Na rynku robi się coraz ciekawiej. Dopiero co informowaliśmy o zakupie sporej części biznesu Whirlpoola przez turecki koncern Arçelik, a teraz do grona potencjalnych chętnych dołącza Bosch.
Kto by pomyślał – po całej epopei z pozbyciem się bliskowschodniego i północnoafrykańskiego biznesu Whirlpoola i połączeniem europejskiego biznesu z tureckim koncernem Beko (były Arçelik), nie sądziłem, że w kwestii Whirlpoola tak szybko usłyszymy kolejne informacje o możliwych przejęciach tego co z amerykańskiego koncernu zostało.
Z początkiem 2023 roku świat obiegła informacja o chęci zakupu sporej części biznesu Whirlpoola przez turecki koncern Arçelik, który ostatnio zmienił nazwę na Beko. Sprawa nie była łatwa, Arçelik musiał uzyskać zgody wszelkich europejskich urzędów ochrony konkurencji, otrzymać zgodę Komisji Europejskiej.
Dopiero na przełomie marca i kwietnia 2024 udało się sfinalizować umowę i takim sposobem powstała nowa spółka Beko Europe, w której koncern Arçelik ma 75% udziałów, a Whirlpool Corp. 25%.
22 marki w jednej grupie
Pod jednym szyldem koncern Beko zgromadził aż 22 marki: Arçelik, Beko, Whirlpool, Grundig, Hotpoint, Arctic, Ariston, Leisure, Indesit, Blomberg, Defy, Dawlance, Hitachi, Voltas Beko, Singer, ElektraBregenz, Flavel, Bauknecht, Privileg, Altus, Ignis i Polar. Zyskał tym samym wszystkie zakłady produkcyjne, a tylko w Polsce Whirlpool miał fabryki w trzech polskich miastach, produkując pralki, lodówki, czy zmywarki.
26 czerwca Reuters poinformował o możliwości przejęcia reszty biznesu amerykańskiego koncernu przez koncern Robert Bosch GmbH – firma ma rozważać zakup Whirlpoola, który to osiąga kapitalizację rynkową na poziomie ok. 4,8 mld dolarów, a sprzedaż spadła rok do roku do 4,49 miliarda dolarów.
Po raporcie Reutersa akcje Whirlpoola poszły w górę o 20%, ale obie firmy oficjalnie niczego nie potwierdzają – nie komentują plotek rynkowych. Koncern Whirlpoola ma spore problemy – niedawno ogłosili plan zmniejszenia zatrudnienia o ok. 1000 osób w celu poprawy strony kosztowej w firmie.
Finalizacja takiej transakcji oznaczałaby dla niemieckiego giganta przejęcie pozostałych 25% udziałów w Beko Europe, powstałych po połączeniu Whirlpoola i Arçelik, a także całego amerykańskiego biznesu Whirlpoola, a nie od dziś wiadomo, że Niemcy dość łakomie patrzą na biznes za wielkiej wody.
W marcu tego roku agencja Reuters podała, że Bosch złożył ofertę na przejęcie aktywów koncernu Johnson Controls International z USA – firmy wartej ponad 6 miliardów dolarów z branży ogrzewania i wentylacji. Chrapkę na amerykańską firmę miały też Samsung i Lennox, ale jak na razie nie ma żadnych dalszych informacji o ewentualnej sprzedaży.
Bosch ma duży potencjał, bo to więcej niż AGD
Jak podaje Reuters, tylko w ciągu ostatnich dwóch lat amerykański koncern Whirlpool stracił blisko 50% swojej wartości rynkowej. Sytuacja koncernu Bosch jest znacznie lepsza, nie koncentrują się na samym problematycznym rynku AGD – to tylko jeden z wielu działów koncernu, a pozostałe to: motoryzacja, elektronarzędzia, technika grzewcza, systemy zabezpieczeń i dozoru, technika przemysłowa (hydraulika przemysłowa, pneumatyka, technika montażowa, napędy elektryczne) i wiele innych.
W Polsce koncern obecny jest w ramach czterech podmiotów gospodarczych: Robert Bosch Sp. z o.o., Bosch Rexroth Sp. z o.o., sia Abrasives Sp. z o.o i BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego Sp. z o.o., czyli producent AGD, którego sytuacja rynkowa jest dużo lepsza niż Whirlpoola, czy także borykającego się z problemami Electroluxa.
W 2023 koncern BSH osiągnął obroty w wysokości 14,8 mld, co daje zmniejszenie obrotu rok do roku o 7%. BSH zatrudnia na całym świecie ok. 60 tysięcy pracowników i jest liderem branży AGD w Europie. W Polsce BSH posiada sześć fabryk: trzy w Łodzi (pralki, zmywarki i suszarki), dwie we Wrocławiu (piekarniki i lodówki) i jedną w Rzeszowie, produkującą małe AGD.
Sprawę ewentualnego przejęcia reszty koncerny Whirlpoola będę śledził na bieżąco, więc gdy tylko pojawią się ciekawe, nowe informacje, postaram się Wam o nich jak najszybciej donieść.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Gdyby ta firma została kupiona przez bsh to weszłby na inny poziom a tak zejdzie na psy i przerobią je potem na kebaby 🙂