>
Kategorie: AmicaNewsy

Amica powołuje spółkę Amica Energia i inwestuje w fotowoltaikę!

Miały być nowe linie stylistyczne urządzeń do zabudowy, a zamiast tego mamy inne wieści: Amica powołuje spółkę Amica Energia i inwestuje w fotowoltaikę.

U polskiego producenta z Wronek próżno szukać w ostatnich latach jakiś znaczących nowości – wcześniej zapowiadane nowe linie stylistyczne urządzeń do zabudowy nie pojawiły się, Amica nie wybiera się na największą w Europie imprezę targową IFA w Berlinie, więc żadnych zapowiedzi tam też nie zobaczymy.

W tym roku mieliśmy jedynie kilka prób odświeżenia produktów sprowadzanych z Chin od Midea (jak nowe pralki serii WA4 i WA5), premierę pralek ładowanych od góry w klasie energetycznej A, kilka nowych modeli pralek i pralko-suszarek do zabudowy od Vestela z Turcji, a z samych Wronek dostaliśmy kilka nowych kuchni wolnostojących z indukcyjnymi polami łączonymi, czy piekarników z programem do pizzy w temperaturze 300 stopni.

fot. Amica

Amica inwestuje w fotowoltaikę

Niemałym zaskoczeniem może być informacja z początku wakacji, że Amica inwestuje w… fotowoltaikę, powołując nową spółkę Amica Energia. Amica już od ładnych paru lat inwestuje we własne moce energetyczne z uwagi na stale rosnące koszty prądu od dostawców zewnętrznych. Za 4,2 miliona złotych postawiono gazową instalację kogeneracyjną o mocy 0,99 MWe/0,97 MWt, która produkuje 5754 MWh prądu i 5933 MWh energii cieplnej.

Niestety, po lutym 2022 roku, wznowieniu aktywnej fazy wojny na Ukrainie i wyleceniu w powietrze gazociągu rosyjsko-niemieckiego Nord Stream, gaz nie jest już eko w UE, a domowe instalacje prądo i ciepłotwórcze o niego oparte mają zniknąć z Europy do 2040 roku.

Amica mocno chce zainwestować w instalacje fotowoltaiczne – na przestrzeni najbliższych dwóch lat spółka Amica Energia ma pozyskać niezbędne grunty w formie dzierżawy i zgody administracyjne na budowę elektrowni o mocy min 30 MWp, czyli produkujące ok. 30 000 MWh prądu rocznie.

fot. Amica

Wyprodukowana energia ma być wykorzystywana przez zakład produkcyjny firmy Amica w celu ograniczenia śladu węglowego, a nadwyżki produkcji będą sprzedawane do sieci. Co ciekawe, Amica Energia nie wyklucza też inwestycji w turbiny wiatrowe i instalacje wodorowe.

Szacuje się, że w 2024 roku odnawialne źródła energii stanowić mają 18-23% polskiego miksu energetycznego, a przy braku taniej energii z atomu, nie dziwią takie inwestycje polskich firm w OZE, jakie właśnie planuje Amica.

Warto jednak mieć świadomość, jak wielkie inwestycje planuje Amica. 30 MWp to giganty koszt – wujek Google podaje, że koszt budowy elektroniki wielkopowierzchniowej o mocy 1 MWp to ok. 2,5 miliona złotych netto, czyli 30 MWp to ok. 75 milionów złotych netto. Panele o łącznej mocy 1 MW potrzebują powierzchni ok. 1,5 h, czyli łącznie inwestycje Amica Energia wymagają zagospodarowania min. 45 ha ziemi.

Źródło: 1

Krzysztof Kulikowski

Najnowsze artykuły

Najnowsza generacja Jura E6 EC za mniej niż 3000 zł! Jest tylko jeden haczyk…

Najnowsza wersja ekspresu automatycznego Jura E6 EC doczekała się super przeceny, ale oczywiście nie może…

16 godzin temu

Ekspresy automatyczne DeLonghi w super przecenach na początek roku!

W sieci pojawiło się kilka dobrych okazji cenowych na ekspresy marki DeLonghi – najpopularniejszego producenta…

18 godzin temu

Odkurzacz Bosch Unlimited 7 ProHygienic Aqua taniej o 350 zł

W RTV EURO AGD przecenili odkurzacz pionowy marki Bosch z serii Unlimited 7 - nie…

19 godzin temu

ProWash 700 już w sklepach. Świetna oferta promocyjna na start

W Media Expert debiutują pralki z najnowszej linii Candy ProWash 700. Ta ciekawa seria obiecuje…

21 godzin temu

Genialna pralka Asko za mniej niż 3200 zł? Sprzęt premium w super ofercie Media Expert

Ponownie masz okazję kupić prosty, lecz genialnie wykonany model pralki firmy Asko – konkurenta Miele…

22 godziny temu

Ta parownica do ubrań przyciąga materiał! Oto Tefal AeroSteam DT9810

Tefal wprowadził właśnie do sprzedaży nową parownicę ręczną Tefal AeroSteam DT9810 o mocy 1400 W.…

2 dni temu