Spis treści
- Wstep
- Moc ma znaczenie
- Co dwa mieszadła to nie jedno
- Odrobina przestrzeni
Moc ma znaczenie
Obecnie na rynku znajdziecie automaty o mocy od 400-500 W do 1.600-1.700 W. Mając takie szerokie spektrum możliwości, na co się zdecydować? Wbrew obiegowej opinii, moc wypiekacza ma dość istotne znaczenie przy wyrabianiu i pieczeniu ciasta. Choć pozornie wydaje się, iż z tak trywialnym zadaniem każda maszyna sobie poradzi, to w rzeczywistości mała liczba watów często przekłada się na niedostatek mocy w mieszadłach i grzałkach. W takich wypadkach kończymy przygodę z pieczeniem chleba dostając albo kiepsko wyrobione ciasto, albo niedopieczony chleb, albo co gorsza – uszkadzając układ napędowy wypiekacza. Brzmi absurdalnie? Nic bardziej mylnego – to właśnie ten element wyposażenia maszyny często bywa przedmiotem usterki. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ ciasto chlebowe ma różną konsystencję, w zależności od składników które ze sobą mieszamy. Automat o małej mocy bez trudu poradzi sobie z zagnieceniem ciasta pszennego, ale może już odmówić posłuszeństwa przy mące pełnoziarnistej, która w naturalny sposób sprawia, iż ciasto jest twardsze.
Jak jednak moc urządzenia przekłada się na sam proces pieczenia? Tutaj sprawa jest jeszcze prostsza – większość urządzeń o niedużej mocy wyposażona jest tylko w pojedynczą grzałkę – takie rozwiązanie sprawdza się przy małych bochenkach, ale w wypadku większych porcji ciasta powoduje często problemy, z których najpopularniejszym jest niewystarczająco dopieczony chleb.
Oczywiście dużo zależy także od jakości wykonania konkretnej konstrukcji, wielkości bochenków które robimy oraz od Waszych pomysłów na przepis. Jeżeli będziecie trzymać się klasycznych receptur na biały chleb, nawet słabszy automat powinien poradzić sobie z Waszymi mieszankami. Jeśli jednak myślicie o pieczywie z udziałem mąki pełnoziarnistej lub twardszych dodatków (np ziarna czy orzechy), to w takim wypadku najrozsądniej będzie szukać urządzenia dysponującego mocą minimum 600 watów, w przypadku gdy zamierzacie ograniczyć się do bochenków o wadze nie przekraczającej kilograma, lub 1.100 watów – jeżeli planujecie piec większe porcje chleba.
No dobrze, ale czy duża moc nie pociągnie za sobą jeszcze większych wydatków? Taka obawa towarzyszy bardzo wielu potencjalnym nabywcom wypiekaczy do chleba. Faktycznie, urządzenie o mocy 1.600 W zużyje więcej energii elektrycznej niż jego mniejszy odpowiednik. Nie zmienia to jednak faktu, iż w dalszym ciągu są to w rzeczywistości wydatki marginalne. Pamiętać wszak należy, iż o ile cały proces robienia chleba trwa kilka godzin, to realny czas pracy urządzenia jest zawsze dużo krótszy. Etap zagniatania nie przekracza zazwyczaj 30 minut (z przerwami), a samo pieczenie trwa nie dłużej niż godzinę, z czego pełna moc wykorzystywana jest tylko przez część tego czasu.
Jak widać zatem, obawa przed znaczącą podwyżką rachunków za prąd jest nieuzasadniona, z czego coraz więcej osób zdaje sobie sprawę – dlatego też jednym z najchętniej wybieranych obecnie modeli w porównywarce Ceneo jest wypiekacz Moulinex OW5023, którego nominalna moc wynosi 1.650 W. Moulinex OW5023 jest tanio w porównywarce Ceneo już od 399 zł w 18 sklepach.
Wiemy już zatem, iż moc automatu do pieczenia chleba ma znaczenie podstawowe, teraz czas zając się kolejnym istotnym tematem – mieszadłami.
Spis treści
- Wstep
- Moc ma znaczenie
- Co dwa mieszadła to nie jedno
- Odrobina przestrzeni
Ceny w sklepach
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.