AEG i Electrolux na IFA 2024 prezentowały sporo nowości z różnych segmentów, ale zdecydowanie najciekawiej wypadła ekspozycja małego AGD.
Szwedzki koncern, mimo problemów finansowych całkiem sprawnie rozwija ofertę produktów AGD. Na targi IFA przywieźli sporo sprzętów z każdej kategorii, lecz większość ekspozycji stanowiła marka AEG, która to jest znacznie popularniejsza od Electroluxa na rynku niemieckim – zupełnie odwrotnie niż w Polsce.
Ciekawie zaprojektowano ekspozycje. Dla każdej kategorii podano średnią ocenę w 5-stopniowej skali, będącą sumą ocen ich wszystkich sprzętów – przykładowo pralnictwo AEG zebrało notę 4,78/5 z 42 432 opinii – to świetny wynik. Niżej w ramach jednego sloganu AEG chwaliło się kluczową korzyścią sprzętów z danej kategorii i nie zabrakło oznaczeń super oszczędnych sprzętów, jak choćby pralek w klasie energetycznej A-60%!
Zmywarki i płyty
W kategorii zmywarek AEG skupiło się na pokazaniu praktyczności wnętrz, masy gumowanych i składanych elementów, dodatkowych nastawek na szkło, garnki, czy słoiki, a także na stosowany od lat system ComfortLift – unoszony w górę dolny kosz, na wysokość środkowego – świetna sprawa dla osób mających problemy ze schylaniem się, choć z drugiej strony nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zmywarkę zamontować wyżej w zabudowie. Tu AEG chwali się, że ma zmywarki w klasie A-10%.
Wśród płyt do gotowania, podoba mi się nowy trend stosowania matowego szkła ceramicznego – odpornego na zarysowania i odciski palców – AEG nazywa takie wykończenie szafirowym matem i trzeba przyznać, że prezentuje się pięknie. Takie płyty mieliśmy zarówno w wersji z wbudowanymi okapami jak i bez nich. Większość nowych płyt posiada precyzyjny sterownik z 9 poziomami mocy, gdzie każda cyfra jest jasno nadrukowana, w przeciwieństwie do starszego sterowanika z 14 poziomami mocy.
Ostatnio wspominałem też o nowych płytach Electroluxa na polskim rynku, z programatorem w postaci dużego, kolorowego ekranu dotykowego – nie zabrakło go też w płytach AEG i miałem okazję sprawdzić jak działa – dotyk jest responsywny i dość czuły, a oprogramowanie działa płynnie, choć nie tak jak nasze smartfony czy tablety.
Względem starszego, podłużnego ekranu dotykowego widać spory postęp. Do nowoczesnych płyt nie zabrakło wydajnych okapów każdego typu, ale też w ciekawych kolorach wykończeniowych – głównie w szkle.
Piekarniki do zabudowy
Piekarniki do zabudowy to nowa elektronika w najwyższej serii 9000 – duży, kolory ekran dotykowy z dobrze zaprojektowanym interfejsem. Electrolux/AEG to od lat słynie z czterech serii piekarników parowych i nie mogło zabraknąć nowych modeli i rozwoju linii:
- SteamBake – piekarniki wspomagane parowo poprzez wylanie wody na dno komory;
- SteamCrisp – piekarniki 2w1 wspomagane parowo z generatorem pary i dyszą wtłaczającą parę;
- SteamBoost – piekarniki 3w1, z gotowaniem na parze;
- SteamPro – piekarniki 4w1 dodatkowo z sous vide i wyjmowanym zbiornikiem wody.
Designersko mamy spory wybór kolorów i wykończenia, od czarnego połysku, przez szare szkło, po biel.
Lodówki
Chłodnictwo to jedna z najsłabszych kategorii koncernu – większość lodówek wolnostojących to produkcja tureckiego Vestela, podobne modele można spotkać w ofercie naszego producenta Amica, czy pod marką Kernau, ale sporą część chłodnictwa do zabudowy robią jeszcze samemu.
Na targach AEG pokazało lodówkę do zabudowy serii 8000 z ładnym wykończeniem metalicznym, przemyślanym oświetleniem LED nie tylko z sufitu, ale też z boków komory, a także strefą zero dla mięs, ryb, czy wędlin. Podobne modele mamy w sprzedaży na naszym rynku pod marką Electrolux, choć ceny są naprawdę z kosmosu, przykładowo Electrolux ENC8MC18S za 5999 zł…
Pralnictwo
W pralnictwie mamy drobne odświeżenie designu i nową elektronikę. W serii 800 Perfect Care PureWash Electroluxa, pojawił się mały, kolorowy wyświetlacz, a największą zaletą tej serii według producenta ma być energooszczędność – suszarki mają klasę A+++-25%, a pralki A-60%.
W suszarkach nieco przeprojektowano konstrukcje – w nowych modelach wymiennik ciepła ma większą szerokość i został umieszczony centralnie na środku sprzętu, jednocześnie przednia rewizja też jest szersza, a podwójny filtr w otworze załadunkowym ma większą gęstość siateczki i jest dłuższy. Nadal nie ma żadnych filtrów przed skraplaczem, ani systemów samooczyszczenia…
Kolejną ciekawostką jest Smart Select – w pralkach możemy wskazać poziom zabrudzenia w 3-stopniowej skali lub wybrać opcję pary, a w suszarkach 1 z 3 poziomów wysuszenia lub suszenie czasowe. Pralko-suszarkach są obie te opcje. Spora część modeli korzysta z nowego autodozowania detergentów lub z szuflady Universal Dose – Electroluxowego pomysły na szufladę na detergenty, ze specjalnym miejscem na kapsułki piorące.
Sporo dzieje się w kategorii małego AGD obu marek
Już niedługo trafi do sprzedaży ulepszona wersja odkurzaczy pionowych – dostały stację opróżniającą zbiornik kurzu, gdzie worki to typowe dla tego koncernu S-Bagi, dostępne dosłownie wszędzie. Niestety nie zauważyłem postępu w mocy ssania, a elektroszczotka to nadal to samo rozwiązanie z wąskim wałkiem, wokół które plączą się wszystkie wciągane włosy, a system ich rozcinania i usuwania pozbywa się może 20% z nich…
AEG i Electrolux mają zamiar wprowadzić też do sprzedaży odkurzacze pionowe aktywnie mopujące, będące sprzętami wprost od właściciela marki Jimmy – na ekspozycji bawiłem się modelami AEG 8000 przypominającymi Jimmy PW11 i inne jego warianty.
W sprzedaży mają pojawić się także roboty sprzątające ze stacjami opróżniającymi, ale to też kopie tanich, chińskich robotów, jak Roidmi Eve CC.
Przy płytach indukcyjnych stał pięknie wykonany ekspres kolbowy w szarym macie, prostymi 6 przyciskami do sterowania i wskaźnikiem ciśnienia – jedna z ładniejszych kolbówek, jaką widziałem na tych targach. Na koniec nie mogło zabraknąć 4. serii oczyszczaczy powietrza o różnej wydajności, przystosowanej do różnych powierzchni.
Trzeba przyznać, że tegoroczne małe AGD z oferty AEG i Electroluxa wygląda świetnie – widać, że koncern przysiadł do kwestii designu i wykończenia.
Liebherr i Miele na targach IFA 2024. Te nowości robią wrażenie!
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.