktoś, kto chyba nigdy nie robił zdjęć, gdyż wiele sprzętów posiada tylne podświetlenie ledowe, więc trudno było o dobre, jasne fotki.
Jedną z najciekawszych ekspozycji były sprzęty retro – od dobrze znanych retro lodówek, modeli stworzonych we współpracy z koncernem VW, a także nowości w postaci dwóch pralek retro – pełnowymiarowej i mini z miedzianym wykończeniem, mocno zaokrągloną obudową, pięknym pokrętłem i 4 przyciskami fizycznymi do wybierania opcji z dość nowoczesnego, ale ukrytego wyświetlacza.
Nie zabrakło systemu automatycznego dozowania detergentów, funkcji parowych, czy automatyki wagowej – to nowoczesne pralki w pięknym designie retro.
Wśród nowocześnie wyglądających pralek nie zabrakło flagowych propozycji w zestawach z suszarkami z pompą ciepła i funkcją NaturDry w niskiej temperaturze. Gorenje mocno nastawiło się na kwestie oszczędności prądu – najlepsze pralki z serii Premium Edition osiągają klasę A-50%, a suszarki A+++.
W kategorii chłodnictwa Gorenje pokazało zestaw osobnej chłodziarki i zamrażarki do zabudowy we flagowej konfiguracji z zawiasami nożycowymi, metalicznym wykończeniem i świetnym wyposażeniem wnętrza. Pięknie prezentowała się też lodówka frenchdoor z pojedynczą szufladą zamrażarki i bardzo dużą chłodziarką – zewnętrza stal szczotkowana była idealnie równa, co nie często się udaje producentem domowego AGD.
Zabudowa to rozwój oferty pokazanej rok temu – piekarniki parowe w klasie A++, ulepszony system wspomagania parą w tanich modelach z większą pojemnością tacki na wodę, a także nowe piekarniki wspomagane parowo z generatora, tak jak wyżej opisywałem to w ofercie Hisense – konkurenci dla Electroluxa i AEG z serii SteamCrisp, choć moim zdaniem piekarniki Gorenje i Hisense są lepiej wykonane.
Także wśród indukcji mamy te same nowości co w Hisense – do oferty trafią płyty z precyzyjnymi, 4 sliderami po 9 poziomów mocy każdy, a także płyty z matowym szkłem ceramicznym, odpornym na zarysowania.
Gorenje chwali się zmywarkami w klasie A-20% i na ekspozycji wrażenie robił model do zabudowy Gorenje GU693A260UVAD z pełnym frontem z ciemnej stali szczotkowanej poprzeczne – jedyne plastikowe elementy to wnęka do otwierania, zero przycisków i ekranów od frontu, wszystko zintegrowane z listwą górną drzwi.
Zmywarkę wyposażono w system automatycznego dozowania detergentów, dodatkowy system suszenia naczyń, dezynfekcję z pomocą lampy IV, a głośność pracy w trybie nocnym to super niskie 36 dB!
Warto wiedzieć, że zmywarki do zabudowy Gorenje produkowane są w Europie, a zmywarki wolnostojące to produkcja chińska Hisense. Tegoroczną nowością w zmywarkach są drobne zmiany w koszach. Trzecia szuflada na sztućce została wyposażona w ruchome zęby mocujące sztućce – można przekładać je w dowolne miejsca w zmywarce.
Nowy jest też kolor wszystkich ruchomych elementów dla marki Gorenje – pomarańczowy. Kosze mają wygodną regulację wysokości, składane balkoniki z gumowanymi mocowaniami na kieliszki.
W kategorii małego AGD mamy sprzęty dobrze znane pod serią retro jak mikrofalówki, czy roboty kuchenne, Gorenje ma też rozwijać kategorię prasowania, dodając do oferty nowe generatory pary. Większość nowych odkurzaczy pionowych, tych do pracy na sucho jak i na mokro trafi pod logo Hisense, ale Gorenje też zaprezentowało kilka dość prostych modeli.
Spora część nowości marek Hisense i Gorenje ma szansę trafić na nasz rynek, choć dostępność będzie ograniczona głównie do Media Expert.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Dziękuję za ciekawe artykuły z targów. Już prawie wszystko miałam wybrane, a teraz chętnie poczekałabym na niektóre nowości, ale niestety nie mogę z tego powodu opóźnić remontu:( Mam pytanie o aktualnie dostępne płyty gazowe do zabudowy w kolorze z wersja matową. Obojetnie jaki materiał, byleby byl matowy efekt. Znalazłam tylko Whirpool. Ciężko szuka się tej opcji w sieci, bo zazwyczaj w filtrach jest tylko kolor, a dopiero w opisie jest zawarta informacja, że to mat. Z kolei po zdjęciach trudno się zorientować.
Tak, WH ma 1 toporny model emaliowany, a więcej ładniejszych ma Gorenje jak GW641EXB