Teraz już nie będzie wątpliwości kto do kogo należy. Koncern Arçelik, będący właścicielem 22 marek zmienia nazwę na bardziej rozpoznawalny brand – Beko.
Po epopei z przejęciem europejskiego i bliskowschodniego biznesu koncernu Whirlpoola, oficjalnie właścicielem 22 marek jest już koncern Beko. Zmianie uległo też logo – przeszło drobny lifting.
W materiale prasowym od Beko widzimy też jakże zadowolonego prezesa firmy – Hakana Bulgurlu – nie dziwię się – skonsolidowanie pod własnym koncernem tylu znanych marek to nie lada sukces, a biorąc pod uwagę, że ostatnio to głównie chińskie koncerny odnosiły podobne sukcesy, Turcy mają jeden z 3 największych koncernów europejskich, produkujących AGD (pozostali to BSH i Electrolux).
Beko stało się właścicielem 22 marek
O przejęciu europejskiej części biznesu Whirlpoola pisałem już na początku 2023 roku, a po wielu problemach ze zgodami lokalnych, krajowych urzędów ochrony konkurencji, w końcu sfinalizowano umowę na przełomie marca i kwietnia 2024.
Koncern Arçelik, a dziś już Beko, powołał nową spółkę Beko Europe, w której ma 75% udziałów, a Whirlpool Corporation 25%. Takim sposobem Beko stało się właścicielem 22 marek: Arçelik, Beko, Whirlpool, Grundig, Hotpoint, Arctic, Ariston, Leisure, Indesit, Blomberg, Defy, Dawlance, Hitachi, Voltas Beko, Singer, ElektraBregenz, Flavel, Bauknecht, Privileg, Altus, Ignis i Polar.
Tylko na polskim rynku z tych 22 marek mamy dostępnych 7: Polar, Hotpoint-Ariston, Indesit, Whirlpool, Hitachi, Beko, Grundig. Ciekaw jestem jak Beko będzie zarządzać tak dużym portfelem marek, spora część z nich kojarzona jest raczej z niską (Indesit, Hotpoint-Ariston i Polar) i średnią półką cenową (Whirlpool, Beko i Grundig), a jedynie Hitachi z droższymi sprzętami.
45 zakładów produkcyjnych na całym świecie
Koncern Beko posiada aktualnie aż 45 zakładów produkcyjnych na całym świecie, a w samej Europie Beko Europe zatrudnia 20 tysięcy pracowników, mając 11 własnych fabryk zdolnych do produkcji 24 milionów urządzeń rocznie. W Polsce są to zakłady we Wrocławiu, Radomsku i Łodzi, ale też Cassinetta, Melano, Comunanza i Siena we Włoszech, Poprad na Słowacji, Yate w Wielkiej Brytanii oraz Ulmi i Gaesti w Rumunii.
Na bank w najbliższych latach będziemy świadkami ,,porządków” wprowadzanych w nowo nabytych podmiotach, liczyć się trzeba z możliwością zwolnień jak i wygaszaniem części zakładów, ale jak będzie w rzeczywistości, dowiemy się już wkrótce.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Żeby tylko jakość Indesitu i Whirpoola się nie pogorszyła…
Uokik nie pozwala na łączenie się firm polskich, bo powstanie za duża grupa zakupową, a proszę szejkom wolno wszystko.
„Szejkom”… Ty byś nie odróżnił Araba od Indianina. XD