Kilka dni temu opublikowaliśmy zestawienie prezentów z branży AGD, które mogą się okazać strzałem w dziesiątkę – nie tylko w święta Bożego Narodzenia. Chociaż temat prezentów można uznać za ważny i pewnie wielu osobom spędza on sen z powiek, to jednocześnie trzeba mieć na uwadze, iż okres świąteczny wiąże się również z wieloma innymi zadaniami. Na ich liście znajdziemy m.in. sprzątanie oraz prace w kuchni. Sporą rolę odgrywają w obu przypadkach sprawne artykuły gospodarstwa domowego. Jakie urządzenia przydadzą się przed świętami oraz w ich trakcie?
Nim pojawi się świąteczny stół
Kulinarny aspekt świąt jest bez wątpienia wielowymiarowy. Nie chodzi tu jedynie o samo jedzenie, ale też o nawiązywanie do tradycji, wspólne posiłki oraz ich podniosły charakter. Nim jednak dojdzie do wigilijnej kolacji czy świątecznego obiadu, konieczne są godziny spędzone w kuchni na ich przygotowaniu (co również stanowi ważny element zbliżający ludzi, a nawet integrujący pokolenia). Jakie urządzenia powinny się okazać przydatne w tym czasie lub po prostu nie mogą odmówić posłuszeństwa?
Spis treści
Chłodziarko-zamrażarka
Łatwo wyobrazić sobie sytuację, w której lodówka wypełniona po brzegi produktami spożywczymi albo gotowymi potrawami odmawia posłuszeństwa 23. grudnia. Albo, co jeszcze gorsze, dwa dni później, gdy nie można skorzystać z usług specjalisty albo po prostu wymienić urządzenia na nowe. Jeżeli zatem w Waszej kuchni stoi lodówka, która ma już swoje lata i nie pracuje sprawnie, to warto zastanowić się nad jej wymianą na nowszy model. Pomocne w wyborze mogą się oczywisćie okazać nasze teksty – dowiecie się z nich, jakie technologie można znaleźć w dzisiejszych chłodziarkach albo czym jest No Frost. Polecamy też zestawienia zakupowe: ranking lodówek, najlepsze lodówki typu side-by-side oraz warte uwagi modele do zabudowy.
Nasza propozycja: Samsung RL55VQBRS
Specyfikacja: klasa energetyczna A+, pojemność 328 l, elektroniczne sterowanie (wielofunkcyjny 7-calowy wyświetlacz LCD), system No Frost (w chłodziarce i w zamrażarce), system Multiflow, tryb wakacyjny, opcja supermrożenia.
Piekarnik i płyta grzejna
Obok lodówki są to dwa kluczowe urządzenia w kuchni eksploatowanej intensywnie przed świętami. Z każdym rokiem rośnie co prawda liczba osób, które święta postanawiają spędzić poza domem, a co za tym idzie, nie udzielają się w kuchni albo zostają w domu, lecz decydują się na katering. Nadal jednak większość Polaków wybiera spotkanie w rodzinnym gronie w domowym zaciszu i spożywanie potraw przygotowanych przez gospodarzy, a czasem także przez gości. Aby zatem podołać świątecznemu menu i przygotować aromatyczny bigos, pieprzny barszcz z uszkami, tradycyjnego już karpia czy pyszny makowiec, konieczne jest posiadanie piekarnianka oraz płyty grzejnej. Jeśli ich nie macie lub nie jesteście pewni ich sprawności w kolejnych tygodniach, to odsyłamy do naszych tekstów: rankingu piekarników, opisu funkcji termosondy oraz do poradnika zakupowego dla piekarników. W przypadku płyt polecamy wpis poświęcony funkcji booster oraz spory zestaw tekstów skupiających się na płytach grzejnych.
Nasza propozycja piekarnika: Amica EBI7932
Specyfikacja: Klasa energetyczna A, pojemność 60 litrów, sterowanie elektroniczne (z wyświetlaczem), prowadnice drabinkowe, opcja szybkiego nagrzewu, emalia łatwoczyszcząca.
Nasza propozycja płyty: Teka IR 641
Specyfikacja: Moc 6400 W, cztery pola grzejne, wymiary: 60x6x51 cm (kolejno: szerokość zabudowy, wysokość, głębokość), sterowanie elektroniczne sensorowe, wskaźnik opadania ciepła, timer.
Okap
Nad tym produktem nie ma sensu dłużej się rozwodzić – jeśli ktoś planuje intensywne gotowanie i pieczenie w kuchni przez kilka dni, to nie ulega wątpliwości, że w pomieszczeniu pojawi się sporo oparów. Jednym to nie przeszkadza i liczą właśnie na utrzymującą się w domu mieszaninę zapachów pieczonego ciasta i mięsa. Inni wolą pewnie skorzystać z okapu. Jeśli ktoś go nie posiada lub chciałby kupić nowy, to odsyłamy do naszego poradnika zakupowego.
Nasza propozycja: Mastercook WK Umbriel 90 XN
Specyfikacja: wykonany ze szkła i stali nierdzewnej, może pracować w trybie pochłaniacza i wyciągu, posiada metalowy filtr odtłuszczający (opcjonalnie filtr węglowy).
Robot kuchenny
Ten sprzęt może się okazać bardzo pożytecznym „kompanem” podczas przygotowywania świątecznych potraw i do tego nikogo pewnie nie trzeba przekonywać. Na rynku dostępne są różne rodzaje robotów kuchennych: od prostych mikserów ręcznych i blenderów (odsyłamy odpowiednio pod ten i ten adres) przez bardziej rozbudowane urządzenia wielofunkcyjne aż po sprzęty, które mogą się pochwalić bardzo licznym zestawem dodatków, a co za tym idzie, również funkcji. Każda gama produktów ma swoje wady oraz zalety i trzeba przemyśleć taki zakup. Pomocny może się okazać nasz tekst poświęcony robotom kuchenny, a także ranking blenderów oraz zestawienie najlepszych mikserów ręcznych.
Nasza propozycja: Bosch MUM 56340
Specyfikacja: Sterowanie elektroniczne, siedem prędkości pracy, moc 900 W, misa ze stali szlachetnej, produkt wielofunkcyjny.
Zmywarka
Pozostajemy w kuchni, ale powoli przechodzimy do porządków. Niejednokrotnie pisaliśmy już na blogu, że zmywarka może się okazać bardzo dobrą inwestycją, pozwalającą zaoszczędzić nie tylko czas, ale też pieniądze (znacząco spada np. zużycie wody). Jeżeli ktoś waha się z podjęciem decyzji dotyczącej zakupu zmywarki, to może przekona go właśnie okres przedświątecznych przygotowań i samych świąt? Na przestrzeni jednego tygodnia w zlewozmywaku pojawi się tyle garnków, talerzy, szklanek i sztućców, że może to przerosnąć nawet fanów ręcznego zmywania. Zamiast ślęczeć nad tą górą w wigilijny wieczór, lepiej skorzystać z maszyny… Jeśli zdecydujecie się na ten zakup, to polecamy nasz poradnik zakupowy oraz ranking zmywarek.
Nasza propozycja: Electrolux ESF 65040 X
Specyfikacja: Zmywarka wolnostojąca (zdejmowana pokrywa), klasa energetyczna A, poziom hałasu 49 dB, mieści 12 kompletów naczyń, sterowanie elektroniczne (zewnętrzny panel sterowania z wyświetlaczem).
Musi być czysto i przyjemnie
Na aspekcie kulinarnym przygotowania do świąt się nie kończą. To także czas wzmożonych porządków. Zdecydowana większość Czytelników stara się pewnie utrzymywać domy w czystości przez cały rok i sprząta je przynajmniej raz w tygodniu, ale okres poprzedzający Boże Narodzenie to porządki totalne, pochłaniające długie godziny, a u niektórych nawet całe dni. Jakie urządzenia mogą się okazać kluczowe w procesie przygotowywania domu na przyjazd gości?
Odkurzacz
Ten produkt może być eksploatowany często z uwagi na ogólną krzątaninę. Ubieranie choinki, robienie stroików, wyciąganie ozdób z pudełek, których nie widziano przez ostatni rok – najczęściej trzeba po tym sprzątać. Podobnie jest ze zmianą obrusów, firan, zasłon, dokładnym czyszczeniem dywanów oraz utrzymaniem kuchni w należytym porządku. Odkurzacz czeka sporo pracy i nie ulega wątpliwości, że dla wielu urządzeń będzie to zbyt duże wyzwanie. Jeśli zatem nie jesteście pewni, czy maszyna podoła porządkom, to lepiej zastanówcie się nad inwestycją w nowy sprzęt – jeśli stary model odmówi posłuszeństwa przed samą wizytą ciotek, które zwracają uwagę na każdy paproch na dywanie, to problem może urosnąć do rangi mega problemu…
Odkurzaczom poświęciliśmy poradnik zakupowy, wpis, w którym opisywaliśmy filtr HEPA, a także ranking odkurzaczy bezworkowych.
Nasza propozycja: Zelmer Voyager Twix 01Z014 SK
Specyfikacja: Moc 1900 W, długość przewodu 6 m, poziom hałasu 78 dB, pojemność zbiornika na kurz 2,5 l, 3 filtry (w tym dwa HEPA), waga 6 kg, możliwość parkowania w pionie w poziomie.
Pralka
Wspomniałem przed momentem o zasłonach, firanach i obrusach, które zmieniane są przed świętami. Rzeczy te trzeba wyprać, nierzadko odświeżane są również ich zamienniki. Do tego dochodzą przeróżne narzuty, koce, dywaniki – to czas walki z kurzem i nadawania przyjemnego zapachu wszystkiemu, co można odświeżyć. Jeśli spodziewacie się gości (na dłużej), to do pralki trafią (najczęściej już po wizycie) ręczniki oraz pościel. Liczba ubrań, które doczekają się prania, również będzie większa niż zazwyczaj. Chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć, że awaria pralki w okresie przedświątecznym może spędzać sen z powiek – lepiej zastanowić się nad stanem tego urządzenia już dzisiaj. Ze swojej strony polecamy ranking pralek.
Nasza propozycja: Candy GO4 1274 L
Specyfikacja: Klasa energetyczna A+, sterowanie elektroniczne (z wyświetlaczem), ładowność 7 kg, opcja opóźnionego startu, system dostosowujący parametry pracy do wsadu (regulowana jest ilość wody, czas całego procesu, obroty bębna, płukanie).
Żelazko
Obrusy, koszule i spódnice wyprane, więc czas na… ich wyprasowanie. Dla niektórych to koszmar, ale znam też osoby, które lubią prasować – to podobno odpręża. Bez względu na to, czy czynność tą wykonuje się z przymusu czy też z uśmiechem na ustach, efekt musi być podobny: idealnie gładki obrus oraz odzież świadcząca o podniosłym charakterze danej chwili. Zapewnia to każde żelazko? Na to pytanie trudno odpowiedzieć. Możemy natomiast wskazać najlepsze, naszym skromnym zdaniem, modele dostępne na polskim rynku – wystarczy zapoznać się z opublikowanym niedawno rankingiem.
Nasza propozycja: Philips Azur GC 4410
Specyfikacja: Moc 2400 W, długość przewodu 3 m, strumień pary 40 g/min, silne uderzenie pary 130 g/min, podwójny system antywapienny, możliwość prasowania w pionie.
Macie jeszcze jakieś propozycje do naszego zestawienia? Jeśli tak, to czekamy na nie w komentarzach.
Ceny w sklepach
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
U nas, jak w większości polskich domów, przedświąteczne szaleństwo. Chyba najcięższe zadanie ma pralka, która musi uporać się z kocami, zasłonami, obrusami i masą innych tekstyliów. Odkurzacz pojękuje z wyczerpania, a rozgrzany do czerwoności piekarnik zdaje się wołać „mam dość”.