>
Kategorie: AmicaNewsy

Amica powołuje spółkę Amica Energia i inwestuje w fotowoltaikę!

Miały być nowe linie stylistyczne urządzeń do zabudowy, a zamiast tego mamy inne wieści: Amica powołuje spółkę Amica Energia i inwestuje w fotowoltaikę.

U polskiego producenta z Wronek próżno szukać w ostatnich latach jakiś znaczących nowości – wcześniej zapowiadane nowe linie stylistyczne urządzeń do zabudowy nie pojawiły się, Amica nie wybiera się na największą w Europie imprezę targową IFA w Berlinie, więc żadnych zapowiedzi tam też nie zobaczymy.

W tym roku mieliśmy jedynie kilka prób odświeżenia produktów sprowadzanych z Chin od Midea (jak nowe pralki serii WA4 i WA5), premierę pralek ładowanych od góry w klasie energetycznej A, kilka nowych modeli pralek i pralko-suszarek do zabudowy od Vestela z Turcji, a z samych Wronek dostaliśmy kilka nowych kuchni wolnostojących z indukcyjnymi polami łączonymi, czy piekarników z programem do pizzy w temperaturze 300 stopni.

fot. Amica

Amica inwestuje w fotowoltaikę

Niemałym zaskoczeniem może być informacja z początku wakacji, że Amica inwestuje w… fotowoltaikę, powołując nową spółkę Amica Energia. Amica już od ładnych paru lat inwestuje we własne moce energetyczne z uwagi na stale rosnące koszty prądu od dostawców zewnętrznych. Za 4,2 miliona złotych postawiono gazową instalację kogeneracyjną o mocy 0,99 MWe/0,97 MWt, która produkuje 5754 MWh prądu i 5933 MWh energii cieplnej.

Niestety, po lutym 2022 roku, wznowieniu aktywnej fazy wojny na Ukrainie i wyleceniu w powietrze gazociągu rosyjsko-niemieckiego Nord Stream, gaz nie jest już eko w UE, a domowe instalacje prądo i ciepłotwórcze o niego oparte mają zniknąć z Europy do 2040 roku.

Amica mocno chce zainwestować w instalacje fotowoltaiczne – na przestrzeni najbliższych dwóch lat spółka Amica Energia ma pozyskać niezbędne grunty w formie dzierżawy i zgody administracyjne na budowę elektrowni o mocy min 30 MWp, czyli produkujące ok. 30 000 MWh prądu rocznie.

fot. Amica

Wyprodukowana energia ma być wykorzystywana przez zakład produkcyjny firmy Amica w celu ograniczenia śladu węglowego, a nadwyżki produkcji będą sprzedawane do sieci. Co ciekawe, Amica Energia nie wyklucza też inwestycji w turbiny wiatrowe i instalacje wodorowe.

Szacuje się, że w 2024 roku odnawialne źródła energii stanowić mają 18-23% polskiego miksu energetycznego, a przy braku taniej energii z atomu, nie dziwią takie inwestycje polskich firm w OZE, jakie właśnie planuje Amica.

Warto jednak mieć świadomość, jak wielkie inwestycje planuje Amica. 30 MWp to giganty koszt – wujek Google podaje, że koszt budowy elektroniki wielkopowierzchniowej o mocy 1 MWp to ok. 2,5 miliona złotych netto, czyli 30 MWp to ok. 75 milionów złotych netto. Panele o łącznej mocy 1 MW potrzebują powierzchni ok. 1,5 h, czyli łącznie inwestycje Amica Energia wymagają zagospodarowania min. 45 ha ziemi.

Źródło: 1

Krzysztof Kulikowski

Najnowsze artykuły

Cecotec z masą nowości na targach IFA i nowy dystrybutor w Polsce

Hiszpańska marka Cecotec jest obecna na polskim rynku od wielu lat, ale z szerokiej gamy…

6 godzin temu

Wielkie otwarcie pierwszego sklepu stacjonarnego marki Dreame. Są promocje!

Już 21 września o godzinie 10:00 zostanie otwarty pierwszy w Europie sklep marki Dreame. Z…

8 godzin temu

Suszarka z pompą ciepła marki Bosch w dobrej promocji!

Samoczyszczące się suszarki Boscha, Siemensa czy LG kosztują sporo, ale znalazłem model Bosch WTW8760EPL serii…

10 godzin temu

Hisense i Gorenje z ciekawymi nowościami na targach IFA 2024!

Chiński koncern Hisense, właściciel od 2019 marek Gorenje i Asko z roku na rok ostro…

1 dzień temu

Na IFA 2024 były nie tylko duże marki. Oto najciekawsze nowości w świecie odkurzaczy

Poza wielkimi markami o których każdy słyszał, na targach IFA było też sporo ciekawych nowości…

1 dzień temu

Kup Optigrill marki Tefal i zgarnij zestaw akcesoriów o wartości 191 zł!

Z początkiem września wystartowała akcja na grille kontaktowe firmy Tefal. Potrwać ma do 24 grudnia…

1 dzień temu