REKLAMA TOP.agd
czwartek, 23 maja 2024, Szymon Marcjanek

Sprawdzam, czy Dreame X40 Ultra to najlepszy robot na polskim rynku (TEST)

25d
Dreame X40 Ultra / fot. Krzysztof Kulikowski, agdManiaK.pl

0 odpowiedzi na “25d”

  1. Janek pisze:

    Panie Krzysztofie,
    Celując w trochę niższą półkę cenową, jest coś wartego uwagi poza Dreame L20 Ultra i Roborock Q Revo Max ? Widziałem, że testował Pan obydwa – jest Pan w stanie wskazać lepszego robota z nich? O ile pamiętam to wspominał Pan w teście Roborock, że omijanie przeszkód działa słabo, ale biorąc pod uwagę, że w S8 szybko naprawiono problem to raczej nie brałbym tego pod uwagę przy wyborze.
    Z góry dziękuję za pomoc

  2. Gizmo pisze:

    Czy ktoś wie gdzie można dostać na polskim rynku tą szczotkę TricutBrush 2.0?

  3. Michał pisze:

    Tak mnie zastanawia, bo mój robot jak odkurza w przedpokoju to lubi się wkręcić w sznurówki i po odkurzaniu. Czy ten je omija? Bo test cienkiego kabla pokazuje że powinien.

  4. Piotr pisze:

    Czy przy piętrowym domu trzeba nosić stację na górę czy wystarczy tylko robota? Chodzi mi głównie o odkurzanie, ponieważ przy mopowaniu stacja pewnie musi być, żeby dozować i wymieniać wodę.

    • Krzysztof Kulikowski pisze:

      Nie, można robota przenieść, sam powinien rozpoznać drugą mapę i normalnie odkurzać, jedynie jak skończy to chwilę będzie szukać stacji i się zatrzyma dając stosowny komunikat, że nie może wrócić do swojej chaty 🙂

  5. Arek pisze:

    Robot zakupiony tydzień temu. Pierwotnie myślałem o L20 ale X40 zdecydowanie lepiej się prezentuje. W dodatku udało się go ustrzelić w wersji complete poniżej 5 tys. Odnośnie użytkowania:
    1. Mapa jest robiona błyskawicznie i dokładnie. Nawet trochę za dokładnie. W porównaniu z iRobotem, którego jeszcze mam, to Dreame jest zdecydowanie lepszy chociaż…
    2. Dreame kiepsko sobie radzi z lustrami. Niestety mapa wymaga sporo edycji i kombinowania. Jest możliwość naniesienia na mapę lustra ale to kompletnie nic nie daje. W zasadzie to nie wiem czemu to służy. Za jednym z lustr w przedpokoju jest łazienka i wczoraj robot próbował do niej wjechać przez to lustro. Nie udało mu się i wrócił do bazy z informacją, że nie odnalazł drogi do pomieszczenia. Po ponownym wysłaniu już było ok. Naniosłem na mapę wirtualne ściany i sprawdzę czy to coś da.
    3. Odkurzanie w jego wykonaniu jest niemal perfekcyjne. W domu są dwa koty i trzy kobiety z długimi włosami. iRobot ze swoimi dwoma wałkami średnio sobie radził. Zwykle po jego przejeździe na dywanie zostawały takie wałki z kociej sierści. Natomiast po przejeździe X40 nie został nawet jeden kłaczek.
    4. Mopowanie również działa dobrze. Specjalnie niemyte na jego powitanie kafelki w kuchni, wyczyścił na błysk.
    5. Obsługa aplikacji jest bardzo fajna. Zastanawiam się dlaczego ludzie na nią narzekają. Aplikacje można zainstalować na kilku telefonach i po zalogowaniu na jedno konto, normalnie obsługiwać robota
    6. Robot jest zaskakująco cichy. Nawet jak odkurza w trybie Turbo to normalnie można oglądać tv. Przy iRobocie to było niemożliwe.
    7. Opróżnianie pojemnika na brud tez nie jest specjalnie głośne i trwa kilka sekund. Pojemnik jest opróżniany dokładnie- u mnie to sierść, włosy i żwirek- fatalna kombinacja.
    Generalnie jestem bardzo zadowolony z zakupu. W porównaniu z iRobotem to niebo a ziemia.

  6. Dream pisze:

    Czy ktoś coś wie o dacie premiery Dreame x40 Master (nie wiem czy x40 Pro to to samo, ale chyba nie, bo ma chowany LIDAR)? Master miał się pojawić w EU w czerwcu ale coś to opornie idzie. Polski dystrybutor nic nie wie … na YT wprawdzie się pojawiają pierwsze materiały ale nic więcej z tego nie wynika… (jest już wersja FR oraz ESP jak podłączyć bazę do zasilania i odpływu wody). Zapowiadana cena to 1699 euro ale póki co próżno szukać. A rozwiązanie zdaje się być koncepcją absolutną i tego mi trzeba (nie mam miejsca).

    • Krzysztof Kulikowski pisze:

      Niestety nic mi o tej premierze nie wiadomo, ale w sklepach pojawiają się już części i akcesoria, które są oznaczona jako pasujące do wersji Master, więc może to kwestia paru tygodniu? Podpytamy u źródła.

  7. Rafal pisze:

    Witam
    Czy l20 można używać na kilku piętrach bez przenoszenia stacji?

    • Krzysztof Kulikowski pisze:

      Jasne, zwłaszcza w trybie samego odkurzania, bo już w mopowaniu to właśnie stacja robi największą robotę.

  8. Y88 pisze:

    Krótkie pytanie D X40 czy ROB S8 Pro?
    Czy wgl jest sens rozpatrywać L20,X40 jest tak dużo lepszy?

  9. Krzysztof pisze:

    Gdzieś czytałem, że do X40 można użyć jakichś innych padów (od innego robota), które jeszcze lepiej domywają, ale nie mogę teraz tego znaleźć. Ktoś kojarzy jakie to pady były?

    • Krzysztof Kulikowski pisze:

      Właśnie w tym teście o tym wspominam: ,,Jedyna kwestia, którą Roborock robi lepiej jest dobór materiału szmatek mopujących. Ten w Dreame jest dość drobny i śliski, a w Roborocku Qrevo MaxV i zwykłym Q Revo ma grubsze frędzle i jest bardziej szorstki, więc ma lepsze właściwości ścierania plam – widać to świetnie w teście usuwania plamy po kawie.”

  10. primo102 pisze:

    Czy Dreame X40 Ultra ma opcje automatycznego napełniania wody tj. można podłączyć do pod zwykly „kran” tak żeby nie było trzeba napełniać zbiornika na czysta wodę? I czy można podłączyć go do ścieków żeby opróżniał brudna wodę automatycznie
    ? Mam s7 maxv ultra od 2 lat i wiem ze nie kupię już robta którym nie posiada automatycznego napełniania czystej wody i oprozniana pojemnika na brudna wodę.

  11. Asia pisze:

    witam :), zasanawam
    Sie nad zaupem, zastanawiam sie tylko, czy poradzi sobie z podloga na wysoki polysk, nie moge nigdzie znalesc informacji na ten temat

  12. Grzegorz pisze:

    Chciałbym zatrudnić X40 do czyszczenia tarasu.
    Czy poradzi sobie z suchymi liśćmi?
    Czy brzeg tarasu sam rozpozna, żeby z niego nie spaść, czy trzeba to jakoś zaprogramować?
    A może któryś z konkurencji lepiej poradzi sobie z brzegiem tarasu i liśćmi?

  13. Fredi pisze:

    Witam,
    Mam zamiar używać Dreame do spratania mieszkania w którym bywam średnio co 2 miesiące. Główny cel to bieżące sprzątanie 1x na tydzień wraz z mopowaniem.
    W związku z tym pare pytań:
    – na ile mocowań wystarcza worek w stacji
    – na ile mopowan wystarcza zbiornik czystej i brudnej wody
    W związku z tym że mieszkanie/podłoga nie będzie używana nie będzie bardzo brudna, tylko samoistny kurz.
    Podsumowując czy pojemność zbiorników w stacji wystarczy na używanie 1x tydzień na 2 miesiące.
    Ewentualnie może lepiej sprawdzi się inny robót?

    • Fredi pisze:

      powierzchnia około 60m2
      Jeszcze jedno pytanie w kwestii wody w zbiornikach, zastanawiam się czy będąc w nich przez około miesiąc bez wymiany nie będzie po prostu „śmierdziała”,

    • Krzysztof Kulikowski pisze:

      Nie podał Pan powierzchni do sprzątania, więc trudno to oszacować. W teorii to kwestia ustawień. Zbiornik czystej wody ma 4,5 l pojemności i przy ustawieniu dogłębnego czyszczenia szmatek zużywane jest ok. 250 ml wody, czyli na logikę wody wystarczy ok. 15-16 przemyć (coś tam robot zużywa na uzupełnianie swojego zbiornika z wodą). Przemycia można ustawić w zakresie 10-20 m2, co pomieszczenie lub inteligentnie (robot sam decyduje). Mając te dane może Pan obliczyć na ile wystarczy wody w najgorszym scenariuszu.

  14. Pjetia pisze:

    Witam. Właśnie przeczytałem tę najlepszą z dotychczas przeze mnie czytanych recenzję. Mam jednak mimo to pytanie: na ile wg Ciebie wystarcza zestaw complete? Każda rzecz się zużywa i każdą kiedyś trzeba wymienić. Drugie pytanie: czy TriCut Brush 2.0 używamy zamiennie za oryginalną silikonową? Czy silikonowa do powierzchni twardych, plus krótkowłose dywany w liczbie trzech małych, bez zwierząt wystarczy? No i z jakiego trybu najlepiej korzystać? Clean Genius będzie odpowiedni, czy jednak najlepiej pobawić się ustawieniami? Szacun za recenzję. Piotrek

    • Krzysztof Kulikowski pisze:

      Dzięki, to na ile wystarczy zestaw zależy od sposobu użytkowania, rodzaju podłóg, mebli, progów, czy częstotliwości uruchamiania.
      Mogę podać swój przykład – 1 komplet szmatek daje u mnie radę ok. 1 rok, w tym czasie zostaną kilkanaście razy (jak nie więcej) wyprane w pralce i mniej więcej po tym okresie się rozpadają.
      Nie mam już zwierzaków wchodzących do domu, więc filtr EPA spokojnie rok wytrzyma.
      Szczotka boczna od 3 do 6 miesięcy max.
      Szczotka główna silikonowa max. pół roku, ale to zależy od tego czy nie wjedzie w coś ostrego co ją poprzecina – druciki ze stroików świątecznych, czy choinki lub małe klocki Lego to zabójstwo dla niej. Szczotka TriCut powinna wytrzymać dłużej i tak, zastosujemy ją zamiennie za silikonową, ale przy dywanach z długim włosiem lepiej zostać przy silikonowej.
      Osobiście wolę tryby ręcznie ustawiać, a CleanGenius, czy podobne ,,inteligentne” tryby w innych robotach używam głównie w ramach testów, a potem je olewam. Największy sens mają gdy robot sprząta w ramach harmonogramu przykładowo co 2 dzień gdy jesteśmy w pracy – wtedy faktycznie jest to spoko.

      • Pjetia pisze:

        Witam. Właśnie zrobiłem pierwsze sprzątanie i jestem zachwycony, ale… Do wad – myślę – należy dodać bardzo głośną pracę dużych kół podczas mopowania. Wyciszyli proces opróżniania, ale koła chodzą głośno. To moja subiektywna ocena.

      • Pjetia pisze:

        Super! Dzięki piękne za wyczerpującą odpowiedź. Kurcze, to ta eksploatacja nieciekawie wygląda, przy robocie za ponad 5 koła trochę to powinno być lepsze, no ale jest to co jest. Raz jeszcze pięknie dziękuję.

  15. envomer pisze:

    Panie Krzysztofie. Czytam ta recenzję 3 raz. Chciałbym zakupić robota do sprzątania domu ok 170 m parter plus piętro. Wszystko jest dla mnie jasne jednak przerażają mnie opinie dotyczące serwisu dreame w Polsce. Czy ma Pan jakieś doświadczenia? Czy rzeczywiście jest tak tragicznie. Rozważam jeszcze zakup przez Amazon jako że wyczytałem że wtedy jest szansa na lepszy serwis. I czy rzeczywiście te roboty są na tyle awaryjne że trzeba się tego tak obawiać czy raczej laik jak ja z niewielkim zacięciem do elektroniki jest w stanie ew. Wykonać naprawy po gwarancji?

    • Krzysztof Kulikowski pisze:

      Wśród wszystkich znajomych i rodziny znam tylko 2 przypadki w których chiński robot uległ awarii (raz napęd LiDARu, drugi bateria), oba po gwarancji, części zamówione z neta, samodzielna naprawa w kilka minut. Roboty mają budowę modułową, większość części jest na AliExpress, a do tego pojawia się coraz więcej serwisów specjalizujących się w naprawach robotów popularnych marek, więc nie przejmowałbym się kiepską opinią o serwisie polskiego dystrybutora Dreame – i tak jest lepiej niż rok, czy 2 temu.

  16. Robo pisze:

    Aktualnie robot jest najciekawszą opcją również pod względem ceny.
    Jednak zdecydowałem się na niego z innego powodu, mianowicie drążyłem temat aż znalazłem rozwiązanie na bezczelność producentów tych odkurzaczy i zresztą większości sprzętu IoT (mam na myśli obligatoryjne wręcz połączenie z chmurą i uwiązanie na łaskę wszystkich korporacji dookoła). Nazywa się Valetudo i wprost nie mogę się doczekać aż mój świeżutki X40 dostanie taką kurację. Tak jest, do tego pełna integracja z automatyką domową po sieci LAN i wreszcie wszystko ma sens.

    • Krzysztof Kulikowski pisze:

      A czy przypadkiem Valetudo nie oferuje znacznie mniej funkcji w swoim sofcie niż Dreame? Po screenach jakie pokazują apka wydaje się mocno ograniczona…

      • Robo pisze:

        Panie Krzysztofie, owszem tak to wygląda na screenach ponieważ autor celuje w uniwersalność interfejsu niezależnie od posiadanego modelu. Opcje specyficzne dla konkretnych modeli pojawiają się pod zbiorczą zakładką Quirks.
        Natomiast liczę się z tym, że ta lista opcji nie jest i nie będzie pełnym odpowiednikiem oficjalnej apki o czym informuje sam autor. Nie jest obsługiwana również opcja wielu pięter. Strona aplikacji wyczerpująco tłumaczy wady i zalety stosowania i pozwala podjąć świadomą decyzję użytkownikowi.

  17. kapi93 pisze:

    Dzień dobry,

    Rozważam zakup tego robota – niestety mam ograniczoną powierzchnię pokrytą płytkami ceramicznymi (kuchnia + łazienka) i byłbym zmuszony ustawić stację bazową robota na podłodze drewnianej. W instruckji robota widzę następujące zalecenie:

    Aby zapobiec zamoczeniu podłóg drewnianych lub dywanów, zalecane jest umieszczanie stacji bazowej na płytkach ceramicznych lub marmurowych.

    Czy należy się bać o podłogę drewnianą w okolicy stacji bazowej? Czy na podłogę może dostać się woda poczas pracy urządzenia? Jak to wyglądało w trakcie testów?

    Pozdrawiam,
    Kamil

    • Krzysztof Kulikowski pisze:

      U mnie wszystkie roboty stoją na lakierowanych deskach modrzewiowych i nigdy nie było problemu, zawsze można podstawić jakąś matę na wszelki wypadek.

  18. Marcin pisze:

    Dzień dobry Panie Krzysztofie,

    zastanawiam się nad zakupem Dreame X40 Ultra lub Roborcka S8 MaxV Ultra . Podłoga drewniana olejowana oraz płytki. Przeczytałem obie Pana recenzje, z co serdecznie dziękuję bo są świetne, ale brakuje mi w nich jednej informacji. Czy przypadkiem te roboty nie zostawiają na podłodze zbyt dużych ilości wody, która po wyschnięciu zostawia zacieki/ślady na płytkach, a z kolei, co ważniejsze w przypadku olejowanych podłóg drewnianych jest dla nich po prostu szkodliwa? W przypadku drewna, musimy myć minimalną ilością wody i nie pozwalać na jej zostawienie po mopowaniu? Mówiąc wprost, przede wszystkim obawiam się, czy w dłuższym ujęciu czasowym, zostawiana przez robota woda na podłodze nie będzie szkodziła drewnianej podłodze.

    A może w drugiej połowie roku pojawiły sie na rynku jeszcze inne, warte uwagi urządzenia, które by Pan polecił?

    • Krzysztof Kulikowski pisze:

      Na to pytanie nie da się jednoznacznie odpowiedzieć, bo to zależy od podłogi. Jak widać w testach, mam 3 rodzaje podłóg twardych: kafelki gresowe, lakierowane deski modrzewiowe i tanie panele o niskiej odporności na wodę. Oba wskazane roboty mają na tyle szorki zakres ustawień ilości dozowanej wody, że na żadnej z nich nie zostawały po wyschnięciu plamy, smugi, czy zacieki. Fakt, że mam bardzo miękką wodę, filtrowaną, więc to też może mieć jakiś wpływ.
      Używam robotów tego typu od paru lat i zero wpływu negatywnego na podłogi.
      Co roku jest pełno fajnych premier, w 2025 będą roboty z nowym rodzajem mopowania.

  19. Magda pisze:

    Dzięki za obszerny opis.
    Mam takie pytania, czy Dreame x40 może mopować bez używania płynu, tylko samą wodą oraz czy ten oryginalny płyn nadaje się do parkietu? Czy mogę ustawić funkcję, że tak nazwę- mopowania na sucho- czyli froterowania podłogi?

    • Krzysztof Kulikowski pisze:

      Może mopować bez detergentu. Środek Dreame nadaje się do parkietu – to koncentrat, zużywa go bardzo wolno w proporcjach 1:200, więc nie uszkodzi podłóg. Bez wody wyskoczy błąd, więc nie ma opcji polerki.

  20. Pawel pisze:

    Chcialem podziekowac Panu za tak szczegolowy i pelny opis urzadzenia jak i aplikacji. Co prawda trafilem na te strone juz po zakupie urzadzenia, lecz informacje tu zawarte pomogly lepiej zrozumiec oferowane przez nie funkcje.
    DOBRA ROBOTA – tak trzymac! 😁👍


reklamaml