Niegdyś spiżarnia była jednym z podstawowych pomieszczeń w domu – składowano tam bowiem przetwory i zapasy żywnościowe, o które wcześniej było przecież niełatwo. Dziś traci ona na znaczeniu, ale nadal jest to niesamowicie przydatne udogodnienie, bez którego wielu nie wyobraża sobie swojego mieszkania.
To bowiem miejsce, które w łatwy sposób pozwala odciążyć bardzo często mocno przeładowane kuchnie i sprawia, że pod ręką mamy mnóstwo produktów i przedmiotów, po które na co dzień byśmy nie sięgnęli. To, co sprawia, że spiżarnię zawsze warto mieć, to jej uniwersalność – mimo zazwyczaj jej niewielkich rozmiarów możemy tam bowiem zmieścić wszystko, co tylko dusza zapragnie.
Dobrze usytuowana spiżarka powinna znajdować się tuż przy kuchni – wygospodarowanie kilku metrów kwadratowych na etapie projektowania wnętrza domu raczej nie powinno stanowić zbyt wielkiego problemu. Znacznie gorzej prezentuje się ta kwestia wówczas, gdy konieczne staje się wydzielenie miejsca w już istniejących pomieszczeniach. Wówczas warto wykorzystać każdą wnękę, jaka znajduje się w okolicach kuchni – jej zabudowanie nie wymaga zbyt wielkich nakładów finansowych, a stworzenie dodatkowej przestrzeni możliwej do przechowywania nierzadko jest na wagę złota.
Tak naprawdę na spiżarkę nie potrzebujemy zbyt wiele miejsca – właściwie powinniśmy jedynie móc swobodnie obracać się dookoła i – w razie potrzeby – również przykucnąć. Oznacza to, iż taki schowek może mieć wymiary nawet 1,5 x 1,5 metra albo nawet trochę mniej, co z pewnością nie będzie stanowić problemu przy projektowaniu własnego domu. To, co jest istotne to fakt, by spiżarnia nie posiadała żadnych okien oraz była w pełni zabudowana – wiąże się to z tym, iż powinniśmy zapewnić tam maksymalny możliwy do osiągnięcia chłód, a co za tym idzie – odpowiednio zabudować pomieszczenie oraz odizolować je od dopływu światła.
Istotne staje się w tym wypadku odpowiednie zabudowanie podłogi. Koniecznie zrezygnujmy z różnego rodzaju paneli oraz wykładzin – ich zastosowanie nie tylko wpływa na utrzymanie ciepła, ale również powoduje spore obawy o zniszczenie podłogi ze względu na spory napór regałów jej powierzchnię. Pamiętajmy, że przecież na półkach będzie leżało mnóstwo przeróżnych i zazwyczaj bardzo ciężkich rzeczy, więc po pewnym czasie w panelach mogą zrobić się dziury, co nie tylko będzie nieestetycznie wyglądać, ale również w sposób wydatny może wpłynąć na stabilność tychże regałów.
A jeśli już przy wyposażeniu jesteśmy – jak wybrać najlepsze regały? Wcale nie muszą być piękne i odpowiednio zadbane – wystarczy, by okazały się solidne i charakteryzowały się odpowiednią siłą nośną. Najczęściej wykorzystywane w domach są klasyczne, drewniane regały warsztatowe – ich wartość nośna w kontekście jednej półki to nawet 250 kilogramów, co spokojnie wystarczy nam na domowe potrzeby. Często spotykane są również metalowe regały z możliwością regulacji wysokości poszczególnych półek – to także dobre rozwiązanie, gdyż możemy w łatwy sposób szybko dopasować przestrzeń pomiędzy poszczególnymi poziomami do niestandardowych wymiarów posiadanych sprzętów czy produktów.
Nie można także zapomnieć o wentylacji – w znakomitej większości przypadków do odpowiedniej cyrkulacji powietrza wystarczy tylko kratka wentylacyjna, choć niekiedy konieczne stanie się zainwestowanie w odpowiedni wentylator sufitowy. Warto także zadbać o dobre oświetlenie – świetnym rozwiązaniem będą reflektory, które możemy swobodnie obracać w celu oświetlenia wybranego fragmentu pomieszczenia.
Spiżarnia to świetne i proste do zagospodarowania pomieszczenie – pozwoli nam ono na łatwe pozbycie się problemu nadmiernej ilości artykułów spożywczych składowanych w kuchni oraz znacznie uprości ich segregację, a co za tym idzie – umożliwi szybsze dotarcie do właściwych produktów. Jeśli tylko mamy możliwość, to jak najbardziej powinniśmy wcielić w życie budowę spiżarni – to wbrew pozorom nadal świetnie sprawdzające się rozwiązanie, które znacznie ułatwi utrzymanie porządku w kuchni!
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.