Będąc po raz kolejny na targach IFA w Berlinie, najważniejszej imprezie tego typu dla branży AGD w Europie, mam wrażenie, że w tej kategorii to koncern BSH jest największą atrakcją.
Takich tłumów, jakie odwiedzały stoisko Boscha i Siemensa, nie było nigdzie indziej – nawet u Samsunga i LG. Dobrać się do sprzętów nie było łatwo, a żeby zrobić kilka zdjęć, należało ustawić się w kolejce.
Całość ekspozycji BSH było podyktowane pod ekologię. Oszczędność energii, niskie zużycie wody, wysokie klasy energetyczne, to główne komunikaty przy prawie każdej kategorii sprzętowej. Spektakularnych nowości, czy rewolucji nie było, ale jak to u Niemców mamy spokojną ewolucję w stronę ideału.
Kluczowe nowości: odkurzacze
Startujemy od największej nowości, czyli zupełnie nowej linii odkurzaczy pionowych Bosch Unlimited 10! Bosch pokazał całą serię w wielu wariantach, więc mogłem chwilę pobawić się jedną z wersji, rozebrać i nieco odkurzyć targową wykładzinę.
Pierwsze wrażenie? Kosmicznie wysoka jakość wykonania wszystkich elementów, niespotykana u żadnego innego producenta pionówek i… najwyższa waga sprzętu wśród znanych mi odkurzaczy pionowych.
Bosch Unlimited 10 to zupełnie nowa konstrukcja jednostki centralnej, choć nadal zasilanej akumulatorami systemu Power for All 18 V i z pojedynczym filtrem HEPA bezpośrednio w zbiorniku 400 ml kurzu.
Zmieniono system oczyszczania filtra (skrobak) na bardziej skuteczny i dodano dźwignię służącą do kompresji krzu w zbiorniku, aby nie rozpylać go przy opróżnianiu – cwane rozwiązanie, choć szkoda, że zbiornik nadal jest tak mały, a HEPA znajduje się w samym zbiorniku, a nie na wylocie powietrza za silnikiem. Inny producenci do zbiornika dają filtry materiałowe.
Nowy wyświetlacz jest kolorowy, okrągły i przypomina ekrany smartwatchy lub piekarników serii 8. Ma ładną grafikę, wiele trybów pracy i specjalnym, ledowym wskaźnikiem w kolorze niebieskim pokazuje ilość wciąganych zabrudzeń – gdy jest ich dużo, gaśnie.
Rura to też ulepszona konstrukcja tego co znamy z serii Unlimited 7 – jest łamana, ale cały zawias wygląda najlepiej ze wszystkich na rynku. Plastik zawiasu jest bardzo gruby, wszystkie połączenia są podwójne, nic nie lata na boki, nie ma żadnych luzów i sama jakość plastików to najwyższa półka.
Skoro nowa seria to i nowy projekt wszystkich akcesoriów. Mamy zupełnie przeprojektowaną elektroszczotkę do uniwersalną, drugą tylko do podłóg twardych, mini elektroszczotkę do sierści, ssawki: do tapicerski, do kurzu, do klawiatury, szczelinową, elastyczną gumową i precyzyjną z włosiem.
Główna elektroszczotka ma wałek przypominający bardziej ten z Tefala niż z serii 8 – ma mniej plątać wokół siebie włosy, łatwo się go wyjmuje do czyszczenia lub wymiany, nie zabrakło też oświetlenia LED, a moc samej elektroszczotki uniwersalnej to 40 W.
Wymienianie i zapinanie zbiornika kurzu do jednostki centralnej jest bardzo wygodne, podobnie jak jego opróżnianie. Ergonomia sprzątania jest ok, ale waga to największa pięta achillesowa nowych odkurzaczy Bosch Unlimited 10. Producent nie podaje na razie wagi, ale jak na moje oko będzie to coś koło 3,5 kg z elektroszczotką uniwersalną i baterią Power+ 4 Ah.
Podobnie nie znamy żadnych parametrów mocy – Bosch od lat podaje tylko, że wydajność i skuteczność jest taka sama jak odkurzaczy sieciowych. Moim zdaniem moc ssania jest praktycznie taka sama jak w serii Unlimited 8, czyli nieco mniej 180-190 AW w trybie turbo.
Nowości w segmencie pralnictwa
Pralki, suszarki i pralko-suszarki kontynuują to, co zostało pokazane rok temu pod flagowymi liniami Bosch seria 8 i Siemens seria iQ700. Mamy pochylone panele sterowania z masą sensorów i wszystkie znane od lat funkcje jak system automatycznego dozowania detergentów iDOS, automatykę wagową, funkcje smart z Home Connect i samooczyszczenie skraplacza SelfCleaning w suszarkach z pompą ciepła.
Niestety IFA w 2024 to jeszcze nie czas na zapowiedź nowej generacji systemu samooczyszczenia skraplacza AutoClean 2.0.
Producent chwali się, że nowe suszarki najwyższych serii obu marek potrafią wysuszyć pełen wsad 9kg ubrań w czasie poniżej 3 h, a przy tym mają zużycie prądu o 10% lepsze niż wymaga tego najwyższa klasa energetyczna A+++.
Spodobała mi się też komunikacja przygotowującą konsumentów na zmiany klas energetycznych dla suszarek od 2025 roku – dzisiejsze modele w klasie A+++ uzyskać mają klasę B według nowej normy unijnej, a dodatkowo Bosch od razu przeliczał zużycie prądu na nowy sposób, podając zużycie kasy w Euro. Rekordowo oszczędnie pralki Boscha mają być nawet o 50% lepsze niż wymóg klasy energetycznej A i przykładem takiego sprzętu jest model serii 8 WGB244AW0.
W pralkach mamy trend który widziałem na stoiskach wielu marek – dodatkowe systemy filtracji jako dodatkowe wyposażenie pralek. Bosch też przygotował takie rozwiązanie – ma wyłapywać do 97% mikroplastiku z wody po praniu. Podłączenie jest banalnie proste – wystarczy wpiąć filtr między waż odpływowy, a odpływ w ścianie.
Ciekawostką jest też odświeżenie designu serii 6 Boscha – dostanie wygląd serii 8, ale z uproszczoną elektroniką, gdzie wszystkie funkcje umieszczone są w słupkach. Na targach mogliśmy zobaczyć wiele wersji wykończenie, nie tylko białe pralki z czarnymi programatorami, ale też wersje grafitowe w całości lub jedynie w programatorami w tym kolorze. Dostępne mają też być wersje ze stalowym wykończeniem i oczywiście tradycyjne, białe. Nowy design ma dotyczyć także pralko-suszarek serii 6 produkcji chińskiej.
Nowe lodówki – w tym najcichsze modele na rynku!
Tu ponownie Bosch prezentuje najcichsze lodówki na rynku o głośności tylko 29 dB i jednocześnie w najwyższej możliwej klasie energetycznej A. Wzorem Electroluxa i paru innych producentów, Bosch stworzył zieloną kolekcję urządzeń AGD, które mają być najbardziej ECO i przykładowo trafiła do niej lodówka w klasie A o wysokości 203 cm i szerokości 60 cm – ponoć ma 50% niższy ślad węglowy w produkcji od innych podobnych sprzętów.
Najoszczędniejsze modele lodówek jak Bosch KGN392I1F są oszczędniejsze niż wymóg klasy A o 10%.
W zabudowie Bosch pokazał dobrze już znane lodówki o wysokości 194 cm (+11% pojemności względem 177 cm) i kilka modeli o szerokości 71 cm, oferujących +45% pojemności względem modelom o szerokości 54 cm i wysokości 177 cm – przykładowo Bosch KBN96VFE0.
Niestety, nadal lodówki Boscha i Siemensa są słabo wyposażone względem poprzednich serii i a o konkurencji już nie wspominając. Bardzo mało modeli ma składaną półkę, praktycznie żadna lodówka combi i do zabudowy nie ma możliwości ustawienia temperatury w komorze świeżości (komorze zero), a nawet regulacja wilgotności prostym suwakiem z szuflady dla warzyw i owoców została usunięta.
BSH podobnie jak rok temu pokazało kilka chińskiej produkcji lodówek multidoor, side by side i frenchdoor, o różnych pojemnościach i szerokościach, w jasnej jak i ciemnej stali, ale też w modnym, czarnym szkle.
Bosch chwali się, że najnowsze modele zostały wyposażone w najwydajniejszą kostkarkę na rynku, która w dobę jest wstanie przygotować nawet 5 kg lodu w kostkach. Warto pamiętać też, że większość lodówek koncernu BSH to PerfectFit, czyli modele oddające ciepło tak, że można ustawić je między meblami lub pod ścianą, bez zachowywania dodatkowej przestrzeni z każdej strony.
Co ciekawego w sekcji cooking?
Bosch chce powalczyć w świecie termorobotów i pokazał zupełnie nowy sprzęt w tej kategorii: Bosch Cookit, który pozwala na ustawienie precyzyjnej temperatury do 200 stopni, ma sporo akcesoriów w zestawach i może występować w bieli jak i czerni.
Produkowany ma być w UE, mieścić do 8 porcji jedzenia i oferować masę programów automatycznych z prostym sterowaniem z wbudowanego wyświetlacza dotykowego lub z Home Connect. Nie zabrakło też nowych blendrów kielichowych o dużej pojemności i mocy.
W zabudowie pojawi się więcej modeli indukcji z wbudowanymi okapami, jak i okapami wysuwanymi z blatu za płytami (Bosch DDW88MM66), a wśród piekarników furorę robił model z wbudowaną kamerą i automatycznym rozpoznawaniem wstawianych potraw – dla przykładu był kurczak i pizza – piekarnik po włożeniu sam rozpoznawał co to jest i ustawiał właściwy program pieczenia.
Drugi oblegany piekarnik został wyposażony w automatyczne otwieranie drzwi – oba należą do najwyższej serii Boscha – serii 8.
Z uwagi na sporą popularność zestawów zintegrowanych płyt i piekarników na rynku niemieckim, pod obiema markami pojawiło się sporo takich propozycji – u nas praktycznie tylko Amica została z podobnymi, lecz bardzo podstawowymi rozwiązaniami.
Na ekspozycji nie zabrakło piekarników tańszych serii jak Bosch seria 6 i 4, czy Siemens iQ300 i iQ500 – zarówno modeli wspomaganych parowo, czy z pyrolizą.
Nowych zmywarek nie ma wielu
Tu za wiele nowości nie mieliśmy. Bosch postawił na prezentacje wielu modeli z super niską głośnością pracy 38-39 dB, w najwyższej klasie energetycznej A. We wnętrzach pojawił się jedynie specjalny uchwyt na butelki, czy wysokie szklanki.
Pozostałe kategorie BSH
Spora część ekspozycji promowała ekspresy do kawy z najwyższych serii jak Siemens EQ900 Plus i EQ900. W polskich sklepach obie serie są od paru miesięcy, a flagowy model kosztuje aż 11 999 zł, będąc bezpośrednim konkurentem dla genialnego ekspresu Jura Z10. Siemens oferuje w flagowcu podwójny zbiornik na kawę, więc można wybrać, które ziarna chcemy wykorzystać.
Karafka na mleko jest zintegrowana z bokiem obudowy, a nad nią znajduje się dozownik detergentów do procesów samooczyszczenia ekspresu. Po więcej info, sprawdź nasz artykuł z premiery.
Bosch pokazał też kilka klimatyzacji typu split, oczyszczacze powietrza, systemy monitoringu domu, czy ładowarkę do rowerów elektrycznych, z możliwością podłączenia pod fotowoltaikę.
To z grubsza większość wartych wspomnienia nowości – jak dla mnie premiera serii Unlimited 10 przebiła wszystko pozostałe co BSH pokazało na targach IFA – świetna jakość wykonania, systemowe zasilanie, nowy projekt akcesoriów, rury i jednostki centralnej, dużo lepsze sterowanie z większą ilością informacji to główne zalety tych odkurzaczy, a jedyna znacząca wada, którą czuć zaraz po wzięciu do ręki, to naprawdę spora waga.
LG z nowościami na targach IFA 2024 w Berlinie. Co ciekawego w tym roku?
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Dodaj komentarz